Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

H Τοσιμπα λεει 'down to 19db'
Στα specs λενε 19db.
Επειδη καποιος μεταφραζει το 'down to'  σε 'κατω απο' δε σημαινει οτι ισχυει.
https://www.toshiba-aircon.co.uk/product/r32-ras-shorai-edge-high-wall/

2:16 του βιντεο

Για τα φιλτρα σου απαντησαν απο τη 'γραμμη δροσιας'?
Το Edge γιατι δεν παει 17 μετρα που φανταστηκες οτι παει το Premium?  Επειδη το Premium δεν παει 17
Γιατι ο Κωτσοβολος δινει 100 δωροεπιταγη στο Μιραι αφου στα επωνυμα δινει μονο 50? Γιατι λες μπαρουφες.
Το Εdge εχει και IAQ και ULTRA PURE? Οχι γραφει οτι θελει ο εδω αντιπροσωπος.
Ποσα db κατεβαινει το Edge? 19db. Oi μονοι που διαφωνουν ειναι ο εδω αντιπροσωπος και εσυ.

Λυπήσου τον!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Συγνωμη φιλε αλλα δεν μπορω την επαρση και την παραπληροφορηση.

Ούτε εγώ τις αβάσιμες υποψίες και θεωρίες χωρίς ουσία. Φέρε στοιχεία για όσα λες και το συζητάμε εκ νεου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Ούτε εγώ τις αβάσιμες υποψίες και θεωρίες χωρίς ουσία. Φέρε στοιχεία για όσα λες και το συζητάμε εκ νεου. 

Το κάτω από 19dB , θυμίζει το κάτω από 1W αναμονή τoυ Toyotomi.

Ας πεις αύριο στην αντιπροσωπία ότι έκαναν λάθος στη μετάφραση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το κάτω από 19dB , θυμίζει το κάτω από 1W αναμονή τoυ Toyotomi.

Ας πεις αύριο στην αντιπροσωπία ότι έκαναν λάθος στη μετάφραση.

Γιατι τα φιλτρα του Edge?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Συγνωμη φιλε αλλα δεν μπορω την επαρση και την παραπληροφορηση.
Επισης δεν εχω γραψει ποτε κατι που δεν ισχυει η αν ποτε το εχω κανει εκ παραδρομης το εχω διορθωσει.

Δεν είχα σκοπό (και δεν έχω σκοπό) να πάρω θέση, και για αυτό κιόλας απέφυγα να ασκήσω κριτική επί της ουσίας. Απλά στο τέλος της ημέρας τον όποιον έχει "δίκιο" τον προσβάλει να κάθεται να ασχολείται με τα πίτουρα γιατί τον τρώνε και οι κότες. Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω, και μπορεί να κάνω και λάθος. 

Στο τέλος της ημέρας φυσικά αν κάνεις ένα βήμα πίσω, θα δεις ότι επικρατεί μια μόνιμη αναμπουμπούλα. Πετάει ένας το μπαλάκι, το πετάει κάποιος άλλος πίσω και καταλήγουν όλοι να βλέπουν ένα παιχνίδι πινγκ πονγκ που γεμίζει σελίδες επί σελίδων χωρίς να καταλήγει πουθενά. Τεσπά, απλά είναι μεγαλο κρίμα, και το αφήνω εκεί 

Το παραπάνω χωρίς ίχνος πρσσβολής σε κανέναν! (προς αποφυγή παρεξηγήσεων)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yositosi είπε

Δεν είχα σκοπό (και δεν έχω σκοπό) να πάρω θέση, και για αυτό κιόλας απέφυγα να ασκήσω κριτική επί της ουσίας. Απλά στο τέλος της ημέρας τον όποιον έχει "δίκιο" τον προσβάλει να κάθεται να ασχολείται με τα πίτουρα γιατί τον τρώνε και οι κότες. Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω, και μπορεί να κάνω και λάθος. 

Στο τέλος της ημέρας φυσικά αν κάνεις ένα βήμα πίσω, θα δεις ότι επικρατεί μια μόνιμη αναμπουμπούλα. Πετάει ένας το μπαλάκι, το πετάει κάποιος άλλος πίσω και καταλήγουν όλοι να βλέπουν ένα παιχνίδι πινγκ πονγκ που γεμίζει σελίδες επί σελίδων χωρίς να καταλήγει πουθενά. Τεσπά, απλά είναι μεγαλο κρίμα, και το αφήνω εκεί 

Το παραπάνω χωρίς ίχνος πρσσβολής σε κανέναν! (προς αποφυγή παρεξηγήσεων)

Η παραπληροφόρηση πρέπει να διορθώνεται (και να αναφέρεται) ώστε να μη την πατήσει κάποιο μέλος. Άποψή μου.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yositosi είπε

Δεν είχα σκοπό (και δεν έχω σκοπό) να πάρω θέση, και για αυτό κιόλας απέφυγα να ασκήσω κριτική επί της ουσίας. Απλά στο τέλος της ημέρας τον όποιον έχει "δίκιο" τον προσβάλει να κάθεται να ασχολείται με τα πίτουρα γιατί τον τρώνε και οι κότες. Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω, και μπορεί να κάνω και λάθος. 

Στο τέλος της ημέρας φυσικά αν κάνεις ένα βήμα πίσω, θα δεις ότι επικρατεί μια μόνιμη αναμπουμπούλα. Πετάει ένας το μπαλάκι, το πετάει κάποιος άλλος πίσω και καταλήγουν όλοι να βλέπουν ένα παιχνίδι πινγκ πονγκ που γεμίζει σελίδες επί σελίδων χωρίς να καταλήγει πουθενά. Τεσπά, απλά είναι μεγαλο κρίμα, και το αφήνω εκεί 

Το παραπάνω χωρίς ίχνος πρσσβολής σε κανέναν! (προς αποφυγή παρεξηγήσεων)

Συμφωνώ απόλυτα.χανεται γενικά το νόημα και ακόμα άτομα που θέλουν να μοιραστούν μετρήσεις ακόμα και να πάρουν πληροφορίες δεν θα μπουν.τεσπα ελπίζω να μην κλειδώσουν το θέμα γιατί είναι κρίμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Η παραπληροφόρηση πρέπει να διορθώνεται (και να αναφέρεται) ώστε να μη την πατήσει κάποιο μέλος. Άποψή μου.

και η συκοφαντία (χωρίς στοιχεία) επίσης.

καταλαβαίνω ότι έχετε χάσει τον ύπνο σας και οι δύο... αλλά πάμε παρακάτω! όταν φέρετε μετρήσεις για τα όσα ισχυριζεστε οτι παραπλανεί μια εταιρεία τα ξαναλέμε..

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η παραπληροφόρηση πρέπει να διορθώνεται (και να αναφέρεται) ώστε να μη την πατήσει κάποιο μέλος. Άποψή μου.

Φίλε μου θα μου επιτρέψεις να σου πω κάτι που ακούγεται κυνικό αλλά είναι η πραγματικότητα. Ούτε εσύ θα πείσεις κάποιον με το ζόρι, ακριβώς όπως δεν θα σε πείσει κάποιος άλλος εσένα με το ζόρι. Όποιος είναι "νοήμων" βλέπει και κρίνει και θα βγάλει τα συμπεράσματα του για το καθε τι ;) 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε πάλι να συνεχίσει να γράψουμε μερικές σελίδες.εγω αν είχα ένα τόσο καλό μηχάνημα που έπεφτε σε καταναλώσεις θα το έγραφα μια φορά και τέλος.τωρα όλη αυτή η κόντρα και ποστ στο ποστ προσωπικά πιστεύω μειώνει όλους.ενω έχετε προσφέρει πολλά σε γνώσεις.ας συνεχιστει μέχρι να κλειδώσει τι να πω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, guzel είπε

χωρίς στοιχεία

Τα στοιχεία τα έχει σηκώσει η ίδια η toshiba.

Δεν γίνεται σε ένα σημείο να λέει 19dB και κάπου αλλού να λέει κάτω από 19dB.

Και ένα παιδάκι του δημοτικού καταλαβαίνει ότι ένα από τα δύο δεν γίνεται να ισχύει.

Ο @rbx1000 έχει δίκιο. Το "down to" κάποιος το έκανε "κάτω από", ενώ είναι "μέχρι και " στα Ελληνικά.

Έκαναν ένα λάθος (αν δεν είναι επίτηδες) οι άνθρωποι. Οκ, δεν έγινε κάτι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prefuse είπε

Ξέχασα το κλιματιστικό, ένα οικονομικό Daikin από κοτσωβολο, στο εξοχικό ανοιχτό στους 23 βαθμούς, να πω το γείτονα να κλείσει το ρεύμα από την χελώνα ή να το αφήσω ανοιχτό μέχρι την άλλη βδομάδα που θα ξαναπάω; 

Αν θα κλείσει το ρεύμα από την χελώνα απότομα, ενώ δουλεύει, να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα;

Δε θα πάθει κάτι . Αν έχεις ψυγείο με πράγματα καλύτερα να μην το κάνεις .  Τί να κάψει μέχρι την επόμενη βδομάδα στους 23;  Δεν είναι θερμοσίφωνας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Παμε πάλι να συνεχίσει να γράψουμε μερικές σελίδες.εγω αν είχα ένα τόσο καλό μηχάνημα που έπεφτε σε καταναλώσεις θα το έγραφα μια φορά και τέλος.τωρα όλη αυτή η κόντρα και ποστ στο ποστ προσωπικά πιστεύω μειώνει όλους.ενω έχετε προσφέρει πολλά σε γνώσεις.ας συνεχιστει μέχρι να κλειδώσει τι να πω

ε καλά χαλάρωσε και εσύ, thread κλιματιστικών είναι, ότι μονοπωλεί ένα κορυφαίο κλιματιστικό και όλοι ρωτούν γι αυτο δε λέει κάτι,ούτε απαραίτητα σημαίνει ότι μαλωνουμε. Κάτι αντίστοιχο γίνεται στα κινητά ios vs Android... Πριν λίγες ώρες καποια ρώτησε για shorai τι να πούμε δλδ ανέκδοτα;;

Διαφορετικά θα έπρεπε να υπήρχε thread ανά επωνυμία κλιματιστικού.

 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...