Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, CorumD είπε

Πάντως αυτός ο Κωτσόβολος δεν μου κάνει την χάρη να κατεβάσει αυτο το MIRAI plus 10...549 ακατέβατα...

περίμενε εκπτώσεις μπας και γίνει το θαύμα... αν και τότε θα το έχει out of stock ;p 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, eleni-gr είπε

...είχα κατα νου περιπου 1000ευρω

Τότε θα σου έλεγα το Shorai premium https://www.skroutz.gr/s/18742804/Toshiba-Shorai-Premium-18J2AVRG-E-18J2KVRG.html

Το edge έχει λίγο μεγαλύτερη απόδοση και capacity. Αφαιρέθηκε ο ιονιστής.

Αν μπορέσεις να βρεις το edge κάπου 1000-1100€ ας το προτιμήσεις.

Αλλιώς το premium θεωρώ ότι στο 18άρι είναι πιο πλήρες.

Σου βάζω toshiba μιας και έχουν 7έτη εγγύησης.

Αν θες 10 έτη, τότε το nemesis pro https://www.bestprice.gr/item/2155157419/inventor-nemesis-pro-n2vi32-18wifin2vo32-18.html?qid=3nOBgf1mcbq_b84c7&seq=4&q=nemesis+pro&from=search

Από απόδοση σε ψύξη είναι παρόμοιο με το Toshiba.

Δεν θα έχεις την πολιτισμένη λειτουργία του τελευταίου. Έχει wifi αν το χρειάζεσαι.

Παρόμοιας απόδοσης είναι και το Mitsubishi που έβαλα πιο πριν. Έχει όμως 3 έτη εγγύησης.

Το έχω δει σε λειτουργία . Είναι αθόρυβο και αποδοτικότατο. Έχει τεράστια εξωτερική μονάδα.

Λίγο πιο πάνω αυτό https://www.skroutz.gr/s/14708606/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP50VG.html.

Παρόμοιας απόδοσης και το Fujitsu https://www.skroutz.gr/s/15038380/Fujitsu-ASYG18KLCA.html

3 έτη εγγύησης, μαζεμένες μονάδες, αλλά η εσωτερική ακούγεται παραπάνω.

Αυτά γύρω στο 1000άρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 λεπτά πριν, guzel είπε

περίμενε εκπτώσεις μπας και γίνει το θαύμα... αν και τότε θα το έχει out of stock 😜

Βασικά πήρα τον ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ, και μου κάνουν 50 ευρώ έκπτωση αν δεν θέλω εγκατάσταση δωρεάν. Αν δεν γίνει κάτι μέχρι τέλος εβδομάδος θα πάρω το TOSHIBA η  το MITSUBISHI HR25....θέλω να κάνω απευθείας σύγκριση με το DAIKIN σε παρόμοιους χώρους!

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, yositosi said:

γιατί να μην κάνει? Στο φουλ κρύο τρέχουν νερά με τις βρωμιές στο λεκανάκι. Αν κιόλας ψεκάσεις τα στοιχεία με κανένα καθαριστικό (βιολογικό για να μην πεθάνεις από τη μπόχα) αφού το αφήσεις κανένα 5λεπτο έφυγαν όλα. Μετά με το που θα το γυρίσεις ζεστό θα στεγνώσουν τα πάντα στο λεπτό (Εναλλακτικά βάζεις ανεμιστήρα αλλά δεν γίνεται τόσο γρήγορη δουλειά).

Αν έχεις βάλει φάρμακο όπως θα τρέξει καθαρίζει και ο νεροχυτης/λεκανάκι

Ακόμα και τη φτερωτή μπορεις να την κρατάς πένα μόνος χωρίς λύσιμο αρκεί να τηρείς ένα βασικό πρόγραμμα. Από κάτω ψεκάζεις περιστασιακά λίγο σπρέι καθαριστικό (τη γυρνάς με το δάχτυλο) και ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ το βάζεις σε φουλ Mode ανεμιστήρα να τα πετάξει όλα (κα με ένα μεγάλο πανί μπροστά γιατί θα σου πετάξει πράγμα/υγρά.

Εξωτερική μονάδα με ένα λάστιχο πλένεις τα στοιχεία από ΠΙΣΩ προς τα μέσα (ΧΩΡΙΣ πίεση) και το κλιματιστικό ειναι αστέρι χωρίς πολλά πολλά και χωρίς να τα σκας σε μαστόρια

Θελουμε ένα how to στο YouTube 😇😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gvogia είπε

Μέχρι περίπου 400 ευρώ.  Το θέλω κυρίως για ψύξη στο εξοχικό, σε χώρο 20 τετραγωνικά. Το χειμώνα έχω κεντρική θέρμανση.  Θα δουλεύει μερικές εβδομάδες κάθε καλοκαίρι, για 5-6 ώρες.  

https://www.skroutz.gr/s/18330792/Inventor-Premium-PR1VI32-12WF-PR1VO32-12.html
Έχει wifi ενσωματωμένο . 
Γεννήτρια ιόντων . 
Εξτρα φίλτρα.
Αυτοκαθαρισμό στην ψύξη (στέγνωμα του μηχανήματος απο υγρασία) 
Δεύτερο αισθητήρα θερμοκρασίας πάνω στο χειριστήριο  (follow me) 
Eγγύηση 10 χρόνια σε όλο το μηχάνημα. Δεν χρειάζονται συντηρήσεις . 
Καλύτερη τιμή: 400 με πρόγραμμα επσιτροφής της Eurobank στα Mediamarkt https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-premium-pr1vi32-12wfc-pr1vo32-12-με-ιονιστή-1223082.html

ή 421 ευρώ απο εδώ:
  https://www.alphaclimagr.gr/product/1410212/inventor-premium-pr1vi32-12wf-pr1vo32-12-12-000btu.html?ref=bestprice.gr

Αλλη επιλογή με λιγότερα features: 

https://www.skroutz.gr/s/18496502/TCL-Elite-Plus-TAC-12CHSA-XA412.html
Έχει wifi.
Έχει φίλτρο ιονισμού (αναλώσιμο. Το αλλάζεις τυπικά κάθε χρόνο ) 
Δεν έχει έξτρα φίλτρα .
Δεν έχει follow me . 
Δεν έχει λειτουργία αυτοκαθαρισμού . 
Eγγύηση 10 χρόνια σε όλο το μηχάνημα. Δεν χρειάζονται συντηρήσεις . 
Καλύτερη τιμή: 357 ευρώ  https://www.alphaclimagr.gr/product/1409390/tcl-elite-plus-tac-12chsa-xa412-klimatistiko-r32-inverter.html?ref=bestprice.gr


και τα δύο σε οικονομία στην ψύξη είναι τα ίδια . 

Προσοχή απο που θα επιλέξεις να αγοράσεις TCL: ΠΡΙΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ TCL
Για την προστασία του καταναλωτικού κοινού ο όμιλος Τουρνικιώτη, ο μοναδικός επίσημος αντιπρόσωπος της TCL στην Ελλάδα, στην τηλεόραση, τον κλιματισμό και τους αφυγραντήρες, ενημερώνει ότι ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ με τα καταστήματα ELECTROHOLIC.GR, MPAKIS.GR, IKING.GR, BUYCHOICE.GR, NEVER-OFFLINE.GR ως εκ τούτου ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ με την επίσημη 10ετή* του εγγύηση τα κλιματιστικά TCL που εμφανίζονται σε αυτά. Η παγκόσμια δύναμη TCL, μόνο με την 10ετη* εργοστασιακή εγγύηση του Oμίλου Τουρνικιώτη.
*η 10ετής εγγύηση αφορά μόνο τα προϊόντα κλιματισμού και αφυγραντήρων.
https://www.tclgreece.gr/product-category/klimatismos/



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, CorumD είπε

Βασικά πήρα τον ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ, και μου κάνουν 50 ευρώ έκπτωση αν δεν θέλω εγκατάσταση δωρεάν. Αν δεν γίνει κάτι μέχρι τέλος εβδομάδος θα πάρω το TOSHIBA η αυτό το MITSUBISHI HR25....θέλω να κάνω απευθείας σύγκριση με το DAIKIN σε παρόμοιους χώρους!

θα έχει ενδιαφέρον :devil:

 

@alex19871987 όπως βλέπεις μοιραία στρέφεται η κουβέντα στο συγκεκριμένο κλιματιστικό οπότε δεν μπορώ παρά μοιραία να επανέλθω και να διευκρινίσω:

δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε edge 18αρι κάτω από 1200 ευρώ όταν το πρώτο shorai (όχι το premium) έχει σήμερα στο skroutz 1087 ευρώ... 

 

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, yositosi είπε

Σωστός και για αυτό το πρόσθεσα. Φυσικά θεώρησα αυτονόητο αυτό που έχουν αρκετά μηχανάκια αλλά όχι όλα. Πριν το σβήσιμο δηλαδή να δουλεύουν σε fan mode για κάποια λεπτά ώστε να στεγνώνει το στοιχείο και να μην πιάνει μύκητες. Διαφορετικά το θεωρώ μεγάλο Must να γίνεται έστω και χειροκίνητα ώστε να μην υπάρχουν ουτε οσμες, ούτε μύκητες ;) 

γιατί παρά το ότι είναι απομονωμένη η πλακέτα εξωτερικής, εγώ δεν ξέρω αν από κάπου μπορεί να περάσει κάτι και δεν θέλω να το μάθω, όπως επίσης και το ότι έχει καλό IP rating ο ανεμιστήρας, δεν πάει να πει ότι θέλω χωρίς λόγο και αιτία να τον κάνω "παπάρα" στο νερό! Και χωρίς πίεση νεράκι όταν τρέχει στα στοιχεία τα καθαρίζει μια χαρά 

Σε κάποια κλιματιστικά η πλακέτα είναι απομονωμένη στο compartment του συμπιεστή . Σε κάποια άλλα μέρος της πλακέτας είναι στο compartment του ανεμιστήρα .Η δεύτερη υλοποίηση γίνεται για ψύξη του ολοκληρωμένου της πλακέτας . Σε αυτή την υλοποίηση θα παρατηρήσει κάποιος ότι η πλακέτα επάνω έχει παθητική ψύκτρα με θερμαγώγιμη πάστα και αυτή η ψύκτρα βρίσκεται στο χώρο του ανεμιστήρα . 
Γενικά σε όλα τα κλιματιστικά υπάρχει προστασία για το νερό προφανώς χωρίς να γνωρίζω ακριβώς το IP Rating που εφαρμόζει οποιοσδήποτε κατασκευαστής . Γενικός κανόνας ψεκάζουμε με λάστιχο όπως σωστά είπες είτε με ελαφριά πίεση με έναν ανταπτορα για λάστιχο για αυτό το σκοπό και σε κάθε περίπτωση αποφεύγουμε να ρίχνουμε με πίεση νερό προς την πλακέτα ή προς το μοτέρ του ανεμιστήρα . 
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ενημερωτικά είχα αγοράσει το 18αρι Shorai premium από Κοτσώβολο και μάλιστα σε μια πολύ καλή τιμή, 966e. 

Είχα ζητήσει το 22αρι,  δεν το είχε σε στοκ, αλλά ήταν στο σύστημα ως μοντέλο.

Καλή συνέχεια.

Επεξ/σία από bobadil
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bobadil είπε

Καλησπέρα, ενημερωτικά αγόρασα το 18αρι Shorai premium από Κοτσώβολο και μάλιστα σε μια πολύ καλή τιμή, 966e. 

Είχα ζητήσει το 22αρι,  δεν το είχε σε στοκ, αλλά ήταν στο σύστημα ως μοντέλο.

Καλή συνέχεια.

Kαλορίζικο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dare-Devil είπε

Kαλορίζικο !

Ευχαριστώ, το αγόρασα τον περασμένο Σεπτέμβρη. 

Το σημείωσα γιατί αναφέρθηκε ότι δεν τα έχει ο Κωτσόβολος.

Και πάλι ευχαριστώ πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, bobadil said:

Ευχαριστώ, το αγόρασα τον περασμένο Σεπτέμβρη. 

Το σημείωσα γιατί αναφέρθηκε ότι δεν τα έχει ο Κωτσόβολος.

Και πάλι ευχαριστώ πάντως!

Καλορίζικο, ευχαριστημένος;

Μη δίνεις σημασία στο τι λέει ο καθένας εδώ μέσα ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bobadil είπε

Καλησπέρα, ενημερωτικά αγόρασα το 18αρι Shorai premium από Κοτσώβολο και μάλιστα σε μια πολύ καλή τιμή, 966e. 

Είχα ζητήσει το 22αρι,  δεν το είχε σε στοκ, αλλά ήταν στο σύστημα ως μοντέλο.

Καλή συνέχεια.

Μεσα στο 2020?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bobadil είπε

Καλησπέρα, ενημερωτικά αγόρασα το 18αρι Shorai premium από Κοτσώβολο και μάλιστα σε μια πολύ καλή τιμή, 966e. 

Είχα ζητήσει το 22αρι,  δεν το είχε σε στοκ, αλλά ήταν στο σύστημα ως μοντέλο.

Καλή συνέχεια.

ΤΟ εχω ξαναπεί, το 18αρη είναι το διαμάντι της σειράς SHORAI, καλοδούλευτο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, bobadil είπε

Ευχαριστώ, το αγόρασα τον περασμένο Σεπτέμβρη. 

Το σημείωσα γιατί αναφέρθηκε ότι δεν τα έχει ο Κωτσόβολος.

Και πάλι ευχαριστώ πάντως!

Edited
Α οκ γιατι απο black friday και μετα που ξερω σιγουρα δεν ειχε ποτε

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...