Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, eleni-gr είπε

Καλησπέρα,

έχει εγκριθεί εξοικονομώ για το σπίτι μου και θέλω να αλλάξω ενα παλιό κλιματιστικό με νέο 18άρι. Πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ελαφριά μόνο για ψύξη. Διάβασα πολλά posts προσπαθώντας να διαμορφώσω απόψη.  Πείτε μου αν κατάλαβα καλά; Το Toshiba Shorai είναι μια καλή επιλογή; και ποιό μοντέλο το premium, άλλο; Tο Midea Mission II; Ο μηχανικός πρότεινε το Inventor Premium.

Πόσα λεφτά είναι η επιδότηση για κλιματιστικό ; Μέχρι πόσ α λεφτά σύνολο δίνεις ;

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, alex19871987 είπε

Όχι ας γράφεις κάτω από όλα το πόσο καλό είναι.ε κουρασες κάπως λίγο νομίζω.καινστο τέλος όσες γνώσεις και αν έχεις εκτιθεσαι

σίγουρα διαβάζεις αυτά που γράφουμε; αμφιβάλλω...

Ο άλλος αναιρεί ,χωρίς στοιχεία (θα έχει τους λόγους του), εγώ βάζω τα πράγματα στη θέση τους απλά.. 

Επεξ/σία από guzel
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 4saken είπε

Συντηρηση στο a/c κανουμε καθε χρονο?Ειχαμε κανει περσι Ιουλιο και το χρησιμοποιησαμε κανα μηνα το πολυ και οχι καθε μερα.

Πλύνε τα φίλτρα και κάνε συντήρηση στο τέλος αυτής της καλοκαιρινής περιόδου . Με 1 μήνα χρήση δεν βρίσκω λόγο για απολύμανση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Πλύνε τα φίλτρα και κάνε συντήρηση στο τέλος αυτής της καλοκαιρινής περιόδου . Με 1 μήνα χρήση δεν βρίσκω λόγο για απολύμανση .

Καλά φυσικά σε αυτό υπάρχει και ο πλέον απλός τρόπος καθαρισμού. Λειτουργία σε φουλ κρύο για κανένα μισάωρο με ανοιχτές μπαλκονόπορτες να μουσκέψει το στοιχείο μέχρι αηδίας,  γύρισμα μετά σε φουλ ζεστό για άμεσο στέγνωμα σε μερικά λεπτά και voila η απολύμανση χωρίς πολλά πολλά 

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yositosi είπε

Καλά φυσικά σε αυτό υπάρχει και ο πλέον απλός τρόπος καθαρισμού. Λειτουργία σε φουλ κρύο για κανένα μισάωρο με ανοιχτές μπαλκονόπορτες να μουσκέψει το στοιχείο μέχρι αηδίας,  γύρισμα μετά σε φουλ ζεστό για άμεσο στέγνωμα σε μερικά και voila η απολύμανση χωρίς πολλά πολλά 

:o σοβαρα;;;; Κάνει απολύμανση έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Πόσα λεφτά είναι η επιδότηση για κλιματιστικό ; Μέχρι πόσ α λεφτά σύνολο δίνεις ;

...είχα κατα νου περιπου 1000ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

Καλά φυσικά σε αυτό υπάρχει και ο πλέον απλός τρόπος καθαρισμού. Λειτουργία σε φουλ κρύο για κανένα μισάωρο με ανοιχτές μπαλκονόπορτες να μουσκέψει το στοιχείο μέχρι αηδίας,  γύρισμα μετά σε φουλ ζεστό για άμεσο στέγνωμα σε μερικά και voila η απολύμανση χωρίς πολλά πολλά 

Δεν νομίζω . Μικρόβια μύκητες δεν σκοτώνονται έτσι .  Θες υγρό απολύμανσης  http://www.vasilakoschemicals.gr/el/products/details/Βιομ.-τροφίμων-Απολυμαντικ/NCH-EVERBRITE-80
Για καθαρισμό απο σκόνες αυτό που λές μου φαίνεται ότι στέκει αρκεί να μην είναι μπουκωμένο το στοιχείο . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, guzel είπε

:o σοβαρα;;;; Κάνει απολύμανση έτσι;

γιατί να μην κάνει? Στο φουλ κρύο τρέχουν νερά με τις βρωμιές στο λεκανάκι. Αν κιόλας ψεκάσεις τα στοιχεία με κανένα καθαριστικό (βιολογικό για να μην πεθάνεις από τη μπόχα) αφού το αφήσεις κανένα 5λεπτο έφυγαν όλα. Μετά με το που θα το γυρίσεις ζεστό θα στεγνώσουν τα πάντα στο λεπτό (Εναλλακτικά βάζεις ανεμιστήρα αλλά δεν γίνεται τόσο γρήγορη δουλειά).

Αν έχεις βάλει φάρμακο όπως θα τρέξει καθαρίζει και ο νεροχυτης/λεκανάκι

Ακόμα και τη φτερωτή μπορεις να την κρατάς πένα μόνος χωρίς λύσιμο αρκεί να τηρείς ένα βασικό πρόγραμμα. Από κάτω ψεκάζεις περιστασιακά λίγο σπρέι καθαριστικό (τη γυρνάς με το δάχτυλο) και ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ το βάζεις σε φουλ Mode ανεμιστήρα να τα πετάξει όλα (κα με ένα μεγάλο πανί μπροστά γιατί θα σου πετάξει πράγμα/υγρά.

Εξωτερική μονάδα με ένα λάστιχο πλένεις τα στοιχεία από ΠΙΣΩ προς τα μέσα (ΧΩΡΙΣ πίεση) και το κλιματιστικό ειναι αστέρι χωρίς πολλά πολλά και χωρίς να τα σκας σε μαστόρια

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, eleni-gr είπε

...είχα κατα νου περιπου 1000ευρω

Αυτό είναι το ύψος της επιδότησης ;  Σε ρωτώ για να την εξαντλήσουμε όλη.  Δεν αξίζει να δώσεις παραπάνω λεφτά (απο την τσέπη σου) για κάτι καλύτερο σε καταναλώσεις για περιστασιακή χρήση στην ψύξη . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

γιατί να μην κάνει? Στο φουλ κρύο τρέχουν νερά με τις βρωμιές στο λεκανάκι. Αν κιόλας ψεκάσεις τα στοιχεία με κανένα καθαριστικό (βιολογικό για να μην πεθάνεις από τη μπόχα) αφού το αφήσεις κανένα 5λεπτο έφυγαν όλα. Μετά με το που θα το γυρίσεις ζεστό θα στεγνώσουν τα πάντα στο λεπτό (Εναλλακτικά βάζεις ανεμιστήρα αλλά δεν γίνεται δουλειά).

Αν έχεις βάλει φάρμακο όπως θα τρέξει καθαρίζει και ο νεροχυτης/λεκανάκι

Ακόμα και τη φτερωτή μπορεις να την κρατάς πένα μόνος χωρίς λύσιμο αρκεί να τηρείς ένα βασικό πρόγραμμα. Από κάτω ψεκάζεις περιστασιακά λίγο σπρέι καθαριστικό (τη γυρνάς με το δάχτυλο) και ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ το βάζεις σε φουλ Mode ανεμιστήρα να τα πετάξει όλα (κα με ένα μεγάλο πανί μπροστά γιατί θα σου πετάξει πράγμα/υγρά.

Εξωτερική μονάδα με ένα λάστιχο πλένεις τα στοιχεία από ΠΙΣΩ προς τα μέσα (ΧΩΡΙΣ πίεση) και το κλιματιστικό ειναι αστέρι χωρίς πολλά πολλά και χωρίς να τα σκας σε μαστόρια

Γιατί χωρίς πίεση στην εξωτερική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν νομίζω . Μικρόβια μύκητες δεν σκοτώνονται έτσι .  Θες υγρό απολύμανσης  http://www.vasilakoschemicals.gr/el/products/details/Βιομ.-τροφίμων-Απολυμαντικ/NCH-EVERBRITE-80
Για καθαρισμό απο σκόνες αυτό που λές μου φαίνεται ότι στέκει αρκεί να μην είναι μπουκωμένο το στοιχείο . 

Σωστός και για αυτό το πρόσθεσα. Φυσικά θεώρησα αυτονόητο αυτό που έχουν αρκετά μηχανάκια αλλά όχι όλα. Πριν το σβήσιμο δηλαδή να δουλεύουν σε fan mode για κάποια λεπτά ώστε να στεγνώνει το στοιχείο και να μην πιάνει μύκητες. Διαφορετικά το θεωρώ μεγάλο Must να γίνεται έστω και χειροκίνητα ώστε να μην υπάρχουν ουτε οσμες, ούτε μύκητες ;) 

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Γιατί χωρίς πίεση στην εξωτερική;

γιατί παρά το ότι είναι απομονωμένη η πλακέτα εξωτερικής, εγώ δεν ξέρω αν από κάπου μπορεί να περάσει κάτι και δεν θέλω να το μάθω, όπως επίσης και το ότι έχει καλό IP rating ο ανεμιστήρας, δεν πάει να πει ότι θέλω χωρίς λόγο και αιτία να τον κάνω "παπάρα" στο νερό! Και χωρίς πίεση νεράκι όταν τρέχει στα στοιχεία τα καθαρίζει μια χαρά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yositosi είπε

Σωστός και για αυτό το πρόσθεσα. Φυσικά θεώρησα αυτονόητο αυτό που έχουν αρκετά μηχανάκια αλλά όχι όλα. Πριν το σβήσιμο δηλαδή να δουλεύουν σε fan mode για κάποια λεπτά ώστε να στεγνώνει το στοιχείο και να μην πιάνει μύκητες. Διαφορετικά το θεωρώ μεγάλο Must να γίνεται έστω και χειροκίνητα ώστε να μην υπάρχουν ουτε οσμες, ούτε μύκητες ;) 

Ναι είναι must λειτουργία, μπαίνω σε χώρους και μόλις ανοίξει το κλιματιστικό βγάζει μποχα. Και δυστυχώς αυτή η λειτουργία δεν υπάρχει σε ακριβές μάρκες πχ σ' ένα Fujitsu εδώ που προτείνεται κατά καιρούς. Άκυρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...