Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δλδ κανείς δεν το είχε να το πάρεις στα 450€ ??? https://www.skroutz.gr/s/14708830/Haier-Tundra-Green-AS35TABHRA-1U35BEFFRA.html

Δεν λέω ότι είναι η τέλεια επιλογή, προσωπικά για ψύξη θα έβαζα ότι να ναι, απλά αναρωτιέμαι.

Στα 550€ πάντως θα έβαζα το Αρια https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-aria-ar3vi32-12wf-ar3vo32-12-με-ιονιστή-1223088.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

Λες ότι είναι λίγο αδύναμο. Δεν έχω δει τα capacity tables.

Πραγματικα δε το εχει κανενας το Tundra. Οτι και να λενε στο skroutz, οταν τους παρεις τηλεφωνο, ή σου λενε οτι εχει καταργηθει, ή σου λενε θα παρω τηλεφωνο την αντιπροσωπια και θα σε ξαναπαρω και συνηθως δεν παιρνουν ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Πραγματικα δε το εχει κανενας το Tundra. Οτι και να λενε στο skroutz, οταν τους παρεις τηλεφωνο, ή σου λενε οτι εχει καταργηθει, ή σου λενε θα παρω τηλεφωνο την αντιπροσωπια και θα σε ξαναπαρω και συνηθως δεν παιρνουν ποτε.

Από ότι φαίνεται πάνε για ταχύτατη αντικατάσταση με το tide https://www.haieraircondition.gr/klimatistika/tide-green#tech-specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Μέσα στο σπίτι το έκανες αυτό? Damn... 😛

Μου κοψε και σκέπασα το κρεβάτι και είχα ανοιχτά παράθυρα..

Πραγματικά μόνο με δυνατό φυσητήρι γίνεται ΚΑΛΟ καθάρισμα... και μετά τα χημικά ...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, sokos1 είπε

Μου κοψε και σκέπασα το κρεβάτι και είχα ανοιχτά παράθυρα..

Πραγματικά μόνο με δυνατό φυσητήρι γίνεται ΚΑΛΟ καθάρισμα... και μετά τα χημικά ...
 

Ο φυσητήρας ωθεί την σκόνη προς το μέρος σου και ανακυκλοφορει την σκόνη στον χώρο. Δεν αποτελεί καλή μέθοδο καθαρισμού. Η 100% αποτελεσματικη πρακτική είναι λύσιμο, ψεκασμα με ζεστο νερό και ειδικό απορρυπαντικο από ειδική αντλία πεπιεσμένου. Ακόμα κι αν δεν κάνεις το παραπάνω, το σωστό χημικό διώχνει την σκόνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ο φυσητήρας ωθεί την σκόνη προς το μέρος σου και ανακυκλοφορει την σκόνη στον χώρο. Δεν αποτελεί καλή μέθοδο καθαρισμού. Η 100% αποτελεσματικη πρακτική είναι λύσιμο, ψεκασμα με ζεστο νερό και ειδικό απορρυπαντικο από ειδική αντλία πεπιεσμένου. Ακόμα κι αν δεν κάνεις το παραπάνω, το σωστό χημικό διώχνει την σκόνη. 

Χαχαχα, το απόλυτο τρολαρισμα!!!🤭

Εγώ τι να βάλω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

"Δυστυχως" οδηγουμαι σε κινεζικο. Budget 550ε μαζι με εγκατασταση.

Αρχικα πηγαινα για Daikin ATXC που 569 -20% eurobank επεφτε εντος budget απο mediamarkt. Ο εγκαταστατης μου το απερριψε λεγοντας μου οτι αν και κορυφαια εταιρεια να μη παω στις φτηνες σειρες της, δεν εχουν καμια σχεση με τις καλες. Δεν το ενστερνιζομαι ουτε θελω να το διαδοσω, αλλα ειμαι υποχρεωμενος να το σεβαστω στη συγκεκριμενη υλοποιηση.

Το Fujitsu KPCA ειναι 599 -20% παλι πεφτει οριακα εντος budget αλλα ειναι καπως αδυναμο για 12αρι, για ενα χωρο που κανονικα θελει 14αρι (και ο λογος που παω σε 12αρι ειναι γιατι θα μετακομισω σε βαθος 6μηνου και δε θελω να δεσμευτω με ενα 18αρι πχ, ενω το 12αρι παει και σε υπνοδωματιο)

Ειδα καποια mitsubishi αλλα τα οικονομικα δεν ειχαν καλα χαρακτηρηστικα και δεν ειχε νοημα.

Toshiba δυστυχως απλησιαστα οικονομικα και λιγο πιο δυσευρετα.

Κατεληξα λοιπον στο Tundra Green Β λογω συμπιεστη Mitsubishi που και δυνατο ηταν για 12αρι  (12300). και συμπαθητικο SEER (6.8) και 5 χρονια εγγυηση και στα 400ε περιπου. Εμοιαζε ιδανικο. 

Δυστυχως μετα απο 2 μερες ψαξιμο, το μοντελο εχει καταργηθει.

Η καλυτερη προσφορα λοιπον στην οποια εχω ξεμεινει ειναι απο Κοτσοβολο : Inventor Passion Eco 12αρι στα 489ε με μεσα την εγκατασταση.

Οσο εψαξα τα inventor, το PassionEco και το Corona (ιδιος συμπιεστης?) ειναι τα πιο "δυνατα" για 12αρια ενω τo Aria πχ φαινεται λιγο πιο αδυναμο.

Αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο εντος budget μιληστε τωρα, αλλιως σωπαστε για παντα, γιατι απογευμα παω να ψωνισω

Βγαίνει το haier tide green στη θέση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marioboni είπε

Η χρήση ατμοκαθαριστη πάντα με προσοχή βοηθάει;

Ειδικά στον ανεμιστήρα που δεν μπορείς να καθαρίσεις εύκολα 

τσου... Κατά πάσα πιθανότητα θα κάνεις ζημιά, είτε σε κάτι παρακείμενο, είτε στην επιφάνεια του στοιχείου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ο φυσητήρας ωθεί την σκόνη προς το μέρος σου και ανακυκλοφορει την σκόνη στον χώρο. Δεν αποτελεί καλή μέθοδο καθαρισμού. Η 100% αποτελεσματικη πρακτική είναι λύσιμο, ψεκασμα με ζεστο νερό και ειδικό απορρυπαντικο από ειδική αντλία πεπιεσμένου. Ακόμα κι αν δεν κάνεις το παραπάνω, το σωστό χημικό διώχνει την σκόνη. 

Βασίλη, εχεις δεί ποτέ τεχνικο να κάνει τέτοια δουλειά σε 9άρι ? αν ναι στείλε μου ΠΜ παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, liakjim είπε

Χαχαχα, το απόλυτο τρολαρισμα!!!🤭

Εγώ τι να βάλω τώρα;

Βάλε το σήμα που έχει άσπρο φόντο και κόκκινα γράμματα, εγώ έβαλα το αντίθετο. 

20 λεπτά πριν, sokos1 είπε

Βασίλη, εχεις δεί ποτέ τεχνικο να κάνει τέτοια δουλειά σε 9άρι ? αν ναι στείλε μου ΠΜ παρακαλώ.

Δυστυχώς όχι, μόνο από βίντεο στο εξωτερικό το έχω δει. Γνωρίζω μια εταιρεία που το εφαρμόζει κατόπιν συνεννόησης αλλά εδρεύει στην Ξάνθη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sokos1 είπε

Βασίλη, εχεις δεί ποτέ τεχνικο να κάνει τέτοια δουλειά σε 9άρι ? αν ναι στείλε μου ΠΜ παρακαλώ.

 

37 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Βάλε το σήμα που έχει άσπρο φόντο και κόκκινα γράμματα, εγώ έβαλα το αντίθετο. 

Δυστυχώς όχι, μόνο από βίντεο στο εξωτερικό το έχω δει. Γνωρίζω μια εταιρεία που το εφαρμόζει κατόπιν συνεννόησης αλλά εδρεύει στην Ξάνθη. 

Εχω δει 2-3 βιντεο απο Ελλαδα αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

Πραγματικα δε το εχει κανενας το Tundra. Οτι και να λενε στο skroutz, οταν τους παρεις τηλεφωνο, ή σου λενε οτι εχει καταργηθει, ή σου λενε θα παρω τηλεφωνο την αντιπροσωπια και θα σε ξαναπαρω και συνηθως δεν παιρνουν ποτε.

Ετσι διαπιστωσα και εγω που ο τοπικος ντηλερ απο τον οποιο θα το αγοραζα ετσι κι αλλιως(γνωστος μου),πηρε τηλ και του ειπαν μονο απο στοκ αν τοχει κανεις.

Και φυσικα δεν το εχουν!Ιντερνετομαγαζα της πλακας,ουτε φροντιζουν να ενημερωσουν το σαιτ τους

.Τσπ,εν αναμονη του Tide μου,9ρι,ειπα να βαλω την tp link στο ψυγειο.Ηξερα φυσικα απο χρονια οτι ειναι μαστιγα στην καταναλωση,αλλα δεν βρισκω βολικοτερο.

Σας βαζω διαγραμμα και πολυ θα ηθελα ενα τετοιας σταθερης καταναλωσης ερκοντισιον!

Frigidaire 23cf.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Ετσι διαπιστωσα και εγω που ο τοπικος ντηλερ απο τον οποιο θα το αγοραζα ετσι κι αλλιως(γνωστος μου),πηρε τηλ και του ειπαν μονο απο στοκ αν τοχει κανεις.

Και φυσικα δεν το εχουν!Ιντερνετομαγαζα της πλακας,ουτε φροντιζουν να ενημερωσουν το σαιτ τους

.Τσπ,εν αναμονη του Tide μου,9ρι,ειπα να βαλω την tp link στο ψυγειο.Ηξερα φυσικα απο χρονια οτι ειναι μαστιγα στην καταναλωση,αλλα δεν βρισκω βολικοτερο.

Σας βαζω διαγραμμα και πολυ θα ηθελα ενα τετοιας σταθερης καταναλωσης ερκοντισιον!

Frigidaire 23cf.jpg

Έγινε.Θα μετράμε ψυγεία τώρα.

Φασονάκι είναι το ψυγείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...