Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Μέτρησα αυτό το καλώδιο.

Στη μία φωτό φαίνεται ο χαλκοσωλήνας μέσα. Είναι το ίδιο καλώδιο. Εκτός αν κάνω λάθος και εννοείτε το μικρό λεπτό.

Είναι 1μ. αυτό που βλέπετε + άλλα 50 εκ. μέσα σε μόνωση και τοίχο.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

IMG_20200527_105425.jpg

IMG_20200527_105443.jpg

Οκ, αυτά θελουμε που μετράς με τις μονώσεις. Εσωτερικά διέρχεται ο χαλκοσωλήνας με το φρέον, ο ένας φέρνει και άλλος στέλνει. Φαίνεται στην 1η φωτό ο χαλκός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οπότε με τα 60 εκ. μέσα στο μηχάνημα που ανέφερε ο φίλος, φαίνεται ότι είμαι ακριβώς στα 2μ. Έτσι;

Εγώ πάντως μίλησα με Toshiba και περιμένω τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Οπότε με τα 60 εκ. μέσα στο μηχάνημα που ανέφερε ο φίλος, φαίνεται ότι είμαι ακριβώς στα 2μ. Έτσι;

Εγώ πάντως μίλησα με Toshiba και περιμένω τηλέφωνο.

Θα σου πουν. Πες μας και εμάς.

Αν σου έρθει ο τεχνικός, πές του να σου βάλει αντικραδασμικά στα κόκκινα βελάκια (παρόλο που το shorai έχει βελούδινη λειτουργία, μπορεί να περνάει μέσα συριγμός). Τα βάζεις και μόνος σου μια μια πλευρά. Έχουν κάπου 10€ τα τέσσερα.

 

IMG_20200527_100538.jpg

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

1. Εσύ ξέρεις

2. Ναι. Αλλά γιατί να μη κάνεις σέρβις; Στο αμάξι δεν κάνεις;

3. Είναι καλύτερο το nemesis pro. Ναι ανεξάρτητα.

4. Haier Tundra green

5. 🙂

το παλιό κλιματιστικό που δεν ήταν Inverter το εχω χρησιμοποιήσει μόνο στους καύσωνες (εαν και εφόσον ήμουν σπίτι και δεν είχα πάρει τις παραλίες), του έπλενα τα φίλτρα και έκανα σερβις αραια και που.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, eleni-gr είπε

το παλιό κλιματιστικό που δεν ήταν Inverter το εχω χρησιμοποιήσει μόνο στους καύσωνες (εαν και εφόσον ήμουν σπίτι και δεν είχα πάρει τις παραλίες), του έπλενα τα φίλτρα και έκανα σερβις αραια και που.

...με επίπτωση στην απόδοση του και ίσως και στη διάρκεια ζωής.

Θα συμπλήρωνα.

Ο/Η κάτοχος είναι υπεύθυνος/η για τις συνέπειες των επιλογών του/της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, guzel είπε

IMG_20200527_100538.jpg.7bf61f9c2375fa438274a574be3153e1.jpg.9ca6716d7b298f00a72cb153d0a1a4cd.jpg

αυτό είναι βαθούλωμα ή δεν βλέπω καλά και πέφτει περίεργα φως πάνω;

Με ανησυχησες και πήγα να ελέγξω ενδελεχως. 

Είναι μια χαρά. 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βγήκε έτσι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, energy52 είπε

Αν συνεχισει ετσι ο καιρος,βλεπω να γυρναμε τα κλιματιστικα ξανα στη θερμανση απιστευτο....13,5 εξωτερικη τωρα..

Β.Ευβοια 11,7 εξωτερική τώρα

Επεξ/σία από argitt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, energy52 είπε

Αν συνεχισει ετσι ο καιρος,βλεπω να γυρναμε τα κλιματιστικα ξανα στη θερμανση απιστευτο....13,5 εξωτερικη τωρα..

Μη το βλέπεις. Στο σπίτι δούλεψε το fujitsu για ένα 2ώρο σε θέρμανση. 11C εξωτερική τη νύχτα, 13.5 τώρα.

Μιας και λέγαμε χθες για κατανάλωση αναμονής, να τι δείχνουν (με σφάλμα) τα tplink hs110:

1459188027_Annotation2020-05-26213621.jpg.ad6dad40c2a7b6275f2d549b9e56a704.jpg

Έπιασα μια περίεργη αύξηση στο carrier που από τα κάπου 1W , πήδηξε στα 5-6W.

Αυτό τελικά γίνεται με περιοδικότητα 5ωρών ακριβώς. Τι να είναι άραγε;  Μήπως για να τσεκάρει θερμοκρασίες μέσα/έξω για το app???

121039804_Annotation2020-05-26213837.jpg.7b3cc9c530e69ef14bd39b57dd6f74c2.jpg

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι να είναι άραγε;  

 

Θα έχει κανένα άλλο κινέζικο στη γειτονια και θα του κανει καμακι στελνοντας σηματα 😅

 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, guzel είπε

Θα έχει κανένα άλλο κινέζικο στη γειτονια και θα του κανει καμακι στελνοντας σηματα 😅

H αλήθεια είναι ότι υπάρχει inventor passion eco στα 15μέτρα. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δυστυχως" οδηγουμαι σε κινεζικο. Budget 550ε μαζι με εγκατασταση.

Αρχικα πηγαινα για Daikin ATXC που 569 -20% eurobank επεφτε εντος budget απο mediamarkt. Ο εγκαταστατης μου το απερριψε λεγοντας μου οτι αν και κορυφαια εταιρεια να μη παω στις φτηνες σειρες της, δεν εχουν καμια σχεση με τις καλες. Δεν το ενστερνιζομαι ουτε θελω να το διαδοσω, αλλα ειμαι υποχρεωμενος να το σεβαστω στη συγκεκριμενη υλοποιηση.

Το Fujitsu KPCA ειναι 599 -20% παλι πεφτει οριακα εντος budget αλλα ειναι καπως αδυναμο για 12αρι, για ενα χωρο που κανονικα θελει 14αρι (και ο λογος που παω σε 12αρι ειναι γιατι θα μετακομισω σε βαθος 6μηνου και δε θελω να δεσμευτω με ενα 18αρι πχ, ενω το 12αρι παει και σε υπνοδωματιο)

Ειδα καποια mitsubishi αλλα τα οικονομικα δεν ειχαν καλα χαρακτηρηστικα και δεν ειχε νοημα.

Toshiba δυστυχως απλησιαστα οικονομικα και λιγο πιο δυσευρετα.

Κατεληξα λοιπον στο Tundra Green Β λογω συμπιεστη Mitsubishi που και δυνατο ηταν για 12αρι  (12300). και συμπαθητικο SEER (6.8) και 5 χρονια εγγυηση και στα 400ε περιπου. Εμοιαζε ιδανικο. 

Δυστυχως μετα απο 2 μερες ψαξιμο, το μοντελο εχει καταργηθει.

 

Η καλυτερη προσφορα λοιπον στην οποια εχω ξεμεινει ειναι απο Κοτσοβολο : Inventor Passion Eco 12αρι στα 489ε με μεσα την εγκατασταση.

Οσο εψαξα τα inventor, το PassionEco και το Corona (ιδιος συμπιεστης?) ειναι τα πιο "δυνατα" για 12αρια ενω τo Aria πχ φαινεται λιγο πιο αδυναμο.

 

Αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο εντος budget μιληστε τωρα, αλλιως σωπαστε για παντα, γιατι απογευμα παω να ψωνισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2020 στις 6:10 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Για τα φίλτρα θα επικοινωνήσεις με την αντιπροσωπεία να σου πουν κόστος ανταλλακτικού. Δεν είναι universal αυτά που ψάχνεις . 

Μην λες ελεύθερο budget γιατί θα σε πάω καρφί σε αυτό :  https://www.skroutz.gr/s/4070810/Daikin-Ururu-Sarara-FTXZ25N-RXZ25N.html

:D

Για τί χρήση το θές ; Ψύξη και θέρμανση;  Θες να έχει wifi; Θα δουλεύει κάθε μέρα πολλές ώρες στην ψύξη; Στην θέρμανση θα είναι κύρια πηγή ;

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση και απαντω αρκετα καθυστερημενα,

Το θελω για ψυξη σε δωματιο περιπου 11 τμ. χωρις wifi, δεν θα δουλευει πολλες ωρες, δεν θα ναι η θερμανση η κυρια πηγη. Budget επειδη δεν ξερω τι τιμες παιζουν τα vfm δεν μπορω να ορισω, αλλα θα προτιμουσα κατι σχετικα φθηνο, σιγουρα φθηνοτερο απο αυτο που εδωσες χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...