Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, Specs είπε

Frigidaire 23 κυβικα ποδια,1990 αγορα,no frost

Το δικό μας Westinghouse του 70, ακομα καμία βλάβη μέχρι σήμερα. Το άλλο whirlpool του 92 χάλασε σε 20 χρόνια, ξελασκαρε μια βαλβίδα στον συμπιεστή και δεν μπορούσε να πρεσσαρει το φρεον, κόλλησε και το ανεμιστήρακι του και η ψύξη πήγαινε μόνο κατάψυξη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Το δικό μας Westinghouse του 70, ακομα καμία βλάβη μέχρι σήμερα. Το άλλο whirlpool του 92 χάλασε σε 20 χρόνια, ξελασκαρε μια βαλβίδα στον συμπιεστή και δεν μπορούσε να πρεσσαρει το φρεον, κόλλησε και το ανεμιστήρακι του και η ψύξη πήγαινε μόνο κατάψυξη. 

Γιαυτο κ δεν το αλλαζω,βλαβες μηδεν,κτηνωδης κατασκευη(ραφια ντεξιον μεσα)...χωρος κ εργονομια απιστευτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Είναι φυσιολογικο το a/c να μν τρεχει νερο οταν λειτουργεί?? Τους ειχα παρει τηλ κ μου λεγανε κτ αηδιες τυπου εχει να κανει με τη θερμοκρασία, τν υγρασια κλπ.. Μα ρε παιδια, στο διπλα δωματιο δουλευω το a/c ακριβως στα ιδια χαρακτηριστικά κ τρεχει κανονικοτατα,τι μου λέτε τρ?? 

Επισης ανακαλυψα οτι ειχαν βαλει το σωληνα που τρεχει το νερο, μεσα στο εξωτ.μηχανημα..Αυτο δν ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος?? 

Σωστά στα είπαν .  Δεν βγάζουν πάντα νερό τα κλιματιστικά . Εξαρτάται απο τις συνθήκες . 
Όχι δε το θεωρώ λάθος που βάλανε την αποχέτευση στην λεκάνη της εξωτερικής μονάδας . Απο το να έχεις δύο σωληνώσεις να καταλήγουν στο σιφόνι ή στο μπαλκόνι τώρα έχεις μία . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inventor Passion Eco και Corona , σαν τεχνικα χαρακτηρηστικα τα βλεπω ομοια, και μονη διαφορα βλεπω οτι το corona εχει ενα φιλτρο για τα μικροβια. Υπαρχει κατι αλλο σαν ουσια μεταξυ τους?

Γιατι μου λενε μια ιστορια οτι το Passion eco ειναι αποκλειστικοτητα του κοτσοβολου και οτι το Corona το παιρνουν μονο ψυκτικοι... Σαν specs φαινονται δυνατα, και τα βρισκω ιδια τιμη πρακτικα με εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, guzel είπε

@Alexcxvtr πως πάει; Έχεις απάντηση από Toshiba; Βάλε καμιά φωτογραφία ή βίντεο να το χαζεψουμε. Και το τηλεκοντρόλ του αν μπορείς :D 

Έχω βάλει κοντά 15 φωτο αδερφέ!

Για βίντεο από βδομάδα, γιατί δεν το δουλεύω. Περιμένω πρώτα την Toshiba.

Πάντως, εάν τα 60 εκ. του καλωδίου του μηχανήματος που αναφέρθηκαν είναι τα παρακάτω, τότε κλάφ'τα Χαράλαμπε, διότι το είδα με τα μάτια μου που το περνούσε από την τρύπα του τοίχου. Σύνολο καλωδίου 1,20μ. βαριά βαριά. Ειδάλλως, εάν πρόσθεσε το καλώδιο αυτός, είμαι στα 2 - 2,10μ, δηλαδή εντός προδιαγραφών.

 

Spoiler


IMG_20200526_122136.jpg

IMG_20200527_185652.jpg

 

Επεξ/σία από Alexcxvtr
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

"Δυστυχως" οδηγουμαι σε κινεζικο. Budget 550ε μαζι με εγκατασταση.

Αρχικα πηγαινα για Daikin ATXC που 569 -20% eurobank επεφτε εντος budget απο mediamarkt. Ο εγκαταστατης μου το απερριψε λεγοντας μου οτι αν και κορυφαια εταιρεια να μη παω στις φτηνες σειρες της, δεν εχουν καμια σχεση με τις καλες. Δεν το ενστερνιζομαι ουτε θελω να το διαδοσω, αλλα ειμαι υποχρεωμενος να το σεβαστω στη συγκεκριμενη υλοποιηση.

Το Fujitsu KPCA ειναι 599 -20% παλι πεφτει οριακα εντος budget αλλα ειναι καπως αδυναμο για 12αρι, για ενα χωρο που κανονικα θελει 14αρι (και ο λογος που παω σε 12αρι ειναι γιατι θα μετακομισω σε βαθος 6μηνου και δε θελω να δεσμευτω με ενα 18αρι πχ, ενω το 12αρι παει και σε υπνοδωματιο)

Ειδα καποια mitsubishi αλλα τα οικονομικα δεν ειχαν καλα χαρακτηρηστικα και δεν ειχε νοημα.

Toshiba δυστυχως απλησιαστα οικονομικα και λιγο πιο δυσευρετα.

Κατεληξα λοιπον στο Tundra Green Β λογω συμπιεστη Mitsubishi που και δυνατο ηταν για 12αρι  (12300). και συμπαθητικο SEER (6.8) και 5 χρονια εγγυηση και στα 400ε περιπου. Εμοιαζε ιδανικο. 

Δυστυχως μετα απο 2 μερες ψαξιμο, το μοντελο εχει καταργηθει.

Η καλυτερη προσφορα λοιπον στην οποια εχω ξεμεινει ειναι απο Κοτσοβολο : Inventor Passion Eco 12αρι στα 489ε με μεσα την εγκατασταση.

Οσο εψαξα τα inventor, το PassionEco και το Corona (ιδιος συμπιεστης?) ειναι τα πιο "δυνατα" για 12αρια ενω τo Aria πχ φαινεται λιγο πιο αδυναμο.

Αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο εντος budget μιληστε τωρα, αλλιως σωπαστε για παντα, γιατι απογευμα παω να ψωνισω

Παίρνεις το DAIKIN και είσαι μια χαρά και ασε τον εγκαταστάτη να λεει...και εγγυηση 5 χρόνια αν το αγορασεις απο συγκεκριμενα μαγαζια.

Μόλις σήμερα, πηρα άλλο ένα DAIKIN FTXC25b με 5 χρόνια εγγύηση στα 435. 

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, eleni-gr είπε

Καλημέρα, εχω μπερδευτεί λίγο...

1. καταλαβαίνω πως το ποσό που έχω στο νου μου να διαθέσω ~1000ευρω (με 40% επιδοτηση) είναι μεγάλο για ένα αξιόπιστο μηχάνημα που θα του κάνω μικρή χρήση (μόνο ψύξη)

2. δε θέλω να έχω την υποχρέωση για σέρβις κάθε χρόνο, οπότε χάνω την 7ετία της toshiba, σωστά;

3. το inventor nemesis pro είναι καλύτερο μηχάνημα από το inventor premium (έγραψα στο 1ο post, οτι αυτό προτείνει ο μηχανικός); γιατί δεν έχω διαμορφώσει καλή γνώμη για τα inventor. Η 10ετή εγγύηση δίνεται ανεξάρτητα από τα ετήσια σέρβις;

4. Εαν κατέβαζα το budget γυρω στα 800 ποιες 2-3 καλές επιλογές θα είχα;

5. ευχαριστώ για την υπομονή...

1.  Όλα τα μοντέλα της αγοράς αντιμετωπίζουν βλάβες όσο ακριβά ή φθηνά και αν είναι . Όποια μάρκα και αν είναι .  Διάρκεια της εγγύησης = "αξιοπιστία " .

2.  Η Toshiba δίνει 7 χρόνια εγγύηση εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις.

3. Το Inventor Nemesis pro είναι ανώτερο μηχάνημα σε καταναλώσεις στην ψύξη  σε σύγκριση με το Premium και γενικότερα ένα VFM μοντέλο για ψύξη στα λεφτά του . Έχει πολύ καλό SEER για τα λεφτά του . Το SEER όσο πιο μεγάλο τόσο πιο οικονομικό στη ψύξη είναι το κλιματιστικό.  Δεν χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η 10ετής εγγύηση .  Θα προτιμούσα σε 18άρι το Premium . Έχει SEER= 7.1  και το Nemesis Pro SEER=7.6    εφόσον δεν θα το χρησιμοποιείς για πολλές ώρες κάθε μέρα στη ψύξη δεν βρίσκω λόγο να κοιτάξεις το Nemesis Pro που δίνει το κάτι παραπάνω σε οικονομία στην ψύξη

4. Inventor Premium  SEER= 7.1 . 10 χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις . 
Haier Tundra Green: Λιγότερα Features απο το Inventor.SEER= 6.8  . 5  χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις. 
Κάποιο TCL  . Λιγότερα features απο το Inventor. Mικρότερη οικονομία στην ψύξη απο τα άλλα δύο (SEER= 6.3) . 10 χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις . 

Θα προτιμούσα το Premium . 

6 ώρες πριν, Fabricated είπε

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση και απαντω αρκετα καθυστερημενα,

Το θελω για ψυξη σε δωματιο περιπου 11 τμ. χωρις wifi, δεν θα δουλευει πολλες ωρες, δεν θα ναι η θερμανση η κυρια πηγη. Budget επειδη δεν ξερω τι τιμες παιζουν τα vfm δεν μπορω να ορισω, αλλα θα προτιμουσα κατι σχετικα φθηνο, σιγουρα φθηνοτερο απο αυτο που εδωσες χαχαχα

Aπο Mediamarkt παίζουν κάποιες καλές προσφορές:

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_haier-set-as25thmhra-1u25yemfra-09-tide-green-1232824.html
5 χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις .  SEER= 6.1

Αν έχεις χρεωστική κάρτα Eurobank παίζει 20% εκπτωση σε αυτό :
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-premium-pr1vi32-09wf-pr1vo32-09-με-ιονιστή-1223081.html
10 χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις . SEER= 6.1

Απο άλλα μαγαζιά δες αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/15039037/TCL-Elite-TAC-09CHSA-XA51.html
10 χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις . SEER= 6.6

Για το TCL προσοχή απο πόυ θα το αγοράσεις διότι παίζουν παραεισαγωγές και δεν ισχύει η 10ετής εγγύησης. 

ΠΡΙΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ TCL
Για την προστασία του καταναλωτικού κοινού ο όμιλος Τουρνικιώτη, ο μοναδικός επίσημος αντιπρόσωπος της TCL στην Ελλάδα, στην τηλεόραση, τον κλιματισμό και τους αφυγραντήρες, ενημερώνει ότι ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ με τα καταστήματα ELECTROHOLIC.GR, MPAKIS.GR, IKING.GR, BUYCHOICE.GR, NEVER-OFFLINE.GR ως εκ τούτου ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ με την επίσημη 10ετή* του εγγύηση τα κλιματιστικά TCL που εμφανίζονται σε αυτά. Η παγκόσμια δύναμη TCL, μόνο με την 10ετη* εργοστασιακή εγγύηση του Oμίλου Τουρνικιώτη.
*η 10ετής εγγύηση αφορά μόνο τα προϊόντα κλιματισμού και αφυγραντήρων.

https://www.tclgreece.gr/product-category/klimatismos/


 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

1.  Όλα τα μοντέλα της αγοράς αντιμετωπίζουν βλάβες όσο ακριβά ή φθηνά και αν είναι . Όποια μάρκα και αν είναι .  Διάρκεια της εγγύησης = "αξιοπιστία " .

2.  Η Toshiba δίνει 7 χρόνια εγγύηση εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις.

3. Το Inventor Nemesis pro είναι ανώτερο μηχάνημα σε καταναλώσεις στην ψύξη  σε σύγκριση με το Premium και γενικότερα ένα VFM μοντέλο για ψύξη στα λεφτά του . Έχει πολύ καλό SEER για τα λεφτά του . Το SEER όσο πιο μεγάλο τόσο πιο οικονομικό στη ψύξη είναι το κλιματιστικό.  Δεν χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η 10ετής εγγύηση .  Θα προτιμούσα σε 18άρι το Premium . Έχει SEER= 7.1  και το Nemesis Pro SEER=7.6    εφόσον δεν θα το χρησιμοποιείς για πολλές ώρες κάθε μέρα στη ψύξη δεν βρίσκω λόγο να κοιτάξεις το Nemesis Pro που δίνει το κάτι παραπάνω σε οικονομία στην ψύξη

4. Inventor Premium  SEER= 7.1 . 10 χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις . 
Haier Tundra Green: Λιγότερα Features απο το Inventor.SEER= 6.8  . 5  χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις. 
Κάποιο TCL  . Λιγότερα features απο το Inventor. Mικρότερη οικονομία στην ψύξη απο τα άλλα δύο (SEER= 6.3) . 10 χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις . 

Θα προτιμούσα το Premium . 

Aπο Mediamarkt παίζουν κάποιες καλές προσφορές:

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_haier-set-as25thmhra-1u25yemfra-09-tide-green-1232824.html
5 χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις .  SEER= 6.1

Αν έχεις χρεωστική κάρτα Eurobank παίζει 20% εκπτωση σε αυτό :
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-premium-pr1vi32-09wf-pr1vo32-09-με-ιονιστή-1223081.html
10 χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις . SEER= 6.1

Απο άλλα μαγαζιά δες αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/15039037/TCL-Elite-TAC-09CHSA-XA51.html
10 χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις . SEER= 6.6

Για το TCL προσοχή απο πόυ θα το αγοράσεις διότι παίζουν παραεισαγωγές και δεν ισχύει η 10ετής εγγύησης. 

ΠΡΙΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ TCL
Για την προστασία του καταναλωτικού κοινού ο όμιλος Τουρνικιώτη, ο μοναδικός επίσημος αντιπρόσωπος της TCL στην Ελλάδα, στην τηλεόραση, τον κλιματισμό και τους αφυγραντήρες, ενημερώνει ότι ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ με τα καταστήματα ELECTROHOLIC.GR, MPAKIS.GR, IKING.GR, BUYCHOICE.GR, NEVER-OFFLINE.GR ως εκ τούτου ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ με την επίσημη 10ετή* του εγγύηση τα κλιματιστικά TCL που εμφανίζονται σε αυτά. Η παγκόσμια δύναμη TCL, μόνο με την 10ετη* εργοστασιακή εγγύηση του Oμίλου Τουρνικιώτη.
*η 10ετής εγγύηση αφορά μόνο τα προϊόντα κλιματισμού και αφυγραντήρων.

https://www.tclgreece.gr/product-category/klimatismos/


 

Αντί για το premium που οι κριτικές φαίνεται να ακολουθούν ένα trend για θορυβώδη εξωτερική μονάδα, ας κοιτάξουν αμφότερα τα μέλη το Aria με μικρή οικονομική επιβάρυνση που τουλάχιστον οι κριτικές το δείχνουν αθόρυβο μέσα έξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gairf είπε

Καλημέρα στους συμμετέχοντες, αγόρασα το tcl elite prm 09chsa xac1 στα  300 ευρώ, και αύριο περιμένω τον εγκαταστατη για να το τοποθετήσει στην κρεβατοκάμαρα, τι πρέπει να προσέξω ή να δώσω σημασία γιατί δεν κατέχω τίποτα από το θέμα αυτό; Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.

Να τηρηθεί το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων ( το αναγράφει στο manual συνήθως) . 
Να γίνει εγκατάσταση με αντλία κενού . 
Προτίμησε η εξωτερική μονάδα να τοποθετηθεί δάπεδο για να αποφύγεις συντονισμό και μεταφορά θορύβου στο μέσα χώρο .  Αν χρειαστεί να μπει στο τοίχο να μπούν αντικραδασμικά στις βάσεις της . 
Στη μέσα μονάδα να τηρηθεί η ελάχιστη απόσταση απο το ταβάνι (το αναγράφει στο manual συνήθως)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...