Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, yositosi είπε

Πολύ σημαντικό αυτό για τα silent blocks που απουσιάζουν. Ακόμα και μη αισθητός εξωτερικά ήχος μπορεί να γίνει συντονισμός που θα καταλήξει βομβος σε όλο το σπίτι περνώντας από τον τοιχο

Καλημέρα . Πρέπει να μπαίνουν αλλά να διευκρινίσω ότι δεν λύνουν το πρόβλημα σε όλες τις περιπτώσεις . Σε κάποιες απλά το βελτιώνουν . Η καλύτερη λύση είναι να μπει η μονάδα στο δάπεδο . Δεν πρόκειται να ακούσεις τίποτα μέσα στο χώρο σου . Ας δουλεύει με τσίτα τα γκάζια ας είναι απο τα χειρότερα σε θόρυβο . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι φυσιολογικο το a/c να μν τρεχει νερο οταν λειτουργεί?? Τους ειχα παρει τηλ κ μου λεγανε κτ αηδιες τυπου εχει να κανει με τη θερμοκρασία, τν υγρασια κλπ.. Μα ρε παιδια, στο διπλα δωματιο δουλευω το a/c ακριβως στα ιδια χαρακτηριστικά κ τρεχει κανονικοτατα,τι μου λέτε τρ?? 

Επισης ανακαλυψα οτι ειχαν βαλει το σωληνα που τρεχει το νερο, μεσα στο εξωτ.μηχανημα..Αυτο δν ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Είναι φυσιολογικο το a/c να μν τρεχει νερο οταν λειτουργεί?? Τους ειχα παρει τηλ κ μου λεγανε κτ αηδιες τυπου εχει να κανει με τη θερμοκρασία, τν υγρασια κλπ.. Μα ρε παιδια, στο διπλα δωματιο δουλευω το a/c ακριβως στα ιδια χαρακτηριστικά κ τρεχει κανονικοτατα,τι μου λέτε τρ?? 

Επισης ανακαλυψα οτι ειχαν βαλει το σωληνα που τρεχει το νερο, μεσα στο εξωτ.μηχανημα..Αυτο δν ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος?? 

Στο ASYG24KLCA δεν τρέχει σχεδόν ποτέ, όταν το 9άρι carrier crystal ii ξεσκίζεται.

Ποιο μηχάνημα έχεις;

Η σωλήνα μέσα στην εξωτερική δεν είναι λάθος από άποψη μηχανικής. Η βαρύτητα (πιο σωστά η στρέβλωση του χωροχρόνου από τη μάζα της γης) θα αναλάβει τα υπόλοιπα. Είναι όμως άκομψο και δείχνει ότι ο τεχνικός είναι τεμπέλης.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο ASYG24KLCA δεν τρέχει σχεδόν ποτέ, όταν το 9άρι carrier crystal ii ξεσκίζεται.

Ποιο μηχάνημα έχεις;

Η σωλήνα μέσα στην εξωτερική δεν είναι λάθος από άποψη μηχανικής. Η βαρύτητα (πιο σωστά η στρέβλωση του χωροχρόνου από τη μάζα της γης) θα αναλάβει τα υπόλοιπα. Είναι όμως άκομψο και δείχνει ότι ο τεχνικός είναι τεμπέλης.

Δεν γινόταν να μην κάνω LIKE σε πόστ σχετικά με την στρέβλωση του χωροχρόνου από τη μάζα της γης

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο ASYG24KLCA δεν τρέχει σχεδόν ποτέ, όταν το 9άρι carrier crystal ii ξεσκίζεται.

Ποιο μηχάνημα έχεις;

Η σωλήνα μέσα στην εξωτερική δεν είναι λάθος από άποψη μηχανικής. Η βαρύτητα (πιο σωστά η στρέβλωση του χωροχρόνου από τη μάζα της γης) θα αναλάβει τα υπόλοιπα. Είναι όμως άκομψο και δείχνει ότι ο τεχνικός είναι τεμπέλης.

Εχω το midea  prime.. Επειδη περιμένω τηλ απ το τεχνικο τμημα, να μν τους  κραξω γι αυτο? Δν μπορει να καψει κτ μεσα στο μηχανημα? Γτ εγω απ τα λιγα που ξερω, μπορει να γυρισει τα νερα πισω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Καλημέρα . Πρέπει να μπαίνουν αλλά να διευκρινίσω ότι δεν λύνουν το πρόβλημα σε όλες τις περιπτώσεις . Σε κάποιες απλά το βελτιώνουν . Η καλύτερη λύση είναι να μπει η μονάδα στο δάπεδο . Δεν πρόκειται να ακούσεις τίποτα μέσα στο χώρο σου . Ας δουλεύει με τσίτα τα γκάζια ας είναι απο τα χειρότερα σε θόρυβο . 

Eννοείται, όπως και εννοείται τι silent block θα σου βάλουν. Πχ αυτά που είναι ενιαίο σίδερο/βίδα να περνάει μέσα από το λάστιχο περνάνε πολύ περισσότερο συντονισμό από ότι τα καλά silent blocks όπου έχεις 2 ξεχωριστές βίδες  ;)  .  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για επιβεβαίωση, ιδού.

 

Περίπου 1 - 1,10μ το καλώδιο. Με δυσκόλεψε η κούρμπα στο μέτρημα.

Υπολογίστε και 50 πόντους μόνωσης και τοίχου, οπότε σύνολο 1,50μ. +10 πόντους στην καλύτερη.

Spoiler

 

IMG_20200527_100538.jpg

IMG_20200527_101139_01.jpg

 

 

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/5/2020 στις 11:58 ΜΜ, liakjim είπε

Τότε θα σου έλεγα το Shorai premium https://www.skroutz.gr/s/18742804/Toshiba-Shorai-Premium-18J2AVRG-E-18J2KVRG.html

Το edge έχει λίγο μεγαλύτερη απόδοση και capacity. Αφαιρέθηκε ο ιονιστής.

Αν μπορέσεις να βρεις το edge κάπου 1000-1100€ ας το προτιμήσεις.

Αλλιώς το premium θεωρώ ότι στο 18άρι είναι πιο πλήρες.

Σου βάζω toshiba μιας και έχουν 7έτη εγγύησης.

Αν θες 10 έτη, τότε το nemesis pro https://www.bestprice.gr/item/2155157419/inventor-nemesis-pro-n2vi32-18wifin2vo32-18.html?qid=3nOBgf1mcbq_b84c7&seq=4&q=nemesis+pro&from=search

Από απόδοση σε ψύξη είναι παρόμοιο με το Toshiba.

Δεν θα έχεις την πολιτισμένη λειτουργία του τελευταίου. Έχει wifi αν το χρειάζεσαι.

Παρόμοιας απόδοσης είναι και το Mitsubishi που έβαλα πιο πριν. Έχει όμως 3 έτη εγγύησης.

Το έχω δει σε λειτουργία . Είναι αθόρυβο και αποδοτικότατο. Έχει τεράστια εξωτερική μονάδα.

Λίγο πιο πάνω αυτό https://www.skroutz.gr/s/14708606/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP50VG.html.

Παρόμοιας απόδοσης και το Fujitsu https://www.skroutz.gr/s/15038380/Fujitsu-ASYG18KLCA.html

3 έτη εγγύησης, μαζεμένες μονάδες, αλλά η εσωτερική ακούγεται παραπάνω.

Αυτά γύρω στο 1000άρικο.

Καλημέρα, εχω μπερδευτεί λίγο...

1. καταλαβαίνω πως το ποσό που έχω στο νου μου να διαθέσω ~1000ευρω (με 40% επιδοτηση) είναι μεγάλο για ένα αξιόπιστο μηχάνημα που θα του κάνω μικρή χρήση (μόνο ψύξη)

2. δε θέλω να έχω την υποχρέωση για σέρβις κάθε χρόνο, οπότε χάνω την 7ετία της toshiba, σωστά;

3. το inventor nemesis pro είναι καλύτερο μηχάνημα από το inventor premium (έγραψα στο 1ο post, οτι αυτό προτείνει ο μηχανικός); γιατί δεν έχω διαμορφώσει καλή γνώμη για τα inventor. Η 10ετή εγγύηση δίνεται ανεξάρτητα από τα ετήσια σέρβις;

4. Εαν κατέβαζα το budget γυρω στα 800 ποιες 2-3 καλές επιλογές θα είχα;

5. ευχαριστώ για την υπομονή...

 

Επεξ/σία από eleni-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο ASYG24KLCA δεν τρέχει σχεδόν ποτέ, όταν το 9άρι carrier crystal ii ξεσκίζεται.

Ποιο μηχάνημα έχεις;

Η σωλήνα μέσα στην εξωτερική δεν είναι λάθος από άποψη μηχανικής. Η βαρύτητα (πιο σωστά η στρέβλωση του χωροχρόνου από τη μάζα της γης) θα αναλάβει τα υπόλοιπα. Είναι όμως άκομψο και δείχνει ότι ο τεχνικός είναι τεμπέλης.

Κι όμως είναι μια πρακτική για την σωλήνα στην εξωτερική και στο δικό μου daikin αλλά και στου κουνιαδου μου που τα έβαλαν  διαφορετικά μαστορια έκαναν το ίδιο και μάλιστα ο μάστορας που έβαλε το δικό μου daikin είναι ο μάστορας που έβαλε και το shorai και εκεί την σωλήνα δεν την έβαλε έτσι ,οπότε μήπως είναι οδηγία της daikin να γίνεται έτσι? Εσένα το daikin πως είναι 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Εχω το midea  prime.. Επειδη περιμένω τηλ απ το τεχνικο τμημα, να μν τους  κραξω γι αυτο? Δν μπορει να καψει κτ μεσα στο μηχανημα? Γτ εγω απ τα λιγα που ξερω, μπορει να γυρισει τα νερα πισω.. 

Λίγες πληροφορίες : τα αιρκοντίσιονς βγάζουν νερά από την εσωτερική μονάδα σε λειτουργίας ψύξης λόγω μείωσης της θερμοκρασίας του μέσα στοιχείου κάτω από το σημείο δρόσου.

Το σημείο δρόσου είναι η θερμοκρασία στην οποία το μείγμα αέρα-υδρατμών είναι κορεσμένο σε υδρατμούς και άρα οι υδρατμοί υγροποιούνται.

Αυτά μπορείς να τα βρεις σε ένα ψυχομετρικό διάγραμμα.

Αν πχ το κλιματιστικό τώρα που δεν κάνει ζέστες δουλεύει σε λίγα watts το στοιχείο δεν θα κρυώσει πολύ και μέσα στο σπίτι έχει μικρή σχετική υγρασία οπότε το στοιχεία δεν θα πέσει κάτω από τη δεδομένη θερμοκρασία δρόσου, δεν θα έχουμε υγροποίηση και δεν θα έχεις νερά έξω.

Ένα άλλο κλιματιστικό με τα ίδια watts , μπορεί να έχει άλλη διάταξη στο στοιχείο, πχ πιο μικρά ή λίγα fins και να υπάρξουν μέρη κρύα τόσο ώστε να δεις υγροποιήσεις.

Οπότε όντως εξαρτάται.

Το fujitsu πχ το δικό μου που δουλεύει χαλαρουίτα το καλοκαίρι και έχει συγκεκριμένη κατασκευή, δεν υγροποιεί τον αέρα εύκολα ή καθόλου.

Αυτό που θα έπρεπε να κάνεις (ή ένας τεχνικός) , είναι να λύσεις το καπάκι και να ρίξεις ένα μπουκαλάκι νερό στη λεκάνη και να έχεις ένα μπουκαλάκι στο σωληνάκι έξω για να δεις αν βγήκε όλο έξω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Κι όμως είναι μια πρακτική για την σωλήνα στην εξωτερική και στο δικό μου daikin αλλά και στου κουνιαδου μου που τα έβαλαν στο διαφορετικά μαστορια έκαναν το ίδιο και μάλιστα ο μάστορας που έβαλε το δικό μου daikin είναι ο μάστορας που έβαλε και το shorai και εκεί την σωλήνα δεν την έβαλε έτσι ,οπότε μήπως είναι οδηγία της daikin να γίνεται έτσι?

Μπααα,εαν ηταν να τρεχει στην εξωτερικη θα ειχε και υποδοχη να βαλεις το λαστιχο,

Οσα κλιματιστικα εχω και ειχα ολα εχουν ξεχωριστή παροχη απόρριψης,

Γλιτωνουν 30cm σωληνα αποχέτευσης και ενα συνδεσμο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Και για επιβεβαίωση, ιδού.

Περίπου 1 - 1,10μ το καλώδιο. Με δυσκόλεψε η κούρμπα στο μέτρημα.

Υπολογίστε και 50 πόντους μόνωσης και τοίχου, οπότε σύνολο 1,50μ. +10 πόντους στην καλύτερη.

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG_20200527_100538.jpg

IMG_20200527_101139_01.jpg

Δεν μετράς το καλώδιο του ρεύματος αλλά την χαλκοσωλήνα έτσι; Επειδή χρησιμοποιείς την ονομασία αυτή.

Αν είναι 1.6μ και επίσης έχει και κάποια εκατοστά ή ίδια η μονάδα από το εργοστάσιο,  προσωπικά θα το δεχόμουνα για το 18άρι , εφόσον όμως έπαιρνα την ευλογία της toshiba με σχετικό email .

Οπότε θα σου πρότεινα να συντάξεις ένα ωραιότατο email στο support με κοινοποίηση τον dealer και τον τεχνικό για να ξέρουν και αυτοί τι παίζει.

34 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κι όμως είναι μια πρακτική για την σωλήνα στην εξωτερική και στο δικό μου daikin αλλά και στου κουνιαδου μου που τα έβαλαν  διαφορετικά μαστορια έκαναν το ίδιο και μάλιστα ο μάστορας που έβαλε το δικό μου daikin είναι ο μάστορας που έβαλε και το shorai και εκεί την σωλήνα δεν την έβαλε έτσι ,οπότε μήπως είναι οδηγία της daikin να γίνεται έτσι? Εσένα το daikin πως είναι 

Όχι, θέλει 2 σωληνάκια, σύνδεση σε ταυ και απορροή σε ένα κοινό.

Εμένα είναι όλα στο πάτωμα. ΤΑ σωληνάκια των εσωτερικών, καταλήγουν σε αντίστοιχα σιφώνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Και για επιβεβαίωση, ιδού.

Περίπου 1 - 1,10μ το καλώδιο. Με δυσκόλεψε η κούρμπα στο μέτρημα.

Υπολογίστε και 50 πόντους μόνωσης και τοίχου, οπότε σύνολο 1,50μ. +10 πόντους στην καλύτερη.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

IMG_20200527_100538.jpg

IMG_20200527_101139_01.jpg

Το κλιματιστικό πάνω του η εσωτερική μονάδα έχει 60 cm σωλήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, eleni-gr είπε

Καλημέρα, εχω μπερδευτεί λίγο...

1. καταλαβαίνω πως το ποσό που έχω στο νου μου να διαθέσω ~1000ευρω (με 40% επιδοτηση) είναι μεγάλο για ένα αξιόπιστο μηχάνημα που θα του κάνω μικρή χρήση (μόνο ψύξη)

2. δε θέλω να έχω την υποχρέωση για σέρβις κάθε χρόνο, οπότε χάνω την 7ετία της toshiba, σωστά;

3. το inventor nemesis pro είναι καλύτερο μηχάνημα από το inventor premium (έγραψα στο 1ο post, οτι αυτό προτείνει ο μηχανικός); γιατί δεν έχω διαμορφώσει καλή γνώμη για τα inventor. Η 10ετή εγγύηση δίνεται ανεξάρτητα από τα ετήσια σέρβις;

4. Εαν κατέβαζα το budget γυρω στα 800 ποιες 2-3 καλές επιλογές θα είχα;

5. ευχαριστώ για την υπομονή...

1. Εσύ ξέρεις

2. Ναι. Αλλά γιατί να μη κάνεις σέρβις; Στο αμάξι δεν κάνεις;

3. Είναι καλύτερο το nemesis pro. Ναι ανεξάρτητα.

4. Haier Tundra green

5. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μετράς το καλώδιο του ρεύματος αλλά την χαλκοσωλήνα έτσι; Επειδή χρησιμοποιείς την ονομασία αυτή.

Αν είναι 1.6μ και επίσης έχει και κάποια εκατοστά ή ίδια η μονάδα από το εργοστάσιο,  προσωπικά θα το δεχόμουνα για το 18άρι , εφόσον όμως έπαιρνα την ευλογία της toshiba με σχετικό email .

Οπότε θα σου πρότεινα να συντάξεις ένα ωραιότατο email στο support με κοινοποίηση τον dealer και τον τεχνικό για να ξέρουν και αυτοί τι παίζει.

Μέτρησα αυτό το καλώδιο.

Στη μία φωτό φαίνεται ο χαλκοσωλήνας μέσα. Είναι το ίδιο καλώδιο. Εκτός αν κάνω λάθος και εννοείτε το μικρό λεπτό.

Είναι 1μ. αυτό που βλέπετε + άλλα 50 εκ. μέσα σε μόνωση και τοίχο.

Spoiler


IMG_20200527_105425.jpg

IMG_20200527_105443.jpg

 

 

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...