Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
48 minutes ago, turbakiasss said:

Οπότε, και τα σχόλια ότι τα ανταλλακτικά είναι πανάκριβα μην τα παίρνεις πολύ στα σοβαρά.

Άρα τα αυθεντικά ανταλλακτικά όταν είσαι εκτός εγγύησης δεν είναι ακριβά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, George! είπε

Τα στοιχεία του θορύβου είναι από την σελίδα του Κωτσόβολου. Το δικό μου είναι το ATXM-M που είναι το ίδιο με το Ν αλλά χωρίς το wifi, το όποιο δέχεται προαιρετικά σε υποδοχή που έχει εσωτερικά. Βέβαια σε κάθε περίπτωση μου είναι αδιάφορο το wifi, μιας και σε μία κρεβατοκάμαρα έχω το Mitsubishi ln25 με ενσωματωμένο wifi και δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου.

Για το οποίο ln25 τί άποψη έχεις; Καταναλώσεις έχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Thresh είπε

Άρα τα αυθεντικά ανταλλακτικά όταν είσαι εκτός εγγύησης δεν είναι ακριβά?

Όποιος ξέρει τιμές ανταλλακτικών ας τις ποστάρει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Thresh said:

Άρα τα αυθεντικά ανταλλακτικά όταν είσαι εκτός εγγύησης δεν είναι ακριβά?

Έχει ενημερώσει μέλος ότι πλήρωσε αλλαγή πλακέτας σε εξωτερική 150€. Δεν την θεωρώ ακριβή τιμή. Έχουμε τιμές από τα ανταλλακτικά και κρίνουμε ότι είναι ακριβά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Thresh είπε

Άρα τα αυθεντικά ανταλλακτικά όταν είσαι εκτός εγγύησης δεν είναι ακριβά?

Προσδιορίστε τον όρο "φθηνά" ή "ακριβά". Γενικότερα μια πλακέτα εξωτερικής μονάδας δεν γίνεται να είναι εκ των πραγμα΄των "ένα φθηνό ανταλλακτικό".

Π.χ. για ένα Κινέζικο μοντέλο, σαν κόστος πώλησης από το εργοστάσιο στον αρχικό εισαγωγέα είμαστε πολύ χονδρικά γύρω στα 60€ (μιλάμε στα χοντρά χοντρά, και χωρίς την πλακέτα wifi). Βάλε μεταφορικά, handling, margin εισαγωγέα, margin τοποθετητή, εργατικά, ΦΠΑ, κλπ κλπ. Αντίστοιχα μια πλακέτα εσωτερικής χονδρικά έχει αρχικό κόστος στα 15€ περίπου. Φυσικά από εταιρεία σε εταιρεία οι χρεώσεις άλλάζουν, και σίγουρα όταν μιλάμε για ανταλλακτικά "επωνύμων" επειδή έρχονται από κεντρικά depot, και άρα μπλέκουν και άλλοι "μεσάζοντες" αλλά και άλλα αρχικά mark-up από τις εταιρείες αυτές καθ'αυτές οι τιμές είναι πιο πάνω (από λίγο ως πολύ).

Αντίστοιχα οι τελικές τιμές πώλησης σε καταναλωτές παίζουν από πολλούς παράγοντες. Κύριος παράγοντας το αν υπάρχει ή όχι διαθέσιμο το ανταλλακτικό.... Αν δεν υπάρχει σου λένε ένα νούμερο στα ουράνια για να το αφήσεις και να μην τους ζαλίσεις. Αν υπάρχει σε διαθεσιμότητα τότε υπάρχει μεγαλύτερη ελαστικότητα. Πάντως και για τα επώνυμα, πολλές φορές βρίσκονται ανταλλακτικά από μεγάλους χονδρέμπορους ανταλλακτικών στην ΕΕ σε γενικότερα ανθρώπινα νούμερα απότε κάποια εξωτερικά κέντρα σέρβις, που μπορεί να εισάγουν για διάφορες συσκευές, μπορεί να πιάνουν πιο ανθρώπινες τιμές. Σε όλες των περιπτώσεων φυσικά και το κόστος εργασίας δεν μπορεί να θεωρείται χαμηλό καθότι κάποιος έρχεται στο σπίτι (κόστος μετάβασης), και φυσικά πρέπει να ανοίξει την μονάδα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για το οποίο ln25 τί άποψη έχεις; Καταναλώσεις έχουμε;

Για το προηγουμενο αυτου fh35 μολις πηρα κατι χαλαρο στην ψυξη 23 ζητουμενη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, yositosi said:

Προσδιορίστε τον όρο "φθηνά" ή "ακριβά". Γενικότερα μια πλακέτα εξωτερικής μονάδας δεν γίνεται να είναι εκ των πραγμα΄των "ένα φθηνό ανταλλακτικό".

Η λογική απάντηση για μένα είναι ανάλογα την αξία του κλιματιστικού. Αν η αξία του ενός καινούριου κι αυθεντικού ανταλλακτικού (+ τα εργατικά) είναι πάνω από το 1/3 των χρημάτων που έδωσα για ολόκληρη την συσκευή την θεωρώ ακριβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για το οποίο ln25 τί άποψη έχεις; Καταναλώσεις έχουμε;

Το έχω πολύ λίγο καιρό και δεν έχω άποψη μιας και στην ουσία δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

Σίγουρα πάντως είναι το πιο εντυπωσιακό από όλα σε εμφάνιση(το έχω πάρει σε μπορντό χρώμα). Θα ανεβάσω και φωτογραφία σε σύγκριση με τα υπόλοιπα.

Για την μέτρηση της κατανάλωσης πρέπει να έχω κάποια ειδική συσκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Για το προηγουμενο αυτου fh35 μολις πηρα κατι χαλαρο στην ψυξη 23 ζητουμενη

Και συνεχιζει να τα πηγαινει ακομα καλυτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, yositosi said:

Προσδιορίστε τον όρο "φθηνά" ή "ακριβά". Γενικότερα μια πλακέτα εξωτερικής μονάδας δεν γίνεται να είναι εκ των πραγμα΄των "ένα φθηνό ανταλλακτικό".

Π.χ. για ένα Κινέζικο μοντέλο, σαν κόστος πώλησης από το εργοστάσιο στον αρχικό εισαγωγέα είμαστε πολύ χονδρικά γύρω στα 60€ (μιλάμε στα χοντρά χοντρά, και χωρίς την πλακέτα wifi). Βάλε μεταφορικά, handling, margin εισαγωγέα, margin τοποθετητή, εργατικά, ΦΠΑ, κλπ κλπ. Αντίστοιχα μια πλακέτα εσωτερικής χονδρικά έχει αρχικό κόστος στα 15€ περίπου. Φυσικά από εταιρεία σε εταιρεία οι χρεώσεις άλλάζουν, και σίγουρα όταν μιλάμε για ανταλλακτικά "επωνύμων" επειδή έρχονται από κεντρικά depot, και άρα μπλέκουν και άλλοι "μεσάζοντες" αλλά και άλλα αρχικά mark-up από τις εταιρείες αυτές καθ'αυτές οι τιμές είναι πιο πάνω (από λίγο ως πολύ).

Αντίστοιχα οι τελικές τιμές πώλησης σε καταναλωτές παίζουν από πολλούς παράγοντες. Κύριος παράγοντας το αν υπάρχει ή όχι διαθέσιμο το ανταλλακτικό.... Αν δεν υπάρχει σου λένε ένα νούμερο στα ουράνια για να το αφήσεις και να μην τους ζαλίσεις. Αν υπάρχει σε διαθεσιμότητα τότε υπάρχει μεγαλύτερη ελαστικότητα. Πάντως και για τα επώνυμα, πολλές φορές βρίσκονται ανταλλακτικά από μεγάλους χονδρέμπορους ανταλλακτικών στην ΕΕ σε γενικότερα ανθρώπινα νούμερα απότε κάποια εξωτερικά κέντρα σέρβις, που μπορεί να εισάγουν για διάφορες συσκευές, μπορεί να πιάνουν πιο ανθρώπινες τιμές. Σε όλες των περιπτώσεων φυσικά και το κόστος εργασίας δεν μπορεί να θεωρείται χαμηλό καθότι κάποιος έρχεται στο σπίτι (κόστος μετάβασης), και φυσικά πρέπει να ανοίξει την μονάδα!

 

Η απάντηση του yositosi είναι απάντηση και στα λεγόμενα σου. Εγώ δεν είπα πουθενά ότι είναι φθηνά. Μόνο να μην λαμβάνει σοβαρά υπόψιν τις απόψεις ότι είναι ακριβά για το λόγο που λέει στην αρχή το άλλο μέλος. Για εμένα τα 150€ δεν είναι ακριβά, για άλλον μπορεί να είναι. Εγώ ανέφερα την τιμή για να κρίνει και το άλλο μέλος αν όντως δεν είναι ακριβά όπως είπα. Για την περίπτωση που είναι ακριβά έχουμε feedback? Ή δεν το εξετάζουμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Η λογική απάντηση για μένα είναι ανάλογα την αξία του κλιματιστικού. Αν η αξία του ενός καινούριου κι αυθεντικού ανταλλακτικού (+ τα εργατικά) είναι πάνω από το 1/3 των χρημάτων που έδωσα για ολόκληρη την συσκευή την θεωρώ ακριβή.

Εξαρτάται και το πότε τα έδωσες αυτά τα λεφτά (σχέση απόσβεσης)! Επίσης στο "άνω του 1/3" μετράς και το κόστος ξηλώματος παλιάς συσκευής και τοποθέτησης νέας??

Πχ σε ένα entry level μοντέλο το αναλογικό κόστος εγκατάστασης ή/και απεγκατάστασης είναι αναλογικά επί του συνόλου πολύ υψηλότερο σε σχέση με ένα πιο higher end μοντέλο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, yositosi said:

Εξαρτάται και το πότε τα έδωσες αυτά τα λεφτά (σχέση απόσβεσης)! Επίσης στο "άνω του 1/3" μετράς και το κόστος ξηλώματος παλιάς συσκευής και τοποθέτησης νέας??

Πχ σε ένα entry level μοντέλο το αναλογικό κόστος εγκατάστασης ή/και απεγκατάστασης είναι αναλογικά επί του συνόλου πολύ υψηλότερο σε σχέση με ένα πιο higher end μοντέλο!

Θεωρητικά αφού έχει λήξει η εγγύηση, για να μην καλύπτεται το κόστος του ανταλλακτικού. Όταν λες ξήλωμα παλιάς συσκευής και τοποθέτηση νέας εννοείς για την επισκευή ή για να υπολογίσεις την αξία απόκτησης της συσκευής? Τα εργάτικα που ανέφερα στην παρένθεση πιο πάνω ήταν για την επισκευή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι σχετικά. Το 150 ευρώ από μόνο του δε λέει τίποτα.

Αν σε ένα Νταικιν σου κοστίζει μαζί με εργατικά 300 ευρώ και σε ένα Μιντεα 100 τότε λες ότι η μια έχει ακριβό και η άλλη φθηνό.

Σύμφωνα όμως με τη λογική του Thresh αν για το πρώτο έχεις πληρώσει τριπλάσια τιμή αγοράς είναι το ίδιο.

Όσο δε γνωρίζουμε τιμές ολα είναι εικασίες.

Όποιος ξέρει τιμές ας στις γράψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω..  ο ένας λέει είναι ΑΚΡΙΒΑ τα ανταλλακτικά των επωνύμων κατασκευαστών (και δεν κάνει κανένας κιχ ενώ το έχουμε δει άπειρες φορες σαν επιχείρημα υπέρ των κινεζιων)  , ξαφνικά εμφανίζεται ένας άλλος και λέει μια φορά ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ και τόσο ακριβά.. και ξαφνικά γίνεται ένας πανικός στο θέμα..

Για μένα το κόστος ανταλλακτικού εξαρτάται και από την τιμή του κλιματιστικου...

Ένα πιο ακριβό κλιματιστικό θεωρητικά μπορεί να έχει πιο ακριβά ανταλλακτικά..

Ένα φθηνό κλιματιστικό θεωρητικά έχει πιο φθηνά ανταλλακτικά..

Ένα φθηνό κλιματιστικο που πουλιέται σαν ακριβο, τα ανταλλακτικά του θα είναι ακόμα πιο "φθηνά" στον αγοραστή...(σε σχέση με την τιμή αγοράς του)

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Ελληνική εταιρεία αλλά κάνεις λάθος σε αυτό . Εχουν εξαγωγική δραστηριότητα σε 50 χώρες . 

Επειδή είπαμε να είμαστε "gentlemen", και επειδή είναι πρακτικά 2η αναφορά σε "ιδία ανακοινωθέντα στοιχεία εταιρείας" (όπου ο καθένας, και ΟΛΟΙ βασικά στην πιάτσα, λέει το κοντό του και το μακρύ του), και επειδή είναι και 2η αναφορά σε σχετικά στοιχεία (πριν κανένα 15ήμερο αν θυμάμαι καλά πήρε το μάτι μου να ποστάρεται μέχρι και link σε άρθρο/advertorial απλά τότε το άφησα ασχολίαστο να το πάρει το ποτάμι), ας προσέξουμε λιγάκι γιατί στο τέλος καταλήγει η κατάσταση να ξεφεύγει.

Και επειδή πλέον γαργαλιέμαι λιγάκι ας ρωτήσω και εγώ να μάθω ποιές είναι αυτές οι "50 χώρες". Έχουμε κανένα link από τελικά σημεία πώλησης προιόντων; Έτσι από περιέργεια ρωτάω για να δούμε το όλο στόρυ ή αν απλά για κάποιο λόγο κάνουμε αναμάσηση!!

Με όλο το σεβασμό κιόλας (κυριολεκτικά), το θεωρώ λιγάκι "κάπως" την "επιδοτούμενη πώληση" σε τιμές σχεδόν κόστους, σε λοιπές χώρες ώστε να "φουσκώσει" η αξία ενός brand εγχώρια χρησιμοποιώντας σαν εργαλείο μάρκετινγκ την "παρουσία σε ξένες αγορές"! Σεβαστό και αποδεκτό ως κίνηση marketing (κανείς δεν καίει χρήμα χωρίς λόγο και αιτία άλλωστε!!!) αλλά μην το βαφτίζουμε και σαν "ισχύ" ενός brand.

Παραδείγματος χάρη...

Omnia Eco 12άρι

Ρουμανία ξεκινάμε από €340

https://www.compari.ro/aer-conditionat-c3172/inventor/o3mvi32-12wifir-o3mvo32-12-omnia-eco-p408226227/ 

Ελλάδα ξεκινάμε από €425

PR1 12άρι

Ρουμανία ξεκινάμε από €330

https://www.compari.ro/aer-conditionat-c3172/inventor/pr1vi32-12wf-pr1vo32-12-p475279845/

Ελλάδα ξεκινάμε από €425

https://www.skroutz.gr/s/18330792/Inventor-Premium-PR1VI32-12WF-PR1VO32-12.html

Να συνεχίσω να αναλύω και τις πωλήσεις μέσω Amazon; Δεν νομίζω ότι χρειάζεται γιατί μέσες άκρες είναι κόστος + αστείο margin (πολύ κάτω από τιμές πώλησης χονδρικής στο δίκτυο συνεργατών Ελλάδα) + το καπέλο του Prime + ΦΠΑ.

Αλλά πραγματικά, αυτές τις 50 χώρες θέλει κάποιος να μου δείξει γιατί τις έψαξα και στο παρελθόν αλλά δεν τις βρήκα ποτέ και άρα είτε κάνω κάτι λάθος (παίζει δυνατά) ή τότε κάτι άλλο...

Ζητάω προκαταβολικά, και ταπεινά συγγνώμη! Δεν έχω καμία διάθεση να δυναμιτίσω ή το οτιδήποτε, απλά από την άλλη είναι και κάποια πράγματα που είναι δύσκολο να μένουν χωρίς σχολιασμό όταν βγάζουν λίγο μάτι (μιλάω για τα σχόλια αυτά καθ'αυτά χωρίς περαιτέρω εννοούμενα ή υπονοούμενα)

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...