Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, guzel είπε

Δεν παίρνεις Toshiba για την εγγύηση, η εγγύηση απλά ακολουθεί.

Προτιστως το επιλέγεις λόγω ποιότητας, απόδοσης, θορύβου, λειτουργιών ,design κλπ και μετά έρχεται και η εγγύηση.

Γι αυτό η συγκεκριμένη εταιρεία παίζει μπάλα μόνη της, γιατί απλά τα συνδιάζει όλα. ;)

Καλά δεν παίζει και μπάλα μόνη της. Είναι στις 2-3 τοπ επιλογές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, pareisaktos είπε

Καλά δεν παίζει και μπάλα μόνη της. Είναι στις 2-3 τοπ επιλογές

Τι να σου πω, όταν σου δίνει ότι οι άλλοι κορυφαίοι + τα 7 χρονακια εγγύησης νομίζω δεν έχεις περιθώριο να επιλέξεις κάτι άλλο.

Επίσης δε καταλαβαίνω την νοοτροπία των υπολοίπων εταιρειών με τα 2-3 χρόνια εγγύησης... Τι φοβούνται;;

14 λεπτά πριν, Specs είπε

Ωραιααααα.Μηπως εχεις καταγραψει τις kwh για ψυξη απο κανα κλιματιστικο που παιζει μπαλα μονο του, για να μην ιδρωσει;

οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Τι να σου πω, όταν σου δίνει ότι οι άλλοι κορυφαίοι + τα 7 χρονακια εγγύησης νομίζω δεν έχεις περιθώριο να επιλέξεις κάτι άλλο.

Επίσης δε καταλαβαίνω την νοοτροπία των υπολοίπων εταιρειών με τα 2-3 χρόνια εγγύησης... Τι φοβούνται;;

Εδώ βλέπεις αυτοκίνητα να πωλούνται με 2 χρόνια εγγύηση (βλέπε vag), στα κλιματιστικά θα κολλήσουμε;

Συμφωνούμε ότι η τοσίμπα σου προσφέρει όλα αυτά, αλλά και με το ανάλογο τίμημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Papas15 είπε

Καλησπέρα έχω κάνει έρευνα για αντικατάσταση Haier 15ετιας που μας άφησε χρόνους και εχω καταλήξει ψάχνοντας λίγο στο φόρουμ στα εξής 4:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198808-fujitsu-asyg12kmta

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198885-toshiba-mirai-plus-13tavg-e-b13tkvg-e

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/185643-toyotomi-izuru-eco-trn-trg-835zr

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198182-daikin-atxc35b-siesta-sensira

Το aircondition το χρειάζομαι για σαλόνι με καλή μόνωση σχεδόν μόνο για ψύξη (Αθήνα). Θα μπορούσε μήπως κάποιος να με βοηθήσει στην επιλογή;

Παρε οποιο θες από τα παραπάνω εκτός από τογιοτομι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2020 στις 10:39 ΜΜ, liakjim είπε

Sorry δεν το κατάλαβα.

Θα βάλεις το termux app.

Μέσα από αυτό θα τρέξεις τα εξής :

pkg install git

μετά

pkg install nodejs-lts

Με τα παραπάνω θα σου βάλει τα προαπαιτούμενα git και nodejs. 

Μετά τρέξε το

git clone https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor && cd tplink-energy-monitor

(με αυτό θα σου κατεβάσει και εγκαταστήσει το πρόγραμμα και θα μπει στον φάκελο, δεν χρειάζεται το zip αρχείο) 

μετά

npm install και τέλος npm start

Και θα τρέξει

FTFY

Αυτό με το termux η εφαρμογή εαν την σταματήσεις από το παρασκήνιο μετά πρέπει να ξανακάνεις όλα τα βήματα από την αρχή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό με το termux η εφαρμογή εαν την σταματήσεις από το παρασκήνιο μετά πρέπει να ξανακάνεις όλα τα βήματα από την αρχή ?

Όχι.

Εκκινείς το termux, μπαίνεις στο directory με το cd tplink-energy-monitor και δίνεις npm start.

Αν καμιά φορά δεν θυμάσαι πως λέγεται ο φάκελος, δίνεις ls και στον εμφανίζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποια πρόταση για 9αρι μέχρι 550 ευρώ,απο τα δύο μεγάλα καταστήματα που τρέχουν τώρα την προσφορά με δωρεάν εγκατάσταση;

Η χρήση θα είναι σε δωμάτιο 12τμ για ψύξη και θέρμανση. Θέρμανση όχι αποκλειστικά,αφού υπάρχει και γενική θέρμανση στο σπίτι μέσω καλοριφέρ. 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Rebel21 είπε

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποια πρόταση για 9αρι μέχρι 550 ευρώ,απο τα δύο μεγάλα καταστήματα που τρέχουν τώρα την προσφορά με δωρεάν εγκατάσταση;

Η χρήση θα είναι σε δωμάτιο 12τμ για ψύξη και θέρμανση. Θέρμανση όχι αποκλειστικά,αφού υπάρχει και γενική θέρμανση στο σπίτι μέσω καλοριφέρ. 

Ευχαριστώ. 

 

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-aria-ar3vi32-09wf-ar3vo32-09-με-ιονιστή-1223087.html

ή

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

Για 12τμ θα πρότεινα περισσότερο το πρώτο μιας και το follow me θα βοηθήσει σε τόσο μικρό χώρο. Επίσης έχει ιονιστη, WiFi και 10 χρόνια εγγύηση

Το δεύτερο είναι πιο ποιοτικό, έχει μεγαλύτερη απόδοση σε θέρμανση και ένα τακ πιο κάτω σε ψύξη, δεν έχει WiFi, ιονιστη και έχει 3 χρόνια εγγύηση. Είναι πολύ δυνατό και το φοβάμαι για τόσο μικρό χώρο, εκτός αν είναι σουρωτηρι οπότε η απόδοση του θα βοηθήσει σε οικονομία στη θέρμανση.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Όχι.

Εκκινείς το termux, μπαίνεις στο directory με το cd tplink-energy-monitor και δίνεις npm start.

Αν καμιά φορά δεν θυμάσαι πως λέγεται ο φάκελος, δίνεις ls και στον εμφανίζει.

Συμφωνώ και εγώ...Δν έχω βρει ακόμα τον τρόπο και φτάνω μέχρι το ls...Έτσι αναγκάζομαι να το κάνω εγκατάσταση από την αρχή...Ίσως ο liakjim βοηθήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, argitt είπε

Συμφωνώ και εγώ...Δν έχω βρει ακόμα τον τρόπο και φτάνω μέχρι το ls...Έτσι αναγκάζομαι να το κάνω εγκατάσταση από την αρχή...Ίσως ο liakjim βοηθήσει...

Εαν έχεις εγκαταστήσει ήδη μια φορά τότε το μόνο που κανεις είναι γράψεις μέσα στην εφαρμογή 

cd tplink-energy-monitor

και μετά από κάτω npm start 

και τρέχει 

αν γράψεις ls σου δείχνει το όνομα πο6 πρεπε8 να γράψεις με άλλο χρώμα 

πρπει να το γράψεις προσθέτοντας μπροστά το cd 

 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, argitt είπε

Συμφωνώ και εγώ...Δν έχω βρει ακόμα τον τρόπο και φτάνω μέχρι το ls...Έτσι αναγκάζομαι να το κάνω εγκατάσταση από την αρχή...Ίσως ο liakjim βοηθήσει...

Όχι βρε,δεν χρειάζεται από την αρχή.

Δες το video. Δύο εντολές θέλει μόνο:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Ψευδής δήλωση.

 

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Όχι.

Εκκινείς το termux, μπαίνεις στο directory με το cd tplink-energy-monitor και δίνεις npm start.

Αν καμιά φορά δεν θυμάσαι πως λέγεται ο φάκελος, δίνεις ls και στον εμφανίζει.

27c εξωτερικη  24c ζητουμενη

June8-041400PM.png

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...