Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Αν εννοείς για το atxc όχι βεβαια που να καταλάβω ότι αναβοσβήνει ανα τρίλεπτο , εδώ όμως δε συζητάμε για κάποιον που απλά του συνδέουν το κλιματιστικό τ9 βάζει σε μια θερμοκρασία και το ανάβει κανα δυο ώρες τ9 μεσημέρι που έχει 40 βαθμούς , μιλάμε για χρήση αποκλειστική σε θέρμανση πρωτίστως αλλά και σε ψύξη όταν η θερμοκρασία η εξωτερική περνάει τους 30 βαθμούς , με απλά λόγια τα κλιματιστικα θα γράψουν άπειρες ώρες λειτουργίας , οποτε όλα παίζουν ρόλο 

Εχει ποιοτικα υλικα?

Τριζει?

Κανει θορυβο?

Κραταει τη θερμοκρασια του χωρου εκει που την οριζεις?

Προσφερει ανεση αναλογη του Kuro και του Σοραι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εχει ποιοτικα υλικα?

Τριζει?

Κανει θορυβο?

Κραταει τη θερμοκρασια του χωρου εκει που την οριζεις?

Προσφερει ανεση αναλογη του Kuro και του Σοραι?

Απάντησα πιο πάνω σε όλα αυτά 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Απάντησα πιο πάνω 

Δεν βλεπω απαντηση.
Συμφωνουμε δλδ οτι εχει ποιοτικα υλικα, δεν τριζει, δεν κανει θορυβο, κραταει τη θερμοκρασια εκει που την οριζεις και προσφερει θερμικη ανεση?

Επισης ειναι οικονομικο?

Y/N?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δεν βλεπω απαντηση.
Συμφωνουμε δλδ οτι εχει ποιοτικα υλικα, δεν τριζει, δεν κανει θορυβο, κραταει τη θερμοκρασια εκει που την οριζεις και προσφερει θερμικη ανεση?

Επισης ειναι οικονομικο?

Y/N?

Δεν υπάρχουν απαντήσεις ναι όχι και ούτε θα μπω σε αυτή την λογική , το κλιματιστικό για το οποίο μιλάμε κανε8 όλα αυτά που λες και ε8ναι οικονομικό αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω ότι κάνει 400 on off ημερησίως υπό συνθήκες κάτι το οποίο τα on off δηλαδή τα κάνουν και τα αλλα δυο κλιματιστικα που έχω αλλά όχι σε τέτοιο έντονο ρυθμό , αυτό με βάζει σε υποψίες οτ8 μπορεί να έχω μια αστοχία υλικού λόγω φόρτου εργασίας του συμπιεστή με αυτές τις επανεκκινήσεις 

και καταλήγω εγώ προσωπικά εαν ήταν να αγοράσω τώρα κλιματιστικό δεν θα το προτιμούσα 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Δεν υπάρχουν απαντήσεις ναι όχι και ούτε θα μπω σε αυτή την λογική , το κλιματιστικό για το οποίο μιλάμε κανε8 όλα αυτά που λες και ε8ναι οικονομικό αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω ότι κάνει 400 on off ημερησίως υπό συνθήκες κάτι το οποίο τα on off δηλαδή τα κάνουν και τα αλλα δυο κλιματιστικα που έχω αλλά όχι σε τέτοιο έντονο ρυθμό , αυτό με βάζει σε υποψίες οτ8 μπορεί να έχω μια αστοχία υλικού λόγω φόρτου εργασίας του συμπιεστή με αυτές τις επανεκκινήσεις 

Οκ αρα απο δω και περα θα λεμε οτι ενα κλιματιστικο δεν ειναι ποιοτικο επειδη μας προσφερει οτι και τα ακριβοτερα αλλα οχι με τον τροπο που νομιζουμε εμεις οτι θα επρεπε να λειτουργει.
Αλλο να λες οτι ειναι ποιοτικο αλλα εχω μια εννοια επειδη ισως τα πολλα on/off να επιβαρυνουν τον συμπιεστη σε βαθος χρονου και αλλο να λες δεν ειναι ποιοτικο.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσωπικά πάντως, ανάμεσα σε ένα kuro/nemesis με αυτά που έχουμε δει, δεν ξέρω ποιο θα διάλεγα. Εσύ αναφέρεσαι στην ποιότητα βέβαια και όχι στον τρόπο λειτουργίας. Κάποιος που έχει όλα θα μπορούσε να πει πιο έγκυρα.

Έχω που έχω αυτά τα δυο είμαι ξεκάθαρος , δεν θα έπαιρνα το atxc25 θα έπαιρνα το kuro 9 

5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Οκ αρα απο δω και περα θα λεμε οτι ενα κλιματιστικο δεν ειναι ποιοτικο επειδη μας προσφερει οτι και τα ακριβοτερα αλλα οχι με τον τροπο που νομιζουμε εμεις οτι θα επρεπε να λειτουργει.
Αλλο να λες οτι ειναι ποιοτικο αλλα εχω μια εννοια επειδη ισως τα πολλα on/off να επιβαρυνουν τον συμπιεστη σε βαθος χρονου και αλλο να λες δεν ειναι ποιοτικο.
 

Δε μπορώ να γίνω πιο ξεκάθαρος , έχω το daikin atxc25 και το kuro 628 εαν ήταν να αγοράσω τώρα και άλλο κλιματιστικό ΔΕΝ θα έπαιρνα το daikin , τώρα όλα τα υπόλοιπα που συζητάμε ε8ναι του στυλ πχ γιατί σε κάποιον αρέσουν οι ξανθιές και σε κάποιους όχι η για να μη κατηγορηθώ από το γυναικείο φύλλο πχ γιατί σε μια γυναίκα αρέσουν οι κοντοί και σε άλλη αρέσουν οι ψηλοί 

εγω δεν έχω κολλήματα με τος μάρκες για μένα ποιοτικό είναι αυτό που κανε8 την δουλειά του χωρίς να με ενοχλεί και χωρίς να με προβληματίζει 

το μόνο κόλλημα μου είναι ο Ολυμπιακός 

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχω που έχω αυτά τα δυο είμαι ξεκάθαρος , δεν θα έπαιρνα το atxc25 θα έπαιρνα το kuro 9 

Δε μπορώ να γίνω πιο ξεκάθαρος , έχω το daikin atxc25 και το kuro 628 εαν ήταν να αγοράσω τώρα και άλλο κλιματιστικό ΔΕΝ θα έπαιρνα το daikin , τώρα όλα τα υπόλοιπα που συζητάμε ε8ναι του στυλ πχ γιατί σε κάποιον αρέσουν οι ξανθιές και σε κάποιους όχι η για να μη κατηγορηθώ από το γυναικείο φύλλο πχ γιατί σε μια γυναίκα αρέσουν οι κοντοί και σε άλλη αρέσουν οι ψηλοί 

Ναι ok.
Απλως ξεκαθαριζω το γιατι.
Το ιδιο λεμε.
Θα επαιρνες ενα ακριβοτερο κλιματιστικο με χαμηλοτερη εγγυηση,  φαινομενικα χειροτερη ποιοτητα υλικων και περισσοτερο θορυβο επειδη νομιζεις οτι το αλλο επρεπε να δουλευει διαφορετικα.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτο από που προκύπτει ?

Εχεις δικιο, το διορθωσα.
Εχω το Κουρο και προσβαση σε atxc-b και μου φαινεται πιο ποιοτικο το Νταικιν.
Επισης το Κουρο εχει καλυτερο χειριστηριο.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Εχεις δικιο, το διορθωσα.
Εχω το Κουρο και προσβαση σε atxc-b και μου φαινεται πιο ποιοτικο το Νταικιν.

Και μένα μπορεί να μου φαίνεται ότι είμαι 2 μέτρα αλλά είμαι 1,85 , δε ξέρω και να βάλω φατσούλες πλάκα κάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Και μένα μπορεί να μου φαίνεται ότι είμαι 2 μέτρα αλλά είμαι 1,85 , δε ξέρω και να βάλω φατσούλες πλάκα κάνω 

Ηρθες στα λογια μου😅
Σαυ φαινεται οτι επρεπε να λειτουργει αλλιως!😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εχεις δικιο, το διορθωσα.
Εχω το Κουρο και προσβαση σε atxc-b και μου φαινεται πιο ποιοτικο το Νταικιν.
Επισης το Κουρο εχει καλυτερο χειριστηριο.

Εμενα το χειριστήριο του daikin μου αρέσει περισσότερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα αν μου έκανε 400 on/off την ημέρα (υπό κάποιες, ρεαλιστικές όμως συνθήκες) το κλιματιστικό,δεν θα υπήρχε καμία περίπτωση να το ξαναπάρω εκτός και αν είχε ιδιαίτερα μεγάλη εγγύηση.

Όπου και αν διάβασα αυτό το short cycling είναι συνήθως καταστροφικό για τον συμπιεστή(και όχι μόνο) από θέμα  καταπόνησης. Πρόσθεσε και την ανούσια κατανάλωση.. Συμφωνώ 100% με @dimostr

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Ηρθες στα λογια μου😅
Σαυ φαινεται οτι επρεπε να λειτουργει αλλιως!😁

Αν ήμουν σε μια ανεξάρτητη αρχή ελέγχου ποιότητας υλικών κλιματισμού να είσαι σίγουρος ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ αλλά επειδή είμαι ένας απλός τελικός καταναλωτής μόνο έτσι μπορώ να εκφραστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...