Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 λεπτά πριν, guzel είπε

Βέβαια, έχω να πω ότι όσες εξωτερικές μονάδες της έχω δει σε μπαλκόνια είναι σκουριασμένες. Ας ελπίσουμε να έχει βελτιωθεί σ' αυτό το κομμάτι το 2020...

Πήγα γιά ένα έλεγχο. Βλέπω σκουριά στις βάσεις γιατί δυστυχώς δεν είχαν βάλει γαλβανιζέ, αλλά ουτέ ίχνος σκουριάς στο κομπρέσσορα(έχει λίγο χώμα και βρωμιά επάνω που στις φώτο μπορεί να δείχνει για κάτι άλλο, αλλά είναι απλά χώμα). Ολα καλά! 

Panasonic1.jpg

Panasonic2.jpg

Επεξ/σία από CorumD
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καθαρισμός Daiseikai V από εμένα , αν δουλεύεται συχνά το κλιματιστικό επιβάλλεται να γίνεται κομμάτια  .... τα σπρέι και οι βλακείες που πουλάνε, επίσης οι τεχνικοί που πάνε για το 50ρικο απλά δεν .......... Η τουρμπίνα του κλιματιστικού πιάνει σκ@@@ κρίμα που δεν έβγαλα φωτογραφία να δείτε τι κομμάτια έβγαλε , αν πιάνει το χέρι σας βγάλτε τα όλα έξω !!!!

Σαπουνακι και το κάνετε κουκλί καινούργιο όπως το αγοράσατε , η τουρμπίνα καθαρίζεται εύκολα με σκούπα κοινή η κάποια βούρτσα με μαλακή τρίχα , το στοιχείο με ειδικό σπρέι αφρού και καλό ξέπλυμα με νεράκι .

 

DSC_0034_9.JPG

DSC_0035_7.JPG

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, CorumD είπε

Πήγα γιά ένα έλεγχο. Βλέπω σκουριά στις βάσεις γιατί δυστυχώς δεν είχαν βάλει γαλβανιζέ, αλλά ουτέ ίχνος σκουριάς στο κομπρέσσορα(έχει λίγο χώμα και βρωμιά επάνω που στις φώτο μπορεί να δείχνει για κάτι άλλο, αλλά είναι απλά χώμα). Ολα καλά! 

Panasonic1.jpg

Panasonic2.jpg

Οι βίδες έχουν σκουριάσει όπως στο shorai του @guzel ;;;; Δεν βλέπω κάτι τέτοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tsoutsoudis είπε

Σ'ευχαριστω για τις προτασεις. Θα τις δω μια προς μια και θα αποφασισω!

Σ ευχαριστω για τις συμβουλες. Αυτο που συμπεραινω, αν λαβουμε ως δεδομενο οτι ποιοτικα ειναι κοντα ολοι οι κατασκευαστες, θα προτιμουσες Inventor μονο και μονο για τα 10 χρονια εγγυηση.Σωστα?

Μια ερωτηση, οι εγγυησεις που αναφερουμε ισχυουν και για τα σκρουτζομαγαζα ή υπαρχει η πιθανοτητα παραεισαγωγης κλπ και να μην καλυπτομαι?

Αφού θα το δουλεύεις 24/7 θα κοιτούσα μεγάλη εγγύηση  αλλά δεν θα έκανα εκπτώσεις στο SEER . To King έχει εξαιρετικό SEER για 9άρι  . Σίγουρα το 9άρι Daikesai είναι ακόμα καλύτερο στην κατανάλωση λόγω καλύτερου SEER  αλλά με μικρότερη εγγύηση και προϋπόθεση ετήσιων συντηρήσεων  οπότε πρέπει να τα ζυγίσεις λίγο και να θέσεις προτεραιότητες  (εγγύηση, SEER, τιμή)
Σε 12άρι η διαφορά τους στο SEER είναι μικρή οπότε ξεκάθαρα θα επέλεγα King  λόγω εγγύησης και της μεγάλης διαφοράς στην τιμή τους . 

Παραεισαγωγές μέχρι τώρα ξέρουμε για τα TCL απο ορισμένα μαγαζιά.   Σε κάθε περίπτωση έχοντας επιλέξει μοντέλο και απο που θες να το αγοράσεις μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην οποιαδήποτε αντιπροσωπεία και να τους ρωτήσεις αν το Χ κλιματιστικό απο το Ψ  κατάστημα καλύπτεται επίσημα απο την Ελληνική αντιπροσωπεία .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οι βίδες έχουν σκουριάσει όπως στο shorai του @guzel ;;;; Δεν βλέπω κάτι τέτοιο!

Οχι, δεν βλέπω σκουριά σε βίδες, αλλά έχουν πιάσει σκουριά οι L-βάσεις και θέλουν βάψιμο. Το κομπρεσσέρ δεν έχει ίχνος σκουριάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CorumD είπε

Οχι, δεν βλέπω σκουριά σε βίδες, αλλά έχουν πιάσει σκουριά οι L-βάσεις και θέλουν βάψιμο. Το κομπρεσσέρ δεν έχει ίχνος σκουριάς!

μου αρέσει που και εσύ απαντάς σε σχόλια όπου το "τρολάρισμα" αναγάγεται σε "ύβρις" :D :D :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, guzel είπε

Δεν είναι κοντά. Κάθε άλλο.Αν θέλεις ποιότητα επιλέγεις ιαπωνικό ,διαφορετικά φασόν κινεζικο τύπου inventor εκεί πάνω κάτω όλα το ίδιο είναι.

Εικασίες! Την ποιότητα/αξιοπιστία των κλιματιστικών της αγοράς την γνωρίζουν μόνο οι αντιπροσωπείες και δεν έχουμε πρόσβαση εμείς σε αυτά τα δεδομένα για να ξέρουμε ποια είναι η καλύτερη και ποια η χειρότερη μάρκα. Εμείς μπορούμε να βασιστούμε μόνο στην διάρκεια της εγγύησης οπότε για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κοιτάς μηχανήματα με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εγγύηση . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maparios είπε

καλημέρα στην παρέα,

στην αναζήτηση ενος φθηνού Κλιματιστικού, Inventer, ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 4, μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες στο πιο να διαλεξω και γιατι;

αυτο το βρηκα στα 299 με προσφορα απο μειλ:

https://www.e-shop.gr/air-condition-whirlpool-spiw-309l-9000btu-a-a-r32-inverter-p-HAP.003350

αυτο πχ κανει 229, ειναι αρκετα φθηνο,αξιζει το whirlpool η οχι;

https://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h09b4-fzr3di-eu-9000btu-inverter-p-HAP.003281

και τελος αυτα τα 2 σαν reference 259 και 269 αντιστοιχα:

https://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h09b4-fwr3di-eu-9000btu-inverter-p-HAP.003328

https://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h12b4-fzr3di-12000btu-inverter-p-HAP.003257

επειδη δεν γνωριζω τιποτα για κλιματιστικα περαν του τι ειναι Inventer Καθως και btu, o μονος γνώμονας αγοράς μου ειναι τα χρήματα..

ευχαριστώ όλους προκαταβολικά

Έχεις τη δυνατότητα να πας στο παρακάτω που είναι δοκιμασμένο και με 10χρόνια εγγύηση;

https://www.bestprice.gr/item/2155493111/tcl-elite-plus-tac-09chsaxa412.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Εικασίες! Την ποιότητα/αξιοπιστία των κλιματιστικών της αγοράς την γνωρίζουν μόνο οι αντιπροσωπείες και δεν έχουμε πρόσβαση εμείς σε αυτά τα δεδομένα για να ξέρουμε ποια είναι η καλύτερη και ποια η χειρότερη μάρκα. Εμείς μπορούμε να βασιστούμε μόνο στην διάρκεια της εγγύησης οπότε για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κοιτάς μηχανήματα με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εγγύηση . 

Είχα φασόν κινεζικό όποτε επέτρεψε μου να έχω άποψη.  Η διαφορά είναι χαοτική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Εικασίες! Την ποιότητα/αξιοπιστία των κλιματιστικών της αγοράς την γνωρίζουν μόνο οι αντιπροσωπείες και δεν έχουμε πρόσβαση εμείς σε αυτά τα δεδομένα για να ξέρουμε ποια είναι η καλύτερη και ποια η χειρότερη μάρκα. Εμείς μπορούμε να βασιστούμε μόνο στην διάρκεια της εγγύησης οπότε για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κοιτάς μηχανήματα με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εγγύηση . 

και παλι παίζει!!! Αν τα έχεις τα φράγκα και αν σιχαίνεσαι να μπλέκεις με after sales, τότε πολύ απλά παίρνεις το ρίσκο σου και πας σε αυτόν που θεωρείς ή φημίζεται ότι έχει την καλύτερη "ποιότητα/αξιοπιστία" (πετάς και μια αντιυπερτασική προστασία στον πίνακα φυσικά)!

Στην τελική, ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, που δεν γουστάρω να μπλέκω με after sales, να το βράσω αν μια συσκευή έχει θέματα αλλά θα πρέπει να μπλέκω με τεχνικούς κάθε λίγο και λιγάκι χωρίς να πληρώνω.

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω οτι όλοι ξυπνήσαν με όρεξη! Εγω πάντως θα προσθέσω και την PANASONIC, οπότε έχουμε TOSHIBA/FUJITSU/DAIKIN/MITSIBISHI και PANASONIC στα προτεινόμενα κλιματιστικά. 

Φασονοκινεζιές τύπου INVENTOR...ουστ! λολ!

(και πρώτη αναφέρουμε την TOSHIBA για τον guzel)

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

και παλι παίζει!!! Αν τα έχεις τα φράγκα και αν σιχαίνεσαι να μπλέκεις με after sales, τότε πολύ απλά παίρνεις το ρίσκο σου και πας σε αυτόν που θεωρείς ή φημίζεται ότι έχει την καλύτερη "ποιότητα/αξιοπιστία" (πετάς και μια αντιυπερτασική προστασία στον πίνακα φυσικά)!

Στην τελική, ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, που δεν γουστάρω να μπλέκω με after sales, να το βράσω αν μια συσκευή έχει θέματα αλλά θα πρέπει να μπλέκω με τεχνικούς κάθε λίγο και λιγάκι.

Αν τα έχεις τα φράγκα και δεν σε απασχολεί η πιθανότητα βλάβης σε οποιοδήποτε κλιματιστικό τότε δεν έχει κανένα νόημα να συζητάμε για εγγυήσεις. Κοιτάς specs και features και παίρνεις το καλύτερο  για τα δικά σου δεδομένα .  Συμφωνώ μαζί σου ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...