Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν το βλέπω και το samsung και πολύ στα καλά του! Επίσης δεν ξέρουμε του πότε μηχανάκι είναι το καθένα! Μέταλλο που ΔΕΝ σκουριάζει ΔΕΝ υπάρχει! Και το γαλβανισμένο θα σκουριάσει απλά πολύ πιο δύσκολα. Αν μιλάμε για τοποθετήσεις κοντά σε θάλασσα, τότε λόγω της αλμύρας στανταράκι θα υπάρξει φθορά σε κάποια φάση γιατί κάνει διάτρηση

Αν και αντικειμενικά μιλώντας αδυνατώ να καταλάβω το point! Θέλουμε να περάσουμε γραμμή ότι τα Panasonic ειναι σαπάκια??? :D :D :D 

Ρωτάω γιατί πχ έχω στημένο μηχανάκι στο πατρικό μου από τη μαγική 10ετία του 80 (!!!!), το οποίο όχι μόνο απλά δουλεύει, αλλά είναι και στο δάπεδο η εξωτερική που βρέχεται... και που δεν έχει το παραμικρό! Πάει δηλαδή να πει κάτι αυτό?!?! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, yositosi είπε

δεν το βλέπω και το samsung και πολύ στα καλά του! Επίσης δεν ξέρουμε του πότε μηχανάκι είναι το καθένα! Μέταλλο που ΔΕΝ σκουριάζει ΔΕΝ υπάρχει! Και το γαλβανισμένο θα σκουριάσει απλά πολύ πιο δύσκολα. Αν μιλάμε για τοποθετήσεις κοντά σε θάλασσα, τότε λόγω της αλμύρας στανταράκι θα υπάρξει φθορά σε κάποια φάση γιατί κάνει διάτρηση

Αν και αντικειμενικά μιλώντας αδυνατώ να καταλάβω το point! Θέλουμε να περάσουμε γραμμή ότι τα Panasonic ειναι σαπάκια??? :D :D :D 

Ρωτάω γιατί πχ έχω στημένο μηχανάκι στο πατρικό μου από τη μαγική 10ετία του 80 (!!!!), το οποίο όχι μόνο απλά δουλεύει, αλλά είναι και στο δάπεδο η εξωτερική που βρέχεται... και που δεν έχει το παραμικρό! Πάει δηλαδή να πει κάτι αυτό?!?! 

Έχεις κι εσύ κάτι απορίες ?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, yositosi είπε

δεν το βλέπω και το samsung και πολύ στα καλά του! Επίσης δεν ξέρουμε του πότε μηχανάκι είναι το καθένα! Μέταλλο που ΔΕΝ σκουριάζει ΔΕΝ υπάρχει! Και το γαλβανισμένο θα σκουριάσει απλά πολύ πιο δύσκολα. Αν μιλάμε για τοποθετήσεις κοντά σε θάλασσα, τότε λόγω της αλμύρας στανταράκι θα υπάρξει φθορά σε κάποια φάση γιατί κάνει διάτρηση

Αν και αντικειμενικά μιλώντας αδυνατώ να καταλάβω το point! Θέλουμε να περάσουμε γραμμή ότι τα Panasonic ειναι σαπάκια??? :D :D :D 

Ρωτάω γιατί πχ έχω στημένο μηχανάκι στο πατρικό μου από τη μαγική 10ετία του 80 (!!!!), το οποίο όχι μόνο απλά δουλεύει, αλλά είναι και στο δάπεδο η εξωτερική που βρέχεται... και που δεν έχει το παραμικρό! Πάει δηλαδή να πει κάτι αυτό?!?! 

Ακριβώς, για να έχω στοιχεία και λόγο ώστε να τα αποκαλώ σαπάκια. Αυτα που έβαλα δεν είναι σε παραθαλάσσια περιοχή. Εχω δει και αλλα panasonic σε παρόμοια κατάσταση. Θα τα φωτογραφήσω και αυτά.

Θλιβερή η εικόνα τους πάντως και ας είναι 10ετίας. Δηλαδη αν ήταν σε παραθαλάσσια περιοχή χωρίς σκέπαστρο πως θα ήταν? 🤭

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχεις κι εσύ κάτι απορίες ?

Πλάκα πλάκα, μην μου ζητήσει και φωτό, γιατί είναι και από τα παλιά πού έβγαιναν και σε National και μετά θα ακούσω και καμία μαγεία για Κινεζοφασόν Ματσουτσίτα :D 

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Ακριβώς, για να έχω στοιχεία και λόγο ώστε να τα αποκαλώ σαπάκια. Αυτα που έβαλα δεν είναι σε παραθαλάσσια περιοχή. Εχω δει και αλλα panasonic σε παρόμοια κατάσταση. Θα τα φωτογραφήσω και αυτά.

βρε καλά σου λέω... ο μπαμπάκας σααααςςςς :D :D :D 

Και σάπια, και κινεζοφασόν, και φθηνές αντιγραφές... και ότι θέλεις, εγώ πραγματικα΄μαζί σου!

P.S. Αφού το έχεις, μπορείς να με βοηθήσεις λιγάκι και με το TCS-net που έχω κάποια θεματάκια;

P.S.2 ΑΓΑΠΑΩ υλοποίηση GDPR στις φωτό!!!! Πραγματικά αγαπάω και υποκλίνομαι! Θολωμένο όλο το surrounding!!!  :P :P 

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, guzel είπε

Panasonic

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Από το σήμα πρέπει να είναι κλιματιστικό 10+ ετών .Τα 10 ετίας που γνωρίζω, είχαν ανάγλυφο διαφανές σήμα , και έχουν κάλυμα στις σωληνώσεις πλάγια ,αυτά με το ψυκτικό υγρό R410

Σε κάθε περίπτωση δεν αποκλείεται να είναι και ελαττωματική παρτίδα  .Πάντως δεν ανέφερες αν δουλεύουν καλά ,είναι σημαντικό .

Τέλος να πω σε ένα service που έχω δει σε περιοχή με υγρασία ,όχι παραλία ,ο τεχνικός έβαζε  με πινέλο κάτι σαν διαφανείς κολλα ,σε όλο το εξωτερικό σε παλιο κλιματιστικό.

3 ώρες πριν, nvel είπε

σε αυτό που είναι του 2007 δεν έχουν σκουριάσει ακόμα, τα toshiba στα πόσα χρόνια σκουριάζουν;

1.JPG.c5ca7e6be4baf6cdec2b960841156e9a.JPG2.JPG.b5ea7cb31bf09c514eaf2c4a5b728709.JPG

Αφού είναι του 2007 το σκουριασμένο είναι παλαιότερο .Εχει και άλλο σήμα ,και δεν έχει καπάκι πλαγια για τις σωλήνες ,καλώδια

Επεξ/σία από Fotia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CorumD είπε

Βρε φίλε liakjim...δεν θέλω ολόιδιο...θέλω κλιματιστικό με στάμπα INVENTOR.

Πώς να το κάνω πιο λιανά; Δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη.

Από αυτά που υποτίθεται πουλιούνται κατά χιλιάδες! Eνα για το forum δεν υπάρχει βρε Daredevil?

Εχω βαλει εγω καταναλωσεις απο inventor, το 9αρι premium ψυξη μεχρι 95w

Θερμανση μεχρι 240w

Το 24αρι Aria ψυξη το εχω δει μεχρι 330w συνηθως στα 450/500 παιζει 

Θερμανση μεχρι 800w

Η δεη ηρθε 315 το τετραμηνο,

79€ το μηνα θερμανση και ρευμα δεν τα λες πολλα,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Artakos είπε

Εχω βαλει εγω καταναλωσεις απο inventor, το 9αρι premium ψυξη μεχρι 95w

Θερμανση μεχρι 240w

Το 24αρι Aria ψυξη το εχω δει μεχρι 330w συνηθως στα 450/500 παιζει 

Θερμανση μεχρι 800w

Η δεη ηρθε 315 το τετραμηνο,

79€ το μηνα θερμανση και ρευμα δεν τα λες πολλα,

Ναι αλλά είναι ινβεντορ άρα τα  95W είναι πολλά και τα 79€ μια περιουσία...

Μα τι θράσος είναι αυτό;;;;

😅

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι αλλά είναι ινβεντορ άρα τα  95W είναι πολλά και τα 79€ μια περιουσία...

Μα τι θράσος είναι αυτό;;;;

😅

Τα 95 σου λέει τα βλέπει σε 9αρι...

Επίσης στη θέρμανση δε πάει κάτω από 800w..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CorumD είπε

Πάντως σε καινούργια τηλεόραση ΠΑΝΤΑ παίρνεις την 5ετη εγγύηση και με έξτρα πληρωμή...χαλάν ΣΥΝΕΧΩΣ ανεξάρτητα απο μάρκα...πολυ προβληματικές οι καινούργιες τεχνολογίες εκεί.

Πολλα ηλεκτρονικα και πλακετες εδω αφου τις εχουν κανει πολυμηχανηματα κι ειναι ωραιο βεβαια!!Λες να με βγαλει μια 7ετια καλα ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lak10 είπε

θα δουλευθει μονο καλοκαρι για 2 ωρες την ημερα τοσο ειναι η πολλη ζετη στην Καστορια και αυτο για 1 μηνα τον χρονο. Τον χειμωνα σε εκτακτη κατασταση για θερμανση γιατι υπαρχει ξυλολεβητας ειδα οτι το black ειναι λιγο πιο οικονομικο σε καταναλωση

Τι μπάτζετ έχεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, guzel είπε

Τώρα σοβαρά μιλάς; Θα συγκρίνεις ιαπωνική ποιότητα με κλιματιστικά του κιλού; Τόσο καιρό, εγώ και άλλοι εδώ τι γράφουμε; 

Από κατανάλωση, θόρυβο , κακής ποιότητας πλαστικά και άλλα πολλά...

Και ο @energy52 inventor είχε, αν δε κάνω λάθος εσύ του το είχες προτείνει.Δεν πληρώσατε μαζί τον λογαριασμό της ΔΕΗ υποθέτω. Αν θυμάμαι καλά το κλιματιστικό του δεν κατέβαινε κάτω από 800w.. Για αυτό και το ξηλωσε. Όπως έκανα εγώ και άλλα παιδιά εδώ μέσα.

Οχι αυτο δεν ισχυει, δεν μου το χε προτεινει ο daredevil..οταν αρχισα να γραφω εδω μεσα το χα παρει ηδη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, energy52 είπε

Οχι αυτο δεν ισχυει, δεν μου το χε προτεινει ο daredevil..οταν αρχισα να γραφω εδω μεσα το χα παρει ηδη

Κατάλαβα, την είχες πατήσει ήδη. Αν θυμάμαι καλά δεν κατέβαινε το inventor κάτω από 1200w ότι και αν έκανες; Είχες δει έως 980w με ifeel. Σωστά θυμάμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, guzel είπε

Κατάλαβα, την είχες πατήσει ήδη. Αν θυμάμαι καλά δεν κατέβαινε το inventor κάτω από 1200w ότι και αν έκανες; Είχες δει έως 980w με ifeel. Σωστά θυμάμαι;

Ναι, με ifeel 940w για την ακριβεια αλλα οχι για πολυ, μετα απο κανα 10λεπτο ξαναπηγαινε στα 1200w κι εκλεινε..προγραμματισμος ακριβειας!! Κι εγω θα θελα παντως να δω καμια καταναλωση απ τα μεγαλα 18-24..ενας φιλος πιο πανω αναφερει το aria 24 πως πεφτει στα 800w στη θερμανση αλλα κι  αυτα πολλα ειναι (εκτος κι αν τοσα ζηταει ο χωρος του!) αφου σε συγκεκριμενες συνθηκες θα προκαλει υπερθερμανση! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ναι, με ifeel 940w για την ακριβεια αλλα οχι για πολυ, μετα απο κανα 10λεπτο ξαναπηγαινε στα 1200w κι εκλεινε..προγραμματισμος ακριβειας!! Κι εγω θα θελα παντως να δω καμια καταναλωση απ τα μεγαλα 18-24..ενας φιλος πιο πανω αναφερει το aria 24 πως πεφτει στα 800w στη θερμανση αλλα κι  αυτα πολλα ειναι (εκτος κι αν τοσα ζηταει ο χωρος του!) αφου σε συγκεκριμενες συνθηκες θα προκαλει υπερθερμανση! 

Εννοείται ότι είναι πολλά.

Στο τέλος όμως πρέπει να κοιτάμε kwh όχι kw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...