Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, C(r)y είπε

Τελικά θα χρειαστώ και ένα 2ο ac, για ένα χώρο μονοκόμματο 30τμ -1ο ορόφου, με αρκετά καλή μόνωση και κουφώματα αλουμινίου και σκέφτηκα να πάω σε αυτό https://www.skroutz.gr/s/18861934/Toshiba-Seiya-RAS-B13J2KVG-E-RAS-13J2AVG-E.html , θα προτιμούσα να μην πάω πάνω από 600e απλά θυμάμαι οτι μου είχατε συστήσει και ένα Toshiba edge για τα 18btu και σκέφτηκα οτι λογικά και αυτό το Toshiba θα είναι καλό.  

Να σημειωθεί ότι ο Κόκοτας έχει έκπτωση 20% με στο πρόγραμμα επιστροφή μέχρι 20/7 οπότε και θα αγοράσω από εκεί σίγουρα.

Χαμηλό seer και μικρό θα έλεγα για 30τμ (ο κανόνας έτσι; εσύ ξέρεις για τις μονώσεις σου).

Αν το θες για εγγύηση οκ ας καίει λίγο περισσότερο, αλλά θα πρότεινα να σιγουρευτείς ότι θα σε καλύψει από άποψη btus.

ΥΓ1 Δεν το βλέπω -20% στο κατάστημα που αναφέρεις. Έχει συγκεκριμένα κλιματιστικά. Αυτό δεν το βλέπω να έχει το σηματάκι.

ΥΓ2 Το capacity σε ψύξη :

Screenshot-2.png.164dabf283038493da1bd0e97062a7c1.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, C(r)y είπε

Τελικά θα χρειαστώ και ένα 2ο ac, για ένα χώρο μονοκόμματο 30τμ -1ο ορόφου, με αρκετά καλή μόνωση και κουφώματα αλουμινίου και σκέφτηκα να πάω σε αυτό https://www.skroutz.gr/s/18861934/Toshiba-Seiya-RAS-B13J2KVG-E-RAS-13J2AVG-E.html , θα προτιμούσα να μην πάω πάνω από 600e απλά θυμάμαι οτι μου είχατε συστήσει και ένα Toshiba edge για τα 18btu και σκέφτηκα οτι λογικά και αυτό το Toshiba θα είναι καλό.  

Να σημειωθεί ότι ο Κόκοτας έχει έκπτωση 20% με στο πρόγραμμα επιστροφή μέχρι 20/7 οπότε και θα αγοράσω από εκεί σίγουρα.

Το seiya είναι το mirai plus το οποίο έχει σε αποκλειστικότητα ο κωτσοβολος. Νομίζω το έχει ο @CorumD και έχει πει τα καλύτερα!

official capacity με πιστοποιημένες eurovent τιμές:

 spacer.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, guzel είπε

official capacity με πιστοποιημένες eurovent τιμές για 35C σε ψύξη και 7C σε θέρμανση (όπου τα ελάχιστα / max αναφέρονται σε εξωτερικές θερμοκρασίες όπως ανέβασε ο φίλος @liakjimεδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=58032415  spacer.png

 

FTFY 😉

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη ημέρα εκπτώσεων:

Τα general electric τι λένε?

9άρι στα 369Ε:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211826-general-electric-ges-nmg25-20-prime

Mitsubishi 12αρι -200Ε:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/186489-mitsubishi-msz-ln35vgr-red

ας ελπίσουμε τις επόμενες ημέρες σε καλύτερες εκπτώσεις για περισσότερα κλιματιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ολοκληρώθηκε η προσθήκη των capacity και σε κάποια 18άρια της αγοράς. Και πάλι αν έχετε κάποιο σχόλιο, διόρθωση, ιδέα , στοιχεία για κάποια προσθήκη κτλ, παρακαλώ να σχολιάσετε :

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1RBaRkKJCRVNPmIavkG5BQ6EU-Q6_se4mP_KHt9BP-Qo/edit?usp=sharing

Και πάλι , έχω βάλει ότι υπάρχει στη διάθεσή μας , δλδ  το max capacity του haier σε ψύξη και σε max σε θέρμανση για το haier, fujitsu, toshiba.

Με διακεκομμένες τα max και με συνεχείς γραμμές τα rated.

Κάποια σχόλια :

1. Δεν βλέπω να κόβουν τα 18άρια toshiba τόσο πολύ πάνω από τους 40C όσο τα 22,24 στη ψύξη. Οπότε αν κάποιος ψάχνει 18άρι αποκλειστικά για ψύξη συνιστώνται ως 1η επιλογή μιας και έχουν την εγγύηση και τα EER.

Από την άλλη το asyg18klca έχει πολύ μεγάλη πτώση. Δεν θα το συνιστούσα για περιοχές με +40άρια.

2. Σε θέρμανση , αν και είναι max capacity, το asyg18kmta κλέβει εκκλησίες. Τα Toshiba είναι πάλι χαμηλά (πάλι max capacity). Θέλει πολύ προσοχή όποιος ψάχνει κλιματιστικό και θέλει toshiba. Το πιθανότερο είναι να πρέπει να πάει σε μεγαλύτερο μοντέλο πχ 22άρι αντί για το 18άρι που πάει στα 14672BTUs στους 0C.

3.  Σε γενικές γραμμές , αν κρίνουμε τα seer, scop , capacity και σε συνδυασμό με την καλούτσικη τιμή ( εδώ , εδώ και εδώ ) , αν κάποιος ψάχνει για ψύξη και θέρμανση 18άρι,  θα πρότεινα το asyg18kmta ως πρώτη επιλογή εκτός αν κάποιος μένει σε περιοχή με πολλές ημέρες/νύχτες του χειμώνα κάτω από τους 2C, οπότε τα FTXM50N / RXM50N9, MSZ/MUZ-AP50VG και MSZ/MUZ-LN50VG έχουν το πάνω χέρι λόγω υψηλών cop και εφόσον καλύπτονται από τα capacity τους.

248791372_Coolingmode.png.5bdda94d052efd0d8d963246b412e229.png1734514219_Heatingmode.png.24f844b6473d64db7260c97e4f6beece.png

edit

@guzel, γελάς πάλι με τα capacity των toshiba σε θέρμανση ε; Μάλλον δεν τους έκατσε η gmcc....

Μπορουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα; Μιας και σε μερικα εχουμε μαξ και σε αλλα nominal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω την παρέα ότι κάλεσα έναν επίσημο συνεργάτη/μεταπωλητή του Τουρνικιωτη για το AP71VG και μου είπε ότι είναι σε έλλειψη με άγνωστη ημερομηνία παράδοσης. 

Μετά κάλεσα ο ίδιος στον Τουρνικιωτη για επιβεβαίωση και μου είπαν ότι δεν ξέρουν πότε θα το φέρουν αλλά γενικά σκέφτονται να σταματήσουν την εισαγωγή λόγο κόστους και πωλήσεων (με ότι αυτό συνεπάγεται και για τα διαθέσιμα ανταλλακτικά) και με παρέπεμψαν στη σειρά ΗR.

Αν κάποιος θέλει να το αγοράσει και το βλέπει άμεσα διαθέσιμο σε κάποιο κατάστημα καλό θα ήταν να επιβεβαιώσει την διαθεσιμότητα πριν παραγγείλει. 

  • Thanks 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μπορουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα; Μιας και σε μερικα εχουμε μαξ και σε αλλα nominal.

Όχι δεν μπορούμε. Μόνο να συγκρίνουμε τα rated μεταξύ τους αλλά και τα max μεταξύ τους . Δυστυχώς δεν έχουμε παντού τα ίδια.

Τώρα που το λες, ίσως να άξιζε να προσθέσω και τις τιμές rated των toshiba ώστε να συγκριθούν και με το άλλο γκρουπ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι δεν μπορούμε. Μόνο να συγκρίνουμε τα rated μεταξύ τους αλλά και τα max μεταξύ τους . Δυστυχώς δεν έχουμε παντού τα ίδια.

Τώρα που το λες, ίσως να άξιζε να προσθέσω και τις τιμές rated των toshiba ώστε να συγκριθούν και με το άλλο γκρουπ. 

Παντως οντως φαίνεται να εχουν θεμα τα toshiba δε ξέρω αν πχ βαραει ο ηλιος το κλιματιστικο και βγαζουν ζεστη τα μπετα θα ξεπερναει πρακτικα τους 40 η θερμοκρασια .

Το fujitsu παντως δεν εχει κινηση οριζοντια.. Ισως σε οικονομικη επιλογη ειναι καλο το ap71

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Ολοκληρώθηκε η προσθήκη των capacity και σε κάποια 18άρια της αγοράς. Και πάλι αν έχετε κάποιο σχόλιο, διόρθωση, ιδέα , στοιχεία για κάποια προσθήκη κτλ, παρακαλώ να σχολιάσετε :

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1RBaRkKJCRVNPmIavkG5BQ6EU-Q6_se4mP_KHt9BP-Qo/edit?usp=sharing

Και πάλι , έχω βάλει ότι υπάρχει στη διάθεσή μας , δλδ  το max capacity του haier σε ψύξη και σε max σε θέρμανση για το haier, fujitsu, toshiba.

Με διακεκομμένες τα max και με συνεχείς γραμμές τα rated.

Κάποια σχόλια :

1. Δεν βλέπω να κόβουν τα 18άρια toshiba τόσο πολύ πάνω από τους 40C όσο τα 22,24 στη ψύξη. Οπότε αν κάποιος ψάχνει 18άρι αποκλειστικά για ψύξη συνιστώνται ως 1η επιλογή μιας και έχουν την εγγύηση και τα EER.

Από την άλλη το asyg18klca έχει πολύ μεγάλη πτώση. Δεν θα το συνιστούσα για περιοχές με +40άρια.

2. Σε θέρμανση , αν και είναι max capacity, το asyg18kmta κλέβει εκκλησίες. Τα Toshiba είναι πάλι χαμηλά (πάλι max capacity). Θέλει πολύ προσοχή όποιος ψάχνει κλιματιστικό και θέλει toshiba. Το πιθανότερο είναι να πρέπει να πάει σε μεγαλύτερο μοντέλο πχ 22άρι αντί για το 18άρι που πάει στα 14672BTUs στους 0C.

3.  Σε γενικές γραμμές , αν κρίνουμε τα seer, scop , capacity και σε συνδυασμό με την καλούτσικη τιμή ( εδώ , εδώ και εδώ ) , αν κάποιος ψάχνει για ψύξη και θέρμανση 18άρι,  θα πρότεινα το asyg18kmta ως πρώτη επιλογή εκτός αν κάποιος μένει σε περιοχή με πολλές ημέρες/νύχτες του χειμώνα κάτω από τους 2C, οπότε τα FTXM50N / RXM50N9, MSZ/MUZ-AP50VG και MSZ/MUZ-LN50VG έχουν το πάνω χέρι λόγω υψηλών cop και εφόσον καλύπτονται από τα capacity τους.

248791372_Coolingmode.png.5bdda94d052efd0d8d963246b412e229.png1734514219_Heatingmode.png.24f844b6473d64db7260c97e4f6beece.png

edit

@guzel, γελάς πάλι με τα capacity των toshiba σε θέρμανση ε; Μάλλον δεν τους έκατσε η gmcc....

Ευχαριστούμε αρχικά πολύ για την προσωπική εργασία που έκανες για να τα βλέπουμε όλα μαζεμένα. Ένα σχόλιο μόνο να προσθέσω: μιας και το 18 edge φαίνεται να μην υστερεί σημαντικά,  εκτός των ακραίων θερμοκρασιών φυσικά,  ίσως για κάποιους το πακέτο με 7 έτη εγγύηση να είναι πιο ελκυστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Ευχαριστούμε αρχικά πολύ για την προσωπική εργασία που έκανες για να τα βλέπουμε όλα μαζεμένα. Ένα σχόλιο μόνο να προσθέσω: μιας και το 18 edge φαίνεται να μην υστερεί σημαντικά,  εκτός των ακραίων θερμοκρασιών φυσικά,  ίσως για κάποιους το πακέτο με 7 έτη εγγύηση να είναι πιο ελκυστικό.

Συμφωνώ ότι είναι ελκυστικό. Ο υποψήφιος αγοραστής τα προσθέτει στον κουβά με θετικά/αρνητικά και αποφασίζει.

 

28 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Παντως οντως φαίνεται να εχουν θεμα τα toshiba δε ξέρω αν πχ βαραει ο ηλιος το κλιματιστικο και βγαζουν ζεστη τα μπετα θα ξεπερναει πρακτικα τους 40 η θερμοκρασια .

Το fujitsu παντως δεν εχει κινηση οριζοντια.. Ισως σε οικονομικη επιλογη ειναι καλο το ap71

Στους 40C εξωτερική ή όταν τέλος πάντων διαβάσει ο αισθητήρας τους τόσο, θα ενεργοποιηθεί η προστασία και θα κατεβάσει ρεύματα και άρα capacity.

Τι εννοείς με την οριζόντια κίνηση των fujitsu;

Το ap71. Έδωσε σήμερα ο @mmike2503 ένα νέο περί διαθεσιμότητας. Προσωπικά δεν ξέρω αν ισχύει και αυτό περί των ανταλλακτικών μιας και mitsubishi έχουν οι πάντες. Αλλά δεν το ξέρω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συμφωνώ ότι είναι ελκυστικό. Ο υποψήφιος αγοραστής τα προσθέτει στον κουβά με θετικά/αρνητικά και αποφασίζει.

Στους 40C εξωτερική ή όταν τέλος πάντων διαβάσει ο αισθητήρας τους τόσο, θα ενεργοποιηθεί η προστασία και θα κατεβάσει ρεύματα και άρα capacity.

Τι εννοείς με την οριζόντια κίνηση των fujitsu;

Το ap71. Έδωσε σήμερα ο @mmike2503 ένα νέο περί διαθεσιμότητας. Προσωπικά δεν ξέρω αν ισχύει και αυτό περί των ανταλλακτικών μιας και mitsubishi έχουν οι πάντες. Αλλά δεν το ξέρω .

Μήπως ο @ΠάρηςΓ εννοεί αυτόματη κίνηση στις περσίδες που στέλνουν τον αέρα δεξια-αριστερα?

Σχετικά με τα ανταλλακτικά ο συνεργάτης/μεταπωλητής του Τουρνικιωτη μου ανέφερε πως ανάλογα με τις παραγγελίες σε κομμάτια πάνε και τα ανταλλακτικά.

Πχ στις 2000 μοναδες παίρνουν και 10% ανταλλακτικά. Αν σταματήσουν να το εισάγουν αυτόματα θα σταματήσουν να έχουν και στοκ ανταλλακτικών (μέχρι να τους τελειώσει) οπότε αν χρειαστεί κάποιος ανταλλακτικά θα πρέπει να τα περιμένει από εξωτερικό.

Η συνολική ενημέρωση που είχα είναι πως ο Τουρνικιωτης εισάγει από την mitsubishi Ιταλίας και μετά δίνει σε συνεργάτες/μεταπωλητες. Μέχρι τώρα οι μεταπωλητές αγοράζουν το ap71vg από τον εισαγωγέα στα ~1150€ οπότε βγάζουν περίπου 100€ κέρδος. 

Για άγνωστους λόγους (άνοδος τιμής από την μητρική mitsubishi, ή από την Ιταλία) η τιμή για νέο στοκ θα πήγαινε στα 1600€ οπότε η εισαγωγή κρίνεται ασύμφορη. Ίσως φέρουν κάποια κομμάτια από Οκτώβρη, ίσως και όχι. Οπότε αν δεν φερουν, δουλεύουν μέχρι να εξαντληθεί το στοκ ανταλλακτικών από την τελευταία εισαγωγή και μετά παραγγελία από εξωτερικό.

Η επικοινωνία με άλλους μικρότερους εισαγωγείς (nippon Μαυρογένης) έφερε τα ίδια αποτελέσματα (άγνωστο αν και πότε θα φέρουν).

Τέλος, το σχόλιο του συνεργάτη/μεταπωλητή του Τουρνικιωτη: "αν δεν βρεις πουθενά το ap71vg, μην πας στη σειρά HR, χίλιες φορές Fujitsu"

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2020 στις 2:41 ΜΜ, liakjim είπε

Το υπνοδωμάτιο έχει πολύ λίγες απώλειες. 7αρι θέλει. Γιατί 12αρι; Και μάλιστα το Daikin που είναι δυνατό; Θα ξεσκιστει στα on off.

Για 24αρι με απόδοση και σε θέρμανση κοιτάμε asyg24kmta, asyg24klca, Mitsubishi ap71, edge , haier tundra green. Έχουμε πει τα προτερήματα και ελαττώματα της κάθε λύσης.

Αρχικά να ευχαριστήσω όλους εδώ μέσα για το feedback και τις μετρήσεις που παραθέτετε και τον @liakjim για τον χρόνο και την προσωπική εργασία ώστε να επωφεληθούμε όλοι από μια συγκεντρωτική παρουσίαση.

Να συνεχίσω λέγοντας ότι όσο περισσότερο διαβάζω τόσο περισσότερο μπερδέυομαι !
Επίσης @liakjim έχω δυσχρωματοψία και έχω βγάλει τα μάτια μου στα διαγράμματα 😄

Θέλω να πιστεύω ότι έχω καταλήξει για 24άρι στον μεγάλο χώρο.
Ήμουν ανάμεσα σε Toshiba Shorai Edge και Mitsubishi Ap71, έχοντας και το Shorai Premium στα υπ'όψιν ..
Επειδή όμως με ενδιαφέρουν οι άτοκες δόσεις, μάλλον θα πάω στο FUJITSU ASYG24KMTA το οποίο βρίσκω σε μεγάλη αλυσίδα με 48 άτοκες δόσεις στα 1800€

ΔΕΝ έχω όμως καταλήξει ακόμη σε μικρό για το υπνοδωμάτιο.
Δεν θα ήθελα να πάω σε 7άρι γιατί δεν ξέρω για πόσο θα μείνω εδώ και μπορεί το επόμενο υπνοδωμάτιο να έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις.
Οπότε ένα 9άρι νομίζω είναι η βέλτιστη λύση.
Από εκεί και πέρα χρειάζομαι την βοήθεια σας στο εξής :

- On/Off καταλαβαίνω την διακοπή λειτουργίας όταν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία, σωστά ;
- Ανεβαίνει η κατανάλωση σε σχέση με ένα μικρότερο που θα δουλεύει σταθερά σε πιο χαμηλά W για να κρατάει την θερμοκρασία σταθερή ;
- Ποιο μοντέλο θα προτείνατε κυρίως για ψύξη αλλά και κάποια θέρμανση τον χειμώνα (~1 ώρα λειτουργίας να σπάει το κρύο και αυτό όχι κάθε βράδυ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Τέλος, το σχόλιο του συνεργάτη/μεταπωλητή του Τουρνικιωτη: "αν δεν βρεις πουθενά το ap71vg, μην πας στη σειρά HR, χίλιες φορές Fujitsu"

 

🥰

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ZataraFR είπε

- On/Off καταλαβαίνω την διακοπή λειτουργίας όταν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία, σωστά ;

- Ανεβαίνει η κατανάλωση σε σχέση με ένα μικρότερο που θα δουλεύει σταθερά σε πιο χαμηλά W για να κρατάει την θερμοκρασία σταθερή ;
- Ποιο μοντέλο θα προτείνατε κυρίως για ψύξη αλλά και κάποια θέρμανση τον χειμώνα (~1 ώρα λειτουργίας να σπάει το κρύο και αυτό όχι κάθε βράδυ)

Όχι ακριβώς... Ας πούμε ότι ο χώρος σου έχει απώλειες Χ και το κλιματιστικό σου έχει minimum δυνατότητα στην ψύξη Χ+1. 

Αυτό σημαίνει πως όταν φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, το minimum λειτουργίας του θα είναι μεγαλύτερο από τις απώλειες που θα θέλεις να καλύψεις οπότε θα κλείνει και θα ξανοίγει όταν η θερμοκρασία ανέβει πάνω από την επιθυμητή (on-off).

Από την άλλη αν έχεις ένα κλιματιστικό που το minimum που μπορεί να παίξει είναι Χ-1 τότε όταν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία θα δουλέψει κοντά στα ελάχιστα, με την ελάχιστη κατανάλωση χωρίς να κλείσει.

Η κατανάλωση ανεβαίνει με τα on-off γιατί αντί να παίζει πχ σταθερά στα 150-200-250 watt ανάλογα με το κλιματιστικό ανάβει στα 300-400-500, κλείνει και ξανακάνει και πάλι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ZataraFR είπε

Αρχικά να ευχαριστήσω όλους εδώ μέσα για το feedback και τις μετρήσεις που παραθέτετε και τον @liakjim για τον χρόνο και την προσωπική εργασία ώστε να επωφεληθούμε όλοι από μια συγκεντρωτική παρουσίαση.

Να συνεχίσω λέγοντας ότι όσο περισσότερο διαβάζω τόσο περισσότερο μπερδέυομαι !
Επίσης @liakjim έχω δυσχρωματοψία και έχω βγάλει τα μάτια μου στα διαγράμματα 😄

Θέλω να πιστεύω ότι έχω καταλήξει για 24άρι στον μεγάλο χώρο.
Ήμουν ανάμεσα σε Toshiba Shorai Edge και Mitsubishi Ap71, έχοντας και το Shorai Premium στα υπ'όψιν ..
Επειδή όμως με ενδιαφέρουν οι άτοκες δόσεις, μάλλον θα πάω στο FUJITSU ASYG24KMTA το οποίο βρίσκω σε μεγάλη αλυσίδα με 48 άτοκες δόσεις στα 1800€

ΔΕΝ έχω όμως καταλήξει ακόμη σε μικρό για το υπνοδωμάτιο.
Δεν θα ήθελα να πάω σε 7άρι γιατί δεν ξέρω για πόσο θα μείνω εδώ και μπορεί το επόμενο υπνοδωμάτιο να έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις.
Οπότε ένα 9άρι νομίζω είναι η βέλτιστη λύση.
Από εκεί και πέρα χρειάζομαι την βοήθεια σας στο εξής :

- On/Off καταλαβαίνω την διακοπή λειτουργίας όταν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία, σωστά ;
- Ανεβαίνει η κατανάλωση σε σχέση με ένα μικρότερο που θα δουλεύει σταθερά σε πιο χαμηλά W για να κρατάει την θερμοκρασία σταθερή ;
- Ποιο μοντέλο θα προτείνατε κυρίως για ψύξη αλλά και κάποια θέρμανση τον χειμώνα (~1 ώρα λειτουργίας να σπάει το κρύο και αυτό όχι κάθε βράδυ)

Θα τα αλλάξω τότε τα χρώματα!

Βασικά νομίζω ότι μπορείς να το κατεβάσεις το αρχείο και να το ανοίξεις σε excel ώστε να το κάνεις όπως θες.

Το asyg24kmta φθηνότερα εγκατεστημένο εδώ https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-kmta-asyg-aoyg24kmta-klimatistiko-24-000-btu-h_3486540

Για 9άρι https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211884-morris-wfin26150-smart

 

ΥΓ Ακριβό ακόμα το KMTA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...