Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γεια σας,

Ποιο ειναι το ρεαλιστικό μέγιστο μήκος οριζοντιας απόστασης μεταξύ της εσωτερικής και της εξωτερικής μονάδας ενός a/c? Ποσο κοστίζει μια επέκταση κατα 10μ (σωλήνας, μόνωση, φρέον κλπ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, dhmhtrhs79 είπε

Εγω πάντως πριν 2 χρονια ειχα παει απο εκει αυτοπροσώπως για να παρηγγειλω 2 κλιματιστικα με σκοπο να επιβεβαιωσω ότι η εγκατασταση θα γινει οπως πρεπει με αντλια κενου κτλ. Ο πωλητης με διαβεβαιωσε πληρωσα κ εφυγα. Οταν ηρθε η ωρα να μου τα βαλουν, ο εγκαταστατης τους με κλασσικες δικαιολογίες τυπου μου χαλασε η αντλια δεν εκανε κενο κ γενικα ειχε υφος 100 καρδιναλιων. Οταν πηρα πισω στο κατάστημα να διαμαρτυρηθω ο ιδιος πωλητης που με διαβεβαιωσε για την εγκατασταση εκανε τον Κινέζο. Προσπαθησα τότε να κανω αρνητικη κριτικη στο skroutz αλλα θυμάμαι μου την εκοβε συνεχεια επειδη εβαζα στο κειμενο συνομιλιες μεταξύ εμου κ του καταστήματος κ με εβαζε να κανω διορθωσεις συνεχεια, στο τελος κουραστηκα κ το παρατησα δεν υπεβαλα την κριτικη. Την επομενη χρονια παντως που πηρα αλλα 2 κλιματιστικα ετσι για την αλητεια τα πηρα απο αλλού κ οχι απο τον Κοκκοτα. 

Ειμαι της αποψης πως οτι λαμπει δεν ειναι παντα χρυσος.

Βλεπω στο skroutz ολες αυτες τις θετικες αξιολογησεις του καταστηματος τα τελευταια χρονια και νιωθω οτι δεν ειναι δυνατον να εχει 100% θετικες το οποιοδηποτε καταστημα. Ειναι φυση αδυνατον. Καπου-καπως-καποιος πελατης που αντιμετωπισε κατι που δεν του αρεσε, δε μπορει να μην εβαλε ποτε μια αρνητικη αξιολογηση.

Επισης, εχω εμπειρια δικου μου ανθρωπου που μια πωληση πηγε εντελως στραβα με το καταστημα και δεν ειχε καλη αντιμετωπιση. Οποτε ξερω οτι υπαρχουν δυσαρεστημενοι πελατες.

 

Εαν μου ερθουν χωρις αντλια , δε με πειραζει . Εχω εγω . Επισης μανομετρα , ηλεκτρονικο κενομετρο, ηλεκτρονικο ανιχνευτη διαρροων ... χαλκοσωληνες και εκχειλωτικα σετ , αζωτο κλπ κλπ . Πληρης εξοπλισμος ψυκτικου. Μονο την πιστοποιηση δεν εχω και αυτος ειναι ο λογος που θελω να γινει η εγκατασταση απο επισημο συνεργειο για να εχω την εγγυηση.

 

Η αλλη επιλογη μου ειναι να παω για Κοτσωβολο... Προβληματιζομαι απο που να κανω την παραγγελια, ειναι η αληθεια.

Επεξ/σία από steliosdj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ψάχνω κλιματιστικό 40 τετραγωνικά. Η ιδιομορφία του σπιτιού είναι ότι το μισό είναι κάτω από το έδαφος και οι θερμοκρασίες που πιάνει εντος είναι 14 με 28. Θα μπορει ένα 12 Άρι να το θερμάνει και να το κρυώσει;

Για την θέρμανση βολευομαστε και με ένα ηλεκτρικό καλοριφέρ, εκτός από οταν πέφτει κάτω από 5 που βάζουμε το καλοριφέρ με πετρέλαιο και για την ψύξη εκτός από τις μέρες με 38+ την βγάζουμε με ανεμιστήρα. Ο σκοπός της αλλαγής είναι επιπλέον η ψύξη και η οικονομική θέρμανση γιατί με το πετρέλαιο και το ρεύμα  πέρσι πληρώσαμε σχεδόν δύο κλιματιστικά.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, filarhos είπε

Καλημέρα, ψάχνω κλιματιστικό 40 τετραγωνικά. Η ιδιομορφία του σπιτιού είναι ότι το μισό είναι κάτω από το έδαφος και οι θερμοκρασίες που πιάνει εντος είναι 14 με 28. Θα μπορει ένα 12 Άρι να το θερμάνει και να το κρυώσει;

Για την θέρμανση βολευομαστε και με ένα ηλεκτρικό καλοριφέρ, εκτός από οταν πέφτει κάτω από 5 που βάζουμε το καλοριφέρ με πετρέλαιο και για την ψύξη εκτός από τις μέρες με 38+ την βγάζουμε με ανεμιστήρα. Ο σκοπός της αλλαγής είναι επιπλέον η ψύξη και η οικονομική θέρμανση γιατί με το πετρέλαιο και το ρεύμα  πέρσι πληρώσαμε σχεδόν δύο κλιματιστικά.

Ευχαριστώ πολύ

https://www.elith.gr/calc/index.php

Τρέξε αυτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, filarhos είπε

Στους 21 βαθμούς μου βγάζει 2000watt.

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#2085

παντως με κλιματιστικό σε σχέση με πετρέλαιο και όποια άλλη μορφή θέρμανσης θα πληρώσεις ψίχουλα 

 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimostr είπε

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#2085

παντως με κλιματιστικό σε σχέση με πετρέλαιο και όποια άλλη μορφή θέρμανσης θα πληρώσεις ψίχουλα 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Μου μπήκαν ιδέες μόλις μάζεψα τους λογαριασμούς και από το άλλο σπίτι με φυσικό μου έπεσαν τα λίγο στα μαλλιά που έχουν μείνει... 

Έχω και καλό εγκαταστατη, βλέπω και κάτι inventor με άτοκες ούτε που θα το καταλάβουμε...

(Φυσικό με αλόγιστη χρήση 5-6 ώρες καθημερινα, ίδιο κόστος με πετρέλαιο + ρεύμα με μέση ημερήσια χρήση μιας ωρας)

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, filarhos είπε

Σε ευχαριστώ πολύ!

Μου μπήκαν ιδέες μόλις μάζεψα τους λογαριασμούς και από το άλλο σπίτι με φυσικό μου έπεσαν τα λίγο στα μαλλιά που έχουν μείνει... 

Έχω και καλό εγκαταστατη, βλέπω και κάτι inventor με άτοκες ούτε που θα το καταλάβουμε...

(Φυσικό με αλόγιστη χρήση 5-6 ώρες καθημερινα, ίδιο κόστος με πετρέλαιο + ρεύμα με μέση ημερήσια χρήση μιας ωρας)

Εγώ με τρία κλιματιστικα θέρμανση σε 100 τμ με 21 βαθμούς θερμοκρασία και χρήση 24/7 από Νοέμβριο έως Απρίλιο πλήρωσα για θέρμανση γύρω στα 80 ευρώ το μήνα , διάλεξε ένα καλό κλιματιστικό με καλά νούμερα (seer scop) και δε θα βγεις χαμένος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filarhos είπε

Στους 21 βαθμούς μου βγάζει 2000watt.

Μπορείς να μας ανεβάσεις λίγο τις επιλογές που έβαλες γιατί 2000W είναι εξαιρετική τιμή για 40τμ. Μήπως έβαλες κάτι λάθος στις επιλογές (φαντάσου σε 15τμ έχω 2600W με καλούτσικες μονώσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκρούτζ: Επιλεκτικά διαγράφει, όποια κριτική θέλει. Αυτά δεν γίνονται πουθενά. Ζήτησα διαγραφή του λογαριασμού μου και δεν ξανά ασχολήθηκα. Ισχύει σε όλα τα προϊόντα. Απαράδεκτο.

Κόκοτας εγκατάσταση: Από τότε που το μαγαζί ανοίχτηκε και στις «ηλεκτρικές κουβέρτες» οι εγκαταστάσεις γίνονται χωρίς να τηρούνται τα installation manual Τουλάχιστον το αποτέλεσμα είναι αισθητικά αποδεκτό ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΑΥΤΟ.. Όταν ξεκίνησαν πριν 30 περίπου χρόνια ήταν πολύ προσεκτικοί στις τοποθετήσεις και η αντλία κενού ήταν κανόνας. Έχω ιδίαν πείρα.

Κωτσόβολλος mediamarkt. Ότι να ναι. Μπορεί να πετύχεις τον καλύτερο μπορεί και τον χειρότερο.

Στις περισσότερες των περιπτώσεων οι εγκαταστάτες σε δουλεύουν μπροστά στα μάτια σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, steliosdj είπε

Η αλλη επιλογη μου ειναι να παω για Κοτσωβολο... Προβληματιζομαι απο που να κανω την παραγγελια, ειναι η αληθεια.

Το καλό με τον Κωτσόβολο είναι ότι δίνουν 12μήνες εγγύηση εγκατάστασης και ότι έχεις γραπτώς σε λίστα αυτά που δικαιούσαι (και αυτά που όχι), οπότε σε περίπτωση διένεξης απλά τους τρίβεις το χαρτί στη μούρη. Σε εμένα που ήρθε ο ίδιος και στα 2 μηχανήματα που πήρα από αυτούς (daikin, carrier), ήταν τυπικός και προσεκτικός. Δεν έκανε την τέλεια δουλειά που μου έκανε ο freelancer που μου έβαλε το fujitsu (ο ίδιος που μου έκανε το σέρβις) , ο οποίος μου έκλεισε την τρύπα από μέσα και μου στοκάρισε και τα μερεματάκια αλλά μια χαρά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μπορείς να μας ανεβάσεις λίγο τις επιλογές που έβαλες γιατί 2000W είναι εξαιρετική τιμή για 40τμ. Μήπως έβαλες κάτι λάθος στις επιλογές (φαντάσου σε 15τμ έχω 2600W με καλούτσικες μονώσεις).

Το σπίτι είναι σχεδόν όλο μέσα στο έδαφος, έχει ύψος 2.5, οι 2 πλευρές είναι στο χώμα και 2 μέτρα από την 3 και η 4η πλευρά είναι που έχει την πόρτα και είναι το 1.5 μέτρα κι αυτό στο χώμα.

Από μονώσεις επειδή είναι οικοδομή του 04 αλλά ολοκληρώθηκε μετά έχουν κάνει πολύ καλές μονώσεις.

Και παραπάνω να βγαίνει λέω για 12αρι που είναι μικρή η διαφορά σε τιμή από 9αρι.

Screenshot_2020-07-19-10-00-20-031_com.android.chrome.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, filarhos είπε

Το σπίτι είναι σχεδόν όλο μέσα στο έδαφος, έχει ύψος 2.5, οι 2 πλευρές είναι στο χώμα και 2 μέτρα από την 3 και η 4η πλευρά είναι που έχει την πόρτα και είναι το 1.5 μέτρα κι αυτό στο χώμα.

Από μονώσεις επειδή είναι οικοδομή του 04 αλλά ολοκληρώθηκε μετά έχουν κάνει πολύ καλές μονώσεις.

Και παραπάνω να βγαίνει λέω για 12αρι που είναι μικρή η διαφορά σε τιμή από 9αρι.

Screenshot_2020-07-19-10-00-20-031_com.android.chrome.jpg

Είναι ενιαίος ο χώρος , αν ναι κοίτα να πάρεις ένα 12αρι που αποδεδειγμένα έχει μεγάλο εύρος λειτουργίας και μπορεί να κατέβει χαμηλά σε κατανάλωση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, filarhos είπε

Το σπίτι είναι σχεδόν όλο μέσα στο έδαφος, έχει ύψος 2.5, οι 2 πλευρές είναι στο χώμα και 2 μέτρα από την 3 και η 4η πλευρά είναι που έχει την πόρτα και είναι το 1.5 μέτρα κι αυτό στο χώμα.

Από μονώσεις επειδή είναι οικοδομή του 04 αλλά ολοκληρώθηκε μετά έχουν κάνει πολύ καλές μονώσεις.

Και παραπάνω να βγαίνει λέω για 12αρι που είναι μικρή η διαφορά σε τιμή από 9αρι.

Screenshot_2020-07-19-10-00-20-031_com.android.chrome.jpg

Μέχρι πόσα χρήματα θα ήθελες να διαθέσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...