Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά καλησπέρα σήμερα παρέλαβα την TP-Link και αντί να παραγγείλω το μοντέλο hs110 βλέπω ότι είχα παραγγείλει το μοντέλο hs100:(:( και όταν πήγα να περάσω το πρόγραμμα από δω https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor/releases

μου έβγαλε energy monitoring not supported φταίει το μοντέλο έτσι? δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, sserhat είπε

παιδιά καλησπέρα σήμερα παρέλαβα την TP-Link και αντί να παραγγείλω το μοντέλο hs110 βλέπω ότι είχα παραγγείλει το μοντέλο hs100:(:( και όταν πήγα να περάσω το πρόγραμμα από δω https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor/releases

μου έβγαλε energy monitoring not supported φταίει το μοντέλο έτσι? δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι?

Έκανες λάθος. Δεν υποστηρίζει μέτρηση κατανάλωσης το hs100 , μόνο ον-οφφ. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις μήπως το δεχτεί πίσω το κατάστημα και να πάρεις το hs110.

Μιας και πιάσαμε τα διαγράμματα, ο ορισμός της σταθερής κατανάλωσης για το asyg24klca:

image.png.26024df4b3468065d2177720b41e6370.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έκανες λάθος. Δεν υποστηρίζει μέτρηση κατανάλωσης το hs100 , μόνο ον-οφφ. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις μήπως το δεχτεί πίσω το κατάστημα και να πάρεις το hs110.

Μιας και πιάσαμε τα διαγράμματα, ο ορισμός της σταθερής κατανάλωσης για το asyg24klca:

image.png.26024df4b3468065d2177720b41e6370.png

δυστυχώς σκίστηκε η συσκευασία :( παραγγέλνω ξανά.... σ'ευχαριστώ...  συγκρίσεις δεν μπορώ να ξέρω με άλλα κλιματιστικά όπως είχα πει είναι το πρώτο κλιματιστικό που έχω πάρει... από θορύβους πάντως μπορώ να πω ότι δεν ακούγεται τίποτα σε Auto 25-26C.(Toshiba Edge 13'ρα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΟΣΟ πιο σίγουρος είμαι πια για τη μονοκατοικία δεν περιγραφεται.

Εννοώ για τις μαλακίες μεταξύ ενοικιαστών ιδιοκτητών κτλ. Τύπου μη βάλεις το κλιματιστικό μπροστά κοκ.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GreenPixel είπε

Μέχρι τους 46 έχουμε δρόμο!

Δεν αναφέρομαι στα λειτουργικά όρια (όπου το 46 είναι η τυπική τιμή για όλα τα κλιματιστικά), αλλά για την τεράστια πτώση στο capacity των toshiba (από το 16άρι και πάνω) λόγω προστασίας από υπερθέρμανση των ηλεκτρονικών.

Ενδεικτικά το 22άρι edge , στους 40C θα μετατραπεί σε 15άρι...

image.png.88f21a19c206fbae307be3f377fb24ae.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GreenPixel είπε

Πέρυσι στον καύσωνα σε κάτι 40αρια τα πήγε περιφημα, δεν θυμάμαι καν να ανεβάζε τρελες στροφές. Τα 40αρια τα έχει για πλάκα 

Τη θερμοκρασία τη μετράμε υπο σκιάν και όχι στον ήλιο...

Από ότι βλέπω πέρυσι στα μέρη σου, μέγιστη είχε όχι πάνω από 35C

Αν όντως θα έχετε κάποια στιγμή 40άρια, να ελπίζεις ότι θα σου φτάσουν τα 16500btus

1463205026_Annotation2020-07-22233034.jpg.c4e7428dd0f8616bad83fabbe90ec04b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GreenPixel είπε

Επαναλαμβάνω, τα 40αρια τα έχει για πλάκα ;)

Τα διαγράμματα της Toshiba σε διαψεύδουν, οπότε δεν έχει νόημα η περαιτέρω (μονομερής) ανάλυση .

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GreenPixel είπε

Εγώ καταθέτω αυτό που είδα πέρυσι. Τώρα τι λες εσύ...

Πέρυσι δεν είχες 40άρια.

ΥΓ Δεν λέω, διαβάζω και παραθέτω αυτά που λέει η toshiba. 😉

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, GreenPixel είπε

Σ' έχω γείτονα και δεν το ξέρω; Στο μπαλκόνι μου πέρυσι είχε καταγραφεί θερμοκρασία 40-41 βαθμών 

Μην έχεις άποψη για κάτι που δεν έχεις στην κατοχή σου. Εκτός αν θεωρείς ότι έχω λόγο να πω ψέματα.

Τα 40 τα έχει εύκολα. Θα είχε νόημα να βλέπαμε μεγαλύτερες θερμοκρασίες 44-45 βαθμών 

Προτείνω να τους ενημερώσεις ότι οι συνήθως ακριβοί μετεωρολογικοί σταθμοί θέλουν στο σύνολό τους διαπίστευση μιας και χάνουν 5-6C ...

Αν θες παρέθεσε μας και την επικοινωνία σας...

Και υπόψη, στη μηχανολογία το 32% μείωση δεν αντιστοιχεί στο "τα έχει εύκολα" . Μάλλον στο "κατακρημνισμένη απόδοση" θα το πήγαινα... 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει δικιο ο guzel ...δεν εννοω οτι εχω τα στοιχεια,αλλα μαλλον δεν μενουμε ολοι στα σημεια των κατα τοπους σταθμων μετρησεων.

Το μικροκλιμα ας μου επιτραπει ειναι διαφορετικο σε καθε σημειο της πολης και να προσθεσουμε οτι το που εχει την εξωτερικη μοναδα καποιος ειναι που μετραει.

Αν πχ την εχει οπως σχεδιαζω στο πατρικο να την βαλω στο υπογειο,η καταναλωση θα ειναι αστεια μιας και δεν θα εκτεθει ποτε σε ακραιες θερμοκρασιες,μονο σε μια μικρη κλιμακα πχ 17-24 βαθμων

Επεξ/σία από Specs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα και παλι. Μετα απο ερευνα και μελετες και τα λοιπα, πηρα για το σαλονι μου το παρακατω κλιματιστικο

https://en.toshiba-aircon.gr/product/edge/

O χωρος μου ειναι γυρω στα 22τμ οποτε διαλεξα το 13αρι της σειρας. Αυτο που εχω παρατηρησει μετα απο 1 εβδομαδα χρησης ειναι οτι για μενα το κλιματιστικο δεν κανει τη δουλεια που θα επρεπε. Συνηθως το εχω στους 23-24 βαθμους και στο δωματιο ειμαι παντα κοντα στους 27. Το εχω βαλει ακομα και στους 17 στο high power και το μινιμουμ που ειδα ειναι 23 στο χωρο. Φωναξα λοιπον το συνεργειο που ηρθε για την εγκατασταση να τσεκαρουν μηπως ειχε γινει καποιο λαθος. Ολα ηταν οκ απο την πλευρα τους. Μου ειπαν και αυτοι οτι κανονικα επρεπε ο χωρος μου να ειναι πιο κρυος. Μιλησα με το καταστημα το οποιο εκρινε οτι επρεπε να ερθει η Toshiba. Χρεωθηκα λοιπον 30 ευρω επισκεψη για να μου πουν οτι το κλιματιστικο δουλευει ρολοι (βγαζει οσο κρυο αερα πρεπει) και οτι φταιει η χαραμαδα που εχω στην πορτα και οτι τα κουφωματα δεν ειναι αλουμινιου και εχω απωλειες. Και τους λεω ρε παιδια το παλιο που εχω (on/off) το βαζω στους 24-25 και ειναι ψυχρα μεσα. Εδω του λεω ειναι υποφερτα απλα. Ναι μου λεει αλλα αυτα τα inverter ειναι διαφορετικα και δε δουλευουν 100%. Τους λεω ρε παιδια θελω να το βαζω και να φοραω ζακετα. Ειναι δυνατον να μην μπορω να το κανω με ενα κλιματιστικο τετοιο? Eσκασα 830 ευρω και θεωρω οτι πεταξα τα λεφτα μου. Και τελικα καταληξαμε οτι πρεπει να το βαζω στο δυνατο το fan να παει σε ολο το χωρο και να δουλευει και ολη τη μερα κλπ κλπ. Απαντησεις που προσωπικα δε με καλυψαν.

Οποτε θα εκτιμουσα ιδιαιτερα καποιον με ιδιο κλιματιστικο να μου πει την εμπειρια του και το πως λειτουργει στο δικο του χωρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Εχει δικιο ο guzel ...δεν εννοω οτι εχω τα στοιχεια,αλλα μαλλον δεν μενουμε ολοι στα σημεια των κατα τοπους σταθμων μετρησεων.

Το μικροκλιμα ας μου επιτραπει ειναι διαφορετικο σε καθε σημειο της πολης και να προσθεσουμε οτι το που εχει την εξωτερικη μοναδα καποιος ειναι που μετραει.

Αν πχ την εχει οπως σχεδιαζω στο πατρικο να την βαλω στο υπογειο,η καταναλωση θα ειναι αστεια μιας και δεν θα εκτεθει ποτε σε ακραιες θερμοκρασιες,μονο σε μια μικρη κλιμακα πχ 17-24 βαθμων

Ακόμα και αν είχε 40, που φυσικά δεν το πιστεύω μιας και έχουμε δει με τι όργανο μετράει αλλά και πώς μετράει, δεν αλλάζει το γεγονός ότι το συγκεκριμένο μοντέλο έχει αιφνίδια πτώση στην απόδοση γεγονός που θα πρέπει να γνωρίζουν όσοι ζουν ( στην πραγματικότητα ) σε μέρη όπου έχουν συχνά τέτοιες θερμοκρασίες και ψάχνονται για ποιο μοντέλο να πάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...