Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν θα πρότεινα daikin για ορεινό χωριό της Ηπείρου. Εδώ στους -0.5 και κάνει defrost

Έχει μεν απόδοση αλλά μικρούτσικη εξωτερική μονάδα. Θα πρότεινα κάτι σε κινεζιά με γομάρι εξωτερική.

Ξερουμε απο πριν σε ποιες θερμοκρασιες κανει defrost ενα μηχανημα η μονο εμπειρικα μαθαινουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εδώ με ρωτούσε ένα παλικάρι για το asyg24klca , ότι άκουγε μικρορυθμίσεις στον ανεμιστήρα που του φάνηκε ως βλάβη...

 

Μάλλον δεν ήξερε τι σημαίνει all dc Α' κλάσης inventer 😎

Με το Grafana μπόρεσα να το πιάσω.

micromanagent σε άλλο επίπεδο  😈(ανάλυση 1δευτ στο διάγραμμα ) :

70f49ec5e0bf52d2a4d81e34c5d06ea0.png

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο αρκετα χρονια βλεπω κλιματιστικα της Hitachi να κυκλοφορουν στην αγορα.

Εχει κανενας εμπειρια  η γνωση  για την ποιοτητα  και την τεχνολογια τους?  Ειχα διαβασει καπου οτι χρησημοποιουν και δικους τους συμπιεστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Ξερουμε απο πριν σε ποιες θερμοκρασιες κανει defrost ενα μηχανημα η μονο εμπειρικα μαθαινουμε;

Είναι συνδυασμός θερμοκρασίας, υγρασίας, σημείο δρόσου, φορτίου, ανέμου, τοποθεσίας, χώρου κτλ , άρα ψιλοχαωτικό το όλο πράγμα.

Γενικά τα κλιματιστικά βλέπουμε να προετοιμάζονται ήδη από τους 7C εξωτερική. Συνήθως προσωπικά το βλέπω στους 2-3C και με προϋπόθεση να έχει φουλ υγρασία (εδώ που μένω είναι ο κανόνας τον χειμώνα, σχεδόν πάντα είναι στον κορεσμό ).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GreenPixel είπε

Μερικά επώνυμα έχουν και smart defrost όπου κάνεις defrost κατ' επιλογή πατώντας το αντίστοιχο button 

Λειτουργία που δεν μπορώ να καταλάβω σε τι εξυπηρετεί...🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2020 στις 6:05 ΜΜ, steliosdj είπε

Απο οτι διαβαζω στο site , την ιδια 12μηνη εγγυηση εχει και ο kokotas . Εχει πληρη λιστα με τους ορους. Στα συν οτι εχουν στο πακετο και την απεγκατασταση προηγουμενης μοναδας.

Φυσικα, βασικο ειναι να αποδεχθει την υπαιτιοτητα του το οποιο καταστημα/συνεργειο ... και να μην πανε να ριξουν την αιτια του προβληματος καπου αλλου.

ΠΧ για παραδειγμα, εαν καποιος δεν σφιξει 100% τα ρακορ και χανουν μερικα γραμμαρια το χρονο (μια μικρη ποσοτητα την οποιο δε μπορεις να το καταλαβεις εκεινη τη στιγμη χωρις ελεγο για διαρροες, μιας και ειναι τοσο μικρη ωστε δεν ακουγεται με το αυτι). Οσο λειτουργει το μηχανημα με τους κραδασμους που εχει, υπαρχει περιπτωση (και εχει συμβει) να ξεσφιγγει το ρακορ λιγο-λιγο (μετα απο μηνες/χρονια - εξαρταται οπως καταλαβαινετε) . Η διαρροη σταδιακα αυξανεται και καποια στιγμη αρχιζουν τα προβληματα. Σκεφτειτε να γινει αυτο εσκεμενα απο καποιον ...  :(

Το να καθισω εγω μαζι με τους εγκαταστατες, να κανουμε double flare τα ρακορ ... να κανω pressure test με αζωτο και να βαλουμε αντλια κενου παρεα με το κενομετρο μεχρι να πιασουμε τα συγκεκριμενα προβλεπομενα microns , δε νομιζω να τους πολυαρεσει. Συν οτι θα τους προσθεσει χρονο στη δουλεια τους. Δεν ειναι ευκολο για τον τεχνικο/εγκαταστατη να μην το δει ως προσβολη προς την δουλεια του. Ειδικα απο καποιον που δεν εχει την πιστοποιηση .  Εγω ειμαι ψυχακιας/μερακλης με αυτα τα πραγματα, αλλα ...

Οποτε λεω μετα ...εναλλακτικα . Πως φαινεται το σεναριο να πληρωσεις κατι παραπανω και να βρεις σωστη δουλεια προβλεπομενη by the book ???  Θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο . :D

Στη θέση σου θα πήγαινα σε κάποιον να του πληρώσω μια εγκατάσταση να μου δώσει απόδειξη και θα το έβαζα μόνος μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά τα τελευταία ποστ εδώ με έχουν μπερδέψει μερικά πράγματα. Γιατί είναι σημαντικό ένα σπλιτ να πέφτει σε χαμηλά BTU? Εγώ νόμιζα το αντίθετο... τι σημασία έχει αν η εξωτερική μονάδα είναι μικρή ή γομάρι; ελπίζω να μην είναι άκυρες οι ερωτήσεις μου για το νήμα, αν είναι πείτε μου. 😕

Επεξ/σία από Alexx8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Alexx8 είπε

Μετά τα τελευταία ποστ εδώ με έχουν μπερδέψει μερικά πράγματα. Γιατί είναι σημαντικό ένα σπλιτ να πέφτει σε χαμηλά BTU? Εγώ νόμιζα το αντίθετο... τι σημασία έχει αν η εξωτερική μονάδα είναι μικρή ή γομάρι; ελπίζω να μην είναι άκυρες οι ερωτήσεις μου για το νήμα, αν είναι πείτε μου. 😕

H ενέργεια που χρειάζεται ένας χώρος για να διατηρηθεί η θερμοκρασία του (ή να αφαιρεθεί από αυτόν), εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και δεν είναι σταθερή. Άλλη ενέργεια θέλει με 0 έξω και άλλη με 15. Ιδανικά θέλουμε ένα inverter το οποίο να μπορεί να δίνει όση ενέργεια χρειάζεται , ακόμα και σε περιπτώσεις που έξω έχει 16 και μέσα θες 23. Σε καλά μονωμένους χώρους, μπορεί να είναι και πολύ μικρή η ενέργεια που απαιτείται. Τα κλιματιστικά δεν είναι ίδια. Θα δεις ότι κάποια λένε 3000-30000btus εύρος και άλλα λένε 6000-30000. Το 1ο θεωρητικά θα μπορεί να ρίξει περισσότερο την πρόσδοση της ενέργειας και άρα να μπορεί να ακολουθήσει χωρίς να σβήσει. Το 2ο όχι, οπότε αν ο χώρος θέλει 4000btus , το 2ο θα σβήσει μη μπορώντας να κατέβει κάτω από 6000. Το 1ο θα μείνει αναμμένο, Ως αποτέλεσμα το 1ο να έχει σταθερή θερμοκρασία και σχεδόν πάντα καλύτερη απόδοση / οικονομία μιας και τα cop/eer ανεβαίνουν σε μερικό φορτίο.

ΥΓ Τα εύρη δεν λένε πάντα όλη την αλήθεια μιας και είναι σε rated συνθήκες . Θα πρέπει κάποιος να δει τα capacity tables (αν είναι διαθέσιμα).

Παράδειγμα Α:  daikin ftxc25b (αριστερά) και daikin ftxm25n (δεξιά) :

Τα δίνει και τα δύο 4400btus ελάχιστα ψύξη / θέρμανση. Αλλά τα watts είναι πολύ διαφορετικά, καθώς και τα btus

Ψύξη :

Screenshot-12.png.f9166f8492a732e6d2ae29dc7a640d53.png

 

Θα δεις ότι το ftx25b κατεβαίνει στα 113W και το ftm25n στα 60W.

Σε ενέργεια στον χώρο πολλαπλασιάζουμε με το eer (δεν χρειάζεται μας το δίνει έτοιμο) και είναι 1.29 ελάχιστα και 1.05 αντίστοιχα , δλδ 4401.6btus και 3582.7btus. Το ftxm έχει τεράστιο eer, στα 16.37 έναντι 11.9 του ftxc.

Θέρμανση :

Screenshot-13.png.27fe85c696d5861382c8c4dad5b53d81.png

 

147W έναντι 120W . Το ftxc δίνει ελάχιστα 0.9KW έναντι 0.94KW ή 3070.9btus και 3207.4btus για το ftm25n (λόγω υψηλότερου cop).

 

Πρακτικά, δεν είναι πάντα εύκολο να βρει κάποιος τα ελάχιστα input watts ή τελικά αυτό που μας ενδιαφέρει ήτοι τα αποδιδόμενα btus. 

 

Όσον αφορά το μέγεθος της εξωτερικής μονάδας, είναι κάτι που δεν θα πρέπει να σε απασχολεί (εκτός και αν έχεις πρόβλημα χώρου ) . Εσύ θα θες μέγιστα scop/seer που μπορείς να αγοράσεις.

Απλά υπάρχει η πιθανότητα (και από άποψη φυσικής εξηγείται επαρκώς , χωρίς να έχουμε στοιχεία), ότι όσο μεγαλύτερο το μέγεθος της εξωτερικής μονάδας, τόσο "απλώνει" ο εξατμιστής και "απλώνουν" τα στοιχεία και άρα τόσο δύσκολα πιάνει πάγο. 

Φυσικά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, πχ το 24αρι edge έχει 630Χ800Χ300mm εξωτερική έναντι όχι πολύ μικρότερης εξωτερικής του asyg24klca  με 542Χ799Χ290mm (αν και το ύψος είναι σημαντικά μικρότερο) αλλά το 1ο έχει 6.07KW capacity στους 0C όταν το 2ο 8.72KW , συνεπώς κάποιος θα ανέμενε ότι το asyg θα πουσάρει τη φυσική περισσότερο.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

H ενέργεια που χρειάζεται ένας χώρος για να διατηρηθεί η θερμοκρασία του (ή να αφαιρεθεί από αυτόν), εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και δεν είναι σταθερή. Άλλη ενέργεια θέλει με 0 έξω και άλλη με 15. Ιδανικά θέλουμε ένα inverter το οποίο να μπορεί να δίνει όση ενέργεια χρειάζεται , ακόμα και σε περιπτώσεις που έξω έχει 16 και μέσα θες 23. Σε καλά μονωμένους χώρους, μπορεί να είναι και πολύ μικρή η ενέργεια που απαιτείται. Τα κλιματιστικά δεν είναι ίδια. Θα δεις ότι κάποια λένε 3000-30000btus εύρος και άλλα λένε 6000-30000. Το 1ο θεωρητικά θα μπορεί να ρίξει περισσότερο την πρόσδοση της ενέργειας και άρα να μπορεί να ακολουθήσει χωρίς να σβήσει. Το 2ο όχι, οπότε αν ο χώρος θέλει 4000btus , το 2ο θα σβήσει μη μπορώντας να κατέβει κάτω από 6000. Το 1ο θα μείνει αναμμένο, Ως αποτέλεσμα το 1ο να έχει σταθερή θερμοκρασία και σχεδόν πάντα καλύτερη απόδοση / οικονομία μιας και τα cop/eer ανεβαίνουν σε μερικό φορτίο.

ΥΓ Τα εύρη δεν λένε πάντα όλη την αλήθεια μιας και είναι σε rated συνθήκες . Θα πρέπει κάποιος να δει τα capacity tables (αν είναι διαθέσιμα).

Παράδειγμα Α:  daikin ftxc25b (αριστερά) και daikin ftxm25n (δεξιά) :

Τα δίνει και τα δύο 4400btus ελάχιστα ψύξη / θέρμανση. Αλλά τα watts είναι πολύ διαφορετικά, καθώς και τα btus

Ψύξη :

Screenshot-12.png.f9166f8492a732e6d2ae29dc7a640d53.png

Θα δεις ότι το ftx25b κατεβαίνει στα 113W και το ftm25n στα 60W.

Σε ενέργεια στον χώρο πολλαπλασιάζουμε με το eer (δεν χρειάζεται μας το δίνει έτοιμο) και είναι 1.29 ελάχιστα και 1.05 αντίστοιχα , δλδ 4401.6btus και 3582.7btus. Το ftxm έχει τεράστιο eer, στα 16.37 έναντι 11.9 του ftxc.

Θέρμανση :

Screenshot-13.png.27fe85c696d5861382c8c4dad5b53d81.png

147W έναντι 120W . Το ftxc δίνει ελάχιστα 0.9KW έναντι 0.94KW ή 3070.9btus και 3207.4btus για το ftm25n (λόγω υψηλότερου cop).

Πρακτικά, δεν είναι πάντα εύκολο να βρει κάποιος τα ελάχιστα input watts ή τελικά αυτό που μας ενδιαφέρει ήτοι τα αποδιδόμενα btus. 

Όσον αφορά το μέγεθος της εξωτερικής μονάδας, είναι κάτι που δεν θα πρέπει να σε απασχολεί (εκτός και αν έχεις πρόβλημα χώρου ) . Εσύ θα θες μέγιστα scop/seer που μπορείς να αγοράσεις.

Απλά υπάρχει η πιθανότητα (και από άποψη φυσικής εξηγείται επαρκώς , χωρίς να έχουμε στοιχεία), ότι όσο μεγαλύτερο το μέγεθος της εξωτερικής μονάδας, τόσο "απλώνει" ο εξατμιστής και "απλώνουν" τα στοιχεία και άρα τόσο δύσκολα πιάνει πάγο. 

Φυσικά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, πχ το 24αρι edge έχει 630Χ800Χ300mm εξωτερική έναντι όχι πολύ μικρότερης εξωτερικής του asyg24klca  με 542Χ799Χ290mm (αν και το ύψος είναι σημαντικά μικρότερο) αλλά το 1ο έχει 6.07KW capacity στους 0C όταν το 2ο 8.72KW , συνεπώς κάποιος θα ανέμενε ότι το asyg θα πουσάρει τη φυσική περισσότερο.

Πολυ ωραιο και κατατοπιστικο.Ενα βημα ακομη θα ηταν,αν  στην λιστα που εφτιαξες στο εξελ google , η σε αλλη σελιδα-φυλλο μπορουσαμε να καταχωρουμε ο καθενας το μηχανημα του και τις μετρησεις ελαχιστης καταναλωσης σε ψυξη ,σε θερμανση κλπ.(και στο silent/quiet  κυριως καιγομαι εγω να ξερω γιατι εκει τα δουλευω και ισως λογω της μικροτερης ροης αερα εκει να ειναι και η min!)

Πχ σε μια σειρα εγω να εγραφα με το ψευδωνυμο πρωτα και μετα αλλος κλπ οπως στη φωτο.Νομιζω γινεται τεχνικα να ειναι ανοιχτο σε ολους μας.

Zηταω πολλα ε?

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2172020 30913 μμ.jpg

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Specs είπε

Πολυ ωραιο και κατατοπιστικο.Ενα βημα ακομη θα ηταν,αν  στην λιστα που εφτιαξες στο εξελ google , η σε αλλη σελιδα-φυλλο μπορουσαμε να καταχωρουμε ο καθενας το μηχανημα του και τις μετρησεις ελαχιστης καταναλωσης σε ψυξη ,σε θερμανση κλπ.(και στο silent/quiet  κυριως καιγομαι εγω να ξερω γιατι εκει τα δουλευω και ισως λογω της μικροτερης ροης αερα εκει να ειναι και η min!)

Πχ σε μια σειρα εγω να εγραφα με το ψευδωνυμο πρωτα και μετα αλλος κλπ οπως στη φωτο.Νομιζω γινεται τεχνικα να ειναι ανοιχτο σε ολους μας.

Zηταω πολλα ε?

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2172020 30913 μμ.jpg

Δεν θα ήταν κακή ιδέα. Αν έχεις το κουράγιο, κάνε την αρχή σε ένα google docs και βάζω τα δικά μου.

ΥΓ Η 2η καταχώρηση είναι όλα τα λεφτά χαχαχαχαχα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν θα ήταν κακή ιδέα. Αν έχεις το κουράγιο, κάνε την αρχή σε ένα google docs και βάζω τα δικά μου.

ΥΓ Η 2η καταχώρηση είναι όλα τα λεφτά χαχαχαχαχα

Καλησπέρα!

Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις;

Ψάχνω να βρω ένα καλό Aircondition στην τιμή 500€ πάνω κάτω, το οποίο να μπορεί να διατηρεί σταθερή θερμοκρασία για μαγαζί 26τμ + να φτιάχνει και ατμόσφαιρα. 

 

Λογικά θα θέλω 12000btu γιατί πρόκειται ενιαίο χορό και θα λειτουργεί πολλές ώρες

Έχεις τίποτα να προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, MariosX είπε

Καλησπέρα!

Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις;

Ψάχνω να βρω ένα καλό Aircondition στην τιμή 500€ πάνω κάτω, το οποίο να μπορεί να διατηρεί σταθερή θερμοκρασία για μαγαζί 26τμ + να φτιάχνει και ατμόσφαιρα. 

Λογικά θα θέλω 12000btu γιατί πρόκειται ενιαίο χορό και θα λειτουργεί πολλές ώρες

Έχεις τίποτα να προτείνεις;

Ψύξη μόνο; Τι μαγαζί; Θα έχει ανοιχτές πόρτες; Μήπως έχει και ψηλές τζαμαρίες; Γενικά το παρακάτω τι σου βγάζει ;  ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν θα ήταν κακή ιδέα. Αν έχεις το κουράγιο, κάνε την αρχή σε ένα google docs και βάζω τα δικά μου.

ΥΓ Η 2η καταχώρηση είναι όλα τα λεφτά χαχαχαχαχα

Το κουραγιο το εχω,εξελ ξερω,σπρεντshits οσον αφορα το πως το διαχειριζεσαι ονλαιν δεν ξερω σε βαθος...ελπιζω να το τελειωσω πριν το ζευγαρι toshiba-carrier(Εφευρετης ινβερτερ και Εφευρετης κλιματισμου)ανακαλυψει κατι νεο παλι και τα εξαφανισει ολα...

Αρα αρχιζω το εξελ και περιμενω με προσωπικο μηνυμα ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ (για να μη μακρυνει το νημα και γινει υπερσιβηρικος), τι να καταχωρουμε,απο ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ μονο,οχι απο προδιαγραφες κατασκευαστων-εισαγωγεων κλπ και μετα βλεπουμε.

Ιδου λοιπον αγαπητοι,στειλτε οτι θελετε να εχει το εξελ στις στηλες (πχ 40 βαθμους εξω μετρηση watt ελαχιστα)και μετα οταν ανεβει ονλαιν τα καταχωρει ο καθενας μονος.

Δεν βαριεμαι ουτε να τα καταχωρησω,αλλα πρωτα να εχουμε καταληξει τι θελουμε να καταγραψουμε και τι να σβησουμε απο οσα εγραψα στο δειγμα.

Οποιος  καταχωρησει στοιχεια καλυτερα απο τοσιμπα αυτοματως συναινει σε παροχη κωδικων πριζας στον επιθεωρητη της για επιβεβαιωση(κινδυνευει και με εφοδο σπιτι του)

Αναμενω...προσωπικα μηνυματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Specs είπε

Το κουραγιο το εχω,εξελ ξερω,σπρεντshits οσον αφορα το πως το διαχειριζεσαι ονλαιν δεν ξερω σε βαθος...ελπιζω να το τελειωσω πριν το ζευγαρι toshiba-carrier(Εφευρετης ινβερτερ και Εφευρετης κλιματισμου)ανακαλυψει κατι νεο παλι και τα εξαφανισει ολα...

Αρα αρχιζω το εξελ και περιμενω με προσωπικο μηνυμα ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ (για να μη μακρυνει το νημα και γινει υπερσιβηρικος), τι να καταχωρουμε,απο ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ μονο,οχι απο προδιαγραφες κατασκευαστων-εισαγωγεων κλπ και μετα βλεπουμε.

Ιδου λοιπον αγαπητοι,στειλτε οτι θελετε να εχει το εξελ στις στηλες (πχ 40 βαθμους εξω μετρηση watt ελαχιστα)και μετα οταν ανεβει ονλαιν τα καταχωρει ο καθενας μονος.

Δεν βαριεμαι ουτε να τα καταχωρησω,αλλα πρωτα να εχουμε καταληξει τι θελουμε να καταγραψουμε και τι να σβησουμε απο οσα εγραψα στο δειγμα.

Οποιος  καταχωρησει στοιχεια καλυτερα απο τοσιμπα αυτοματως συναινει σε παροχη κωδικων πριζας στον επιθεωρητη της για επιβεβαιωση(κινδυνευει και με εφοδο σπιτι του)

Αναμενω...προσωπικα μηνυματα

Ή απλά το αφήνεις δημόσιο ή για πιο ασφάλεια μπορείς να το ανεβάσεις με δυνατότητα σχολιασμού και με σχόλια βάζει όποιος θέλει την καταχώρησή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Για πείτε εσεις που έχετε μαύρη ζώνη στα αιρκοντίσια, να αλλάξω ένα αρχαίο 9άρι, επί εποχής δραχμών.

Ο χώρος ειναι μια γκαρσονιέρα 30-35 τετραγωνικά και κατοικείται 1,5 μήνα το καλοκαίρι και 1 μήνα το χειμώνα, σύν όποτε τσακώνομαι με τη σύζυγο (+5-10 μέρες).

Δεν πρέπει να ανέβει για κανένα λόγο πάνω απο το 500άρικο, ιδανικά στα 400-450 ( η τοποθέτηση επιπλέον).

Τα ντοκουμέντα (έβαλα 35 τετραγωνικά):

Θερμικές Απώλειες 
2576.03 Watt
2215.38 KCal/h
73.60 Watt/m2
63.30 KCal/h/m2

Επεξ/σία από capiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...