Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, GreenPixel είπε

Γιατί προφανώς έχει διαβάσει την επιθυμητή και έχει κόψει. Μόνο με μετρητή θα το καταλαβεις ή αν προσέξεις την συμπεριφορά της εξωτερικής. Αν δουλεύει στο φουλ και δεν μπορεί να κατέβει λόγω απωλειών, θες άμεσα άλλα κουφώματα ή μεγαλύτερο κλιματιστικό.

Έχω ψηφιακό θερμόμετρο εσωτερικού χώρου και από εκεί βλέπω τη θερμοκρασία. Η εξωτερική σπάνια δουλεύει στο φουλ και γενικά κάνει διακυμάνσεις. Κουφώματα μακάρι να μπορούσα να αλλάξω αλλά ενοίκιο γαρ. Δεν είναι στο χέρι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, sarpan είπε

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες. Ωστόσο δε θα έπρεπε να καταλαβαίνω και διαφορά ρυθμίζοντας το στους 17 αντί στους 23; Αυτή τη στιγμή που μιλάμε το έχω βάλει στους 17. Το θερμόμετρο μου δείχνει 25,5 στο χώρο. Άμα το βάλω στους 23 πάλι κάπου εκεί κοντά πάει. Ποιο το νόημα λοιπόν να έχεις αυτή την επιλογή;

Εαν δε σου κάνει κόπο και μπορείς μέτρα την θερμοκρασία στην έξοδο του αέρα τώρα που το έχεις στο 17 και βάλε τον ανεμιστήρα τέρμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Για κάποιο λόγο από τις φωτό νιώθω ότι είσαι 1ο όροφο. Αν ναι έχεις ανοιχτή πυλωτη από κάτω? 

Όχι είμαι τρίτο όροφο. Το μπαλκονι βλέπει σε ακάλυπτο χώρο

2 λεπτά πριν, GreenPixel είπε

τις περσίδες τις έχεις τέρμα αριστερά;

Οι περσίδες ήταν ρυθμισμένες λάθος. Το συνεργείο της Toshiba που ήρθε τις ρύθμισες έτσι ώστε οι αριστερές να διώχνουν ευθεία και οι μισές από δεξιά να διώχνουν προς τα δεξιά του σαλονιού 

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εαν δε σου κάνει κόπο και μπορείς μέτρα την θερμοκρασία στην έξοδο του αέρα τώρα που το έχεις στο 17 και βάλε τον ανεμιστήρα τέρμα 

10.5 μου δειχνει το θερμομετρο. Ενταξει δε νομιζω να παει και πιο χαμηλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sarpan είπε

Έχω ψηφιακό θερμόμετρο εσωτερικού χώρου και από εκεί βλέπω τη θερμοκρασία. Η εξωτερική σπάνια δουλεύει στο φουλ και γενικά κάνει διακυμάνσεις. Κουφώματα μακάρι να μπορούσα να αλλάξω αλλά ενοίκιο γαρ. Δεν είναι στο χέρι μου

Αν έχεις δυνατότητα πάρε την πρίζα tplink hs110 και μέτρα την κατανάλωση. Αν δεν το έχεις συνδέσει σε πρίζα υπάρχουν και μετρητές που διαβάζουν από καλώδιο. Βάλε hi power και δες αν τραβάει όσο γράφει το manual ότι πρέπει να τραβάει. 

Το προτείνω μόνο και μόνο γιατί λες ότι η εξωτερική δεν δουλεύει στο φουλ και κάνει διακυμάνσεις. Και γω έτσι έλεγα μέχρι που είδα το δικό μου να τραβάει 1300watt... 

Είναι φοβερά αθόρυβα μηχανήματα, μπορεί να βαράει κόφτες και εσύ να λες δεν κάνει τίποτα.

Είμαι 99% σίγουρος ότι κάτι ξεχνάς ή δεν ξέρεις ακριβώς και το εργαλείο υπολογισμού απωλειών σου βγάζει λίγο μικρότερες απώλειες απ' ότι έχεις πραγματικά. Και το λέω αυτό γιατί λες ότι το 13αρι σου ψύχει το χώρο αλλά όχι τόσο γρήγορα όσο θες, ή δεν τον κάνει ψυγείο όπως θες. 

Για άμεση ψύξη και να φοράς ζακέτα όπως λες με μόνα τζάμια ξύλινα κουφώματα και μόνο τούβλο χωρίς μόνωση στον τοίχο το 13αρι είναι μικρό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Αν έχεις δυνατότητα πάρε την πρίζα tplink hs110 και μέτρα την κατανάλωση. Αν δεν το έχεις συνδέσει σε πρίζα υπάρχουν και μετρητές που διαβάζουν από καλώδιο. Βάλε hi power και δες αν τραβάει όσο γράφει το manual ότι πρέπει να τραβάει. 

Το προτείνω μόνο και μόνο γιατί λες ότι η εξωτερική δεν δουλεύει στο φουλ και κάνει διακυμάνσεις. Και γω έτσι έλεγα μέχρι που είδα το δικό μου να τραβάει 1300watt... 

Είναι φοβερά αθόρυβα μηχανήματα, μπορεί να βαράει κόφτες και εσύ να λες δεν κάνει τίποτα.

Είμαι 99% σίγουρος ότι κάτι ξεχνάς ή δεν ξέρεις ακριβώς και το εργαλείο υπολογισμού απωλειών σου βγάζει λίγο μικρότερες απώλειες απ' ότι έχεις πραγματικά. Και το λέω αυτό γιατί λες ότι το 13αρι σου ψύχει το χώρο αλλά όχι τόσο γρήγορα όσο θες, ή δεν τον κάνει ψυγείο όπως θες. 

Για άμεση ψύξη και να φοράς ζακέτα όπως λες με μόνα τζάμια ξύλινα κουφώματα και μόνο τούβλο χωρίς μόνωση στον τοίχο το 13αρι είναι μικρό

Καλα ναι δεν παιρνω και ορκο για την εξωτερικη μοναδα καθως ειναι οντως πολυ αθορυβη. Τωρα για τα υπολοιπα που λες ισως και να εχεις δικιο. Απο την αλλη πιστευα οτι αγοραζοντας ενα τοσο αξιοπιστο μηχανημα δε θα ειχε καν νοημα να ψαχνομαι αυτη τη στιγμη.

Σιγουρα ειναι μια διαφορετικη τεχνολογια και οπως ειπε και ο @GreenPixel εχω συνηθισει στα on/off και γι αυτο μου κανει εντυπωση ο τροπος που λειτουργει το Toshiba.

Απλα προσπαθω να δικαιολογησω τα λεφτα που εδωσα στο 100% και σκεφτομαι οτι ΙΣΩΣ να μπορουσα να παω και σε καποια φθηνοτερη λυση. Το μονο σιγουρο λογικα ειναι η οικονομια στο ρευμα

 

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

@sarpan το προηγούμενο που είχες το kelv8nator ήταν κι αυτό 12αρι η κάτι παραπλήσιο ? 

12αρι ηταν ναι on/off απλα και οχι inverter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sarpan είπε

Το μονο σιγουρο λογικα ειναι η οικονομια στο ρευμα

Αυτό θα το δεις μόνο με μετρητή κατανάλωσης αν και θα σε στεναχωρήσω γιατί αν το μηχάνημα δε μπορεί να πιάσει θερμοκρασία στόχο και δουλεύει τέρμα γκάζι συνέχεια  τότε δε μπορεί να κάνει οικονομία αλλά αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση , πρέπει με καποιο τρόπο να δεις πως παίζει με την κατανάλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, GreenPixel είπε

Σε ένα δικό σου σύμπαν θα μπορούσαν τα παραπάνω να είναι και αληθή.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57992293
https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57992586

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/INEAAL2/graph/2020-06-20/2020-06-20/daily
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ICRETEHE6/graph/2020-06-20/2020-06-20/daily
 

 

Οπως δειχνουν τα λινκς που παραθετω στις 20/6/2020 με εξωτερικη 32-33 και ζητηση 26 ειχες καταναλωση 185W.
Με input 185w, ακομη και 20 εξωτερικη να ειχες δε γινεται να βγαλει το μηχανημα σου πανω απο 1,5ΚW η 5000 btu.
Ποσο μαλλον στους 33. Maximum 4000btu με αυτο το input.
 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sarpan είπε

Καλα ναι δεν παιρνω και ορκο για την εξωτερικη μοναδα καθως ειναι οντως πολυ αθορυβη. Τωρα για τα υπολοιπα που λες ισως και να εχεις δικιο. Απο την αλλη πιστευα οτι αγοραζοντας ενα τοσο αξιοπιστο μηχανημα δε θα ειχε καν νοημα να ψαχνομαι αυτη τη στιγμη.

Σιγουρα ειναι μια διαφορετικη τεχνολογια και οπως ειπε και ο @GreenPixel εχω συνηθισει στα on/off και γι αυτο μου κανει εντυπωση ο τροπος που λειτουργει το Toshiba.

Απλα προσπαθω να δικαιολογησω τα λεφτα που εδωσα στο 100% και σκεφτομαι οτι ΙΣΩΣ να μπορουσα να παω και σε καποια φθηνοτερη λυση. Το μονο σιγουρο λογικα ειναι η οικονομια στο ρευμα

Θα σε απογοητεύσω...

Όντως το edge θα σου έκανε οικονομία στο ρεύμα ΑΝ ήταν το κατάλληλο για το χώρο σου. Και εξηγώ : αν πχ ο χώρος σου θέλει όντως 12αρι, τότε το τοσιμπα φτάνοντας στην επιθυμητή θερμοκρασία θα έριχνε πολύ τις στροφές και θα κρατούσε την επιθυμητή με καταναλώσεις κοντά στα 200watt ενώ ένα άλλο φθηνότερο δεν θα μπορούσε να ρίξει τόσο πολύ στροφές, θα έκλεινε και θα ξαναναβε αργότερα στα 300-400-500 watt με αποτέλεσμα να έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση. 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση τώρα, ΑΝ το 13αρι είναι μικρό για το χώρο σου ή για τις απαιτήσεις σου σημαίνει ότι θα δουλέψει με πιο ψηλές στροφές για να σε καλύψει πχ στα 600-700-800 watt, ενώ ένα μεγαλύτερο 16αρι-18αρι, ανάλογο τοσιμπα θα μπορούσε να πέσει στα 300 watt φτάνοντας στην επιθυμητή ή ένα φθηνότερο άλλης μάρκας θα μπορούσε να πέσει στα 400-500 watt. Και οι 2 περιπτώσεις θα είχαν μικρότερη κατανάλωση από ένα ζορισμενο 13αρι, όσο καλό και αν είναι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό θα το δεις μόνο με μετρητή κατανάλωσης αν και θα σε στεναχωρήσω γιατί αν το μηχάνημα δε μπορεί να πιάσει θερμοκρασία στόχο και δουλεύει τέρμα γκάζι συνέχεια  τότε δε μπορεί να κάνει οικονομία αλλά αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση , πρέπει με καποιο τρόπο να δεις πως παίζει με την κατανάλωση 

 

2 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Θα σε απογοητεύσω...

Όντως το edge θα σου έκανε οικονομία στο ρεύμα ΑΝ ήταν το κατάλληλο για το χώρο σου. Και εξηγώ : αν πχ ο χώρος σου θέλει όντως 12αρι, τότε το τοσιμπα φτάνοντας στην επιθυμητή θερμοκρασία θα έριχνε πολύ τις στροφές και θα κρατούσε την επιθυμητή με καταναλώσεις κοντά στα 200watt ενώ ένα άλλο φθηνότερο δεν θα μπορούσε να ρίξει τόσο πολύ στροφές, θα έκλεινε και θα ξαναναβε αργότερα στα 300-400-500 watt με αποτέλεσμα να έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση. 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση τώρα, ΑΝ το 13αρι είναι μικρό για το χώρο σου ή για τις απαιτήσεις σου σημαίνει ότι θα δουλέψει με πιο ψηλές στροφές για να σε καλύψει πχ στα 600-700-800 watt, ενώ ένα μεγαλύτερο 16αρι-18αρι, ανάλογο τοσιμπα θα μπορούσε να πέσει στα 300 watt φτάνοντας στην επιθυμητή ή ένα φθηνότερο άλλης μάρκας θα μπορούσε να πέσει στα 400-500 watt. Και οι 2 περιπτώσεις θα είχαν μικρότερη κατανάλωση από ένα ζορισμενο 13αρι, όσο καλό και αν είναι.

Θα αγορασω σιγουρα εναν μετρητη καταναλωσης και θα δω τη συμπεριφορα του μεσα στη μερα.

Σε αντιστοιχη ερωτηση που εκανα στους τεχνικους που ηρθαν σημερα, μου απαντησαν οτι μεγαλυτερο κλιματιστικο θα υπολειτουργουσε και ηταν εντελως καθετοι σε αυτο. Σε φαση ουτε καν μην το σκεφτεσαι. Το εξηγησαν καπως αλλα χαθηκα γιατι ειχα κι αλλα στο κεφαλι μου.

Τωρα για τα 30 ευρω, ναι ειναι απαραδεκτο γιατι δεν αναφερθηκε καν στο τηλεφνο, αλλα δεν ειχα καμια ορεξη να παιξω ξυλο με τους ανρθωπους, οι οποιοι ηταν απλα υπαλληλοι. Το λαθος για μενα ειναι απο το καταστημα αγορας που μου φορτωσε την Toshiba, για ενα κλιματιστικο ουτε 10 ημερων και μαλιστα μετα απο παρουσια δικου της συνεργειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sarpan είπε

Σε αντιστοιχη ερωτηση που εκανα στους τεχνικους που ηρθαν σημερα, μου απαντησαν οτι μεγαλυτερο κλιματιστικο θα υπολειτουργουσε και ηταν εντελως καθετοι σε αυτο. Σε φαση ουτε καν μην το σκεφτεσαι. Το εξηγησαν καπως αλλα χαθηκα γιατι ειχα κι αλλα στο κεφαλι μου.

Για αυτό έβαλα τα 2 ΑΝ πιο πάνω. Αν ο χώρος σου θέλει όντως 13αρι αλλά οι απαιτήσεις σου είναι να κάνεις το χώρο ψυγείο και έβαζες μεγαλύτερο θα έπρεπε να ψάξεις ένα που θα έχει χαμηλα ελάχιστα btu για να μην σου κλείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sarpan είπε

Θα αγορασω σιγουρα εναν μετρητη καταναλωσης και θα δω τη συμπεριφορα του μεσα στη μερα.

Σε αντιστοιχη ερωτηση που εκανα στους τεχνικους που ηρθαν σημερα, μου απαντησαν οτι μεγαλυτερο κλιματιστικο θα υπολειτουργουσε και ηταν εντελως καθετοι σε αυτο. Σε φαση ουτε καν μην το σκεφτεσαι. Το εξηγησαν καπως αλλα χαθηκα γιατι ειχα κι αλλα στο κεφαλι μου.

Τωρα για τα 30 ευρω, ναι ειναι απαραδεκτο γιατι δεν αναφερθηκε καν στο τηλεφνο, αλλα δεν ειχα καμια ορεξη να παιξω ξυλο με τους ανρθωπους, οι οποιοι ηταν απλα υπαλληλοι. Το λαθος για μενα ειναι απο το καταστημα αγορας που μου φορτωσε την Toshiba, για ενα κλιματιστικο ουτε 10 ημερων και μαλιστα μετα απο παρουσια δικου της συνεργειου

Πέρα από το αν σε καλύπτει ή όχι πάντως, η συγκεκριμένη μονάδα, δεν μπορώ να καταλάβω πόσο χαμηλά θέλεις να ρίξεις τη θερμοκρασία σου. Αν δηλαδή λες ότι έξω είχες 36++ και μέσα έπιασες 25,5C τότε ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ σου πρωταρχικά είσαι ήδη στα όρια! Δηλαδή, και αρκούδα μηχάνημα να βάλεις, μήπως στο τέλος της ημέρας στοχεύεις στο να καταναλώνεις άσκοπα ρεύμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Specs είπε

Ωραια εστω οτι δεν εχει πιασει οπως νομιζει 40 και θα πιασει και 43 πχ.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει ενα σημειο on-off στην αποτελεσματικοτητα της ψυξης μεσα στο σπιτι,απλα επειδη υπαρχει αυτο το πραγματικα γκρεμωδες σκαλοπατι.

Στην πραγματικη ζωη ολα ειναι αλλιως.

Αλλωστε μεχρι να ανεβασει 2-3 βαθμους μεσα λογω ανεπαρκειας αποδοσης,θα εχει κατεβει η εξωτερικη νωριτερα.

Ασε που αν ξερει οτι θα παει σε τετοια νουμερα,μπορει να φορτσαρει απο τρεις ωρες νωριτερα και ολα οκ...νομιζω.

Ναι φυσικά. Είναι όμως μια παράμετρος που θα πρέπει να τη γνωρίζουν όσοι ζουν σε περιοχές με παρατεταμένες ζέστες, γιατί αν έχει 2-3 συνεχόμενα 40άρια με μέγιστα 35 τη νύχτα , ας πάνε σε ένα νούμερο πάνω σε μέγεθος κλιματιστικού αν θέλουν τοσίμπα.

6 ώρες πριν, GreenPixel είπε

Εντυπωσιακό πάντως που καταφέρνει σε τέτοιο χώρο να πηγαινει τη θερμοκρασία στους 23 βαθμους.

Με 11200btus απώλειες θα έπρεπε να βγάζει σταλακτίτες ο χώρος.

11200 = 3.28KW.

@sarpanπάμε να δούμε το edge

image.png.feba22944a5c7d6aefa49d8b71aa6ab4.png

 

Με 37 εξωτερική για να έχεις μέσα 27 , έχει 3.99KW.

Εσύ όμως θες 23, οπότε το capacity θα είναι μεγαλύτερο.

Δεν μας δίνει η toshiba, ή δεν έχω βρει πίνακες με capacity ανά εσωτερική θερμοκρασία, όπως δίνουν οι άλλες εταιρείες ( @rbx1000, έχεις δει κάτι;).

Πάμε να δούμε το σχεδόν παρόμοιας ισχύος asyg14kmta

image.png.a1fb77fde8a160f8d739baaa1eae8f00.png

Με 23 ζήτηση έχει μικρότερο capacity .

Άρα.

Αν τα 3.28KW είναι σωστά, που μπορεί να είναι και παραπάνω γιατί το εργαλείο αυτό είναι μπακαλίστικο, τότε πιθανολογώ (μιας και δεν έχουμε πίνακες για capacity), ότι το toshiba ίσως να είναι μικρό.

Το θέμα είναι πως μπορούσε το on-off να τα πιάνει. Αυτά πάνε συνέχεια φουλ στο άναμμα. Υπάρχει και περίπτωση να είναι κ δυνατότερο (θα ήταν περίεργο, μήπως έχεις το ακριβές μοντέλο;).  Αν όχι, κάτι άλλο παίζει και θα πρέπει να το βρούμε.

Μόνο με έναν μετρητή ενέργειας θα βγάλεις άκρη και ειδικά τον tplink hs110. https://www.skroutz.gr/s/21608669/TP-LINK-HS110-v3-White.html

και το αρχείο από εδώ https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

για διαγράμματα. Το κλιματιστικό συνέχεια ανοικτό και να δούμε που ισορροπεί. Αν τα watts στο σημείο ισορροπίας είναι πολλά, σημαίνει ότι είναι μικρό. Αν είναι λίγα πχ 200 μπορεί να είναι κάτι άλλο, αισθητήρας, θέση ή απλά να θέλει τον χρόνο του ή κάτι άλλο που δεν μπορώ να φανταστώ.

ΥΓ απαράδεκτη η χρέωση. Γραμμή δροσιάς σου λέει μετά...

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι φυσικά. Είναι όμως μια παράμετρος που θα πρέπει να τη γνωρίζουν όσοι ζουν σε περιοχές με παρατεταμένες ζέστες, γιατί αν έχει 2-3 συνεχόμενα 40άρια με μέγιστα 35 τη νύχτα , ας πάνε σε ένα νούμερο πάνω σε μέγεθος κλιματιστικού αν θέλουν τοσίμπα.

Κάτσε ΄τωρα λίγο όμως γιατί αισθάνομαι ότι λίγο το χάνουμε!!! Δηλαδή εννοείς ότι...

1. όσοι εχουν τοσίμπα στα 40άρια θα λιώσουν?? Θα είναι με τα αποσμητικά αγκαλιά γιατί θα τρέχουν με τα λίτρα οι ιδρώτες?? (εγώ έτσι το διαβάζω πλεον τόσο εμμονικά που το λες ξανα και ξανα και ξανα)

2. Γενικότερα δηλαδή την επιθυμητή θερμοκρασία σε ένα χώρο την έχουμε δεδομένη ότι ειναι ΚΟΙΝΗ για όλους τους καταναλωτές? Ρωτάω γιατί πχ λίγο παραπάνω ένα παλικάρι μας λέει ότι γουστάρει ΖΑΚΕΤΑ, ενώ εγώ πχ στον αντίποδα δεν γουστάρω οτιδήποτε παραπάνω από απαλή δροσούλα με διαρκείς ανανεώσεις αέρα!

3. Ειναι δεδομένο ότι το μέσο σπίτι στην Ελλάδα έχει ορδες κλιματιστικών, ένα για κάθε χώρο του και πήγαμε τώρα να αναλύσουμε το τι "νούμερο' θα πρέπει να αγοράσουμε?

Τα ρωτάω τα παραπάνω, γιατί ξαφνικά και από το πουθενά (και όλως παραδόξως εντελώς απρόκλητα) ΄πέταξες, ξανά, κάτι χθες, το οποίο ενώ έχει μεν θεωρητική βάση, με τον τρόπο με τον οποιο το αναφέρεις ακούγεται για τον αμαθή ΠΟΛΥ ακραία, και σίγουρα υπερβολικά!!!!

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yositosi είπε

όσοι εχουν τοσίμπα στα 40άρια θα λιώσουν??

Είναι απλό και δεν καταλαβαίνω το πομπώδες / ειρωνικό ύφος.

Αν κάποιος πάει στο κατάστημα και έχει στο μυαλό του να πάρει 22άρι γιατί τόσα του είπε ο πωλητής (άσε το εύρος που λένε όλοι) και ο χώρος του σε παρατεταμένο καύσωνα θα του ζητάει στις δύσκολες ώρες 5.5KW (που δεν είναι κάτι φοβερό = 18,766.776 BTUs per Hour ), τότε το συγκεκριμένο που έφερα ως παράδειγμα (και επειδή η toshiba έχει επιλέξει σχεδιαστικά στους 40 εξωτερική να γίνεται η πτώση αυτή , θερμοκρασίες που βλέπουν συχνά περιοχές της Ελλάδας) θα πέφτει στα 4.3KW = 14,672btus, τιμή αστεία για 22αρι, συνεπώς ο χώρος δεν θα μείνει πχ στους 27 αλλά σταδιακά θα πάει σε άλλο σημείο ισορροπίας πχ 30. Προσωπικά σε πάνω από 29 στο σπίτι, αρχίζω και νιώθω άβολα.

Οπότε καλύτερα να αγόραζε 24άρι. Ή ας αγόραζε μοντέλο άλλης εταιρείας.

Πιο απλά δεν γίνεται.

Ούτε ζακέτες ανέφερα, ούτε αποσμητικά όπως ακατανόητα αναφέρεις. Και αυτά είναι για ζήτηση 27.

Και αυτές οι τιμές είναι το max capacity. Φαντάζομαι ότι κανείς δεν θέλει το κλιματιστικό του να δουλεύει στο τερμα .

Που είναι λοιπόν η υπερβολή;

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...