Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

guzel βγές απο τον λιακ ...  ΑΛΛΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΛΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΟΛΠΑ ΛΑΘΟΣ ΣΥΓΚΡΙΣΗ!!!!

Εχουμε την τύχη να έχουμε και ΙΔΙΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ δεν σ'αρεσει να συγκρίνουμε??  Οι πίνακες που έβαλα παραπανω είναι "σχετικα" συγκρίσιμοι.. TOTAL CAPACITY , με ίδιες θερμοκρασίες κτλ..

Πες μου πρώτα ποια από τις δύο τιμές της τοσιμπα να πιστέψουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πες μου πρώτα ποια από τις δύο τιμές της τοσιμπα να πιστέψουμε.

Οταν συγκρινουμε νουμερα, πρεπει να συγκρινουμε ιδιες μονάδες και με οποιες προυποθεσεις εχει θέσει ο συγγραφεας ή η εταιρεια.

Ολες τις τιμές/πίνακες τις πιστευουμε.

Η σωστη ερωτηση είναι ποιον πινακα της Toshiba πρεπει να χρησιμοποιήσουμε, για να συγκρίνουμε με τον πίνακα της Fujitsu.

O πίνακας της Fujitsu είναι ο ίδιος με τον πίνακα της Toshiba που εγω έβαλα. (εμφανίζει το TC , Total Capacity σε σχεση με εξ.θερμοκρασια, και εσ.θερμοκρασια)  Εκει βλέπουμε οτι πανω κατω είναι τα ιδια μηχανήματα.

Ο αλλος ο πινακας της Toshiba είναι κάτι διαφορετικο, απόδοσης της αντλίας? Δεν ξέρω.. δεν ειμαι του αντικειμένου.. Δεν μπορουμε όμως να συγκρίνουμε το TOTAL CAPACITY, με το Cooling performance Characteristic η οτι εμφανιζει ο πινακας

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Rnd1978 said:

Οταν συγκρινουμε νουμερα, πρεπει να συγκρινουμε ιδιες μονάδες και με οποιες προυποθεσεις εχει θέσει ο συγγραφεας ή η εταιρεια.

Ολες τις τιμές/πίνακες τις πιστευουμε.

Η σωστη ερωτηση είναι ποιον πινακα της Toshiba πρεπει να χρησιμοποιήσουμε, για να συγκρίνουμε με τον πίνακα της Fujitsu.

O πίνακας της Fujitsu είναι ο ίδιος με τον πίνακα της Toshiba που εγω έβαλα. (εμφανίζει το TC , Total Capacity σε σχεση με εξ.θερμοκρασια, και εσ.θερμοκρασια)  Εκει βλέπουμε οτι πανω κατω είναι τα ιδια μηχανήματα.

Ο αλλος ο πινακας της Toshiba είναι κάτι διαφορετικο, απόδοσης της αντλίας? Δεν ξέρω.. δεν ειμαι του αντικειμένου.. Δεν μπορουμε όμως να συγκρίνουμε το TOTAL CAPACITY, με το Cooling performance Characteristic η οτι εμφανιζει ο πινακας

Δεν μπορώ να διαφωνήσω.

Πάντως η προστασία υπερθέρμανσης υφίσταται και αναφέρεται ξεκάθαρα για τους 40 οπότε το μικρότερο νούμερο είναι το πιο λογικοφανες.

Μπορεί η Fujitsu από την στιγμή που δεν δίνει cooling performance να το έχει ενσωματώσει στον άλλον πίνακα. Μπορεί όχι.

Ωραία εύρημα. Αγνοούσα παντελώς την ύπαρξη του δεύτερου πίνακα.

Νέο σημείο προβληματισμού.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sarpan είπε

Θα αγορασω σιγουρα εναν μετρητη καταναλωσης και θα δω τη συμπεριφορα του μεσα στη μερα.

Σε αντιστοιχη ερωτηση που εκανα στους τεχνικους που ηρθαν σημερα, μου απαντησαν οτι μεγαλυτερο κλιματιστικο θα υπολειτουργουσε και ηταν εντελως καθετοι σε αυτο. Σε φαση ουτε καν μην το σκεφτεσαι. Το εξηγησαν καπως αλλα χαθηκα γιατι ειχα κι αλλα στο κεφαλι μου.

Τωρα για τα 30 ευρω, ναι ειναι απαραδεκτο γιατι δεν αναφερθηκε καν στο τηλεφνο, αλλα δεν ειχα καμια ορεξη να παιξω ξυλο με τους ανρθωπους, οι οποιοι ηταν απλα υπαλληλοι. Το λαθος για μενα ειναι απο το καταστημα αγορας που μου φορτωσε την Toshiba, για ενα κλιματιστικο ουτε 10 ημερων και μαλιστα μετα απο παρουσια δικου της συνεργειου

Κι εγω τωρα, δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα απ τα στοιχεια που εχεις παραθεσει το μηχανημα λειτουργει οριακα για τον χωρο σου..το οτι αγορασες Toshiba δεν σημαινει πως μπορει να κανει και θαυματα....ψαχνετε να βρειτε τα γιατι και πως, ενω ειναι ξεκαθαρο!!Επισης βλεπω γραφεις οτι το βαλες στους 17..μα αμα η εξωτερικη ειναι 32-33 κι εσυ μεσα εχεις 29 πχ , ειτε το ρυθμισεις στους 23, ειτε στους 10, το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις..το μηχανημα ηδη εχει δωσει τερμα γκαζια απ τους 23!! Με ενα μετρητη καταναλωσης θα το διαπιστωσεις!

Οσο για την "απαραδεκτη " χρεωση που λετε , εφοσον το σερβις δεν διαπιστωσε βλαβη απο που θα πληρωθουν;; ηρθαν στον χωρο σου και το ειδαν, ειναι μια υπηρεσια που χρεωνεται σορυ αλλα ετσι ειναι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, GreenPixel είπε

το θερμόμετρο του κλιματιστικού είναι μπροστά στην αριστερή πλευρά.

Δεν αφορα μονο το συγκεκριμενο κλιματιστικο,αλλα ολα εκτος των ifeel/isense κλπ.

Ποσο ευχαριστημενος να ειναι καποιος με την ακριβεια της μετρησης "εκει πανω" και "μεσα" σε ενα μηχανημα που λειτουργει?

Εγω ως τωρα βλεπω πως ολα σχεδον τα κλιματιστικα μου με εξαιρεση ενα Trane ( ο τελειος θερμοστατης)ειναι σαν τους αναλογικους θερμοστατες καλοριφερ.

Οταν το ανοιγεις πχ για ψυξη και παιρνει μπρος στους 26,μετα απο λειτουργια καποιας ωρας,ανεβαζοντας για να δεις που θα κλεισει,ισως κλεισει στους 29 η 30 !

Εσεις μαγκες δεν το εχετε αυτο το θεμα?

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μπορώ να διαφωνήσω.

Πάντως η προστασία υπερθέρμανσης υφίσταται και αναφέρεται ξεκάθαρα για τους 40 οπότε το μικρότερο νούμερο είναι το πιο λογικοφανες.

Μπορεί η Fujitsu από την στιγμή που δεν δίνει cooling performance να το έχει ενσωματώσει στον άλλον πίνακα. Μπορεί όχι.

Ωραία εύρημα. Αγνοούσα παντελώς την ύπαρξη του δεύτερου πίνακα.

Νέο σημείο προβληματισμού.

Δυο μπορεί, ένας προβληματισμός...και ένα λογικοφανές.

Είδες λοιπόν φίλε μου ότι ΔΕΝ έχεις 100% σίγουρα όλα τα δεδομένα, ότι ΔΕΝ εισαι 100% σίγουρος για τα conditions πίσω από το κάθε πινακάκι, και ότι χωρίς να έχεις κάποια εξειδίκευση, και ψάχνοντας καθαρά για την τρέλα σου, απλά βρίσκεις πινακάκια τα οποία ενίοτε δεν μπορείς να βάλεις και το χέρι στη φωτιά για το τι ακριβώς λένε (μόνο οι συγγραφείς τους βασικά ξέρουν) και άρα δεν ειναι σωστά τα "απόλυτα" συμπεράσματα?????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μπορώ να διαφωνήσω.

Πάντως η προστασία υπερθέρμανσης υφίσταται και αναφέρεται ξεκάθαρα για τους 40 οπότε το μικρότερο νούμερο είναι το πιο λογικοφανες.

Μπορεί η Fujitsu από την στιγμή που δεν δίνει cooling performance να το έχει ενσωματώσει στον άλλον πίνακα. Μπορεί όχι.

Ωραία εύρημα. Αγνοούσα παντελώς την ύπαρξη του δεύτερου πίνακα.

Νέο σημείο προβληματισμού.

Εαν είχε τον ίδιο πίνακα και η Fujitsu, ειμαι σχεδον σίγουρος οτι θα έβλεπες την ίδια  η κάποια πτώση. Δεν έχει καμια διαστημικη τεχνολογία το Fujitsu που το κανει να ξεχωρίζει.. Οπως επίσης το ίδιο ακριβως συμβαίνει και με την απόδοση στην θέρμανση,εκει που το Fujitsu στους συγκεκριμένους πίνακες που εμφανίζει η εταιρεια αναιρει την φυσική που μάθαμε..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Specs είπε

Δεν αφορα μονο το συγκεκριμενο κλιματιστικο,αλλα ολα εκτος των ifeel/isense κλπ.

Ποσο ευχαριστημενος να ειναι καποιος με την ακριβεια της μετρησης "εκει πανω" και "μεσα" σε ενα μηχανημα που λειτουργει?

Εγω ως τωρα βλεπω πως ολα σχεδον τα κλιματιστικα μου με εξαιρεση ενα Trane ( ο τελειος θερμοστατης)ειναι σαν τους αναλογικους θερμοστατες καλοριφερ.

Οταν το ανοιγεις πχ για ψυξη και παιρνει μπρος στους 26,μετα απο λειτουργια καποιας ωρας,ανεβαζοντας για να δεις που θα κλεισει,ισως κλεισει στους 29 η 30 !

Εσεις μαγκες δεν το εχετε αυτο το θεμα?

Τα κλιματιστικα με I feel έχουν πλεονέκτημα σε αυτό το θέμα , έχω ένα toyotomi kuro που έχει I feel και όταν είναι ενεργοποιημένο η απόκλιση είναι μίσος βαθμός , το έχω ψάξει όμως λίγο τ9 θέμα με το που θα βάλω το χειριστήριο , αντίθετα ένα daikin atxc 25 δυστυχώς έχει μεγάλες αποκλίσεις το βάζω 28 η θερμοκρασία στο χώρο πάει 25,5 και αυτό συνεχίζει να ανασβονηνει , τονtoshiba shorai 18 που έχω η απόκλιση δεν είναι πάνω από 1 βαθμό , όλες αυτές οι μετρήσεις είναι με το ίδιο θερμόμετρο ώστε να αποκλείσω την πιθανότητα λάθους 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yositosi είπε

Δυο μπορεί, ένας προβληματισμός...και ένα λογικοφανές.

Είδες λοιπόν φίλε μου ότι ΔΕΝ έχεις 100% σίγουρα όλα τα δεδομένα, ότι ΔΕΝ εισαι 100% σίγουρος για τα conditions πίσω από το κάθε πινακάκι, και ότι χωρίς να έχεις κάποια εξειδίκευση, και ψάχνοντας καθαρά για την τρέλα σου, απλά βρίσκεις πινακάκια τα οποία ενίοτε δεν μπορείς να βάλεις και το χέρι στη φωτιά για το τι ακριβώς λένε (μόνο οι συγγραφείς τους βασικά ξέρουν) και άρα δεν ειναι σωστά τα "απόλυτα" συμπεράσματα?????

Συγγνώμη αλλά ότι παραθέτουμε εδώ τίθεται σε δημόσιο διάλογο και διαβούλευση.

Τα συμπεράσματα του καθενός μας είναι προσωπικά. Ποτέ των ποτών δεν αξιωσα προσωπικά ότι είμαι ο φορέας της απόλυτης αλήθειας.

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εαν είχε τον ίδιο πίνακα και η Fujitsu, ειμαι σχεδον σίγουρος οτι θα έβλεπες την ίδια πτώση. Δεν έχει καμια διαστημικη τεχνολογία το Fujitsu που το κανει να ξεχωρίζει.. Οπως επίσης το ίδιο ακριβως συμβαίνει και με την απόδοση στην θέρμανση,εκει που το Fujitsu στους συγκεκριμένους πίνακες που εμφανίζει η εταιρεια αναιρει την φυσική που μάθαμε..

Η πτώση του Fujitsu υπάρχει στο 40->46. Και συνάδει με τη δική της προστασία.

Όσο για τη θέρμανση, ξεχνάς το πόσο input δίνει το καθένα. Και εκεί έχουμε την επιβεβαίωση της eurovent , οπότε το συμπέρασμά μας είναι πιο ασφαλές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συγγνώμη αλλά ότι παραθέτουμε εδώ τίθεται σε δημόσιο διάλογο και διαβούλευση.

Τα συμπεράσματα του καθενός μας είναι προσωπικά. Ποτέ των ποτών δεν αξιωσα προσωπικά ότι είμαι ο φορέας της απόλυτης αλήθειας.

Η πτώση του Fujitsu υπάρχει στο 40->46. Και συνάδει με τη δική της προστασία.

Όσο για τη θέρμανση, ξεχνάς το πόσο input δίνει το καθένα. Και εκεί έχουμε την επιβεβαίωση της eurovent , οπότε το συμπέρασμά μας είναι πιο ασφαλές.

Και είναι η πτώση περιπου ιδια και στα δυο κλιματιστικα.. (συμφωνα με τους ίδιους πίνακες). :) Ειδικα στα 18αρια to Toshiba έχει μικρότερη πτώση..

Για την θέρμανση.. ξαναλέω οτι ΚΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ INPUT να δωσεις.. θα μπει η φυσικη.. και θα ΠΑΓΩΣΕΙ το μηχανημα, θα πέσει η απόδοση λογο frost , θα σταματήσει την θερμανση για τον λιώσει και πανω κατω ΙΔΙΑ ΑΠΟΔΟΣΗ η μάλλον και χειρότερη ΑΠΟΔΟΣΗ στην πράξη θα έχει στον χώρο μας. Για αυτο και τα ON/OFF κλιματιστικά ΔΕΝ προτείνονται για χαμηλές εξ.θερμοκρασίες. Περισσοτερη ωρα κανουν defrost παρα θερμαίνουν τον χώρο,οπως επίσης χάνουν ΓΡΗΓΟΡΑ απόδοση λόγο πάγου..

ΕΑΝ ομως στον πίνακα της Fuji δεν εμφανίζουν το χάσιμο της απόδοσης λογο των παραπάνω καταστάσεων και ο πίνακας με τις τιμες τους ΔΕΝ τις πέρνει υπόψιν ΔΕΝ ειναι συγκρίσιμα με νούμερα αλλης εταιρείας που το παίρνει υποψιν..είναι ΑΔΙΚΟ και ΛΑΘΟΣ!

Δεν φταίει η Fujitsu, ουτε η Toshiba, απλα τα νούμερα τους ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ μεταξυ τους.

 

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Και είναι η πτώση περιπου ιδια και στα δυο κλιματιστικα.. (συμφωνα με τους ίδιους πίνακες). :) Ειδικα στα 18αρια to Toshiba έχει μικρότερη πτώση..

Για την θέρμανση.. ξαναλέω οτι ΚΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ INPUT να δωσεις.. θα μπει η φυσικη.. και θα ΠΑΓΩΣΕΙ το μηχανημα, θα πέσει η απόδοση λογο frost , θα σταματήσει την θερμανση για τον λιώσει και πανω κατω ΙΔΙΑ ΑΠΟΔΟΣΗ η μάλλον και χειρότερη ΑΠΟΔΟΣΗ στην πράξη θα έχει στον χώρο μας. Για αυτο και τα ON/OFF κλιματιστικά ΔΕΝ προτείνονται για χαμηλές εξ.θερμοκρασίες. Περισσοτερη ωρα κανουν defrost παρα θερμαίνουν τον χώρο,οπως επίσης χάνουν ΓΡΗΓΟΡΑ απόδοση λόγο πάγου..

ΕΑΝ ομως στον πίνακα της Fuji δεν εμφανίζουν το χάσιμο της απόδοσης λογο των παραπάνω καταστάσεων και ο πίνακας με τις τιμες τους ΔΕΝ τις πέρνει υπόψιν ΔΕΝ ειναι συγκρίσιμα με νούμερα αλλης εταιρείας που το παίρνει υποψιν..είναι ΑΔΙΚΟ και ΛΑΘΟΣ!

Δεν φταίει η Fujitsu, ουτε η Toshiba, απλα τα νούμερα τους ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ μεταξυ τους.

 Πολλά "αν" και "θα" βλέπω.

Σας ζήτησα να κάνουμε έρανο να δούμε πχ στον χώρο μου τι θα γίνει : θα παγώσω από τα defrost ή από την έλλειψη capacity ώστε να μην έχω defrost; 😋

Πάντως έχουμε ήδη περίπτωση μέλους (

@apostolisep3

 ) με σπίτι σουρωτηρι στην Πεντέλη όπου η εφαρμογή να δείχνει 17KW ( διπλάσιες από τις δικές μου)  και τον χειμώνα τον έβγαλε χωρίς να παγώσει. Το δεύτερο σενάριο μένει να διαπιστωθεί.

Ως τότε απλά βάζουμε ο καθένας αυτά που βλέπει και ότι βρίσκουμε δεξιά και αριστερά.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

 Πολλά "αν" και "θα" βλέπω.

Σας ζήτησα να κάνουμε έρανο να δούμε πχ στον χώρο μου τι θα γίνει : θα παγώσω από τα defrost ή από την έλλειψη capacity ώστε να μην έχω defrost; 😋

Πάντως έχουμε ήδη περίπτωση μέλους ( @apostolisep3 ) με σπίτι σουρωτηρι στην Πεντέλη όπου η εφαρμογή να δείχνει 17KW ( διπλάσιες από τις δικές μου)  και τον χειμώνα τον έβγαλε χωρίς να παγώσει. Το δεύτερο σενάριο μένει να διαπιστωθεί.

Ως τότε απλά βάζουμε ο καθένας αυτά που βλέπει και ότι βρίσκουμε δεξιά και αριστερά.

ON /OFF παίζουν σε χαμηλές θερμοκρασίες? :P

Μεταξύ μας.. απλα συζήτηση κάνουμε..  Ωστόσο επειδη δεν ειμαι του χώρου, και 100% σίγουρος να είμαι για κάτι θα πω ΑΝ & ΘΑ και σχεδον πάντα ένα ΜΑΛΛΟΝ :)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

ON /OFF παίζουν σε χαμηλές θερμοκρασίες? :P

Συμφώνως εγχειριδίου , τα επόμενα defrost δεν μπορεί να είναι πιο σύντομα από 40 λεπτά:

Screenshot_2020-07-23-12-13-57-871_cn_wps.xiaomi.abroad_lite.jpg.4de2c75cd92dc68e8f3ec4f6464dd226.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οπότε στη χειρότερη είναι 40 on, 20 off.

Το Fujitsu ΣΟΥ δηλαδη (αν ισχυει το παραπάνω) στις χειροτερες συνθήκες πέφτει απο 24000btu στις 16000btu την ώρα. Και ισως ακομα πιο κατω λογο FROST.  Ε τι συζητάμε τοτε? το ειδες πουθενα αυτο σε καποιον πίνακα? Καπου αυτην την πτώση? Δεν πάυει το κλιματιστικό π.χ. βγάζει 24000btu το ίδιο βγάζει.. αλλα στην πράξη .. στις παραπάνω συνθήκες θα εχεις απόδοση 16000btu/h. Η Toshiba αυτο το αναφέρει σε πινακα (και να η πτώση λογο defrost), η Fuji οχι,μόνο την απόδοση που μπορεί να παρέχει..

Ισως και υπολογίσαν και τι κατανάλωση μπορει να έχει σε αυτες τις συνθήκες και για αυτο να βλέπουμε οτι το Input  στον πίνακα της Toshiba πέφτει... (ενω δεν εχω δει / παρατηρήσει να πέφτει η κατανάλωση σε θέρμανση σε χαμηλες εξ.θερμοκρασίες π.χ. -2-3C)

Τα δυο νουμερα αυτα δεν συγκρίνονται μεταξυ τους.

Το ίδιο παιζει και στην ψύξη.. αλλα δεν θα δεις πουθενα αυτον τον πινακα οπως μας τον εχει δωσει γενναιόδωρα η Toshiba..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...