Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Είναι απλό και δεν καταλαβαίνω το πομπώδες / ειρωνικό ύφος.

Αν κάποιος πάει στο κατάστημα και έχει στο μυαλό του να πάρει 22άρι γιατί τόσα του είπε ο πωλητής (άσε το εύρος που λένε όλοι) και ο χώρος του σε παρατεταμένο καύσωνα θα του ζητάει στις δύσκολες ώρες 5.5KW (που δεν είναι κάτι φοβερό = 18,766.776 BTUs per Hour ), τότε το συγκεκριμένο που έφερα ως παράδειγμα (και επειδή η toshiba έχει επιλέξει σχεδιαστικά στους 40 εξωτερική να γίνεται η πτώση αυτή , θερμοκρασίες που βλέπουν συχνά περιοχές της Ελλάδας) θα πέφτει στα 4.3KW = 14,672btus, συνεπώς ο χώρος δεν θα μείνει πχ στους 27 αλλά σταδιακά θα πάει σε άλλο σημείο ισορροπίας πχ 30. Προσωπικά σε πάνω από 29 στο σπίτι, αρχίζω και νιώθω άβολα.

Οπότε καλύτερα να αγόραζε 24άρι. Ή ας αγόραζε μοντέλο άλλης εταιρείας.

Πιο απλά δεν γίνεται.

Ούτε ζακέτες ανέφερα, ούτε αποσμητικά όπως ακατανόητα αναφέρεις. Και αυτά είναι για ζήτηση 27.

Και αυτές οι τιμές είναι το max capacity. Φαντάζομαι κανείς δεν θέλει τοκλιματιστικό του να δουλεύει στο τερμα .

Οσο θυμαμαι απο τους πίνακες, η αποτομη πτώση των Toshiba είναι μόνο στο max capacity και όχι στα υπολοιπα capacities.

Εαν είχαμε ON/OFF κλιματιστικό αυτο που αναφέρεις πάνω μπορεί και να παίξει, αφου το κλιματιστικό πάντα πρέπει να ψύξει ενα χωρο για να φτάσει μια συγκεκριμένη επιθυμητη θερμοκρασία μετα κλείνει και υπάρχει μια πιθανοτητα να κλείσει και να ανέβει τοσο πολυ η εξ.θερμοκρασία και οταν καταλάβει οτι ζεστάθηκε ο χώρος να μην μπορέσει να τον ξαναπαει στους 27 (αφου θα έχει ανέβει στους 29C). (δεν μιλαμε για διατήρηση θερμοκρασία αλλα για ψύξη χωρου,κάθε φορά που κλείνει)

Στα Inverter αυτο δεν παίζει.Το Inverter έχει να ψύξει εναν χώρο στην επιθυμητη θερμοκρασία που επιθυμούμε και μετα πρέπει να απλα να  καλύψει μόνο της απώλειες. ΑΝ καποιος εχει ενα κλιματιστικο που χρειάζεται MAX capacities η ακόμα και NOMINAL για να καλύψει μόνο τις απώλειες ενος χώρου και να κρατήσει μια φυσιολογικη σταθερή θερμοκρασία τότε το μέγεθος του κλιματιστικου ειναι τελείως λάθος για τον χωρο αυτο.

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι απλό και δεν καταλαβαίνω το πομπώδες / ειρωνικό ύφος.

Αν κάποιος πάει στο κατάστημα και έχει στο μυαλό του να πάρει 22άρι γιατί τόσα του είπε ο πωλητής (άσε το εύρος που λένε όλοι) και ο χώρος του σε παρατεταμένο καύσωνα θα του ζητάει στις δύσκολες ώρες 5.5KW (που δεν είναι κάτι φοβερό = 18,766.776 BTUs per Hour ), τότε το συγκεκριμένο που έφερα ως παράδειγμα (και επειδή η toshiba έχει επιλέξει σχεδιαστικά στους 40 εξωτερική να γίνεται η πτώση αυτή , θερμοκρασίες που βλέπουν συχνά περιοχές της Ελλάδας) θα πέφτει στα 4.3KW = 14,672btus, τιμή αστεία για 22αρι, συνεπώς ο χώρος δεν θα μείνει πχ στους 27 αλλά σταδιακά θα πάει σε άλλο σημείο ισορροπίας πχ 30. Προσωπικά σε πάνω από 29 στο σπίτι, αρχίζω και νιώθω άβολα.

Οπότε καλύτερα να αγόραζε 24άρι. Ή ας αγόραζε μοντέλο άλλης εταιρείας.

Πιο απλά δεν γίνεται.

Ούτε ζακέτες ανέφερα, ούτε αποσμητικά όπως ακατανόητα αναφέρεις. Και αυτά είναι για ζήτηση 27.

Και αυτές οι τιμές είναι το max capacity. Φαντάζομαι ότι κανείς δεν θέλει το κλιματιστικό του να δουλεύει στο τερμα .

Ούτε πομπώδες, ούτε ειρωνικό, ούτε τίποτα! Από το πουθενά, και το τονίζω αυτό, γιατί ήταν από τις ελάχιστες (αν όχι η μοναδική φορά) που εντελώς  απρόκλητα ξεκινάς ξανά να λες για την "αδυναμία του Toshiba".

Αφού λοιπόν έχεις το φετίχ σου με τους πίνακες, πες μας σε παρακαλώ πως ορίζεται αυτό το 40C για την πλακέτα...

Εξωτερική υπό σκιά ας πούμε στην Λάρισα στους 42C! Μια μονάδα τοποθετημένη σε μπαλκόνι επίτοιχα και υπό σκιά. Μια μονάδα ιδια τοποθετημένη σε βεράντα ρετιρέ επιδαπέδια και καλύπτεται εν μέρη. Μια μονάδα επίτοιχα σε ελεύθερο τοίχο να τη βαράει ο ήλιος. Ελα λοιπόν πες μου πως θα συμπεριφερθεί η εκάστοτε μονάδα!!

ΟΚ είπαμε με την αριθμολαγνεία, αλλά ωρες ώρες αυτή την υπερβολή του λόγου δεν την καταλαβαίνω!!! Γιατί μιλάμε για υπερβολή από ένα σημείο και μετά όταν είμαστε το "κόβει", "δεν σηκώνει", "μπλα, μπλα, μπλα". ΔΕΝ λέω ότι δεν παίζει να το κάνει, αλλά από ένα ρημάδι πίνακα βγήκαν κάποια συμπεράσματα και δηλώνονται ως ΑΠΟΛΥΤΑ!! Το έβαλες λοιπόν και επιμένεις???? Το έβαλε κάποιος και το βίωσε??? Το ρωτάω αυτό τόσο ωμά, και ξερά γιατί με περισσή άνεση εδώ μέσα ώρες ώρες λέγεται το "δώσε τα φράγκα σου και πάρε το Χ" ή το "μην δίνεις τα φράγκα και μακριά από το Ψ γιατί εγώ συμπέρανα αυτό μελετώντας του πίνακες"! 

Και να επιμείνω ότι ΔΕΝ έχω καμία σχέση με τοσίμπα (το αντίθετο μάλιστα!). ΔΕΝ λέω ότι δεν κόβει σε κάποιες συνθήκες. ΞΕΡΩ ότι όλες οι μονάδες κόβουν στα ψηλά φορτία με ζέστη (το πως, που, πότε η καθεμία φυσικά δεν το ξέρω), αλλά δεν δέχομαι ούτε για πλάκα ότι "σέρνεται σε απόδοση" ΄(υπό την έννοια του να το αισθάνεται κάποιος) το οποιοδήποτε κλιματιστικό της αγοράς στους 40C!!!!

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yositosi είπε

 

Αφού λοιπόν έχεις το φετίχ σου με τους πίνακες, πες μας σε παρακαλώ πως ορίζεται αυτό το 40C για την πλακέτα...

 

Έχω βάλει αρκετές φορές τον πίνακα με την συγκεκριμένη προστασία της τοσιμπα, οπότε δεν θα σε βοηθήσω. Ψάξε πιο πίσω.

13 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οσο θυμαμαι απο τους πίνακες, η αποτομη πτώση των Toshiba είναι μόνο στο max capacity και όχι στα υπολοιπα capacities.

Εαν είχαμε ON/OFF κλιματιστικό αυτο που αναφέρεις πάνω μπορεί και να παίξει, αφου το κλιματιστικό πάντα πρέπει να ψύξει ενα χωρο για να φτάσει μια συγκεκριμένη επιθυμητη θερμοκρασία μετα κλείνει και υπάρχει μια πιθανοτητα να κλείσει και να ανέβει τοσο πολυ η εξ.θερμοκρασία και οταν καταλάβει οτι ζεστάθηκε ο χώρος να μην μπορέσει να τον ξαναπαει στους 27 (αφου θα έχει ανέβει στους 29C). (δεν μιλαμε για διατήρηση θερμοκρασία αλλα για ψύξη χωρου,κάθε φορά που κλείνει)

Στα Inverter αυτο δεν παίζει.Το Inverter έχει να ψύξει εναν χώρο στην επιθυμητη θερμοκρασία που επιθυμούμε και μετα πρέπει να απλα να  καλύψει μόνο της απώλειες. ΑΝ καποιος εχει ενα κλιματιστικο που χρειάζεται MAX capacities η ακόμα και NOMINAL για να καλύψει μόνο τις απώλειες ενος χώρου και να κρατήσει μια φυσιολογικη σταθερή θερμοκρασία τότε το μέγεθος του κλιματιστικου ειναι τελείως λάθος για τον χωρο αυτο.

Είναι και στο nominal. Αυτά που αναφέρεις είναι ειδικά για τα Toshiba που έχουν την συγκεκριμένη προστασία. 22αρι πέφτει σε 15αρι. Δεν είναι λάθος το μέγεθος. Είναι λάθος το μοντέλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα αφού είσαι μηχανολόγος μηχανικός με ειδίκευση σε σχεδιασμό κυκλωμάτων κλιματισμού, εξήγησε μου και εμένα τα laboratory conditions υπό τα οποία γίνονται οι μετρήσεις! Τις πραγματικές συνθήκες λειτουργίας ποιός τις χ@ζει!

Και ο λόγος που αρπάχτηκα δεν είναι ότι ξύπνησα στραβά αλλά που είδα αυτό

image.png.ce73bd39461104bbec2efddf7a63d136.png

 

Δηλαδή τι θα πάθουν??? Γιατί να "εύχονται"?? Τους απειλεί κανείς??? Ειναι δεδομένο ότι θα πάθει κάτι???

Κάποιος που έσκασε τα λεφτάκια του (και για να πήρε τοσίμπα, δεν έσκασε και λίγα), και εμείς κατευθείαν τον ακυρώσαμε??? Είμαστε έξυπνοι και αυτός βλάκας???

Προσωπική μου αυστηρά άποψη αλλά το παραπάνω άκρως άστοχο, εντελώς προκλητικό (και τονίζω ότι ίσως και για πρώτη φορά εντελώς απρόκλητο!!!!), και καθόλου σωστό απέναντι σε όποιον έχει συσκευή της συγκεκριμένης μπράντας!

Στο τέλος της ημέρας έλεος! Εμείς βγάλαμε στην Ελλαδίτσα του sub-tropical κλίματος, τα χίλια μύρια!!! Δηλαδή σε χώρες πιο νότια από εμάς τι γίνεται??!?! 

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, yositosi είπε

 Ειναι δεδομένο ότι θα πάθει κάτι???

Ναι, είναι δεδομένο ότι θα υπάρξει σημαντικότατη πτώση στο capacity μέσα σε έναν βαθμό. Από 39 -> 40.

32% πχ για το 22άρι. Αν αυτό για σένα είναι οκ, πάω πάσο. Αντικειμενικά δεν είναι.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι, είναι δεδομένο ότι θα υπάρξει σημαντικότατη πτώση στο capacity μέσα σε έναν βαθμό. Από 39 -> 40.

32% πχ για το 22άρι. Αν αυτό για σένα είναι οκ, πάω πάσο. Αντικειμενικά δεν είναι.

Χωρίς ίχνος εμπαιγμού ή ειρωνίας (σου το ορκίζομαι και δεν κάνω πλάκα), who gave you the authority να είσαι κάθετος ως προς το "αντικειμενικά"??? Είσαι ειδικός σε κάτι? Αν ναι διαφώτισε με ώστε να μην γίνομαι καθόλου άδικος!

Το αναφέρω αυτό γιατί και να εργάζεσαι σε εισαγωγική εταιρεία δεν παίζει να έχεις αυτή τη γνώση εύκολα. "Αντικειμενικά" μπορεί να μιλήσει μόνο ο συγγραφέας του εκάστοτε πίνακα (που έχει όλα τα δεδομένα)) ή κάποιος πιστοποιημένος σχεδιαστής/μηχανικός εν λόγω συσκευών με σχετική προυπηρεσία! Αντίστοιχα φυσικά μπορεί "αντικειμενικά" να παραθέσει την προσωπική του εμπειρία ένας κάτοχος μιας συσκευής (που από όσο γνωρίζω δεν είσαι).

Με χαρακτηριστική άνεση ακυρώνουμε ή θεοποιούμε πράγματα ενίοτε νομίζω! Οχι τίποτα άλλο, αλλά υπάρχει και η ρήση του "νομίζεις ότι έπιασες τον ταύρο από τα κέρατα αλλά τον έπιασες από τα....". Ακόμα, δεν έχω καταλάβει πως θεωρείται ότι "έχουμε όλα τα δεδομένα" και βλέπω τόσο απόλυτα σχόλια!!

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι, είναι δεδομένο ότι θα υπάρξει σημαντικότατη πτώση στο capacity μέσα σε έναν βαθμό. Από 39 -> 40.

32% πχ για το 22άρι. Αν αυτό για σένα είναι οκ, πάω πάσο. Αντικειμενικά δεν είναι.

40C Εξ.θερμοκρασια 27C μεσα (TOTAL COOLING CAPACITY)

Model: ASYG18KLCA  4.39KW
RAS-18PKVSG-E      4.68KW


Model: ASYG24KLCA  6.59KW
RAS-24PKVSG-E      6.55KW

Εχουμε (απο τις λίγες φορες, ίδια σύγκριση με ίδια στοιχεια /νούμερα, οπως το Total Capacity Cooling), που ειναι η τεράστια πτώση?

(και παλί εχω αμφιβολίες ποσο ίδια / συγκρίσιμα στοίχεια.. αλλα πες οτι ειναι )

Το 18 Toshiba εχει παραπάνω αποδοση στους 40C σε σχεση με το 18 Fujitsu (0.29ΚW!! διαφορά) ενω το 24 το Fujitsu έχει παραπάνω capacity 0.04KW!! σε σχέση με αντίστοιχο της Toshiba.

Αν είδα κατι λάθος, διόρθωσε με :)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Είναι απλό και δεν καταλαβαίνω το πομπώδες / ειρωνικό ύφος.

Αν κάποιος πάει στο κατάστημα και έχει στο μυαλό του να πάρει 22άρι γιατί τόσα του είπε ο πωλητής (άσε το εύρος που λένε όλοι) και ο χώρος του σε παρατεταμένο καύσωνα θα του ζητάει στις δύσκολες ώρες 5.5KW (που δεν είναι κάτι φοβερό = 18,766.776 BTUs per Hour ), τότε το συγκεκριμένο που έφερα ως παράδειγμα (και επειδή η toshiba έχει επιλέξει σχεδιαστικά στους 40 εξωτερική να γίνεται η πτώση αυτή , θερμοκρασίες που βλέπουν συχνά περιοχές της Ελλάδας) θα πέφτει στα 4.3KW = 14,672btus, τιμή αστεία για 22αρι, συνεπώς ο χώρος δεν θα μείνει πχ στους 27 αλλά σταδιακά θα πάει σε άλλο σημείο ισορροπίας πχ 30. Προσωπικά σε πάνω από 29 στο σπίτι, αρχίζω και νιώθω άβολα.

Οπότε καλύτερα να αγόραζε 24άρι. Ή ας αγόραζε μοντέλο άλλης εταιρείας.

Πιο απλά δεν γίνεται.

Ούτε ζακέτες ανέφερα, ούτε αποσμητικά όπως ακατανόητα αναφέρεις. Και αυτά είναι για ζήτηση 27.

Και αυτές οι τιμές είναι το max capacity. Φαντάζομαι ότι κανείς δεν θέλει το κλιματιστικό του να δουλεύει στο τερμα .

Που είναι λοιπόν η υπερβολή;

Καλημερα στο forum και απο εμενα . Θα ηθελα απλα να ενημερωσω την κοινοτητα για ενα θεμα αναφορικα με το επιπεδο θορυβου λειτουργιας της εξωτερικης μοναδας των κλιματιστικων που διαθετω mitsubishi και daikin αντιστοιχα με βαση τις παρατηρησεις - μετρησεις που εκανα. Γενικα παρατηρω τωρα με τις υψηλες θερμοκρασιες το επιπεδο θορυβου της εξωτερικης της daikin ειχει ανεβει σχετικα αισθητα απο την πληρως αθορυβη λειτουργια που ειχε στις πρωτες μερες του Ιουνιου που το εγκατεστησα και που οι εξωτερικες θερμοκρασιες ηταν ακομη σχετικα χαμηλες. Το mitsubishi επαιζε παντα στο ιδιο μοτιβο της πληρως αθορυβης λειτουργιας της εξωτερικης. Τελικα η διαφορα τους στο επιπεδο θορυβου λειτουργιας οφειλεται αποκλειστκα στον ανεμιστηρα της εξωτερικης. Παρατηρησα οτι με κατω απο 28C εξωτερικη θερμοκρασια περιβαλοντος οι στροφες του ανεμιστηρα της daikin πεφτουν αισθητα και παροτι ο συμπιεστης δουλευει στα ιδια watt πχ 150 ο θορυβος λειτουργιας της εξωτερικης μηδενιζεται. Αυτο μπορει να το παρατηρησουν οσοι εχουν daikin γιατι ενα απο τα mode λειτουργιας τους ειναι να εξακολουθει να δουλευει ο ανεμιστηρας για περιπου 1 λεπτο και μετα το switch-off του κλιματιστικου. Οι μετρησεις μου εδειξαν οτι στην περιπτωση που ο ανεμιστηρας ηταν σε πιο υψηλο power level καταναλωνε γι αυτην την χρονικη περιοδο 35 με 40 w πριν σβησει ενω στην περιπτωση του πιο χαλαρου consumption mode καταναλωνε μονο 10 με 12 w. με αντιστοιχη επιπτωση στον θορυβο της εξωτερικης μοναδας. Επισης μπορει να παρατηρηθει και με απλη οπτικη παρατηρηση του ρυθμου περιστροφης του ανεμιστηρα. Αυτο δεν σημαινει οτι η εξωτερικη κανει θορυβο απλα δεν ειναι σχεδον τελειως αθορυβη οπως στο mitsubishi. Στο τελευταιο δεν μπορω να βγαλω συμπερασματα για μεταβλητο ρυθμο περιστροφης καθοτι η μοναδα κλεινει τελειως  μετα το switch off. Τελος υπαρχει ως επιλογη και το quite mode στο daikin το οποιο αλλα documents λενε οτι πιθανως να αποτρεπει τον συμπιεστη απο υψηλες στροφες λειτουργιας, και αλλα τον εξωτερικο ανεμιστηρα με αποτελεσμα να μειωνεται το ηχητικο αποτυπωμα της εξωτερικης κατα 3db . Για να ειμαι ειλικρινης μεχρι τωρα δεν το εχω διαπιστωσει. Ελπιζω να προσθεσα καποιες χρησιμες πληροφοριες.🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Lofarek said:

Καλημερα στο forum και απο εμενα . Θα ηθελα απλα να ενημερωσω την κοινοτητα για ενα θεμα αναφορικα με το επιπεδο θορυβου λειτουργιας της εξωτερικης μοναδας των κλιματιστικων που διαθετω mitsubishi και daikin αντιστοιχα με βαση τις παρατηρησεις - μετρησεις που εκανα. Γενικα παρατηρω τωρα με τις υψηλες θερμοκρασιες το επιπεδο θορυβου της εξωτερικης της daikin ειχει ανεβει σχετικα αισθητα απο την πληρως αθορυβη λειτουργια που ειχε στις πρωτες μερες του Ιουνιου που το εγκατεστησα και που οι εξωτερικες θερμοκρασιες ηταν ακομη σχετικα χαμηλες. Το mitsubishi επαιζε παντα στο ιδιο μοτιβο της πληρως αθορυβης λειτουργιας της εξωτερικης. Τελικα η διαφορα τους στο επιπεδο θορυβου λειτουργιας οφειλεται αποκλειστκα στον ανεμιστηρα της εξωτερικης. Παρατηρησα οτι με κατω απο 28C εξωτερικη θερμοκρασια περιβαλοντος οι στροφες του ανεμιστηρα της daikin πεφτουν αισθητα και παροτι ο συμπιεστης δουλευει στα ιδια watt πχ 150 ο θορυβος λειτουργιας της εξωτερικης μηδενιζεται. Αυτο μπορει να το παρατηρησουν οσοι εχουν daikin γιατι ενα απο τα mode λειτουργιας τους ειναι να εξακολουθει να δουλευει ο ανεμιστηρας για περιπου 1 λεπτο και μετα το switch-off του κλιματιστικου. Οι μετρησεις μου εδειξαν οτι στην περιπτωση που ο ανεμιστηρας ηταν σε πιο υψηλο power level καταναλωνε γι αυτην την χρονικη περιοδο 35 με 40 w πριν σβησει ενω στην περιπτωση του πιο χαλαρου consumption mode καταναλωνε μονο 10 με 12 w. με αντιστοιχη επιπτωση στον θορυβο της εξωτερικης μοναδας. Επισης μπορει να παρατηρηθει και με απλη οπτικη παρατηρηση του ρυθμου περιστροφης του ανεμιστηρα. Αυτο δεν σημαινει οτι η εξωτερικη κανει θορυβο απλα δεν ειναι σχεδον τελειως αθορυβη οπως στο mitsubishi. Στο τελευταιο δεν μπορω να βγαλω συμπερασματα για μεταβλητο ρυθμο περιστροφης καθοτι η μοναδα κλεινει τελειως  μετα το switch off. Τελος υπαρχει ως επιλογη και το quite mode στο daikin το οποιο αλλα documents λενε οτι πιθανως να αποτρεπει τον συμπιεστη απο υψηλες στροφες λειτουργιας, και αλλα τον εξωτερικο ανεμιστηρα με αποτελεσμα να μειωνεται το ηχητικο αποτυπωμα της εξωτερικης κατα 3db . Για να ειμαι ειλικρινης μεχρι τωρα δεν το εχω διαπιστωσει. Ελπιζω να προσθεσα καποιες χρησιμες πληροφοριες.🙂

Είναι χρήσιμο ,θα ήταν ακόμα πιο χρήσιμο εάν μας έλεγες και τα μοντέλα και btu ,γιατί άλλο τα entry level της κάθε μάρκας άλλο τα κορυφαία 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είναι χρήσιμο ,θα ήταν ακόμα πιο χρήσιμο εάν μας έλεγες και τα μοντέλα και btu ,γιατί άλλο τα entry level της κάθε μάρκας άλλο τα κορυφαία 

Εξαρτάται από το τι ζητάς και σε τι χώρο είναι και πόσο είναι το κλιματιστικό

Μιλαω για daikin perfera 9000 btu και για mitsubishi 12000 fhv35 αμφοτερα high performace class

Επεξ/σία από Lofarek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

40C Εξ.θερμοκρασια 27C μεσα (TOTAL COOLING CAPACITY)

Model: ASYG18KLCA  4.39KW
RAS-18PKVSG-E      4.68KW


Model: ASYG24KLCA  6.59KW
RAS-24PKVSG-E      6.55KW

Εχουμε (απο τις λίγες φορες, ίδια σύγκριση με ίδια στοιχεια /νούμερα, οπως το Total Capacity Cooling), που ειναι η τεράστια πτώση?

(και παλί εχω αμφιβολίες ποσο ίδια / συγκρίσιμα στοίχεια.. αλλα πες οτι ειναι )

Το 18 Toshiba εχει παραπάνω αποδοση στους 40C σε σχεση με το 18 Fujitsu (0.29ΚW!! διαφορά) ενω το 24 το Fujitsu έχει παραπάνω capacity 0.04KW!! σε σχέση με αντίστοιχο της Toshiba.

Αν είδα κατι λάθος, διόρθωσε με :)

Το 24αρι το έχεις λάθος. Το 18αρι είναι σωστό. Τα έχω όλα στην υπογραφή μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, yositosi είπε

Χωρίς ίχνος εμπαιγμού ή ειρωνίας (σου το ορκίζομαι και δεν κάνω πλάκα), who gave you the authority να είσαι κάθετος ως προς το "αντικειμενικά"??? Είσαι ειδικός σε κάτι? Αν ναι διαφώτισε με ώστε να μην γίνομαι καθόλου άδικος!

Το αναφέρω αυτό γιατί και να εργάζεσαι σε εισαγωγική εταιρεία δεν παίζει να έχεις αυτή τη γνώση εύκολα. "Αντικειμενικά" μπορεί να μιλήσει μόνο ο συγγραφέας του εκάστοτε πίνακα (που έχει όλα τα δεδομένα)) ή κάποιος πιστοποιημένος σχεδιαστής/μηχανικός εν λόγω συσκευών με σχετική προυπηρεσία! Αντίστοιχα φυσικά μπορεί "αντικειμενικά" να παραθέσει την προσωπική του εμπειρία ένας κάτοχος μιας συσκευής (που από όσο γνωρίζω δεν είσαι).

Με χαρακτηριστική άνεση ακυρώνουμε ή θεοποιούμε πράγματα ενίοτε νομίζω! Οχι τίποτα άλλο, αλλά υπάρχει και η ρήση του "νομίζεις ότι έπιασες τον ταύρο από τα κέρατα αλλά τον έπιασες από τα....". Ακόμα, δεν έχω καταλάβει πως θεωρείται ότι "έχουμε όλα τα δεδομένα" και βλέπω τόσο απόλυτα σχόλια!!

32% σε έναν βαθμό είναι αντικειμενικοτατα τεράστια πτώση.

Φαντάσου να έχεις δώσει ένα 1000αρικο για 22αρι και ξαφνικά στους 40 εξωτερική να βγάζει μόλις 15000btus.

Δεν το λέει ο λιακτζιμ, είναι στις καμπύλες απόδοσης της ίδιας της τοσιμπα, δλδ του κατασκευαστή.

Αριθμοί.

Όταν ένας αριθμός γίνεται τόσο μικρότερος ώστε να γίνει μικρότερος από την απαίτηση, έχεις πρόβλημα. Αν όχι, ούτε που θα το καταλάβεις .

Με 32% πτώση, οι πιθανότητες να το καταλάβεις είναι σαφώς μεγαλύτερες από ένα άλλο μοντέλο έχει μια λογική πτώση. Μπορείς να δεις στην υπογραφή μου τις καμπύλες από κάποια κλιματιστικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το 24αρι το έχεις λάθος. Το 18αρι είναι σωστό. Τα έχω όλα στην υπογραφή μου.

image.png.8d194521565a1f9a7a10bd1201b7f355.png

 

Δεν νομιζω να έχω κάποιο λάθος.. Ορίστε οι δύο πινακες.. και ξαναρωτάω που είναι η σουπερ πτώση της απόδοσης της Toshiba?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

image.png.8d194521565a1f9a7a10bd1201b7f355.png

Δεν νομιζω να έχω κάποιο λάθος.. Ορίστε οι δύο πινακες.. και ξαναρωτάω που είναι η σουπερ πτώση της απόδοσης της Toshiba?

Ορίστε

IMG_20200723_101844.jpg.24cf0f28055a6abeb22af0a75cc8780a.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ορίστε

IMG_20200723_101844.jpg.24cf0f28055a6abeb22af0a75cc8780a.jpg

guzel βγές απο τον λιακ ...  ΑΛΛΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΛΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΟΛΠΑ ΛΑΘΟΣ ΣΥΓΚΡΙΣΗ!!!!

Εχουμε την τύχη να έχουμε και ΙΔΙΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ δεν σ'αρεσει να συγκρίνουμε??  Οι πίνακες που έβαλα παραπανω είναι "σχετικα" συγκρίσιμοι.. TOTAL CAPACITY cooling (TC,SHC), με ίδιες θερμοκρασίες κτλ.. Εκει βλέπουμε τι ρολο βαρανε τα δυο κλιματιστικα.. (και πάλι εχω μια επιφύλαξη γιατι δεν βρηκα το AFR του toshiba)

Συμφωνα με τους πίνακες των δυο ιδιων τύπων πινακων απο τις εταιρειες.. υπάρχει πτωση στο Toshiba?

Εγω τα βλέπω πάνω κατω ίδια τα μηχανηματα..και στους 40C (συμφωνα με τους σωστους συγκρίσιμους πινακες, 18k και 24k btu).

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...