Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sarpan είπε

Γεια χαρα και παλι. Μετα απο ερευνα και μελετες και τα λοιπα, πηρα για το σαλονι μου το παρακατω κλιματιστικο

https://en.toshiba-aircon.gr/product/edge/

O χωρος μου ειναι γυρω στα 22τμ οποτε διαλεξα το 13αρι της σειρας. Αυτο που εχω παρατηρησει μετα απο 1 εβδομαδα χρησης ειναι οτι για μενα το κλιματιστικο δεν κανει τη δουλεια που θα επρεπε. Συνηθως το εχω στους 23-24 βαθμους και στο δωματιο ειμαι παντα κοντα στους 27. Το εχω βαλει ακομα και στους 17 στο high power και το μινιμουμ που ειδα ειναι 23 στο χωρο. Φωναξα λοιπον το συνεργειο που ηρθε για την εγκατασταση να τσεκαρουν μηπως ειχε γινει καποιο λαθος. Ολα ηταν οκ απο την πλευρα τους. Μου ειπαν και αυτοι οτι κανονικα επρεπε ο χωρος μου να ειναι πιο κρυος. Μιλησα με το καταστημα το οποιο εκρινε οτι επρεπε να ερθει η Toshiba. Χρεωθηκα λοιπον 30 ευρω επισκεψη για να μου πουν οτι το κλιματιστικο δουλευει ρολοι (βγαζει οσο κρυο αερα πρεπει) και οτι φταιει η χαραμαδα που εχω στην πορτα και οτι τα κουφωματα δεν ειναι αλουμινιου και εχω απωλειες. Και τους λεω ρε παιδια το παλιο που εχω (on/off) το βαζω στους 24-25 και ειναι ψυχρα μεσα. Εδω του λεω ειναι υποφερτα απλα. Ναι μου λεει αλλα αυτα τα inverter ειναι διαφορετικα και δε δουλευουν 100%. Τους λεω ρε παιδια θελω να το βαζω και να φοραω ζακετα. Ειναι δυνατον να μην μπορω να το κανω με ενα κλιματιστικο τετοιο? Eσκασα 830 ευρω και θεωρω οτι πεταξα τα λεφτα μου. Και τελικα καταληξαμε οτι πρεπει να το βαζω στο δυνατο το fan να παει σε ολο το χωρο και να δουλευει και ολη τη μερα κλπ κλπ. Απαντησεις που προσωπικα δε με καλυψαν.

Οποτε θα εκτιμουσα ιδιαιτερα καποιον με ιδιο κλιματιστικο να μου πει την εμπειρια του και το πως λειτουργει στο δικο του χωρο.

Κατά φωνή που λένε.

Αυτό πόσο σου βγάζει ;

https://www.elith.gr/calc/index.php

Σε ποια περιοχή μένεις;  Τι θερμοκρασίες έχεις εξωτερικές;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ακόμα και αν είχε 40, που φυσικά δεν το πιστεύω μιας και έχουμε δει με τι όργανο μετράει αλλά και πώς μετράει, δεν αλλάζει το γεγονός ότι το συγκεκριμένο μοντέλο έχει αιφνίδια πτώση στην απόδοση γεγονός που θα πρέπει να γνωρίζουν όσοι ζουν ( στην πραγματικότητα ) σε μέρη όπου έχουν συχνά τέτοιες θερμοκρασίες και ψάχνονται για ποιο μοντέλο να πάνε.

Ωραια εστω οτι δεν εχει πιασει οπως νομιζει 40 και θα πιασει και 43 πχ.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει ενα σημειο on-off στην αποτελεσματικοτητα της ψυξης μεσα στο σπιτι,απλα επειδη υπαρχει αυτο το πραγματικα γκρεμωδες σκαλοπατι.

Στην πραγματικη ζωη ολα ειναι αλλιως.

Αλλωστε μεχρι να ανεβασει 2-3 βαθμους μεσα λογω ανεπαρκειας αποδοσης,θα εχει κατεβει η εξωτερικη νωριτερα.

Ασε που αν ξερει οτι θα παει σε τετοια νουμερα,μπορει να φορτσαρει απο τρεις ωρες νωριτερα και ολα οκ...νομιζω.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, GreenPixel είπε

Αρχικά, φρόντισε να κλείσεις άμεσα την χαραμάδα.

Δε κατάλαβα τα 30ευρω γιατί τα πλήρωσες; Θα βοηθούσαν φωτογραφίες να δούμε την εγκατάσταση.

Τα 30 τα πλήρωσα γιατί δεν είχε κανένα πρόβλημα και πλήρωσα την επίσκεψη. 
 

B62C3314-E92A-42E1-9A8C-438E0E203301.jpeg.000dcfc147b5b6c5b14816d670502acc.jpeg3C938CE6-9F5F-4837-B465-17323FCBB6D6.jpeg.cd7921e75427d6a61c9cd7a5adb911b5.jpeg

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κατά φωνή που λένε.

Αυτό πόσο σου βγάζει ;

https://www.elith.gr/calc/index.php

Σε ποια περιοχή μένεις;  Τι θερμοκρασίες έχεις εξωτερικές;

Μένω Αττική Αμπελοκήπους. Θερμοκρασία εξωτερική τη μέρα περίπου 36-37.

A9ABC438-F163-454E-886D-EAAE93CB1714.jpeg.44b39040f49c5b1c7859233d2609206c.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sarpan είπε

Τα 30 τα πλήρωσα γιατί δεν είχε κανένα πρόβλημα και πλήρωσα την επίσκεψη. 
 

B62C3314-E92A-42E1-9A8C-438E0E203301.jpeg.000dcfc147b5b6c5b14816d670502acc.jpeg3C938CE6-9F5F-4837-B465-17323FCBB6D6.jpeg.cd7921e75427d6a61c9cd7a5adb911b5.jpeg

Μένω Αττική Αμπελοκήπους. Θερμοκρασία εξωτερική τη μέρα περίπου 36-37.

A9ABC438-F163-454E-886D-EAAE93CB1714.jpeg.44b39040f49c5b1c7859233d2609206c.jpeg

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#5551

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δήμο ευχαριστώ για την απάντηση. Έκανα λάθος και έβαλα όλο το σπίτι. Για το σαλόνι μου βγάζει 11200btu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, sarpan είπε

Δήμο ευχαριστώ για την απάντηση. Έκανα λάθος και έβαλα όλο το σπίτι. Για το σαλόνι μου βγάζει 11200btu

Παντως η εγκατάσταση είναι καλή 

μέτρησαν και την έξοδο αέρα την θερμοκρασία εννοώ στο high power που λες οτι το έβαλες ποσό πάει , πρέπει να πέφτει κάτω από 10 βαθμούς Κελσίου 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GreenPixel είπε

Για άσκοπη μετάβαση; Η απόδειξη τι αιτιολογία έχει ;

Κλείσε χαραμάδα με την πρώτη ευκαιρία. Στη θέση σου θα ξεκινούσα από κουφωματα, τζάμια.

Εντυπωσιακό πάντως που καταφέρνει σε τέτοιο χώρο να πηγαινει τη θερμοκρασία στους 23 βαθμους.

Μα το θεμα ειναι οτι το προηγουμενο που ειχα, ενα Kelvinator on/off το εβαζα στους 20 ασ πουμε και μεσα δεν μπορουσα να σταθω. Κλιματιστικο των 300 ευρω. Και αυτο οσο πιο χαμηλα το βαλω, οσο πιο δυνατα το fan παει μεχρι 23 βαθμους ο χωρος. Ε δε νομιζω να αλλαξε κατι στο σπιτι. Οι μετρησεις που εκαναν της Toshiba, εδειξαν θερμοκρασια αερα εξοδου απο κλιματιστικο 14 βαθμους και εισοδου 30. Το θεμα ομως δεν ειναι παντα οι αριθμοι. ΕΙναι το feeling. Μπορει το Toshiba να ειναι το καλυτερο που υπαρχει. Σε σχεση με το παλιο που ειχα ομως εμενα μου φαινεται χειροτερο. Και ππροσπαθω να καταλαβω γιατι αφου δε θα επρεπε να ειναι.

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Παντως η εγκατάσταση είναι καλή 

μέτρησαν και την έξοδο αέρα την θερμοκρασία εννοώ στο high power που λες οτι το έβαλες ποσό πάει , πρέπει να πέφτει κάτω από 10 βαθμούς Κελσίου 

Το χαμηλοτερο που εβγαλε ηταν 11 βαθμοι στο high power νομιζω.

Επεξ/σία από sarpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sarpan είπε

θερμοκρασια αερα εξοδου απο κλιματιστικο 14 βαθμους

Αυτό δεν είναι καλό νούμερο εαν ήταν σε μέτρηση με high power η έστω με τον ανεμιστήρα στην τελευ5αια σκάλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-O guzel δε θα εχει κανενα προβλημα ουτε στους 40 ουτε στους 45 καθως μεχρι 35 φαινεται οτι δεν εχει χρειαστει ποτε παραπανω απο 3KW.
Και το 16αρι να ειχε θα τον καλυπτε ανετα.
Επισης το 18αρι δεν εχει την πτωση των πιο μεγαλων στους 40+

-Στην περιπτωση του δεν μιλαμε για μικροκλιμα αλλα για μετρηση ετσι:
https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57994690

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, sarpan είπε

Τα 30 τα πλήρωσα γιατί δεν είχε κανένα πρόβλημα και πλήρωσα την επίσκεψη. 
 

B62C3314-E92A-42E1-9A8C-438E0E203301.jpeg.000dcfc147b5b6c5b14816d670502acc.jpeg3C938CE6-9F5F-4837-B465-17323FCBB6D6.jpeg.cd7921e75427d6a61c9cd7a5adb911b5.jpeg

Μένω Αττική Αμπελοκήπους. Θερμοκρασία εξωτερική τη μέρα περίπου 36-37.

A9ABC438-F163-454E-886D-EAAE93CB1714.jpeg.44b39040f49c5b1c7859233d2609206c.jpeg

Φίλε ως παθών θα σου πω ότι πολύ απλά επέλεξες ένα πολύ καλό κλιματιστικό αλλά είναι μικρό για τις απαιτήσεις του χώρου σου. Το ίδιο ακριβώς έπαθα και εγώ και έχω πληρώσει 1500€ για το ακόμα πιο ακριβό Toshiba daiseikai 16αρι.

Αν κρίνεις μόνο από τα τετραγωνικά το 13αρι είναι σωστή επιλογή. Αλλά απ' ότι βλέπουμε στις φωτό έχεις ξύλινα κουφώματα, λογικά μόνα τζάμια, και λογικά κτήριο με ξύλινα κουφώματα θα έχει και μόνο τούβλο χωρίς μόνωση στην εξωτερική τοιχοποιία. 

Όλα τα παραπάνω επαληθεύονται και από το αποτέλεσμα του εργαλείου που υπολογίζει χοντρικά τις απώλειες. Τα 5.5kW απώλειες μεταφράζονται σε 18800btu.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GreenPixel είπε

Γιατί είχες συνηθίσει το προηγούμενο. Τα inverter λειτουργούν τελείως διαφορετικά. Προσαρμόζονται στις ανάγκες του χώρου ρίχνοντας/ανεβάζοντας κατανάλωση χωρίς να κάνουν on/off. Προφανώς το προηγούμενο που είχες ήταν συνέχεια on και έδινε αβερτα...

Το feeling είναι πολύ καλύτερο στα inverter, θα το διαπιστώσεις κυρίως τον χειμώνα.

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες. Ωστόσο δε θα έπρεπε να καταλαβαίνω και διαφορά ρυθμίζοντας το στους 17 αντί στους 23; Αυτή τη στιγμή που μιλάμε το έχω βάλει στους 17. Το θερμόμετρο μου δείχνει 25,5 στο χώρο. Άμα το βάλω στους 23 πάλι κάπου εκεί κοντά πάει. Ποιο το νόημα λοιπόν να έχεις αυτή την επιλογή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mmike2503 είπε

Φίλε ως παθών θα σου πω ότι πολύ απλά επέλεξες ένα πολύ καλό κλιματιστικό αλλά είναι μικρό για τις απαιτήσεις του χώρου σου. Το ίδιο ακριβώς έπαθα και εγώ και έχω πληρώσει 1500€ για το ακόμα πιο ακριβό Toshiba daiseikai 16αρι.

Αν κρίνεις μόνο από τα τετραγωνικά το 13αρι είναι σωστή επιλογή. Αλλά απ' ότι βλέπουμε στις φωτό έχεις ξύλινα κουφώματα, λογικά μόνα τζάμια, και λογικά κτήριο με ξύλινα κουφώματα θα έχει και μόνο τούβλο χωρίς μόνωση στην εξωτερική τοιχοποιία. 

Όλα τα παραπάνω επαληθεύονται και από το αποτέλεσμα του εργαλείου που υπολογίζει χοντρικά τις απώλειες. Τα 5.5kW απώλειες μεταφράζονται σε 18800btu.

Ευχαριστω για την απαντηση. Ανεφερα και παραπανω οτι εκανα λαθος στον αρχικο υπολογισμο και εβαλα ολο το σπιτι. Εκανα ξανα τη μετρηση για το σαλονι και μου εβγαλε καπου στα 11200btu. Η κατασκευη ωστοσο ειναι δυστυχως αυτη που περιγραφεις ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sarpan είπε

Ευχαριστω για την απαντηση. Ανεφερα και παραπανω οτι εκανα λαθος στον αρχικο υπολογισμο και εβαλα ολο το σπιτι. Εκανα ξανα τη μετρηση για το σαλονι και μου εβγαλε καπου στα 11200btu. Η κατασκευη ωστοσο ειναι δυστυχως αυτη που περιγραφεις ακριβως.

Απο πανω εχεις ταρατσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sarpan είπε

Οχι ειναι διαμερισμα.

Για κάποιο λόγο από τις φωτό νιώθω ότι είσαι 1ο όροφο. Αν ναι έχεις ανοιχτή πυλωτη από κάτω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...