Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Beerloah είπε

Η AEG έχει εξαγοραστεί από την Electrolux. 

Όχι τα Midea δεν είναι φασον με τα Inventor. Η δεύτερη αγοράζει από αρκετές εταιρείες. Όπως την Gree.

Εγώ μεταξύ αυτών που παρέθεσες, θα αγόραζα είτε το Midea, είτε το Inventor.

Η Daikin μια χαρά είναι, συνεργάζεται και με την Gree, άλλα είναι πανάκριβη για οικιακά κλιματιστικά. Προσωπικά δεν θα την επέλεγα. Η Haier είναι επίσης μια χαρά εταιρεία. Πάει καλά στον χώρο.

Σε Ευχαριστώ πολύ για τις Απαντήσεις σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εσείς που ρωτήσατε για Toyotomi να έχετε υπόψη σας ότι μόνο στην Ελλάδα και την Ιταλία φέρνει κλιματιστικά, τα οποία είναι φασόν Gree και Midea. Αν κοιτάξετε τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τις διαστάσεις θα δείτε ποια μοντέλα αντιστοιχούν σε ποια. Η παλιά σειρά Gree Change είναι τα Kenzo, η σειρά Lomo είναι η Hiro, αλλά και Nobu και νομίζω κάποιο Αirwell και πάει λέγοντας. Αυτό δεν συνεπάγεται ότι οι Toyotomi και οι άλλες δεν είναι καλές, αφού είναι όλες το ίδιο μηχάνημα κατά βάση.

8 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Τι εννοείς οτι εκρήγνυνται; Έχεις υπόψη σου περιπτώσεις που έγινε έκρηξη; 

Πέρυσι το καλοκαίρι αναφέρθηκαν περιστατικά στο παρόν θέμα. Κάποιος είχε ανεβάσει και τα σχετικά links. Αν θυμάμαι καλά, είχες συμμετάσχει και εσύ στη συζήτηση. Η εταιρεία θεωρείται πολύ καλή πάντως. Άλλωστε 5 κατασκευαστές είναι όλοι κι όλοι στην αγορά.

Υ.Γ: Το ξέρω ότι δεν είσαι ψυκτικός, αλλά είσαι νομίζω υδραυλικός, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή σας μέρα.

Πριν από λίγη ώρα παρέλαβα το Carrier που είχα παραγγείλει από Κωτσοβολο. Υποθέτω πως μέσα στις επόμενες ημέρες θα έρθουν για να γίνει η τοποθέτηση.

Για να είμαι ειλικρινής, έχω "δεύτερες σκέψεις" όσον αφορά το κλιματιστικό που πήρα με το κλιματιστικό που ήθελα από την αρχή να πάρω.

Οι έμπειροι και οι ειδικοί τι γνώμη έχετε για το  Carrier iPLUS 42QHC012DS?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Balrog είπε

Πέρυσι το καλοκαίρι αναφέρθηκαν περιστατικά στο παρόν θέμα. Κάποιος είχε ανεβάσει και τα σχετικά links. Αν θυμάμαι καλά, είχες συμμετάσχει και εσύ στη συζήτηση. Η εταιρεία θεωρείται πολύ καλή πάντως. Άλλωστε 5 κατασκευαστές είναι όλοι κι όλοι στην αγορά.

Υ.Γ: Το ξέρω ότι δεν είσαι ψυκτικός, αλλά είσαι νομίζω υδραυλικός, σωστά;

Με μηχανολογικά ασχολούμαι. Δεν θυμάμαι το περιστατικό πέρσι. Θυμάμαι παλιά που κάποιο κλιματιστικό είχε πάρει φωτιά στην επαρχία, πρέπει να ήταν κάποιο air klima, klimatherm ή κάτι άλλο δεν θυμάμαι ακριβώς την μάρκα, αλλά αυτό πρέπει να είχε γίνει πριν 2-3 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

μετά από 16 χρόνια ένα Fujitsu 18.000 BTU παρέδωσε πνεύμα και κοιτάω και εγώ με τη σειρά μου για κάτι αξιόλογο καθώς το σαλόνι που ήταν είναι μεγάλο (44τ.μ) για τα BTU του. Έτσι σκέφτομαι να πάω σε 24.000 και συγκεκριμένα έχω δει τα παρακάτω:

Daikin FTX71KV ,  Toshiba Shorai RAS24PAVSG/PKVSG-E  ,  Mitsubishi MSZ GF71VE  και Fujitsu ASYG24LFCC

Υπάρχει κάποια γνώμη για τα παραπάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Daikin είναι πράγματι A Class ή είναι τυπογραφικό του Κωτσόβολου? Αν ναι, δεν αξίζει για κανένα λόγο...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, oikonomp83 είπε

Καλησπέρα σας,

μετά από 16 χρόνια ένα Fujitsu 18.000 BTU παρέδωσε πνεύμα και κοιτάω και εγώ με τη σειρά μου για κάτι αξιόλογο καθώς το σαλόνι που ήταν είναι μεγάλο (44τ.μ) για τα BTU του. Έτσι σκέφτομαι να πάω σε 24.000 και συγκεκριμένα έχω δει τα παρακάτω:

Daikin FTX71KV ,  Toshiba Shorai RAS24PAVSG/PKVSG-E  ,  Mitsubishi MSZ GF71VE  και Fujitsu ASYG24LFCC

Υπάρχει κάποια γνώμη για τα παραπάνω; 

Σωστά επιλέγεις 24αρι, οι τρεις πρώτες μάρκες είναι οι κορυφαίες που υπάρχουν, στην θέση σου θα επέλεγα toshiba απλά και μόνο λόγω προσωπικής εμπειρίας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Το Daikin είναι πράγματι A Class ή είναι τυπογραφικό του Κωτσόβολου? Αν ναι, δεν αξίζει για κανένα λόγο...

Από αυτά που έχω δει και σε άλλα site, έτσι αναγράφεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα fujitsu ειναι κορυφαια μοντελα. Το LFCC ειναι πολυ δυνατο εργαλειο και το αγοραζεις μια κατηφορια μικροτερο, σαν 18αρι ειναι ισαξιο ή και καλυτερο απο τα περισσοτερα 24 αρια, το μονο θεμα ειναι οτι απο περυσι που εψαχνα να αγορασω μοντελο, το fujistu το απερριψα γιατι στο εξωτερικο κυκλοφορουσε νεοτερο μοντελο. Φετος στην ελλαδα εξακολουθουν να πουλανε το παλιο. Μαλλον συντομα θα εμφανισουν τη νεα σειρα. Επισης στην ιδια κατηγορια ειναι και τα hitashi. (τα gree εχουν μοντελα που επισης τα θεωρω κορυφαια αν και λιγο ακριβα).

10 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Σωστά επιλέγεις 24αρι, οι τρεις πρώτες μάρκες είναι οι κορυφαίες που υπάρχουν, στην θέση σου θα επέλεγα toshiba απλά και μόνο λόγω προσωπικής εμπειρίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, oikonomp83 είπε

Καλησπέρα σας,

μετά από 16 χρόνια ένα Fujitsu 18.000 BTU παρέδωσε πνεύμα και κοιτάω και εγώ με τη σειρά μου για κάτι αξιόλογο καθώς το σαλόνι που ήταν είναι μεγάλο (44τ.μ) για τα BTU του. Έτσι σκέφτομαι να πάω σε 24.000 και συγκεκριμένα έχω δει τα παρακάτω:

Daikin FTX71KV ,  Toshiba Shorai RAS24PAVSG/PKVSG-E  ,  Mitsubishi MSZ GF71VE  και Fujitsu ASYG24LFCC

Υπάρχει κάποια γνώμη για τα παραπάνω; 

Εγώ φίλε μου σε σαλόνι 48τμ και με σκάλα για τον πάνω όροφο έχω βάλει 20αρι mitsubishi (20 ψύξη, 24 θέρμανση για την ακρίβεια) μετά από μελέτη αντιπροσώπων και είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος. Γενικά το έχω 95% στο auto ή το βάζω μόνος μου στο ultra low. Στο high το βάζω σπάνια ακόμα κι όταν εξω έχει 37 βαθμούς. Έχω 4 a/c στο σπίτι αλλά το mitsubishi (είναι το μόνο mitsubishi που έχω) μου έχει κάνει και εντύπωση για το πως κρατάει όλο μα όλο το χώρο σε καλή θερμοκρασία ακόμα κι όταν το κλείσεις για αρκετή ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κι έχω τελειώσει για τα επόμενα χρόνια με το θέμα των κλιματιστικών, αν πάρει κανείς με Wi-Fi ας ρίξει ένα feedback να δούμε τι παίζει, γιατί διαβάζω τα χειρότερα για τα apps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αν κι έχω τελειώσει για τα επόμενα χρόνια με το θέμα των κλιματιστικών, αν πάρει κανείς με Wi-Fi ας ρίξει ένα feedback να δούμε τι παίζει, γιατί διαβάζω τα χειρότερα για τα apps.

Εγώ πάντως σε morris με WiFi δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ανοιγοκλεινει κανονικά κ όταν είμαι σπίτι κ όταν είμαι εκτός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί κάποιος να καταλάβει από τη φωτό αν είναι 2.5άρα η διατομή των καλωδίων; Έχω 16Α ασφάλεια στον πίνακα μόνο για αυτήν την πρίζα. Η πρίζα είναι ψηλά στον τοίχο και προοριζόταν για κλιματιστικό. Θα σηκώσει 24άρι αν η καλωδίωση δεν είναι 3x2.5;

3x2.5.jpg.ef797195e3d7d3dfacb6fd772d2bf4f4.jpg

Επεξ/σία από Balrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...