Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα General Electric τι γνώμη έχετε; Προσωπικά έχω ένα αρχαίο σε ένα δωμάτιο στην δουλειά (ξύλινο και χωρίς ασύρματα χειριστήριο να φανταστέιτε) και δουελέυει ακόμα άψογα - κάνει τον χώρο ψυγείο σε χρόνο dt. Σκέφτομαι το General Electric GES-NX2G70 Prime https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185592-general electric-ges-nx2g70-prime για σαλοκουζίνα διαμερίσματος. Με ενδιαφέρει εξίσου βέβαια και η λειτουργία θέρμανσης αλλά γενικά από κλιματισιτικά είμαι άσχετος.

Επεξ/σία από kax54638
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 30/5/2018 στις 8:08 ΜΜ, oikonomp83 είπε

Καλησπέρα σας,

μετά από 16 χρόνια ένα Fujitsu 18.000 BTU παρέδωσε πνεύμα και κοιτάω και εγώ με τη σειρά μου για κάτι αξιόλογο καθώς το σαλόνι που ήταν είναι μεγάλο (44τ.μ) για τα BTU του. Έτσι σκέφτομαι να πάω σε 24.000 και συγκεκριμένα έχω δει τα παρακάτω:

Daikin FTX71KV ,  Toshiba Shorai RAS24PAVSG/PKVSG-E  ,  Mitsubishi MSZ GF71VE  και Fujitsu ASYG24LFCC

Υπάρχει κάποια γνώμη για τα παραπάνω; 

Μια τελευταία προσθήκη στον παραπάνω προβληματισμό μου, είναι και το 

Fujitsu ASYG24KLCA

το οποίο φαντάζει πιο σύγχρονο από το Fujitsu παραπάνω, με R32 ψυκτικό όπως το Toshiba, αρκετά μικρές διαστάσεις (καλό λόγω της διαμοόρφωσης του χώρου εντός και εκτός) και καλά χαρακτηριστικά. 

Αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Balrog είπε

Μπορεί κάποιος να καταλάβει από τη φωτό αν είναι 2.5άρα η διατομή των καλωδίων; Έχω 16Α ασφάλεια στον πίνακα μόνο για αυτήν την πρίζα. Η πρίζα είναι ψηλά στον τοίχο και προοριζόταν για κλιματιστικό. Θα σηκώσει 24άρι αν η καλωδίωση δεν είναι 3x2.5;

3x2.5.jpg.ef797195e3d7d3dfacb6fd772d2bf4f4.jpg

Λογικά 2.5 άρια είναι τα καλώδια κ αφού είναι ασφαλισμένη με 16αρα δεν έχεις κανένα πρόβλημα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2018 στις 12:20 ΠΜ, Balrog είπε

Εγώ το βρήκα 880 και 850 σε δύο που ρώτησα. Δεν το είχαν στα μαγαζιά τους, θα το έφερναν με παραγγελία. Αν είναι θα δοκιμάσω αύριο μήπως προλάβω κι εγώ κανένα με wifi. Το ξέρεις ότι θέλει 16άρα ασφάλεια και 3x2.5 καλώδιο έτσι;

Keep in touch όταν έρθει με το καλό.

Είχα προνοήσει κατά την ανακαίνιση και μου είχει αφήσει ξεχωριστή 16άρα με 3*2,5 απ'εξω ο ηλεκτρολόγος ειδικά για κλίμα

ήρθαν χθές, το πέρασαν και μπορώ να πώ ότι είναι εντυπωσιακό το άτιμο!

Η εξωτερική μονάδα μπήκε στην ταράτσα (είμαι σε ρετιρέ) και ακριβώς απο κάτω στο μπαλκόνι δεν ακούω απολύτως τίποτα όταν δουλεύει στα 3 μετρα απόσταση

το wifi δουλεύει μιά χαρά και η εσωτερική μονάδα επίσης με νορμάλ επίπεδο θορύβου (αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης με τα τελευταίας τεχνολογίας κλιματιστικά)

Η μέσα μονάδα παρόλο που είναι 24αρα είναι αρκετά συμμαζεμένη (κάτω απο 1,10μ μήκος και 35εκ ύψος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2018 στις 8:08 ΜΜ, oikonomp83 είπε

Καλησπέρα σας,

μετά από 16 χρόνια ένα Fujitsu 18.000 BTU παρέδωσε πνεύμα και κοιτάω και εγώ με τη σειρά μου για κάτι αξιόλογο καθώς το σαλόνι που ήταν είναι μεγάλο (44τ.μ) για τα BTU του. Έτσι σκέφτομαι να πάω σε 24.000 και συγκεκριμένα έχω δει τα παρακάτω:

Daikin FTX71KV ,  Toshiba Shorai RAS24PAVSG/PKVSG-E  ,  Mitsubishi MSZ GF71VE  και Fujitsu ASYG24LFCC

Υπάρχει κάποια γνώμη για τα παραπάνω; 

To Daikin έχει απογοητευτικές καταναλώσεις . 

Προσωπικά Θα κοιτούσα άνετα το Toshiba και εναλλακτικά το Mitshubishi . Αυτά τα 2 έχουν τις καλύτερες καταναλώσεις συγκριτικά με όσα παρέθεσες  και γενικά εχουν καλά χαρακτηριστικα ΄.

12 ώρες πριν, Stamer είπε

Εγώ φίλε μου σε σαλόνι 48τμ και με σκάλα για τον πάνω όροφο έχω βάλει 20αρι mitsubishi (20 ψύξη, 24 θέρμανση για την ακρίβεια) μετά από μελέτη αντιπροσώπων και είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος. Γενικά το έχω 95% στο auto ή το βάζω μόνος μου στο ultra low. Στο high το βάζω σπάνια ακόμα κι όταν εξω έχει 37 βαθμούς. Έχω 4 a/c στο σπίτι αλλά το mitsubishi (είναι το μόνο mitsubishi που έχω) μου έχει κάνει και εντύπωση για το πως κρατάει όλο μα όλο το χώρο σε καλή θερμοκρασία ακόμα κι όταν το κλείσεις για αρκετή ώρα.

Τί σου κάνει εντύπωση ;  Δεν είναι το mitsubishi που σου καλύπτει το χώρο αλλά τα BTU/h που παράγει . Είναι ασχετο με τη μάρκα ή το μοντέλο .

Επίσης το ότι κλείνεις το κλιματιστικό και ο χώρος έχει για αρκετή ώρα καλή θερμοκρασία, δεν στο κάνει το κλιματιστικό αυτό , αυτό έχει να κάνει με τις απώλειες του κτιρίου σε καμία περίπτωση με το κλιματιστικό .

Υ.Γ Αμφιβάλλω αν θα σε καλύψει σε θέρμανση  . (48 τ.μ και σκάλα .)

Στις 30/5/2018 στις 9:10 ΜΜ, ThReSh είπε

Το Daikin είναι πράγματι A Class ή είναι τυπογραφικό του Κωτσόβολου? Αν ναι, δεν αξίζει για κανένα λόγο...

Α class ψύξη και Α class θέρμανση αλλά στη μέση ζώνη . 

5 ώρες πριν, kax54638 είπε

Για τα General Electric τι γνώμη έχετε; Προσωπικά έχω ένα αρχαίο σε ένα δωμάτιο στην δουλειά (ξύλινο και χωρίς ασύρματα χειριστήριο να φανταστέιτε) και δουελέυει ακόμα άψογα - κάνει τον χώρο ψυγείο σε χρόνο dt. Σκέφτομαι το General Electric GES-NX2G70 Prime https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185592-general electric-ges-nx2g70-prime για σαλοκουζίνα διαμερίσματος. Με ενδιαφέρει εξίσου βέβαια και η λειτουργία θέρμανσης αλλά γενικά από κλιματισιτικά είμαι άσχετος.

5 χρόνια εγγύηση έχουν . Την αντιπροσώπευση την έχει η Inventor .   Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος σου ;

5 ώρες πριν, xristina1234 είπε

Παιδια ψαχνω κλιματιστικο 9000 btu κυριως για ψυξη. Μπατζετ περι τα 350. Εχετε να προτεινετε καποιο?

Σε κάτι καλό χωρίς να ξεφεύγουμε:

1. 10 ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς υποχρέωση ετήσιας συντήρησης:

https://www.skroutz.gr/s/12821671/Inventor-Life-Pro-WiFi-L4VI32-09WiFiR-L4VO32-09.html

2. 5ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη:

https://www.skroutz.gr/s/14708722/Haier-Tundra-Green-AS25TABHRA-1U25BEFFRA.html

Σε κάτι πιο οικονομικό:

Με 3 ετή εγγύηση και 10 ετή στο συμπιεστή εφόσον γίνεται ετήσια συντήρηση απο την εταιρεία 


https://www.skroutz.gr/s/8963459/Midea-RF-New-MS12FU-09HRDN1.html

3 ώρες πριν, oikonomp83 είπε

Μια τελευταία προσθήκη στον παραπάνω προβληματισμό μου, είναι και το 

Fujitsu ASYG24KLCA

το οποίο φαντάζει πιο σύγχρονο από το Fujitsu παραπάνω, με R32 ψυκτικό όπως το Toshiba, αρκετά μικρές διαστάσεις (καλό λόγω της διαμοόρφωσης του χώρου εντός και εκτός) και καλά χαρακτηριστικά. 

Αξίζει;

Ακόμα καλύτερο σε καταναλώσεις και επίπεδα θορύβου απο το Toshiba και το Mitshubishi που σου πρότεινα .  Ναι αξίζει συγκριτικά και με τα άλλα . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Τί σου κάνει εντύπωση ;  Δεν είναι το mitsubishi που σου καλύπτει το χώρο αλλά τα BTU/h που παράγει . Είναι ασχετο με τη μάρκα ή το μοντέλο .

Επίσης το ότι κλείνεις το κλιματιστικό και ο χώρος έχει για αρκετή ώρα καλή θερμοκρασία, δεν στο κάνει το κλιματιστικό αυτό , αυτό έχει να κάνει με τις απώλειες του κτιρίου σε καμία περίπτωση με το κλιματιστικό .

Υ.Γ Αμφιβάλλω αν θα σε καλύψει σε θέρμανση  . (48 τ.μ και σκάλα .)

Αμα "παίζαμε" αυστηρά με αριθμούς τότε οι μάρκες δεν θα είχαν τόσο σημασία (παρά μόνο ίσως πόσο κρατάει η κάθε μια).

Όσο για την θέρμανση... μην έχεις καμία αμφιβολία. Με καλύπτει άριστα ακόμα και υπό το μηδεν (όσο "υπο το μηδεν" μπορεί να έχουμε στην Αττική) και πάλι χωρίς να είναι ποτέ σε high setting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα κλιματιστικό fujitsu για ένα χώρο 40 τμ έχω δει αυτό που μου λένε ότι είναι καινούργιο μοντέλο με R32 και wifi μου το δίνουν οι άνθρωποι σε πάρα πολύ καλή τιμή με εξειδικευμένους τεχνίτες για την τοποθέτηση για να ισχύει η εγγύηση  https://www.eleftheriou-elektro.gr/index.php/thermansi-psyksi-blue-menu/klimatistka-blue-menu/fujitsu-asyg18klca-νεο-μοντελο-2018-detail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kax54638 είπε

Για τα General Electric τι γνώμη έχετε; Προσωπικά έχω ένα αρχαίο σε ένα δωμάτιο στην δουλειά (ξύλινο και χωρίς ασύρματα χειριστήριο να φανταστέιτε) και δουελέυει ακόμα άψογα - κάνει τον χώρο ψυγείο σε χρόνο dt. Σκέφτομαι το General Electric GES-NX2G70 Prime https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185592-general electric-ges-nx2g70-prime για σαλοκουζίνα διαμερίσματος. Με ενδιαφέρει εξίσου βέβαια και η λειτουργία θέρμανσης αλλά γενικά από κλιματισιτικά είμαι άσχετος.

Πολυ καλη επιλογη, μεγαλο ευροσ λειτουργιασ στα BTU, ειναι wifi ready 

Απο τι ειδα εχει ενδιαφερον ιονιστη Nano Aqua και καλη αντιπροσωπεια

Νομιζω οτι εχει και δωρεαν εγκατασταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω κλιματιστικο και για ψυξη και για θερμανση!

εχουμε και λεμε σαλονι 55τετραγωνικα

να μην καιει πολυ ρευμα 

λογικα παμε για 24αρι

budget 1000+- δε θα τα χαλασουμε

ακουω γνωμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Σε κάτι καλό χωρίς να ξεφεύγουμε:

1. 10 ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς υποχρέωση ετήσιας συντήρησης:

https://www.skroutz.gr/s/12821671/Inventor-Life-Pro-WiFi-L4VI32-09WiFiR-L4VO32-09.html

2. 5ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη:

https://www.skroutz.gr/s/14708722/Haier-Tundra-Green-AS25TABHRA-1U25BEFFRA.html

Σε κάτι πιο οικονομικό:

Με 3 ετή εγγύηση και 10 ετή στο συμπιεστή εφόσον γίνεται ετήσια συντήρηση απο την εταιρεία 


https://www.skroutz.gr/s/8963459/Midea-RF-New-MS12FU-09HRDN1.html

Ιονιστη φιλτρα κλπ να μην κοιταω? Γιατι απο οτι ειδα δεν εχουν ολα.

Αυτο πχ οχι?

https://www.skroutz.gr/s/6340356/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-528ZR.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ήρθε σήμερα ο τεχνικός από το σπίτι και μου πρότεινε αντί για ένα 18αρι που σκόπευα να βάλλω, να προτιμήσω 2 9αρια λόγω διαρρύθμισης του χώρου. Και ερωτώ λοιπόν, ποια είναι τα καλύτερα 9αρια μέχρι τα 300+ το ένα? Γενικά με ενδιαφέρει να μπουν και δόσεις στο κατάστημα. Λέω μέσα στην επόμενη εβδομάδα να κάνω την αγορά επιτέλους γιατί ζορίζουν οι ζεστές. Επίσης ποια είναι μια καλή τιμή για την δουλειά του τεχνικού? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kostasth87 είπε

Ψαχνω κλιματιστικο και για ψυξη και για θερμανση!

εχουμε και λεμε σαλονι 55τετραγωνικα

να μην καιει πολυ ρευμα 

λογικα παμε για 24αρι

budget 1000+- δε θα τα χαλασουμε

ακουω γνωμες 

Πόσο παλιός είναι και τι μόνωση έχει ο χώρος? Δύσκολα θα σε καλύψει το 24αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια! Το περιμένω κι εγώ από βδομάδα :)

Δεν είναι το παλιό design με την ασημί γραμμή από κάτω, έτσι; Είναι περίπου σαν αυτό στις φωτό, αλλά έχει και ένα κόκκινο σηματάκι επιπλέον;

Στις 1/6/2018 στις 12:03 ΠΜ, samniotis είπε

Η εξωτερική μονάδα μπήκε στην ταράτσα (είμαι σε ρετιρέ) και ακριβώς απο κάτω στο μπαλκόνι δεν ακούω απολύτως τίποτα όταν δουλεύει στα 3 μετρα απόσταση.

Καλή ιδέα να μπει στην ταράτσα για να μην ακούγεται! Σκέφτομαι να κάνω το ίδιο κι εγώ (επίσης ρετιρέ). Με την τρύπα στο δάπεδο της ταράτσας όμως τι γίνεται; Δεν θα περάσουν νερά της βροχής κάποια στιγμή;

01.jpg

02.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...