Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Balrog είπε

Με την τρύπα στο δάπεδο της ταράτσας όμως τι γίνεται; Δεν θα περάσουν νερά της βροχής κάποια στιγμή;

Δεν θα κάνεις τρύπα στην ταράτσα. Η τρύπα θα γίνει κανονικά σε κάποιο τοίχο κ σωληνωση θα ανέβει στην ταράτσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγνώμη που επιμένω, δώστε μου μια απάντηση γιατί επείγει η αγορά. Θέλω 2 9αρια κοντά στα 330 ευρώ το ένα από κατάστημα που να δέχεται δόσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/ms12fu-09hrdn1-qrd0gw-seira-new-rf-me-ionisti-se-6-atokes-doseis

Το οικονομικότερο επώνυμο 9άρι στο skroutz.

Έχω δύο τέτοια, νομίζω ότι τα αξίζουν.

Δες και το ίδιο 12άρι απ' το ίδιο μαγαζί, είναι στα 21€ παραπάνω.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, phanispal είπε

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/ms12fu-09hrdn1-qrd0gw-seira-new-rf-me-ionisti-se-6-atokes-doseis

Το οικονομικότερο επώνυμο 9άρι στο skroutz.

Έχω δύο τέτοια, νομίζω ότι τα αξίζουν.

Ευχαριστώ, και εγώ αυτό κοιτούσα. Θεωρείς ότι υπερτερεί ενός F&U 12αρι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εσωτερικά τους δεν ξέρω τι ρόλο βαράνε, υπάρχουν άλλοι εδώ που τα γνωρίζουν καλύτερα (φασόν κ.λπ.).

Θα έπαιρνα αυτό με το καλύτερο support.

Έχω ήδη το ίδιο 9άρι από πέρσι, δε μου έχει κάνει κανά κουλό μέχρι στιγμής, από απόδοση είμαι ικανοποιημένος, απλά θα το ήθελα περισσότερο αθόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τα εσωτερικά τους δεν ξέρω τι ρόλο βαράνε, υπάρχουν άλλοι εδώ που τα γνωρίζουν καλύτερα (φασόν κ.λπ.).

Θα έπαιρνα αυτό με το καλύτερο support.

Έχω ήδη το ίδιο 9άρι από πέρσι, δε μου έχει κάνει κανά κουλό μέχρι στιγμής, από απόδοση είμαι ικανοποιημένος, απλά θα το ήθελα περισσότερο αθόρυβο.

Ευχαριστώ πολύ δεν το ψάχνω περισσότερο αφού υπάρχει feedback από το midea θα πάω εκεί. Ο θόρυβος δεν με ενοχλεί καθόλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες και την περίπτωση του 12αριού στα 356€ πάντως.

Ο τεχνικός μου φέτος μου πρότεινε να προτιμήσω 12άρι για τόσο μικρή διαφορά χρημάτων, αλλά δεν ψηνόμουν να βάλω 12άρι στο μικρό υπνοδωμάτιο (και να έχω 9άρι από περσι στο κυρίως υπνοδωμάτιο που είναι και μεγαλύτερο).

Βέβαια σε ενδεχόμενη αλλαγή σπιτιού, μπορεί να το μετανιώσω, αλλά τέλος πάντων.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Ευχαριστώ, και εγώ αυτό κοιτούσα. Θεωρείς ότι υπερτερεί ενός F&U 12αρι? 

Άνετα υπερτερεί!

11 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δες και την περίπτωση του 12αριού στα 356€ πάντως.

Ο τεχνικός μου φέτος μου πρότεινε να προτιμήσω 12άρι για τόσο μικρή διαφορά χρημάτων, αλλά δεν ψηνόμουν να βάλω 12άρι στο μικρό υπνοδωμάτιο (και να έχω 9άρι από περσι στο κυρίως υπνοδωμάτιο που είναι και μεγαλύτερο).

Βέβαια σε ενδεχόμενη αλλαγή σπιτιού, μπορεί να το μετανιώσω, αλλά τέλος πάντων.

΄Προτιμάμε κλιματιστικό με βάση τις αναγκες του χώρου μας . Όχι μικρότερο απο τις ανάγκες BTU/H του χώρου αλλά ούτε μεγαλύτερο απο τις ανάγκες του χώρου . Η υπερδιαστασιολόγηση της μονάδας ψύξης και θέρμανσης φέρνει αρνητικές επιπτώσεις στις συνθήκες άνεσης του χώρου αλλά και στην κατανάλωση  . Ένα απλό παράδειγμα . Μεγαλύτερη παροχή αέρα σε υπνοδωμάτιο = μεγαλύτερη ταχύτητα αέρα στο χώρο =  να νιώθουμε ότι κρυώνουμε  .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατ' αρχάς να πω ότι για κάποιο λόγο πιστεύω ότι το 9άρι RF New είναι σχεδόν ίδιο με το αντίστοιχο 12άρι. Ίσως λόγω της ελάχιστης διαφοράς στην τιμή, ενώ το 18άρι πάει στα 730€.

Κατά δεύτερον, ένα 12άρι με τον ανεμιστήρα στη χαμηλότερη σκάλα, πόσο πιθανό είναι να δημιουργήσει αυτό που λες περί αίσθησης κρύου;

Επίσης, μιλάς για «ποιοτική» ψύξη (κατά το «ποιοτική θέρμανση»); Γιατί κάποιος άλλος θα μπορούσε να σου πει ότι βάζω π.χ. ένα 12άρι σε υπνοδωμάτιο, το έχω στη χαμηλότερη ταχύτητα, και στην υψηλότερη δυνατή θερμοκρασία.

Ένα τυχαίο παράδειγμα: Για ένα υπνοδωμάτιο η ενδεδειγμένη λύση είναι ένα 9άρι, το οποίο σε δεδομένες συνθήκες το έχουμε ρυθμίσει να λειτουργεί στους 26°C για να επιτύχουμε την Χ επιθυμητή αίσθηση. Μπορούμε να υποθέσουμε ότι αν είχαμε 12άρι αντί για 9άρι, το οποίο θα έκανε αυτό που λες, δηλαδή θα παρήγαγε περισσότερο αέρα με αποτέλεσμα να νιώθουμε ότι κρυώνουμε, θα το είχαμε στους 27°C ή και στους 28°C, ώστε να επιτύχουμε παρόμοια Χ αίσθηση;

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

Θα ηθελα τη γνωμη σας για air condition vfm , χωρος γυρω στα 17 τμ , παλιο διαμερισμα σε πολυκατοικια , μονά τζαμια .. Με μια γρηγορη ματια στο τοπικ ειδα τα midea.. Ως μαρκα ειναι vfm λενε καποια ποστ ετσι? Επισης αν υπαρχει αξιοπιστο μαγαζι σε Αθηνα ή Πειραια τυπου σκρουτζομαγαζο μπας και αποφυγουμε τους μεγαλους ( mm κωτσο κλπ) ευχαριστωω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδες ερωτημα για το καθαρισμο των φιλτρων μιας και αρχιζει η σεζον, το μηχανακι το πηρα το περασμενο καλοκαιρι και δεν το ανοιξα ακομα για καθαρισμο,

στη σελιδα του προιοντος(γιατι στο manual δεν αναφέρονται) λεει ότι περα από τα κλασικα φιλτρα σκονης αερα υπαρχουν ακομα "Φίλτρο Τριπλής Δράσης & Φίλτρο Αποστείρωσης HEPA", δυο τεμαχια δηλαδή. Αυτά πως καθαριζονται?

Στο ελληνικο manual τα γραφει ασαφη και μπερδεμένα. Στο αγγλικο λεει

 

2. First press the tab on the end of filter to

loosen the buckle, lift it up, then pull it

towards yourself.

3. Now pull the filter out.

4. If your filter has a small air freshening filter,

unclip it from the larger filter. Clean this air

freshening filter with a hand-held vacuum.

5. Clean the large air filter with warm, soapy

water. Be sure to use a mild detergent.

6. Rinse the filter with fresh water, then shake

off excess water.

7. Dry it in a cool, dry place, and refrain from

exposing it to direct sunlight.

8. When dry, re-clip the air freshening filter to

the larger filter, then slide it back into the

indoor unit.

 

Δηλαδη απ ότι καταλαβα τα εξτρα φιλτρα δεν τα βρεχουμε αλλα τα ξεσκονιζουμε με φορητη ηλεκτρικη σκουπα?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, rus είπε

Ρε παιδες ερωτημα για το καθαρισμο των φιλτρων μιας και αρχιζει η σεζον, το μηχανακι το πηρα το περασμενο καλοκαιρι και δεν το ανοιξα ακομα για καθαρισμο,

στη σελιδα του προιοντος(γιατι στο manual δεν αναφέρονται) λεει ότι περα από τα κλασικα φιλτρα σκονης αερα υπαρχουν ακομα "Φίλτρο Τριπλής Δράσης & Φίλτρο Αποστείρωσης HEPA", δυο τεμαχια δηλαδή. Αυτά πως καθαριζονται?

Στο ελληνικο manual τα γραφει ασαφη και μπερδεμένα. Στο αγγλικο λεει 

2. First press the tab on the end of filter to

loosen the buckle, lift it up, then pull it

towards yourself.

3. Now pull the filter out.

4. If your filter has a small air freshening filter,

unclip it from the larger filter. Clean this air

freshening filter with a hand-held vacuum.

5. Clean the large air filter with warm, soapy

water. Be sure to use a mild detergent.

6. Rinse the filter with fresh water, then shake

off excess water.

7. Dry it in a cool, dry place, and refrain from

exposing it to direct sunlight.

8. When dry, re-clip the air freshening filter to

the larger filter, then slide it back into the

indoor unit.

Δηλαδη απ ότι καταλαβα τα εξτρα φιλτρα δεν τα βρεχουμε αλλα τα ξεσκονιζουμε με φορητη ηλεκτρικη σκουπα?

Κάποια πλένονται κιολας

https://www.wikihow.com/Clean-a-HEPA-Filter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τι να κανω?  2 μηνες εχει δουλεψει μόνο, μηπως να τα αφήσω οπως ειναι για την ωρα και  να πλυνω μόνο τα κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...