Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, ASTOU είπε

Ευχαριστώ, και εγώ αυτό κοιτούσα. Θεωρείς ότι υπερτερεί ενός F&U 12αρι? 

Καλύτερη μάρκα η midea.

13 ώρες πριν, phanispal είπε

Κατ' αρχάς να πω ότι για κάποιο λόγο πιστεύω ότι το 9άρι RF New είναι σχεδόν ίδιο με το αντίστοιχο 12άρι. Ίσως λόγω της ελάχιστης διαφοράς στην τιμή, ενώ το 18άρι πάει στα 730€.

Κατά δεύτερον, ένα 12άρι με τον ανεμιστήρα στη χαμηλότερη σκάλα, πόσο πιθανό είναι να δημιουργήσει αυτό που λες περί αίσθησης κρύου;

Επίσης, μιλάς για «ποιοτική» ψύξη (κατά το «ποιοτική θέρμανση»); Γιατί κάποιος άλλος θα μπορούσε να σου πει ότι βάζω π.χ. ένα 12άρι σε υπνοδωμάτιο, το έχω στη χαμηλότερη ταχύτητα, και στην υψηλότερη δυνατή θερμοκρασία.

Ένα τυχαίο παράδειγμα: Για ένα υπνοδωμάτιο η ενδεδειγμένη λύση είναι ένα 9άρι, το οποίο σε δεδομένες συνθήκες το έχουμε ρυθμίσει να λειτουργεί στους 26°C για να επιτύχουμε την Χ επιθυμητή αίσθηση. Μπορούμε να υποθέσουμε ότι αν είχαμε 12άρι αντί για 9άρι, το οποίο θα έκανε αυτό που λες, δηλαδή θα παρήγαγε περισσότερο αέρα με αποτέλεσμα να νιώθουμε ότι κρυώνουμε, θα το είχαμε στους 27°C ή και στους 28°C, ώστε να επιτύχουμε παρόμοια Χ αίσθηση;

Γενικώς, όσο χαμηλώνεις την ταχύτητα των ανεμιστήρων, ο συμπιεστής αυξάνει την ισχύ του οπότε θα βγάλει ψυχρότερο/θερμότερο αέρα ανάλογα την λειτουργία ώστε να διατηρήσει την θερμοκρασία που έχεις ορίσει. Οι συνθήκες άνεσης κατά τον κλιματισμό του χώρου επηρεάζονται από την θερμοκρασία την ταχύτητα και την σχετική υγρασία του αέρα. Τώρα πόσο πιθανό είναι να συμβεί πρακτικά να κρυώνεις δεν το ξέρω καθώς δεν έχω κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο, δεν αποκλείεται πάντως να συμβεί ειδικά αν έχεις τις γρίλιες να ρίχνουν τον αέρα επάνω σου ή σχετικά κοντά σου. Κάτι που θα μπορούσες να κάνεις στην υποτιθέμενη περίπτωση που έβαζες 12αρι αντι για 9αρι είναι όταν θα βάλεις τον αέρα στην χαμηλή σκάλα να αυξήσεις την θερμοκρασία 1-2 βαθμούς, μπορεί να το βάλεις στην μέγιστη θερμοκρασία οπότε να μην διαπιστώσεις κάτι. Ένα άλλο πιθανό αρνητικό αν επιλέξεις κλιματιστικό υψηλότερης ισχύος είναι να έχει και υψηλότερη ελάχιστη ισχύ λειτουργίας, οπότε αν το 9αρι μπορεί να φτάσει π.χ 200W ελάχιστο το 12αρι θα πηγαίνει 400W, αυτό οδηγεί σε υψηλότερη κατανάλωση ενέργειας. Αλλά όλα αυτά μόνο σε θεωρητική περίπτωση, στην πράξη μπορεί να μην υπάρχουν διαφορές.

11 ώρες πριν, panosno1com είπε

Καλησπερα παιδια,

Θα ηθελα τη γνωμη σας για air condition vfm , χωρος γυρω στα 17 τμ , παλιο διαμερισμα σε πολυκατοικια , μονά τζαμια .. Με μια γρηγορη ματια στο τοπικ ειδα τα midea.. Ως μαρκα ειναι vfm λενε καποια ποστ ετσι? Επισης αν υπαρχει αξιοπιστο μαγαζι σε Αθηνα ή Πειραια τυπου σκρουτζομαγαζο μπας και αποφυγουμε τους μεγαλους ( mm κωτσο κλπ) ευχαριστωω!

Καλή περίπτωση vfm είναι το inventor.

24 λεπτά πριν, rus είπε

Εγω τι να κανω?  2 μηνες εχει δουλεψει μόνο, μηπως να τα αφήσω οπως ειναι για την ωρα και  να πλυνω μόνο τα κανονικα?

Αυτό θα έλεγα μέχρι να βρεις τι παίζει. Π.χ στα φίλτρα ενεργού άνθρακα δεν ρίχνεις χημικό, εγώ μόνο τα πλένω, ενδεχομένως να θέλουν μόνο πλύσιμο με νερό και τα άλλα. Ας περιμένουμε μήπως απαντήσει κάποιος γνώστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, rus είπε

Εγω τι να κανω?  2 μηνες εχει δουλεψει μόνο, μηπως να τα αφήσω οπως ειναι για την ωρα και  να πλυνω μόνο τα κανονικα?

E για 2 μήνες χρήσης  και εγώ θα έπλενα μόνο της σκόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kronos73 είπε

E για 2 μήνες χρήσης  και εγώ θα έπλενα μόνο της σκόνης.

Μη το λες, στο δικό μου ακόμα και να μην λειτουργήσει καθόλου τον χειμώνα, όταν θα το ανοίξεις το καλοκαίρι βγάζει μια άσχημη οσμή. Λογικά οτι μικρόβια έχουν εισέλθει μέσα από την προηγούμενη χρήση αναπτύσσονται και πολλαπλασιάζονται, οπότε στο δικό μου χρειάζεται οπωσδήποτε καθάρισμα με χημικό ακόμα και για 1 μήνα για να μην μυρίζει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά παιδιά ! 

Διάβασα λίγο το forum και κάπου χάθηκα ως προς τα που να καταλήξω για μια αξιόπιστη λύση για μια γκαρσονιέρα 22 τετραγωνικά στην αθήνα .

Κλείνω σε αυτά εδώ και προς το Inventor λόγω συγκρισης σε SEER SCOP κτλ. 

Εσείς που ξέρετε εδώ οι μηχανολόγοι/ ψυκτικοί 5 πράγματα παραπάνω τι λέτε? (έχω βάλει ένα ταβάνι 390 ευρώ και με ενδιαφέρει ένα αξιόπιστο μηχάνημα με καλό aftersale service)

image.png.74b9b646ca08c178eb99cbb422acb424.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Μη το λες, στο δικό μου ακόμα και να μην λειτουργήσει καθόλου τον χειμώνα, όταν θα το ανοίξεις το καλοκαίρι βγάζει μια άσχημη οσμή. Λογικά οτι μικρόβια έχουν εισέλθει μέσα από την προηγούμενη χρήση αναπτύσσονται και πολλαπλασιάζονται, οπότε στο δικό μου χρειάζεται οπωσδήποτε καθάρισμα με χημικό ακόμα και για 1 μήνα για να μην μυρίζει καθόλου.

Μια συμβουλή για όλους .  Αν το κλιματιστικό σας δεν έχει σύστημα αυτοκαθαρισμού του στοιχείου όταν θέλετε να το κλείσετε βάλτε το να δουλέψει στο fan για 10 λεπτά στη χαμηλή σκάλα γι ανα στεγνώσει το στοιχείο και να αποφύγετέ όσο το δυνατόν γίνεται την ανάπτυξη μούχλας και μυκήτων . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/06/2018 at 04:29, Balrog said:

Με γεια! Το περιμένω κι εγώ από βδομάδα :)

Δεν είναι το παλιό design με την ασημί γραμμή από κάτω, έτσι; Είναι περίπου σαν αυτό στις φωτό, αλλά έχει και ένα κόκκινο σηματάκι επιπλέον;

Καλή ιδέα να μπει στην ταράτσα για να μην ακούγεται! Σκέφτομαι να κάνω το ίδιο κι εγώ (επίσης ρετιρέ). Με την τρύπα στο δάπεδο της ταράτσας όμως τι γίνεται; Δεν θα περάσουν νερά της βροχής κάποια στιγμή;

01.jpg

02.jpg

Από ποιό κατάστημα είναι οι φωτογραφίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Wertom είπε

Γεια χαρά παιδιά ! 

Διάβασα λίγο το forum και κάπου χάθηκα ως προς τα που να καταλήξω για μια αξιόπιστη λύση για μια γκαρσονιέρα 22 τετραγωνικά στην αθήνα .

Κλείνω σε αυτά εδώ και προς το Inventor λόγω συγκρισης σε SEER SCOP κτλ. 

Εσείς που ξέρετε εδώ οι μηχανολόγοι/ ψυκτικοί 5 πράγματα παραπάνω τι λέτε? (έχω βάλει ένα ταβάνι 390 ευρώ και με ενδιαφέρει ένα αξιόπιστο μηχάνημα με καλό aftersale service)

image.png.74b9b646ca08c178eb99cbb422acb424.png

-Αυτο που θα εχει την πιο ησυχη εξωτερικη μοναδα..

-Που θα μπορει να πεφτει στα 200watt και μετα να σβηνει(ελαχιστα δουλευουν ετσι..)

-Να εχει μεγαλη εγγυηση χωρις να στα παιρνουν καθε χρονο με την πολιτικη τους...

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/5/2018 στις 10:01 ΠΜ, lexusr450 είπε

Επιμενω τα Sendo κατασκευαζονται στη Chigo , εργοστασιο χαμηλησ ποιοτητασ στην Κινα

Αποφυγετα 

Το ότι κατασκευάζονται σε κινεζικό εργοστάσιο από πού προκύπτει;

Στην ιστοσελίδα της εταιρείας λέει, πάντως, ότι συνεργάζονται με μεγάλο Ιαπωνικό όμιλο. 

"Αναζητήσαμε την καινοτομία και την μοναδικότητα. Επενδύσαμε στην τεχνογνωσία κορυφαίου ιαπωνικού ομίλου του κλάδου του κλιματισμού και με συνεχή συνεργασία δημιουργήσαμε τη δική μας γραμμή παραγωγής.

http://www.sendo.world/index.php?route=information/information&information_id=4 "

Ο όμιλος στον οποίο αναφέρονται, είναι ο Sanden, ο οποίος είναι πράγματι Ιαπωνικός κι έχει εργοστάσια κατασκευής και στην Ευρώπη

http://www.sanden.co.jp/english/

http://www.sanden-europe.fr/en/about-sanden/the-group/global-locations/

Εγώ διάβασα πρώτη φορά γι αυτή την εταιρεία σήμερα, σε φυλλάδιο του Leroy Merlin, κι αυτό που μού τράβηξε τη προσοχή είναι τα πολύ χαμηλά επίπεδα θορύβου, 20db εσωτερικής μονάδας και 42db!! εξωτερικής.
...μόνο το Omnia Plus Eco έχω δει να έχει 19db εσωτερικό θόρυβο, αλλά ο εξωτερικός είναι 52-58db, αν θυμάμαι καλά.

http://www.sendo.world/index.php?route=product/category&path=124

Πολλές φορές και ήσυχο να είναι το κλιματιστικό μέσα, ο θόρυβος απ' έξω (αν υπάρχει κοντά μπαλκονόπορτα) είναι επίσης πολύ ενοχλητικός.

Αν ισχύει, πρόκειται για πολύ καλή περίπτωση...

Χθες, 2 Ιουνίου είχε και 10% έκπτωση το Leroy Merlin...θα το σκεφτόμουν πραγματικά για το δωμάτιο της μάνας μου, που βάζει τη σόμπα το χειμώνα και ψήνεται χωρίς κλιματιστικό το καλοκαίρι.
...λέει και +2 χρόνια εγγύηση από το μαγαζί για εγκατάσταση από τεχνικό της εταιρείας.

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Κωτσο που πήγα χθες πάντως, ακόμα και μιτσουμπίσι του χιλιάρικου, Κίνα κατασκευάζονται. Παιδιά, η παραγωγή πλέον είναι ομογενοποιημένη και κατευθυνόμενη στο χαμηλότερο δυνατό κόστος, όσο οι μεσαίες τάξεις συμπιέζονται προς τα κάτω και το χάσμα μεταξύ Έλληνα μεσοαστού και Ινδού- Κινέζου μειώνεται δραστικά. Δείτε πού ήμασταν το 2005, δείτε που είμαστε το 2018, να δείτε πού θα είμαστε το 2030.  Λίγοι και καλοί θα τσιμπάνε συσκευές miele και συναφείς, ενώ οι υπόλοιποι θα τρώγεστε στα φόρα της φτώχειας για το αν το Α Κινέζικο με κόστος 369,75 είναι καλύτερο ή όχι από το Β Κινέζικο κόστους 299,96. :)

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Dare-Devil said:

Leroy merlin!

πρόκειται για αυτό λέτε; https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-gree-18000-btuh-62199200/

 

δεν αναφέρει ποιο μοντέλο είναι, r32 ή 410

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, phanispal είπε

Κατ' αρχάς να πω ότι για κάποιο λόγο πιστεύω ότι το 9άρι RF New είναι σχεδόν ίδιο με το αντίστοιχο 12άρι. Ίσως λόγω της ελάχιστης διαφοράς στην τιμή, ενώ το 18άρι πάει στα 730€.

Κατά δεύτερον, ένα 12άρι με τον ανεμιστήρα στη χαμηλότερη σκάλα, πόσο πιθανό είναι να δημιουργήσει αυτό που λες περί αίσθησης κρύου;

Επίσης, μιλάς για «ποιοτική» ψύξη (κατά το «ποιοτική θέρμανση»); Γιατί κάποιος άλλος θα μπορούσε να σου πει ότι βάζω π.χ. ένα 12άρι σε υπνοδωμάτιο, το έχω στη χαμηλότερη ταχύτητα, και στην υψηλότερη δυνατή θερμοκρασία.

Ένα τυχαίο παράδειγμα: Για ένα υπνοδωμάτιο η ενδεδειγμένη λύση είναι ένα 9άρι, το οποίο σε δεδομένες συνθήκες το έχουμε ρυθμίσει να λειτουργεί στους 26°C για να επιτύχουμε την Χ επιθυμητή αίσθηση. Μπορούμε να υποθέσουμε ότι αν είχαμε 12άρι αντί για 9άρι, το οποίο θα έκανε αυτό που λες, δηλαδή θα παρήγαγε περισσότερο αέρα με αποτέλεσμα να νιώθουμε ότι κρυώνουμε, θα το είχαμε στους 27°C ή και στους 28°C, ώστε να επιτύχουμε παρόμοια Χ αίσθηση;

Δεδομένου ότι ένα 9άρι για 12 τ.μ τυπικό υπνοδωμάτιο με αμόνωτους τοίχους και αλουμίνια είναι ήδη μεγάλο στις περισσότερες περιπτώσεις . Σκέψου τί θα γίνει αν βάλεις 12άρι όπου η παροχή αέρα στην μικρότερη σκάλα ενδεχομένως να είναι μεγαλύτερη απο το 9άρι .   Η ταχύτητα του αέρα επηρεάζει την αισθητή θερμοκρασία αυτή δηλαδή που αντιλαμβάνεται ο οργανισμός μας .  Επίσης μην ξεχνάς ότι η πλακέτα για το 12άρι πιθανόν έχει διαφορετικές μεταβλητές αποθηκευμένες λέω πιθανόν γιατί μερικά 9άρια και 12 άρια παίζουν σχεδόν με ίδιες παραμέτρους   .   Έτσι αν βάλεις π.χ τον ανεμιστήρα στο auto το άρι θα τον δούλευε πιο χαμηλά απο ότι το 12άρι  για δεδομένες συνθήκες . 


Ένα ακόμα σημαντικό είναι οι καμπύλες απόδοσης .   Ένα 9άρι σε σύγκριση με ένα 12 άρι έχει διαφορετικές καμπύλες των συντελεστών απόδοσης . Αυτό σημαίνει ότι  αν υποθέσουμε ότι και τα 2 κλιματιστικά έχουν ακριβώς ίδιους εποχιακούς συντελεστές απόδοσης  SCOP SEER  αν υποθέσουμε ότι και τα 2 έχουν τοποθετηθεί σε ίδιους χώρος και μια δεδομένη χρονική στιγμή η ανάγκη του χώρου διαμορφώνεται στα 3000 btu/h   και τα κλιματιστικά ρίχνουν τις στροφές τους για να δουλεψουν με αυτή την απόδοση αυτό δέ σημαίνει ότι καίνε το ίδιο .  Γιατί σε αυτή την απόδοση σε btu/h το 12άρι μπορεί να καταναλώνει περισσότερο .  Ένα ακόμη είναι ότι τα 12άρια συνήθως δεν μπορούν να ρίξουν την απόδοση σε btu/h τόσο χαμηλά όσο ένα 9άρι με αποτέλεσμα να αρχίσουν να συμπεριφέρονται σαν On -off   πράγμα που μεταφράζεται σε κατανάλωση  και θερμοκρασιακές διακυμάνσεις στο χώρο . 

Γενικότερα κρατήστε μόνο ένα πράγμα. Η οποιαδήποτε υπερδιαστασιολόγηση ενός συστήματος κλιματισμού, θέρμανσης ( είτε είναι κλιματισμός είτε μονοσωλήνιο σύστημα) δεν είναι πλεονέκτημα.   

2 λεπτά πριν, roxthos είπε

πρόκειται για αυτό λέτε; https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-gree-18000-btuh-62199200/

δεν αναφέρει ποιο μοντέλο είναι, r32 ή 410

Το R410A Gree lomo πρέπει να είναι κατά 99 %

10 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Στον Κωτσο που πήγα χθες πάντως, ακόμα και μιτσουμπίσι του χιλιάρικου, Κίνα κατασκευάζονται. Παιδιά, η παραγωγή πλέον είναι ομογενοποιημένη και κατευθυνόμενη στο χαμηλότερο δυνατό κόστος, όσο οι μεσαίες τάξεις συμπιέζονται προς τα κάτω και το χάσμα μεταξύ Έλληνα μεσοαστού και Ινδού- Κινέζου μειώνεται δραστικά. Δείτε πού ήμασταν το 2005, δείτε που είμαστε το 2018, να δείτε πού θα είμαστε το 2030.  Λίγοι και καλοί θα τσιμπάνε συσκευές miele και συναφείς, ενώ οι υπόλοιποι θα τρώγεστε στα φόρα της φτώχειας για το αν το Α Κινέζικο με κόστος 369,75 είναι καλύτερο ή όχι από το Β Κινέζικο κόστους 299,96. :)

Παραγωγή στη Κίνα δεν σημαίνει μειωμένη ποιότητα . Η Κίνα πλέον είναι η βαριά βιομηχανία του κόσμου .  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Στον Κωτσο που πήγα χθες πάντως, ακόμα και μιτσουμπίσι του χιλιάρικου, Κίνα κατασκευάζονται. Παιδιά, η παραγωγή πλέον είναι ομογενοποιημένη και κατευθυνόμενη στο χαμηλότερο δυνατό κόστος, όσο οι μεσαίες τάξεις συμπιέζονται προς τα κάτω και το χάσμα μεταξύ Έλληνα μεσοαστού και Ινδού- Κινέζου μειώνεται δραστικά. Δείτε πού ήμασταν το 2005, δείτε που είμαστε το 2018, να δείτε πού θα είμαστε το 2030.  Λίγοι και καλοί θα τσιμπάνε συσκευές miele και συναφείς, ενώ οι υπόλοιποι θα τρώγεστε στα φόρα της φτώχειας για το αν το Α Κινέζικο με κόστος 369,75 είναι καλύτερο ή όχι από το Β Κινέζικο κόστους 299,96.

Ο μηδενισμός προς αναζήτηση like δεν βγάζει πουθενά...

Το ζήτημα εδώ είναι αν τα Sendo κατασκευάζονται από ένα low-end Κινέζικο εργοστάσιο, όπως λέει ο φίλος παραπάνω, ή αν κατασκευάζονται από Ιαπωνικό όμιλο (έστω με Ιαπωνικές προδιαγραφές) που έχει και εκτεταμένη παρουσία (γραμμές παραγωγής) στην Ευρώπη (Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία, Γερμανία κτλ, όχι Πολωνία, Σλοβακία κοκ).

...ό,τι γενίκευση και να θέλεις να κάνεις, υπαρκτές διαφορές θα βρεις.

Οι φραγκάτοι σαφώς δεν θα κάνουν μικρο-έρευνα αγοράς, γιατί δεν σκέφτονται τα 70€ διαφοράς...

...ξέχασες να πεις βέβαια ότι και πριν από 20-30 χρόνια ήταν πολυτέλεια να έχεις κλιματιστικό στο σπίτι, ενώ τώρα, θεωρείται δεδομένο για ένα πολύ ευρύτερο κοινωνικό φάσμα...

Στη μικρο-μεσαία κατηγορία είναι πιο έντονος ο ανταγωνισμός και μεγαλύτερο το μερίδιο αγοράς.

Επεξ/σία από vgiozo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vgiozo είπε

Ο μηδενισμός προς αναζήτηση like δεν βγάζει πουθενά...

Το ζήτημα εδώ είναι αν τα Sendo κατασκευάζονται από ένα low-end Κινέζικο εργοστάσιο, όπως λέει ο φίλος παραπάνω, ή αν κατασκευάζονται από Ιαπωνικό όμιλο (έστω με Ιαπωνικές προδιαγραφές) που έχει και εκτεταμένη παρουσία (γραμμές παραγωγής) στην Ευρώπη.

...ό,τι γενίκευση και να θέλεις να κάνεις, υπαρκτές διαφορές θα βρεις.

Οι φραγκάτοι σαφώς δεν θα κάνουν μικρο-έρευνα αγοράς, γιατί δεν σκέφτονται τα 70€ διαφοράς...

...ξέχασες να πεις βέβαια ότι και πριν από 20-30 χρόνια ήταν πολυτέλεια να έχεις κλιματιστικό στο σπίτι, ενώ τώρα, θεωρείται δεδομένο για ένα πολύ ευρύτερο κοινωνικό φάσμα...

Στη μικρο-μεσαία κατηγορία είναι πιο έντονος ο ανταγωνισμός και μεγαλύτερο το μερίδιο αγοράς.

Δε διαφωνούμε σε τίποτα, εγώ δε θεωρώ την παραγωγή στην Κίνα κακή. Εσείς κάνετε τη διάκριση, λες και έχει νόημα. Το δικό μου πόιντ είναι ότι τσιμπάμε σαν αρπακτικά το φθηνότερο διαθέσιμο, γιατί κατά γενικό κανόνα ποτέ η παραπάνω τιμή (πλέον) δεν αποδίδει τα ανάλογα "εγγυημένα επιπλέον" χρόνια λειτουργίας. Πχ, ένα αριέλλι των 280 ευρώ θα κρατήσει 7-10 χρόνια και ένα γκρηη θα πιάσει τα 15, με κόστος σχεδόν 400. Ε, ίδια προϊόντα είναι στην τελική, το οικονομικό τους ισοδύναμο τέτοιο είναι.

Το ίδιο είπα και για το δεύτερο σκέλος. Από εκεί που ο μεσαιοταξίτης έλληνας έπαιρνε ιαπωνικό 100% μιτσουμπίσι του χιλιάρικου προ 10ετίας και ο Ινδός μεσοαστός έκανε αέρα με βεντάλια, τώρα, με τη συμπίεσή του Έλληνα προς τα κάτω λόγω κομμουνιστικοποίησης της κοινωνίας (φορολογία 50%, λαϊκισμός, μεγέθυνση του δημοσίου εν καιρώ κρίσης κλπ) παίρνει ό,τι περίπου θα πάρει κι ο Ινδός που είχε παλιά τη βεντάλια: Μία κάπως αξιοπρεπή κινεζιά του 400ρικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gia_nnis είπε

-Αυτο που θα εχει την πιο ησυχη εξωτερικη μοναδα..

-Που θα μπορει να πεφτει στα 200watt και μετα να σβηνει(ελαχιστα δουλευουν ετσι..)

-Να εχει μεγαλη εγγυηση χωρις να στα παιρνουν καθε χρονο με την πολιτικη τους...

-

Αυτά ρωτάω ναι , άρα που καταλήγεισ ? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...