Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

Μεταξύ invertor Omnia eco R32 12000 + WiFi module και Gree lomon 12000 n3 με R32 και ενσωματωμένο WiFi module  στα ίδια λεφτά (το invertor 10 με το wifi module euro πιο ακριβό) πιο θα διαλέγατε για μόνο ψύξη σε 24 τετραγωνικά σπίτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επεξ/σία από marjel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Γιατί δεν απευθύνεσαι στον εγκαταστάτη ή σε αυτόν που σου κάνει 2 φορές τον χρόνο συντήρηση ; 

Ο ψυκτικός λόγο φόρτου εργασίας θα αργήσει να έρθει όμως μου είπε πως δεν έχει κάποια ιδεα για το τι μπορεί να είναι διότι όπως  είπε φρεον από την στιγμή που φέρνει ψύξη ακόμα και αν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα δεν θέλει.....είπε κάτι για φραγμό. Για αυτό ζητάω τα φώτα σας για το τι μπορεί να είναι ώστε να έχω μια ιδεα πάνω κάτω όταν έρθει για τις πιθανές βλάβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, andreas b είπε

Ο ψυκτικός λόγο φόρτου εργασίας θα αργήσει να έρθει όμως μου είπε πως δεν έχει κάποια ιδεα για το τι μπορεί να είναι διότι όπως  είπε φρεον από την στιγμή που φέρνει ψύξη ακόμα και αν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα δεν θέλει.....είπε κάτι για φραγμό. Για αυτό ζητάω τα φώτα σας για το τι μπορεί να είναι ώστε να έχω μια ιδεα πάνω κάτω όταν έρθει για τις πιθανές βλάβες.

Πολύ πιθανό αυτό που σου είπε, από εκεί και πέρα οτι και να πούμε δεν έχει νόημα, θα έρθει αυτός να το εξετάσει και να δει τι συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Το συγκεκριμένο θέμα έχει αγαπηθεί απο πολλούς μιας και σε αυτό το θέμα βρίσκουμε απαντήσεις για διάφορα θέματα που αφορούν τον κλιματισμό απο μια απλή πρόταση για αγορά κλιματιστικού με βάση το budget μας και τις ανάγκες του χώρου μας μέχρι και συμβουλές για τεχνικά προβλήματα με τα κλιματιστικά μας.

Αυτό το θέμα τρέχει απο το 2009 και έχει φτάσει πλέον τις 348 σελίδες  . Ενα μεγάλο καλάθι όπου ο καθένας ποστάρει την ερώτηση του και ο καθένας μοιράζεται την γνώση του με άλλους . 


Κάποιοι θα ξέρετε ότι πλέον το insomnia μας έδωσε τη δυνατότητα να δημιουργήσουμε Clubs (κοινότητες) .   
Λόγω της μεγάλης απήχησης θεώρησα λοιπόν σωστή κίνηση να δημιουργηθεί μια κοινότητα  (club)  που να αφορά τον κλιματισμό.
 

Η νέα αυτή προσθήκη στο insomnia (τα clubs) δίνει μεγάλες δυνατότητες οργάνωσης του περιεχομένου και των συζητήσεων αλλά και δυνατότητες να αρχειοθετηθούν τεχνικά άρθρα ή κάθε είδους συμβουλές που αφορούν τον κλιματισμό.

Όποιος θέλει μπορεί να  γίνει μέλος !
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Diskimpex είπε

Δεν ξερω το μηχανημα σου ,αλλα πολλα  γραφουν στις οδηγιες για συντηριση τους

Παρεθεσα τι ακριβως γραφουν οι οδηγιες.

Μια άλλη απορια είναι η πλευρα που μπαινουν  τα εξτρα φιλτρακια, είναι αδιαφορο απ οποια πλευρα κι αν τα βαλεις?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 3/6/2018 στις 8:30 ΜΜ, vgiozo είπε

Διαφωνούμε σε όλα και δεν συνεννοούμαστε, αλλά θα επιμείνω μόνο στο κομμάτι της Sendo.

Δεν έχω βρει καμία αναφορά για παραγωγή στη Κίνα, αντίθετα ο αρχικός κατασκευαστής είναι η Ιαπωνική Sanden, που έχει εργοστάσια - όπως διαβάζω - σε Ιαπωνία, Ευρώπη (Γαλλία, Ισπανία κ.α.), ΗΠΑ, Μεξικό, Ταϊλάνδη και φαίνεται πως είναι μεταξύ των πρώτων εταιρειών στο κόσμο στη παραγωγή συστημάτων air condition για αυτοκίνητα, ενώ ασχολείται και εμπορικές εφαρμογές ψύξης, θέρμανσης κτιρίων κοκ.

Σε δική της ιστοσελίδα, ωστόσο, δεν έχω βρει αναφορά σε κατασκευή οικιακών κλιματιστικών ...μπορεί να έχει περιορισμένη παρουσία, ανά χώρα, να είναι επιμέρους παραγωγή/συνεργασία της εκάστοτε αντιπροσωπείας με κάποια παραγωγική μονάδα που διατηρεί παγκοσμίως, δεν ξέρω....οπότε αυτό χρήζει διερεύνησης...αλλά δεν μιλάμε για τη γενική κατηγορία "Κίνα" κτλ.

Ο εισαγωγέας στην ιστοσελίδα του ισχυρίζεται ότιη μάρκα Sendo αποτελεί συνεργασία της Intercool Hellas (Sanden Intercool) με τη Sanden Ταϊλάνδης

Όποιος έχει Sendo κλιματιστικό, ας αναφέρει εντυπώσεις...με τη 10ετή εγγύηση, πολύ χαμηλά επίπεδα θορύβου (20 εσωτερικό, 42 εξωτερικό για το 9άρι Aeolos) και τα +2 χρόνια εγγύηση για εγκατάσταση από Leroy Merlin θα με ενδιέφερε...

Πιο πισω ειχα βρει σε διαφημισεις, πολλα μηχανηματα της εχουν λειτουργια follow me που εχουν τα μιντεα .Οτι τα φτιαχνει η μιντεα ειχε γραψει καποιος οτι του το ειπαν σε μαγαζια που  ρωταγε  .Και εγραφε τα πλασαρουν σαν ιδια με ινβεντορ εσωτερικα.

19 λεπτά πριν, rus είπε

Παρεθεσα τι ακριβως γραφουν οι οδηγιες.

Μια άλλη απορια είναι η πλευρα που μπαινουν  τα εξτρα φιλτρακια, είναι αδιαφορο απ οποια πλευρα κι αν τα βαλεις?

Διαβασα  εγραψες εχουν διαφορες οι ξενες οδηγιες με τις ελληνικες .Πιθανον υπαρχουν γενικα καποιες διαφορες λογω παρτιδας.Και δεν εβαλαν καποια θεματα στις  ελληνικες οδηγιες .Θα ελεγα κανε τηλεφωνο και στον τεχνικο σου.Τα εχτρα φιλτρακια απο οτι ξερω,ξεχωριζουν οι πλευρες πως θα μπουν.Μερικα γραφουν κιολας.

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Διαβασα  εγραψες εχουν διαφορες οι ξενες οδηγιες με τις ελληνικες .Πιθανον υπαρχουν γενικα καποιες διαφορες λογω παρτιδας.Και δεν εβαλαν καποια θεματα στις  ελληνικες οδηγιες .Θα ελεγα κανε τηλεφωνο και στον τεχνικο σου.Τα εχτρα φιλτρακια απο οτι ξερω,ξεχωριζουν οι πλευρες πως θα μπουν.Μερικα γραφουν κιολας.

Εγραψα ότι είναι ασαφείς. Δε μιλαμε για διαφορές λογω παρτιδας αλλα για ασαφεια και ελλειψη αναγραφης, στα περιεχομενα δεν περιγραφονται τα εξτρα φιλτρακια(μόνο στη συντηρηση), αρα ουτε και απο ποια πλευρα κουμπωνουν. Τα κουμπωσε ο μαστορας που μου εκανε την εγκατασταση, αλλα πως ειμαι σιγουρος ότι τα τοποθετησε σωστα? Το τριπλο φιλτρο εχει τη λεια επιφανεια από την εξωτερικη πλευρα του μεγαλου φιλτρου, και το άλλο, το hera εχει τη λεια από την εσωτερικη.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Η λεια πλευρα πρεπει να ειναι εκει που πατα .Η μπροστα απο αυτα που ξερω ειναι η αγρια

Εχεις κι εσυ αυτά τα φιλτρακια? Το ΗΕRA μου το εβαλε να παταει από την αγρια πλευρα(αυτή που ειναι σαν πρασινη σιτα για κουνούπια. Η άλλη πλευρα είναι κατι σαν χαρτονενια βαση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω τι πουλανε και τι εχει καθε μηχανημα.Αυτο σαν χαρτονενια βαση το εχουν αρκετα φιλτρα.Οσο εχω δει μπαινει βαση, να βλεπει το εσωτερικο του μηχανηματος

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου ειπα τι εχει το δικο μου[invertor omnia plus] και περιεγραψα το hera. Η χαρτονενια επιφανεια τελικα πρεπει να βλεπει το εσωτερικο του μηχανήματος? Αρα καλα μου το εβαλε(η αγρια είναι εκει που πατα στο μεγαλο φιλτρο).

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως τα περιγραφεις  σωστα πρεπει να ειναι.Δεν χανεις και τιποτε και τηλεφωνο στην εταιρια για ολα τα θεματα .Και αυτο των οδηγιων τι παιζει ,για συντηριση και οτιδηποτε.Μπορει κατι να ξεφευγει.Αυτοι λογικα ξερουν τον μηχανημα τους καλυτερα.

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/5/2018 στις 4:41 ΜΜ, Kapoios Akuros είπε

Καλησπέρα και από μένα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Ενδιαφέρομαι για την αγορά κλιματιστικου.

Ο χώρος που θέλω να καλύψω είναι γύρω στα 25 τετραγωνικά (πάνω-κάτω).

Η χρήση θα είναι κυρίως ψύξη αλλά ενδεχομένως να δουλέψει και τον χειμώνα για ζέστη.

Κλιματιστικό Inverter AQUA THERMAL Aures 12000 BTU/h

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-aqua-thermal-aures-12000-btuh-62288296/

Ξέρει κανείς αν αξίζουν η να κοιτάξω για κάτι άλλο? 

Το budget είναι το πολύ μέχρι 400€...

Επειδή δεν έχει απαντήσει κανείς, και μέχρι το τέλος της εβδομάδας πρέπει να έχω κλιματιστικό στο σπίτι μου, είμαι ανάμεσα στο Aqua Thermal Aures 12 Btu στα 380 ευρώ με την εγκατάσταση και το Midea Blank 12 στα 399 με δωρεάν εγκατάσταση....

Ομοιότητες

12άρια, ιονιστή, ενεργειακή κλάση ψύξης/θέρμανσης A++ / A+++ ,

Διαφορές

10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη το Aqua (= 2 επιπλέον μιας και θα το εγκαταστήσουν αυτοί), 3 και 10 αντίστοιχα η εσωτερική και εξωτερική μονάδα το media.

R32 to Aqua  R410Α το media.

Οθόνη στο Aqua.

Λειτουργία αφύγρανσης: στο Aqua.

Θεωρητικά (στα χαρτιά) πιο αθόρυβο το Aqua.....

 

Το λοιπόν, αν μείνουμε "στα χαρτιά", το Aqua μοιάζει καλύτερο, το Midea όμως φέρει άλλο βάρος λόγω ονόματος....

Να το ρισκάρω με το Aqua ή θα το μετανοιώσω?

Εσείς τι θα παίρνατε?

 

 

Επεξ/σία από Tzimmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

21 λεπτά πριν, Tzimmys είπε

Επειδή δεν έχει απαντήσει κανείς, και μέχρι το τέλος της εβδομάδας πρέπει να έχω κλιματιστικό στο σπίτι μου, είμαι ανάμεσα στο Aqua Thermal Aures 12 Btu στα 380 ευρώ με την εγκατάσταση και το Midea Blank 12 στα 399 με δωρεάν εγκατάσταση....

Ομοιότητες

12άρια, ιονιστή, ενεργειακή κλάση ψύξης/θέρμανσης A++ / A+++ ,

Διαφορές

10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη το Aqua (= 2 επιπλέον μιας και θα το εγκαταστήσουν αυτοί), 3 και 10 αντίστοιχα η εσωτερική και εξωτερική μονάδα το media.

R32 to Aqua  R410Α το media.

Οθόνη στο Aqua.

Λειτουργία αφύγρανσης: στο Aqua.

Θεωρητικά (στα χαρτιά) πιο αθόρυβο το Aqua.....

Το λοιπόν, αν μείνουμε "στα χαρτιά", το Aqua μοιάζει καλύτερο, το Midea όμως φέρει άλλο βάρος λόγω ονόματος....

Να το ρισκάρω με το Aqua ή θα το μετανοιώσω?

Εσείς τι θα παίρνατε?

Μεγαλη εγγυηση πολλοι δινουν,αλλα ολοι εχουν και ορους.Δεν τους συμφερει κατι, θα βρουν να  πουν αλλο που γραφουν

Εδω αλλος γραφει για 5 χρονια σε αλλο μοντελο, αντε βρες τι παιζει  https://www.biolux.gr/product/ψύξη-θέρμανση/κλιματιστικά/aquathermal-aqad-12/?ref=bestprice.gr  Ρωτα και σε αλλο μαγαζι να τσεκαρεις αυτα τα μηχανηματα που θες .Και να στα δειξουν καπου

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, marjel είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Μεταξύ invertor Omnia eco R32 12000 + WiFi module και Gree lomon 12000 n3 με R32 και ενσωματωμένο WiFi module  στα ίδια λεφτά (το invertor 10 με το wifi module euro πιο ακριβό) πιο θα διαλέγατε για μόνο ψύξη σε 24 τετραγωνικά σπίτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καμια γνωμη ?

24 λεπτά πριν, Tzimmys είπε

Επειδή δεν έχει απαντήσει κανείς, και μέχρι το τέλος της εβδομάδας πρέπει να έχω κλιματιστικό στο σπίτι μου, είμαι ανάμεσα στο Aqua Thermal Aures 12 Btu στα 380 ευρώ με την εγκατάσταση και το Midea Blank 12 στα 399 με δωρεάν εγκατάσταση....

Ομοιότητες

12άρια, ιονιστή, ενεργειακή κλάση ψύξης/θέρμανσης A++ / A+++ ,

Διαφορές

10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη το Aqua (= 2 επιπλέον μιας και θα το εγκαταστήσουν αυτοί), 3 και 10 αντίστοιχα η εσωτερική και εξωτερική μονάδα το media.

R32 to Aqua  R410Α το media.

Οθόνη στο Aqua.

Λειτουργία αφύγρανσης: στο Aqua.

Θεωρητικά (στα χαρτιά) πιο αθόρυβο το Aqua.....

Το λοιπόν, αν μείνουμε "στα χαρτιά", το Aqua μοιάζει καλύτερο, το Midea όμως φέρει άλλο βάρος λόγω ονόματος....

Να το ρισκάρω με το Aqua ή θα το μετανοιώσω?

Εσείς τι θα παίρνατε?

Αν ήταν μονόδρομος τα 2 εγώ θα πήγαινα σε Midea λόγο ονόματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...