Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νεα μοντελα ειναι.Πηγαινε να στα δειξουν καπου . Ειναι και τι παει απο εμφανιση για το σπιτι σου. Το gree γενικα ειναι παγκοσμια φιρμα .Θα βρισκεις ανταλλακτικα απο εξωτερικο αν τυχει κατι .

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Tzimmys είπε

Επειδή δεν έχει απαντήσει κανείς, και μέχρι το τέλος της εβδομάδας πρέπει να έχω κλιματιστικό στο σπίτι μου, είμαι ανάμεσα στο Aqua Thermal Aures 12 Btu στα 380 ευρώ με την εγκατάσταση και το Midea Blank 12 στα 399 με δωρεάν εγκατάσταση....

Ομοιότητες

12άρια, ιονιστή, ενεργειακή κλάση ψύξης/θέρμανσης A++ / A+++ ,

Διαφορές

10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη το Aqua (= 2 επιπλέον μιας και θα το εγκαταστήσουν αυτοί), 3 και 10 αντίστοιχα η εσωτερική και εξωτερική μονάδα το media.

R32 to Aqua  R410Α το media.

Οθόνη στο Aqua.

Λειτουργία αφύγρανσης: στο Aqua.

Θεωρητικά (στα χαρτιά) πιο αθόρυβο το Aqua.....

Το λοιπόν, αν μείνουμε "στα χαρτιά", το Aqua μοιάζει καλύτερο, το Midea όμως φέρει άλλο βάρος λόγω ονόματος....

Να το ρισκάρω με το Aqua ή θα το μετανοιώσω?

Εσείς τι θα παίρνατε?

Midea χωρίς πολύ σκέψη.

Στις 3/6/2018 στις 8:30 ΜΜ, vgiozo είπε

Διαφωνούμε σε όλα και δεν συνεννοούμαστε, αλλά θα επιμείνω μόνο στο κομμάτι της Sendo.

Δεν έχω βρει καμία αναφορά για παραγωγή στη Κίνα, αντίθετα ο αρχικός κατασκευαστής είναι η Ιαπωνική Sanden, που έχει εργοστάσια - όπως διαβάζω - σε Ιαπωνία, Ευρώπη (Γαλλία, Ισπανία κ.α.), ΗΠΑ, Μεξικό, Ταϊλάνδη και φαίνεται πως είναι μεταξύ των πρώτων εταιρειών στο κόσμο στη παραγωγή συστημάτων air condition για αυτοκίνητα, ενώ ασχολείται και εμπορικές εφαρμογές ψύξης, θέρμανσης κτιρίων κοκ.

Σε δική της ιστοσελίδα, ωστόσο, δεν έχω βρει αναφορά σε κατασκευή οικιακών κλιματιστικών ...μπορεί να έχει περιορισμένη παρουσία, ανά χώρα, να είναι επιμέρους παραγωγή/συνεργασία της εκάστοτε αντιπροσωπείας με κάποια παραγωγική μονάδα που διατηρεί παγκοσμίως, δεν ξέρω....οπότε αυτό χρήζει διερεύνησης...αλλά δεν μιλάμε για τη γενική κατηγορία "Κίνα" κτλ.

Ο εισαγωγέας στην ιστοσελίδα του ισχυρίζεται ότιη μάρκα Sendo αποτελεί συνεργασία της Intercool Hellas (Sanden Intercool) με τη Sanden Ταϊλάνδης

Όποιος έχει Sendo κλιματιστικό, ας αναφέρει εντυπώσεις...με τη 10ετή εγγύηση, πολύ χαμηλά επίπεδα θορύβου (20 εσωτερικό, 42 εξωτερικό για το 9άρι Aeolos) και τα +2 χρόνια εγγύηση για εγκατάσταση από Leroy Merlin θα με ενδιέφερε...

Το πρώτο που μπορούμε να κάνουμε αν θέλουμε να ψάξουμε περαιτέρω τι γίνεται, είναι να αναζητήσουμε πληροφορίες από τυχόν συζητήσεις σε ξένα fora.

Το δεύτερο είναι να δοκιμάσουμε να στείλουμε ένα email στους υπεύθυνους του ομίλου να μας πούνε την χώρα που κατασκευάζονται τα κλιματιστικά προέλευση ανταλλακτικών συμπιεστές κτλ.

Διαφορετικά, απλά περιμένουμε όταν θα έχει χρησιμοποιήσει ο κόσμος τέτοια μηχανήματα και θα υπάρχει σχετικό feedback από skroutz ή άλλες σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Midea χωρίς πολύ σκέψη.

Το πρώτο που μπορούμε να κάνουμε αν θέλουμε να ψάξουμε περαιτέρω τι γίνεται, είναι να αναζητήσουμε πληροφορίες από τυχόν συζητήσεις σε ξένα fora.

Το δεύτερο είναι να δοκιμάσουμε να στείλουμε ένα email στους υπεύθυνους του ομίλου να μας πούνε την χώρα που κατασκευάζονται τα κλιματιστικά προέλευση ανταλλακτικών συμπιεστές κτλ.

Διαφορετικά, απλά περιμένουμε όταν θα έχει χρησιμοποιήσει ο κόσμος τέτοια μηχανήματα και θα υπάρχει σχετικό feedback από skroutz ή άλλες σελίδες.

Έχω επικοινωνήσει εδώ και 1-2 μέρες με τη Sanden Ευρώπης (Γαλλία) και Ταϊλάνδης, δεν έχω λάβει κάποια απάντηση ακόμη (αν η Sanden διαθέτει κατά τόπους οικιακά κλιματιστικά)

Τί να βρεις σε ξένα φόρα, όταν τα Sendo φαίνεται πως είναι "αποκλειστικά" φίρμα κλιματιστικών για την ελληνική αγορά, χωρίς ευρεία παρουσία του κατασκευαστή στον τομέα των οικιακών κλιματιστικών;

Ένα σχόλιο χρήστη είχα βρει πριν από αρκετές σελίδες, πολύ ευχαριστημένος δήλωνε, αλλά είναι μικρό το δείγμα.

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, vgiozo είπε

Έχω επικοινωνήσει εδώ και 1-2 μέρες με τη Sanden Ευρώπης (Γαλλία) και Ταϊλάνδης, δεν έχω λάβει κάποια απάντηση ακόμη (αν η Sanden διαθέτει κατά τόπους οικιακά κλιματιστικά)

Τί να βρεις σε ξένα φόρα, όταν τα Sendo φαίνεται πως είναι "αποκλειστικά" φίρμα κλιματιστικών για την ελληνική αγορά, χωρίς ευρεία παρουσία του κατασκευαστή στον τομέα των οικιακών κλιματιστικών;

Ένα σχόλιο χρήστη είχα βρει πριν από αρκετές σελίδες, πολύ ευχαριστημένος δήλωνε, αλλά είναι μικρό το δείγμα.

To Sendo ειναι ελληνικο private label ανηκει στην intercool, φτιαχνεται σε χαμηλησ ποιοτητασ κινεζικο εργοσατασιο chigo

16 ώρες πριν, marjel είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Μεταξύ invertor Omnia eco R32 12000 + WiFi module και Gree lomon 12000 n3 με R32 και ενσωματωμένο WiFi module  στα ίδια λεφτά (το invertor 10 με το wifi module euro πιο ακριβό) πιο θα διαλέγατε για μόνο ψύξη σε 24 τετραγωνικά σπίτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

H σταθμη θορυβου του Inventor Omnia ειναι στα 22DB ενω του Gree Lomo ειναι στα 28DB , η διαφορα ειναι μεγαλη θα προτιμουσα το Οmnia

 

Επεξ/σία από lexusr450
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω διαφορους να γραφουν οτι ψαχνουν ενα φτηνο μηχανημα.

Τους προτεινω να μη τσιγγουνευτουν και να δωσουν 100-150€ παραπανω και να παρουν ενα επωνυμο εστω και μεσαιας κλασης που θα εχει μια καλη ενεργιακη αποδοσηγιατί, οτι "κερδισουν" με κάποια φτηνή  θα το δωσουν μετα και στο πολλαπλασιο στην . Επισης με την επωνυμη θα εχουν υποστηριξη σε ανταλακτικα και δεν θα αναγκαστουν να αλλαξουν μηχανημα επειδη δεν θα βρισκουν.

Γενικος κανονας που ισχευει για ολες τις ηλεκτρικες συσκευες...καθε λιγο και λιγακι ενφανιζεται στην αγορα και μια καινουρια μαρκα, που δεν την ξερει η μανα της και μετα από κανα δυο-τρία χρονια εξαφανιζεται απο την αγορα. Κοιταμε παντα για καποια συσκευη που υπαρχει επισημη αντιπροσωπεια και οχι για αυτες που απλα αναφερεται μονο καποιος εισαγωγεας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει άραγε εμπειρία από τα wifi module (και app) των διαφόρων κλιματιστικών ? Γιατί πολλοί τα διαφημίζουν, αλλά λίγα από αυτά είναι πραγματικά πρακτικά και χρήσιμα.

Για παράδειγμα η όλη υλοποίηση του wifi από την Inventor (τόσο το module οσο και το app invmateII) είναι με διαφορά το πιο άχρηστο πράγμα που υπάρχει, μιας και οι αποσυνδέσεις των wifi κλιματιστικών από το ρουτερ είναι συνεχείς (οπότε το κλιματιστικό φαίνεται offline στο app και άρα δεν μπορείς να το χειριστείς απομακρυσμένα), ενώ το ίδιο το app έχει μόνον τις απολύτως βασικές επιλογές και τίποτε παραπάνω.

Υπάρχει κάποιος άραγε πρεγματικά ευχαριστημένος από το wifi κάποιου κλιματιστικού ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, lexusr450 είπε

To Sendo ειναι ελληνικο private label ανηκει στην intercool, φτιαχνεται σε χαμηλησ ποιοτητασ κινεζικο εργοσατασιο chigo

Για τα σεντο αλλος εψαξε πιο πισω  σε μαγαζια , και του ειπαν ειναι απο μιντεα .Τα μιντεα διαφημιζουν λειτουργια follow me  .https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/midea-prime-ma2-12nxd0.html
 
 
3 ώρες πριν, lexusr450 είπε

 

H σταθμη θορυβου του Inventor Omnia ειναι στα 22DB ενω του Gree Lomo ειναι στα 28DB , η διαφορα ειναι μεγαλη θα προτιμουσα το Οmnia

Εδω αρθρο γραφει  αισθηση σαν αυρα και τα δυο  https://teteleste.wordpress.com/2014/11/12/ήχος-θόρυβος-ηχορρύπανση/

Μηπως κοροιδευουν οι εταιριες να πουλανε

22 λεπτά πριν, NoiSy MaN είπε

Κανείς που να έχει εμπειρία με κλιματιστικά pitsos παιδιά?

Λειτουργια follow me, μιντεα μεσα του .Ποιοτητα αγνωστη

https://www.oikomarket.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1698

Επεξ/σία από Diskimpex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 λεπτά πριν, blazar είπε

Ξέρετε την μάρκα cvmore; Είδα ότι είναι πολύ οικονομική και δίνει 10 χρόνια εγγύηση και στις 2 μονάδες.Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία;

Φαινεται σαν γερμανικη εταιρια .Αγνωστο που τα φτιαχνει .Γραφει πουλα και σε αλλες χωρες .https://cvmore.com/el/ποιοι-είμαστε/# 

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Φαινεται σαν γερμανικη εταιρια .Αγνωστο που τα φτιαχνει .Γραφει πουλα και σε αλλες χωρες .https://cvmore.com/el/ποιοι-είμαστε/# 

Απλά μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο φθηνή και δίνει 10ετη εγγύηση. Λεω πως κάποιο λάκο θα έχει... Άλλες εταιρίες πολύ πιο γνωστές και ακριβές, δίνουν 2-3 έτη εγγύηση στην εσωτερική μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περυσι το καλοκαιρι νομιζω, καποικος ειχε γραψει για ενα σπρυ που ψεκαζουμε τα φιλτρα και το κλιματιστικο για μικροβια κλπ. Ξερει καποιος να μας πει ποιο ειναι το προϊον ? Ειναι κατι αλλο που πρεπει να κανω για τον καθαρισμο του Α/C? Εχω ενα 24αρι inventor και ενα samsung 9αρι στο δωματιο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...