Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακριά απο nordstar! Της γιαγιάς μου χάλασε ενώ χρησιμοποιήθηκε 10-15 φορές το πολύ και φυσικά επειδή ήταν 3 χρόνων ο πωλητής είπε δε μπορώ να κάνω τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 23/7/2018 στις 11:42 ΠΜ, niktac είπε

καμία γνώμη άποψη για αυτά? https://www.bestprice.gr/item/2153590951/nordstar-cs-35v3a-m.html μου τα έχουν προτείνει σαν πολύ καλά για την τιμή τους

Eδω γραφει συμπιεστη πανασονικ και 5 χρονια εγγυηση .Ρωτα τους να τσεκαρεις τι σου ειπαν

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/cs-35v3a-m-ay4h-seira-new-inverter?ref=bestprice.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρησα οτι αφου εκλεισα το ac , εβγαινε νερο απο το εξωτερικο σωληνακι (ελαχιστη ποσοτητα) ακομη και μετα απο 5 ωρες αφοτου το ειχα κλεισει.

Η αποδοση δεν εχει επηρεαστει καθολου.

Ειναι λογικη 'συμπεριφορα' ή μπορει να εχω προβλημα στο μελλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, andreamk13 είπε

Μονο Daikin παιδες.. Οτι καλυτερο έχω βάλει στο σπίτι.. 

Δεν διαφωνεί κανείς αλλά όσο αφορά κλιματιστικά οικείας αν δεν επιλέξεις να εγκαταστήσεις πολύ καλή σειρά δεν βρίσκω προσωπικά το λόγο να δαπανήσει κάποιος χρήματα για να εγκαταστήσει τις οικονομικές σειρές (sensira, b series)

Επεξ/σία από cger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δικιά μου δεν με ρώτησε(όπως κάνει πάντα βέβαια..) και αγόρασε ένα κλιματιστικό για το διαμέρισμα στην Ελλάδα

Έχουμε ένα Gree 12αρι και δεν φτάνει για όλο το σπίτι που είναι 120 τετραγωνικά και παρήγγειλε ένα ακόμη για το υπόλοιπο μισό

Παρήγγειλε το Juro Pro OXYGEN  12K 

Με εξωτερική μονάδα Panasonic

10 χρόνια εγγύηση στα 500€ μαζί με την τοποθέτηση

Νομίζω ότι είναι αυτό στο παρακάτω (τυχαίο)λινκ

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186001-juro pro-oxygen-eco-12k

Το κλιματικό-ά που θα έχουμε θα δουλεύουν μόνο για ψύξη για ένα-δύο μήνες το καλοκαίρι μόνο

Έκανε καλή επιλογή ή την κάνει την δουλειά του;

Επεξ/σία από Superuser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Superuser είπε

Η δικιά μου δεν με ρώτησε(όπως κάνει πάντα βέβαια..) και αγόρασε ένα κλιματιστικό για το διαμέρισμα στην Ελλάδα

Έχουμε ένα Gree 12αρι και δεν φτάνει για όλο το σπίτι που είναι 120 τετραγωνικά και παρήγγειλε ένα ακόμη για το υπόλοιπο μισό

Παρήγγειλε το Juro Pro OXYGEN  12K 

Με εξωτερική μονάδα Panasonic

10 χρόνια εγγύηση στα 500€ μαζί με την τοποθέτηση

Νομίζω ότι είναι αυτό στο παρακάτω (τυχαίο)λινκ

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186001-juro pro-oxygen-eco-12k

Το κλιματικό-ά που θα έχουμε θα δουλεύουν μόνο για ψύξη για ένα-δύο μήνες το καλοκαίρι μόνο

Έκανε καλή επιλογή ή την κάνει την δουλειά του;

Και τα 2 aircondition έχουν τοποθετηθεί στο σαλόνι;

Είναι ενιαίος ό χώρος, έχεις διαδρόμους; Τώρα όσο αφορά την επιλογή θα δείξει με τον καιρό κυρίως επειδή είναι καινούριες παραλαβές με r32. Επίσης φαίνεται ότι έχει 5 χρόνια εγγύηση και όχι 10

 

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, cger είπε

Και τα 2 aircondition έχουν τοποθετηθεί στο σαλόνι;

Είναι ενιαίος ό χώρος, έχεις διαδρόμους; Τώρα όσο αφορά την επιλογή θα δείξει με τον καιρό κυρίως επειδή είναι καινούριες παραλαβές με r32. Επίσης φαίνεται ότι έχει 5 χρόνια εγγύηση και όχι 10

 

Είναι παλιάς διαρρύθμισης

Το ένα είναι πάνω από την κύρια είσοδο που ψυχει σαλόνι αριστερά, τραπεζαρία δεξιά και το μικρό Χωλ

Και το τωρινό που θα μπει στο άλλο μικρό Χωλ πάνω από το μπάνιο και θα ψυχει(με πόρτες ανοιχτές) κρεβατοκάμαρα, παιδικό δωμάτιο και κουζίνα

Φέραμε ειδικό και μας πρότεινε ότι αυτό το σημείο είναι το ιδανικότερο

Τα δύο Χωλ είναι σε διάταξη Τ 

Νότια(αρχή) της κάθετης γραμμής είναι το ένα και αριστερά(αρχή) της οριζόντιας γραμμής θα μπει το τωρινό

Στην ένωση των δύο γραμμών υπάρχει πόρτα που συνήθως είναι πάντα ανοιχτή

Μόλις ρώτησα την δικιά μου και είπε 5 χρόνια η εσωτερική μονάδα και 10 χρόνια η εξωτερική (Panasonic)

 

Επεξ/σία από Superuser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2018 στις 9:46 ΜΜ, devil-ji είπε

Παρατηρησα οτι αφου εκλεισα το ac , εβγαινε νερο απο το εξωτερικο σωληνακι (ελαχιστη ποσοτητα) ακομη και μετα απο 5 ωρες αφοτου το ειχα κλεισει.

Η αποδοση δεν εχει επηρεαστει καθολου.

Ειναι λογικη 'συμπεριφορα' ή μπορει να εχω προβλημα στο μελλον?

Εντύπωση μου κάνει να βγαίνει το νερό για 5 ώρες. Όταν λειτουργείς το κλιματιστικό στην ψύξη, πριν το κλείσεις άσε να λειτουργεί ένα 5 λεπτό μόνο με τον ανεμιστήρα. Εικάζω οτι έχει πιάσει πάγο το στοιχείο και αργεί να λιώσει.

8 ώρες πριν, Superuser είπε

Η δικιά μου δεν με ρώτησε(όπως κάνει πάντα βέβαια..) και αγόρασε ένα κλιματιστικό για το διαμέρισμα στην Ελλάδα

Έχουμε ένα Gree 12αρι και δεν φτάνει για όλο το σπίτι που είναι 120 τετραγωνικά και παρήγγειλε ένα ακόμη για το υπόλοιπο μισό

Παρήγγειλε το Juro Pro OXYGEN  12K 

Με εξωτερική μονάδα Panasonic

10 χρόνια εγγύηση στα 500€ μαζί με την τοποθέτηση

Νομίζω ότι είναι αυτό στο παρακάτω (τυχαίο)λινκ

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186001-juro pro-oxygen-eco-12k

Το κλιματικό-ά που θα έχουμε θα δουλεύουν μόνο για ψύξη για ένα-δύο μήνες το καλοκαίρι μόνο

Έκανε καλή επιλογή ή την κάνει την δουλειά του;

Αν η εξωτερική μονάδα είναι panasonic τότε θα είναι καλό, αλλά γενικά σαν μάρκα τα juro pro δεν λένε κάτι.

120 τμ δεν καλύπτεις με τίποτα ούτε με 2 κλιματιστικά εκτός αν θέλετε μόνο το σαλόνι ή ένα μέρος του σπιτιού, να ρωτήσετε ψυκτικό ή μηχανολόγο μηχανικό να σας πει τις θερμικές απαιτήσεις του χώρου σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά Panasonic ρε παιδιά... Εντάξει έχει ξεφύγει το marketing, και η συγκεκριμένη εταιρεία το κάνει διαρκώς ειδικά χρησιμοποιώντας το όνομα της Panasonic σαν να προσπαθεί να "ταυτίσει" εμμέσως το προιόν της που είναι 100% κινεζο-φασόν με την Panasonic! Το να αναφέρεις ότι η εξωτερική σου μονάδα (και η εκάστοτε μονάδα) τι μάρκας κομπρεσέρ φοράει είναι από παραπλανητικό ως πολύ παραπλανητικό! Δηλαδή αν φοράει GMCC πχ κάποιου άλλου θα δηλώνει ότι έχει εξωτερική μονάδα Toshiba? 

Με τρελαίνει λιγάκι αυτό γιατί το να σου χαλάσει το κομπρεσέρ σαν εξάρτημα είναι σχεδόν σαν να πιάνεις το τζόκερ! Αν δεν χαλάσει από την αρχή, στατιστικά αντέχει μέχρι να πεθάνει η συσκευή. Αυτά που χαλάνε πολύ πιο εύκολα και κοστολογικά δεν βγαίνει το νούμερο να αλλαχτούν γιατί είναι πανάκριβα είναι οι πλακέτες (με κάτω από 200€ στο φιλικό πολύ δύσκολα να τη γλυτώσεις), και οι πλακέτες στα φασόν κλιματιστικά ούτε με σφαίρες δεν είναι της Panasonic. Κάποιοι Κινέζοι κατασκευαστές κλιματιστικών φτιάχνουν In-house πλακέτες κάποιοι άλλοι κάνουν outsourcing σε εταιρείες που φτιάχνουν μόνο πλακέτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eβγαλα το παλιο κλιματιστικο(9.000 btu) κι εμεινε η βαση της εξωτερικης μοναδας να την βγαλω κι εκεινη η να την αφησω για το νεο κλιματιστικο(αν κι αυτο ειναι (12000 btu) κι αλλης εταιριας ).Η να την βγαλουν ο εγκαταστατης ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...