Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμπειρία μου μέτα από αγορά Κλιματιστικών από τον Κοτσόβολο:

Πηγαίνοντας στο κατάστημα Παρασκευή για να επιστρέψω ένα προιόν, η υπάλληλος αρνήθηκε να με εξυπηρετήσει, με την αιτιολογία ότι έιχε πολύ δουλεία σε όλα τα ταμεία και μου είπε να ξαναπάω την Δευτέρα. Υποθέτω δεν θα γινόταν το ίδιο αν ήθελα να αγοράσω κάτι. Έπισης οι παραγγέλιες αν κάποιος επισκεφθεί το κατάστημα επιβαρύνονται με μεταφορικά(π.χ οικιακές συσκεύες κτλ),για ακριβώς το ίδιο προιόν που αναφέρει στο site με δωρεάν μεταφορικά. Από την εμπειρία μου η προσφορά με την αγορά Κλιματιστικού με δωρεάν εγκατάσταση + 100€ δωροεπιταγή για επόμενη αγορά,είναι εικονική καθώς στα περισσότερα προιόντα χρεώνεσαι την εγκατάσταση και την δωροεπιταγή στην υπερ-αξία τιμής πώλησης και δίνεις και λίγο παραπάνω ακόμα + ότι κρατάς το παλιό σου κλιματιστίκό που μπορείς να το αξιοποιήσεις όπως επιθυμείς, με πιθανότητα και χρηματικού κέρδους,από το να το δώσεις για ανακύκλωση στην εταιρεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις ‎28‎/‎7‎/‎2018 στις 12:38 ΠΜ, Tantalord είπε

Εμπειρία μου μέτα από αγορά Κλιματιστικών από τον Κοτσόβολο:

Πηγαίνοντας στο κατάστημα Παρασκευή για να επιστρέψω ένα προιόν, η υπάλληλος αρνήθηκε να με εξυπηρετήσει, με την αιτιολογία ότι έιχε πολύ δουλεία σε όλα τα ταμεία και μου είπε να ξαναπάω την Δευτέρα.

Koυβαλησες μαζι σου το προϊον και σου ειπε να το ξαναφερεις τη Δευτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rus είπε

Koυβαλησες μαζι σου το προϊον και σου ειπε να το ξαναφερεις τη Δευτερα?

Όχι,παρέλαβαν τα κλιματιστικά από το χώρο μου,και είχα πάει να ακυρώσω τον διακανονισμό. 2ή φορά πήγα για τον ίδιο λόγο...Την πρώτη δικαιολογημένα καθώς έπρεπε να τα παραλάβουν πρώτα.

Στις 26/7/2018 στις 8:50 ΜΜ, challenger_4 είπε

Ο Κωτσόβολος έχει Carrier 12άρι στα 449 με εγκατάσταση, Toyotomi 12άρι στα 449 με εγκατάσταση και Pitsos 12άρι στα 449 με εγκατάσταση.
Ποιό είναι καλύτερη επιλογή; 

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-omnia-eco-o3mvi32-09wifir-με-ιονιστή-1211770.html

Ίσως η ποιό συμφέρουσα προσφορά μέχρι στιγμής σε 9.000Βtu δεδομένου της δωροεπιταγής και της δωρεάν εγκατάστασης. Απλά ίσως υπάρχουν κάποιες μικρές χρεώσεις αναλόγως την εγκατάσταση. 10 χρόνια εγγύηση

Επεξ/σία από Tantalord
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h12b4-fmr1di-eu-wifi-12000btu-inverter-p-HAP.001963
Το έχουν στα  287.

Διάβασα προηγούμενα ποστ σε σχέση με αυτή τη μάρκα και έχω ανάμεικτα συναισθήματα.
Το θέλω κυρίως για ψύξη.
Θα είναι σε ενιαίο χώρο ~20τμ, με 2,70 ύψος με διπλά τζάμια.

Το θέμα είναι, υπάρχει κάτι καλύτερο στα <300? (ελπίζω να βγει συνολικά στα 350 περίπου με την εγκατάσταση)
Το ίσοπ χρεώνει 70 για την εγκατάσταση, έχετε να προτείνεται από κάπου αλλού να κάνουν σωστή δουλειά?

Επεξ/σία από SouLSLayeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SouLSLayeR είπε

Διάβασα προηγούμενα ποστ σε σχέση με αυτή τη μάρκα και έχω ανάμεικτα συναισθήματα.

Οπως εχω πει πιο παλιά έχω το προηγούμενο μοντελο και ειμαι υπερ ικανοποιημένος

Στις 11/7/2018 στις 1:36 ΜΜ, villasg είπε

To eshop στο crazysundays   εχει το AUX ASW-H12A4/FIR1DI-EU 12000BTU INVERTER   στα 272€ .
Το εχω παρει απο eshop και εγω απο τον 8/16 .

BiMdz9d.png           

Πολυ καλο και δυνατο μηχανημα και σε καλη τιμη .
Το δουλευω χειμωνα - καλοκαιρι στην Αθηνα και μονο καλα λογια εχω να πω .
Το μονο , νομιζω οτι ειναι καπως πιο "χοντρη" η εσωτερικη μοναδα σε σχεση με αλλα
Παντως ειναι αθορυβο ! ! ! !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, villasg said:

Οπως εχω πει πιο παλιά έχω το προηγούμενο μοντελο και ειμαι υπερ ικανοποιημένος

 

Ναι, τα ποστ σου και η τιμή είναι το καλό μέρος των συναισθημάτων :P
Τα αρνητικά περιλαμβάνουν κυρίως την ανύπαρκτη εγγύηση λόγω κλασσικού ίσοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.... 

Θέλω να ρωτήσω  ποιο κλιματιστικό να  επιλέξω με βάση το ψυκτικό υγρό ?  r401 ¨η r32 . Περα απο τους οικολογικους λογους ποιο εχει καλυτερη αποδοση και μικροτερη καταναλωση και δειαρκεια ζωής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2018 στις 12:38 ΠΜ, Tantalord είπε

Εμπειρία μου μέτα από αγορά Κλιματιστικών από τον Κοτσόβολο:

Πηγαίνοντας στο κατάστημα Παρασκευή για να επιστρέψω ένα προιόν, η υπάλληλος αρνήθηκε να με εξυπηρετήσει, με την αιτιολογία ότι έιχε πολύ δουλεία σε όλα τα ταμεία και μου είπε να ξαναπάω την Δευτέρα. Υποθέτω δεν θα γινόταν το ίδιο αν ήθελα να αγοράσω κάτι. Έπισης οι παραγγέλιες αν κάποιος επισκεφθεί το κατάστημα επιβαρύνονται με μεταφορικά(π.χ οικιακές συσκεύες κτλ),για ακριβώς το ίδιο προιόν που αναφέρει στο site με δωρεάν μεταφορικά. Από την εμπειρία μου η προσφορά με την αγορά Κλιματιστικού με δωρεάν εγκατάσταση + 100€ δωροεπιταγή για επόμενη αγορά,είναι εικονική καθώς στα περισσότερα προιόντα χρεώνεσαι την εγκατάσταση και την δωροεπιταγή στην υπερ-αξία τιμής πώλησης και δίνεις και λίγο παραπάνω ακόμα + ότι κρατάς το παλιό σου κλιματιστίκό που μπορείς να το αξιοποιήσεις όπως επιθυμείς, με πιθανότητα και χρηματικού κέρδους,από το να το δώσεις για ανακύκλωση στην εταιρεία.

Πως γίνεται απ' την ιστοσελίδα να έχουν δωρεάν μεταφορικά και από το κατάστημα να στα χρεώνουν; Αφού έτσι κι αλλιώς το μηχάνημα θα στο φέρουν σπίτι σου και στις δύο περιπτώσεις. Τι εννοείς όταν λες οτι οι προσφορές είναι εικονικές; Εσύ απ' οτι κατάλαβα ήθελες να κρατήσεις το παλαιό μηχάνημα, αν κάποιος θέλει να το δώσει δεν θα πάρει τα 100 ευρώ δωροεπιταγή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/7/2018 στις 12:38 ΠΜ, Tantalord είπε

Εμπειρία μου μέτα από αγορά Κλιματιστικών από τον Κοτσόβολο:

Πηγαίνοντας στο κατάστημα Παρασκευή για να επιστρέψω ένα προιόν, η υπάλληλος αρνήθηκε να με εξυπηρετήσει, με την αιτιολογία ότι έιχε πολύ δουλεία σε όλα τα ταμεία και μου είπε να ξαναπάω την Δευτέρα. Υποθέτω δεν θα γινόταν το ίδιο αν ήθελα να αγοράσω κάτι. Έπισης οι παραγγέλιες αν κάποιος επισκεφθεί το κατάστημα επιβαρύνονται με μεταφορικά(π.χ οικιακές συσκεύες κτλ),για ακριβώς το ίδιο προιόν που αναφέρει στο site με δωρεάν μεταφορικά. Από την εμπειρία μου η προσφορά με την αγορά Κλιματιστικού με δωρεάν εγκατάσταση + 100€ δωροεπιταγή για επόμενη αγορά,είναι εικονική καθώς στα περισσότερα προιόντα χρεώνεσαι την εγκατάσταση και την δωροεπιταγή στην υπερ-αξία τιμής πώλησης και δίνεις και λίγο παραπάνω ακόμα + ότι κρατάς το παλιό σου κλιματιστίκό που μπορείς να το αξιοποιήσεις όπως επιθυμείς, με πιθανότητα και χρηματικού κέρδους,από το να το δώσεις για ανακύκλωση στην εταιρεία.

Αγορασα κι εγω κλιματιστικο απο τον Κωτσοβολο κι εχω πολυ καλες εντυπωσεις κι εξηγουμε :

1) το κλιματιστικο ειναι αυτο

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186419-inventor-p9mvi32-12wifi-passion-eco

το ειχε σε προφορα για μια μερα με την εγκατασταση δωρεαν και δωροεπιταγη 100€ με την παραδοση του παλιου κλιματιστικου.

2) δεινεις το παλιο κι μεσα σε  7 εργασιμες ερχετε η δωροεπιταγη σε μηνυμα στο κινητο.(δεν ηρθε ακομη γιατι δεν περασαν 7 εργασιμες).Αν θες να το κρατησεις γιατι το χρειαζεσε τοτε δεν περνεις την δωροεπιταγη (που ειναι  το παραξενο).Η πεγκατασταση κοστιζει 20€ .

3) Ενα θεμα με το μηνυμα  για την παραγγελια διευθετηθηκε στο φυσικο καταστημα (.Σαν αρνητικο μπορω να πω τους μεγαλους χρονους αναμονης στο τηλεφωνο τις ωρες αιχμης)

4) Η παραγγελια ηρθε στη μερα που ειχε οριστει και στην ωρα που ειχαν στειλει με μηνυμα την προηγουμενη μερα.

5) μεσα σε 5 ωρες αφου παρελαβα επικοινωνησε ο τεχνικος για να το περασει και σε 48 ωρες απο την παραλαβη ηρθε για να το εγκαταστηση .Σε συζητηση πριν ερθει του ειπα οτι χρειαζετε α) αντλια κενου και β) 2.5 μετρα τουλαχιστων σωληνα και μου ειπε οτι σωστα μου το ειπαν κι οτι αυτα ειναι απαραιτητα !!!!!.Εκαναν 2,5 ωρες για την εγκατασταση με καθε λεπτομερια εβαλαν 2,6 μετρα σωληνα επιπλεον της εσωτερικης μοναδας εβαλαν σε ξεχωριστη μονωση  καθε σωληνα χαλκου , εβαλαν την αντλια κενου για 1/2 ωρα αφου εφτασε στην  επιθυμητη θερμοκρασια την εβγαλαν κι αφησαν το μανομετρο για 5 λεπτα μηπως εχει διαρροη ,ολα οκ εκλεισαν την τρυπα με φελιζολ κι σοβα ετοιμο ( μαλιστα μου ζητησαν αν εχω μπογια απο τον τοιχο να βαλουν μεσα για να μην το βαψω εγω) σκουπισαν και πηραν στο καλο αφου μου εδειξαν τις λειτουργιες του κλιματιστικου .Μου ειπαν οτι η ετησια συντηρηση θα κοστιζει 25 € .Εμεινα αφωνος (δεν πηραν επιπλεον χρηματα αλλα βλεποντας αυτα ξερεις οτι σε εχουν κερδισει κι οχι μονο  εσυ θα κανεις συντηρηση σε αυτους αλλα κι οσους φιλλους εχεις θα τους το λες ειδη ενας φιλος θα τον φωναξη για συντηρηση )Δεν λεω στοιχεια του για να μην φανει σαν διαφημηση .Περιοχη κεντικη μακεδονια νομος  ανατολικα του ν. Θεσσαλονικης .

 

 

 

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Πως γίνεται απ' την ιστοσελίδα να έχουν δωρεάν μεταφορικά και από το κατάστημα να στα χρεώνουν; Αφού έτσι κι αλλιώς το μηχάνημα θα στο φέρουν σπίτι σου και στις δύο περιπτώσεις. Τι εννοείς όταν λες οτι οι προσφορές είναι εικονικές; Εσύ απ' οτι κατάλαβα ήθελες να κρατήσεις το παλαιό μηχάνημα, αν κάποιος θέλει να το δώσει δεν θα πάρει τα 100 ευρώ δωροεπιταγή; 

Στις 26/7/2018 στις 6:42 ΜΜ, Dare-Devil είπε

 

1) Η τιμη της inventor ειναι fix κτα 95% 

539€  εκανε στα  περισσοτερα καταστηματα χωρις εγκατασταση κι ζητουσαν +50€ εως 70€ για εγκατασταση .

2) Η μεταφορα του κλιματιστικου ηταν δωρεαν στο σπιτι .+ την εγκατασταση δωρο.

3)+ 100€ δωροεπιταγη αν παρεδιδες κλιματιστικο χαλασμενο η παλιο που δεν χρειαζεσε (Στην ανακυκλωση τα περνουν δωρεαν )

Αρα συνολικο κερδος αν κανεις αποσυρση +εγκατασταση 170€ δηλαδη 30% πιο φθηνα 

Πλακα κανουμε τωρα (κι δεν ειμαι κι υπαλληλος του κωτσου)

Το ιδιο ισχυει κι για mediamark 

 

Επεξ/σία από powerup
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Πως γίνεται απ' την ιστοσελίδα να έχουν δωρεάν μεταφορικά και από το κατάστημα να στα χρεώνουν; Αφού έτσι κι αλλιώς το μηχάνημα θα στο φέρουν σπίτι σου και στις δύο περιπτώσεις. Τι εννοείς όταν λες οτι οι προσφορές είναι εικονικές; Εσύ απ' οτι κατάλαβα ήθελες να κρατήσεις το παλαιό μηχάνημα, αν κάποιος θέλει να το δώσει δεν θα πάρει τα 100 ευρώ δωροεπιταγή; 

Εγώ παρείγγειλα 2 Toyotomi, το ένα το 828ZR και το άλλο 835ZR. Οι τιμές ενδεικτικά σε άλλα καταστήματα είναι 100€ διαφορά για το 9αρί και 190€ για το 12άρι. Πέτυχα και καλύτερη τιμή σε ένα μαγαζί που είχε κουμπί για καλυτερη τιμή -30€ έτσι απλά. Όπότε συγκριτικά με Κοτσό το κέρδος είναι περίπου 300€. Σού δίνει την εγκατάσταση δωρεάν που ένα τεχνικός μπορεί να σου δώσει προσφορά 100-150€ για την εγκατάσταση και των 2 + ότι σου "δίνουν" και 200€ σε δωροεπιταγές που στην ουσία τις πληρώνεις εν μέρη για να πάρεις πράγματα από Κοτσό .(Γιατί να μην έχω τα χρήματα και να τα αξιοποιήσω όπως θέλω; :) ). Επειδή δεν έκανα αυτοπροσώπος τον διακανονίσμο (συγγενής επέλεξε για το σπίτι και την παραγγελία ~ Μα καλά δεν με ρωτάνε πρώτα χεχε) είχαμε επιπλέον επιβάρυνση +36€ για έξοδα τράπεζας, +22€ για πριζάκια Hama ασφαλείας(που η υπάλληλος τα προωθεί), +40€ για επέκταση εγγύησης(δεν υπάρχει επέκταση στη διάρκεια ~ 5 έτη δίνουν τα Toyotomi + απλά το προώθησε δήθεν αν καεί κάποια πλακέτα) + 22,5€ τα μεταφορίκα,που μας εξήγησε ότι παίρνουμε ραντεβού παράδοσης εντός 2 ωρών αντι να περιμένουμε έως της 17:00 την ημέρα παράδοσης.(ίδια παραγγελία απο το site δωρεάν).

Απλά αναφέρω στα συγκεκριμένα (Toyotomi) ύπάρχει υπεραξία καθώς άλλες μάρκες κλιματιστικών συμφέρει με το κουπόνι και την δωρεάν εγκατάσταση,σε περίπτωση που οι τιμές είναι το πολύ +50€ από άλλα μαγαζιά στο skroutz. Επίσης αν θυμάμαι καλά έιχα δεί και ένα General Electric 9.000btu που το είχε -50€ σε σχέση με το skroutz (Κοτσό το φθηνότερο μαγαζί) με δωρεάν εγκατάση +100€ δωροεπιταγή.

(edit: έψαξα στο σκρόυτζ πάλι για αυτό και ο Κοτσό το ανέβασε +30€ και σε άλλα μαγαζιά εμφανίστηκε στα 377€ από 450€ που ήταν).

Δεν ήθελα να κρατήσω το παλιό,απλά αφού θα το δώσω για ανακύκλωση να κερδίσω και όχι να πληρώσω και παραπάνω. Τα παλιά που έχω είναι 20+ ετών οπότε δεν μου είναι χρήσιμα....Απλά σκέφτηκα ότι 30-40€ το καθένα μπορούσα να τα δώσω.(Υπάρχουν αγοραστές για τα πάντα χεχε)...και όχι να τα χαρίσω στον Κοτσόβολο που πιθανότατα θα έχει σύμβαση με αυτή την προσφορά ανακύκλωσης με εταιρεία και θα κερδίσει πολλαπλά.
Στην τελική απλά δεν θεωρώ ότι έχει εστίαση στο συμφέρον του καταναλωτή,πέρα και από το αίτημα επαναδιαπραγμάτευσης της αγοράς.(μου πρότειναν χαμηλότερη τιμή με αγορά μετρητοίς αλλά και πάλι "Nooooo"). ~Τί ζητάω τώρα εεε; ~ Απλά υπάρχουν μαγαζιά όμως με αυτή τη νοοτροπία ~

Τελικά τα ίδια τα πήρα από άλλο μαγαζί με δωρεάν μεταφορίκα 850€ + 140€ εγκατάσταση(990€) + (ότι κρατάω τα παλιά και πήρα και 2 tablet δώρο αξίας 40€/εκαστος) με 24 άτοκες δόσεις, σε σχέση με Κοτσό που ο διακανονισμός ήταν 24 δόσεις στα 1350€ με δωρεάν εγκατάσταση και "200€ δωροεπιταγές". Τα συμπεράσματα δικά σας.

Επεξ/σία από Tantalord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το άλλο μαγαζί που τα αγόρασες, τα αγόρασες με δόσεις; 

Εγώ παρείγγειλα 2 Toyotomi, το ένα το 828ZR και το άλλο 835ZR. Οι τιμές ενδεικτικά σε άλλα καταστήματα είναι 100€ διαφορά για το 9αρί και 190€ για το 12άρι. Πέτυχα και καλύτερη τιμή σε ένα μαγαζί που είχε κουμπί για καλυτερη τιμή -30€ έτσι απλά. Όπότε συγκριτικά με Κοτσό το κέρδος είναι περίπου 300€. Σού δίνει την εγκατάσταση δωρεάν που ένα τεχνικός μπορεί να σου δώσει προσφορά 100-150€ για την εγκατάσταση και των 2 + ότι σου "δίνουν" και 200€ σε δωροεπιταγές που στην ουσία τις πληρώνεις εν μέρη για να πάρεις πράγματα από Κοτσό .( Γιατί να μην έχω τα χρήματα και να τα αξιοποιήσω όπως θέλω; :) ). Επειδή δεν έκανα αυτοπροσώπος τον διακανονίσμο(συγγενής επέλεξε για το σπίτι και την παραγγελία ~ Μα καλά δεν με ρωτάνε πρώτα χεχε) είχαμε επιπλέον επιβάρυνση +36€ για έξοδα τράπεζας, +22€ για πριζάκια Hama ασφαλείας(που η υπάλληλος τα προωθεί), +40€ για επέκταση εγγύησης(δεν υπάρχει επέκταση στη διάρκεια ~ 5 έτη δίνουν τα Toyotomi + απλά το προώθησε δήθεν αν καεί κάποια πλακέτα) + 22,5€ τα μεταφορίκα,που μας εξήγησε ότι παίρνουμε ραντεβού παράδοσης εντός 2 ωρών αντι να περιμένουμε έως της 17:00 την ημέρα παράδοσης.(ίδια παραγγελία απο το site δωρεάν).

Τέλος πάντων, θα το έχω υπόψη μου γιατί σκέφτομαι μελλοντικά για αγορά από εκεί με δωροεπιταγή και απόσυρση παλαιού κλιματιστικού. Την επέκταση εγγύησης θα μπορούσες να τους πεις οτι δεν την επιθυμείς, τα πριζάκια ασφαλείας επιβάλλονται, θα μπορούσες να αρνηθείς στην υπάλληλο και να αγοράσεις εσύ δικά σου από αλλού.

 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185617-carrier-42qhc009d8sa-crystal

Αυτό αξίζει; Λαμβάνοντας υπόψη την δωρεάν εγκατάσταση και 100 ευρώ δωροεπιταγή;

Κάποια άλλη πρόταση στα 9000btu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...