Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Kaxri1 είπε

Καλημερα  και απο μενα , εχω ενα χωρο 45 τμ που ο τεχνικος μου ειπε θελει 12αρι κλιματιστικο. Εχω ενα hitachi 5 ετων που εκαψε πλακετα !!!πιθανον και τις δυο . Τωρα θελω να παρω ενα καινουριο και  θελω γνωμες . Ο τεχνικος μου προτεινε ειτε gree  ειτε inventor . Επισης μου προτειναν  την Lg . Με ενδιαφερει  η οικονομια σε καταναλωση ο θορυβος και φυσικα η εγγυηση σε ολα τα μερη μετα το χουνερι που επαθα με το hitachi , που σημειωτεον δεν εχει δουλεψει για πολυ καιρο ουτε συνεχως ,θα ελεγα ελαχιστα.Επισης η αιτιολογια για το καψιμο των πλακετων , ηταν η αυξομειωση των τασεων της ΔΕΗ !,!!, Ευχαριστω.

 

Απο lg δεν ειμαι ευχαριστημενος απο αποψη αποδοσης (χαμηλη ροη αερα κι  χλιαρο ζεστο )

Τα Gree πολυ καλη μαρκα κι δεινει τα κλιματιστικα με 10 χρονια εγγυηση (δεν γνωριζω τι προυποθεσεις ζητα για να ισχυει η εγγυηση (π.χ ετησιο σερβις υποχρεωτικα)

Inventor  εταιρια φασον που κανει τα κλιματιστικα της στη gree με 10 χρονια εγγυηση σε ολα τα μερη χωρις καμια προυποθεση .

Στο kotsovolο κι media markt passion eco (12000 σε ψυξη 14000 σε θερμανση ) 539 με δωρεαν εγκατασταση και δωροεπιταγη 100€ για αποσυρση του παλιου σου που καηκε .(το ποιο δυνατο απο τα 12000 που σου προτειναν με 14000 στη θερμανση  κι με 10χρονια εγγυηση πληρη για να ξενιασης .Ισχυει μεχρι σημερα .Αυτο πηρα κι εγω.

 

Επεξ/σία από powerup
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Kaxri1 είπε

Καλημερα  και απο μενα , εχω ενα χωρο 45 τμ που ο τεχνικος μου ειπε θελει 12αρι κλιματιστικο. Εχω ενα hitachi 5 ετων που εκαψε πλακετα !!!πιθανον και τις δυο . Τωρα θελω να παρω ενα καινουριο και  θελω γνωμες . Ο τεχνικος μου προτεινε ειτε gree  ειτε inventor . Επισης μου προτειναν  την Lg . Με ενδιαφερει  η οικονομια σε καταναλωση ο θορυβος και φυσικα η εγγυηση σε ολα τα μερη μετα το χουνερι που επαθα με το hitachi , που σημειωτεον δεν εχει δουλεψει για πολυ καιρο ουτε συνεχως ,θα ελεγα ελαχιστα.Επισης η αιτιολογια για το καψιμο των πλακετων , ηταν η αυξομειωση των τασεων της ΔΕΗ !,!!, Ευχαριστω.

Ηταν εκτος εγγυησης? Το εχω παθει κι εγω αυτό, και ηταν 2 χρονια μετα την εγγυση. Μου ζηταγαν απ την αντιπροσωπια για επισκευή 270€:lol: Μονο τα καλοκαιρια το δουλευα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγκατασταση κλιματιστικου inventor (αλλα κι ολων των inverter ) με χρηση αντλιας κενου ειναι προυποθεση για την σωστη εγκατασταση ,αναφερετε στις οδηγιες εγκταστασης αρα εγκτασταση χωρις αντλια κενου δεν γινετε κι ας λεν οι "τεχνιταραδες" το αντιθετο ,πρεπει να το απαιτουμε.
Δειτε τις οδηγιες 
1. Αφαιρέστε τα καλύμματα των βαλβίδων της γραμμής υγρού και της γραμμής αερίου και το καπάκι από την βαλβίδα πλήρωσης.
2. Συνδέστε τον σωλήνα των μανομέτρων στην βαλβίδα πλήρωσης της γραμμής αερίου και την άλλη σωλήνα των μανομέτρων στην αντλία κενού.
3. Ανοίξτε πλήρως την βάνα του μανόμετρου και με την αντλία κενού σε λειτουργία αναμείνατε έως ότου η πίεση δείξει -0.1MPa.
4. Κλείστε την αντλία κενού και ελέγξτε για 1-2 λεπτά εάν η πίεση παραμένει -0.1MPa. Εάν διαφοροποιείται τότε υπάρχει κάποια διαρροή στο κύκλωμα.
5. Αφαιρέστε τα μανόμετρα και ανοίξτε με ένα κλειδί τύπου "ΑΛΛΕΝ" τις βαλβίδες της γραμμής υγρού και αερίου.
6. Τοποθετήστε ξανά τα καπάκια στις 2 βαλβίδες.
7. Τοποθετήστε το πλστικό κάλυμμα των βαλβίδων.

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από powerup
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Kaxri1 είπε

Καλημερα  και απο μενα , εχω ενα χωρο 45 τμ που ο τεχνικος μου ειπε θελει 12αρι κλιματιστικο. Εχω ενα hitachi 5 ετων που εκαψε πλακετα !!!πιθανον και τις δυο . Τωρα θελω να παρω ενα καινουριο και  θελω γνωμες . Ο τεχνικος μου προτεινε ειτε gree  ειτε inventor . Επισης μου προτειναν  την Lg . Με ενδιαφερει  η οικονομια σε καταναλωση ο θορυβος και φυσικα η εγγυηση σε ολα τα μερη μετα το χουνερι που επαθα με το hitachi , που σημειωτεον δεν εχει δουλεψει για πολυ καιρο ουτε συνεχως ,θα ελεγα ελαχιστα.Επισης η αιτιολογια για το καψιμο των πλακετων , ηταν η αυξομειωση των τασεων της ΔΕΗ !,!!, Ευχαριστω.

Kαμια εγγυηση δεν γραφει για πλακετα απο θεμα ΔΕΗ .Ολοι εχουν ορους για ΔΕΗ ,το χαλασες εσυ και οτι τους βολευει να σου πουν.

Επεξ/σία από Diskimpex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Kαμια εγγυηση δεν γραφει για πλακετα απο θεμα ΔΕΗ .Ολοι εχουν ορους για ΔΕΗ ,το χαλασες εσυ και οτι τους βολευει να σου πουν.

Δηλαδη ετσι θα κανει και η Ινβεντορ αν συμβει κατι τετοιο μεσα στη 10ετια? :lol:

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λιγες μερες ηρθε τεχνικος της inentor για βλαβη στο πλαισιο της εγγυησης (2 ετη μηχανημα) μου ειπε σε περιπτωση βλαβης στο συμπιεστη αν δουν σωληνωσεις κατω απο 2,5 μετρα σε βγαζουν εκτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tsiro7 είπε

πριν λιγες μερες ηρθε τεχνικος της inentor για βλαβη στο πλαισιο της εγγυησης (2 ετη μηχανημα) μου ειπε σε περιπτωση βλαβης στο συμπιεστη αν δουν σωληνωσεις κατω απο 2,5 μετρα σε βγαζουν εκτος.

Oταν πηρες το αρκουδισιον αυτό υπηρχε η "10 ετης εγγυηση χωρις προϋποθέσεις" που υπαρχει σημερα?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κανονικα , οι εντυπωσεις μου απο το service ειναι αριστες παντως,εμενα η βλαβη που εχει καλυπεται κανονικα απο την εγγυηση (φτερωτη εξωτερικης μοναδας ) . Λογικο μου ακουγεται παντως να σε βγαζουν εκτος αν εχεις κανει λαθος εγκατασταση ,τα περισσοτερα κλιματιστικα ειναι με 1 -1.5 μετρο σωληνωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο βασικες προυποθεσεις υπαρχουν για την σωστη εγκατασταση ενος κλιματιστικου :

1) Η σωστη χρηση της  αντλιας κενου κατα την εγκατασταση .

3 ώρες πριν, powerup είπε

1. Αφαιρέστε τα καλύμματα των βαλβίδων της γραμμής υγρού και της γραμμής αερίου και το καπάκι από την βαλβίδα πλήρωσης.
2. Συνδέστε τον σωλήνα των μανομέτρων στην βαλβίδα πλήρωσης της γραμμής αερίου και την άλλη σωλήνα των μανομέτρων στην αντλία κενού.
3. Ανοίξτε πλήρως την βάνα του μανόμετρου και με την αντλία κενού σε λειτουργία αναμείνατε έως ότου η πίεση δείξει -0.1MPa.
4. Κλείστε την αντλία κενού και ελέγξτε για 1-2 λεπτά εάν η πίεση παραμένει -0.1MPa. Εάν διαφοροποιείται τότε υπάρχει κάποια διαρροή στο κύκλωμα.
5. Αφαιρέστε τα μανόμετρα και ανοίξτε με ένα κλειδί τύπου "ΑΛΛΕΝ" τις βαλβίδες της γραμμής υγρού και αερίου.
6. Τοποθετήστε ξανά τα καπάκια στις 2 βαλβίδες.
7. Τοποθετήστε το πλστικό κάλυμμα των βαλβίδων

2) Η υπαρξη μινιμουν 2,5 -3 μετρα σωληνωσεων μεταξυ εξωτερικης και εσωτερικης μοναδας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tsiro7 είπε

ναι κανονικα ,

Mα το "10ετες χωρις προϋποθέσεις" καθιερωθηκε εδώ και ενα ετος, αν δε κανω λαθος.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsiro7 είπε

ναι κανονικα , οι εντυπωσεις μου απο το service ειναι αριστες παντως,εμενα η βλαβη που εχει καλυπεται κανονικα απο την εγγυηση (φτερωτη εξωτερικης μοναδας ) . Λογικο μου ακουγεται παντως να σε βγαζουν εκτος αν εχεις κανει λαθος εγκατασταση ,τα περισσοτερα κλιματιστικα ειναι με 1 -1.5 μετρο σωληνωσεις.

Οποιαδήποτε εγγύηση διαρκών καταναλωτικών αγαθών καλύπτει βλάβη του προϊόντος απο κατασκευαστικό ελάττωμα όχι απο υπαιτιότητα άλλου στην προκειμένη περίπτωση εγκαταστάτη .Αλλά αυτό είναι πάντα στην διακριτική ευχέρεια της κάθε εταιρείας για το πως θα το χειριστεί χωρίς να είναι υποχρεωμένη.  Αν σε έναν βενζινάδικο που βάζεις τακτικά πετρέλαιο κακής ποιότητας και αυτό σου φράξει EGR   , καταστρέψει τα μπεκ ψεκασμού αντλια υψηλής θα στο καλύψει η αντιπροσωπεία εντός εγγύησης ; 

Αν σε ένα κινητό συνδέσεις φορτιστή μάρκας με εκαψες και ο φορτιστής κάψει το κύκλωμα φόρτισης του κινητού θα στο καλύψει η αντιπροσωπεία εντός εγγύησης ;  

Αν πας σε ένα συνεργείο το αμάξι για αλλαγή ιμάντα χρονισμού και δεν σου σφίξει καλά τον ιμάντα ο μηχανικός και πηδήξει δόντια με αποτέλεσμα να καρφωθούν οι βαλβίδες στα πιστόνια  και η μπιέλες να σπάσουν το κάρτερ λαδιού θα σου καλύψει την ζημιά η αντιπροσωπεία εντός εγγύησης ;

6 ώρες πριν, rus είπε

Ηταν εκτος εγγυησης? Το εχω παθει κι εγω αυτό, και ηταν 2 χρονια μετα την εγγυση. Μου ζηταγαν απ την αντιπροσωπια για επισκευή 270€:lol: Μονο τα καλοκαιρια το δουλευα.

Kαλά είσαι .. που να δεις τι ζητάνε οι Daikin και Mitsubishi ! Θα σου πέσουν τα μαλλιά .  😛

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 20/7/2018 στις 4:49 ΠΜ, Stahab είπε

Στα manuals αναφέρεται ότι πρέπει να γίνεται υποπίεση με αντλία κενού για τουλάχιστον κάποια λεπτά της ώρας (συνήθως 15 λεπτά, αλλά έχω δει να γράφουν και τουλάχιστον 30 λεπτά). Συνήθως αναφέρουν και την συνιστώμενη τιμή (υπο)πίεσης. Επίσης προτείνουν και κάποια χρονική περίοδο για έλεγχο διατήρησης του κενού, για έλεγχο της στεγανότητας του κυκλώματος ή διάγνωση διαρροών, πριν ακόμα πληρωθεί το κύκλωμα με υγρά.

Η δημιουργία κενού απαιτείται ώστε να αφαιρεθεί πλήρως ο αέρας από το κύκλωμα των σωληνώσεων και της εσωτερικής μονάδας, πριν αυτές γεμίσουν με το ψυκτικό υγρό. Ο ατμοσφαιρικός αέρας μεταξύ άλλων περιέχει και υγρασία. Το νερό παγώνει σε πολύ υψηλότερη θερμοκρασία από το ψυκτικό υγρό, με αποτέλεσμα  να φρακάρει το κύκλωμα και να εμποδίζει τη κυκλοφορία του υγρού (παγοφραγμός). Επίσης μπορεί με την πάροδο του χρόνου να δημιουργήσει οξείδωση στα εσωτερικά μέση του συμπιεστή. Με λίγα λόγια μολύνει και νοθεύει το ψυκτικό υγρό, ρίχνοντας την απόδοση του μηχανήματος.

Πολλοί εγκαταστάτες, κυρίως για εκοικονόμηση χρόνου παραλείπουν αυτή την απαραίτητη διαδικασία. Μερικές φορές δεν εμφανίζεται πρόβλημα και μερικές άλλες εμφανίζεται αμέσως ή μετά από καιρό, αλλά σε κάθε περίπτωση αν δεν γίνει σωστό κενό δεν πρόκειται να φτάσεις το 100% της απόδοσης και αξιοπιστίας που θα είχες με σωστό κενό. Το πόσο κάτω από το 100% εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Το πόση ώρα πρέπει να δουλεύει η αντλία εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες : Μερικοί βασικοί παράγοντες είναι: Το μέγεθος του κυκλώματος όπου θα κάνουμε κενό. Η διάμετρος και το μήκος των σωληνώσεων της αντλίας . Τα χαρακτηριστικά της αντλίας π.χ μονοβάθμια ή δυβάθμια και τα cfm της .Η κατάσταση των λαδιών της αντλίας (σημαντικό τα λάδια απορροφούν ένα μέρος της υγρασίας. Έτσι δηλητηριάζονται και μειώνεται η απόδοση της αντλίας, δεν μπορεί να πετύχει καλό κενό και δυνητικά μειώνεται η ζωή της).

Το κενό γίνεται μαζί με όργανο μέτρησης κενού που μετράει για την ακρίβεια αρνητική πίεση σε microns. Σε γενικές γραμμές ξεκινάς το κενό . Όταν τα microns πέσουν στα 700 (μπορεί να λέω λίγα μπορεί να λέω πολλά δεν θυμάμαι τις σωστές τιμές)  σταματάς την αντλία . Θα πρέπει η ένδειξη να παραμείνει σταθερή . Αν μετά απο λίγη ώρα έχουμε αύξηση της πίεσης τότε το κύκλωμα μας έχει ακόμα υγρασία η οποία εξατμίζεται μέσα σε αυτό . Οπότε συνεχίζουμε πάλι την διαδικασία του κενού . Σταματάμε την αντλία και περιμένουμε να δούμε την ένδειξη αν θα παραμείνει σταθερή . Αν παραμείνει τότε μπορούμε να πούμε με ένα βαθμό σιγουριάς ότι έγινε καλό κενό . 

Θεωρώ δεδομένο ότι το κύκλωμα είναι απόλυτα στεγανό . Σε αντίθετη περίπτωση αυτός θα είναι ο λόγος που δεν μένουν σταθερά τα microns  και όχι κάποια ποσότητας υγρασίας που είναι ακόμα εγκλωβισμένη μέσα . 

Aυτά σε γενικές γραμμές για το κενό . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

μήπως έχει πάρει κανείς το κλιματιστικό Pitsos P1ZAI1271W Φοίβη; Η τιμή του είναι 449 με δωρεάν εγκατάσταση, με προβληματίζει λίγο η διετή εγγύηση.

ή να προτιμήσω αυτό A/C Haier Tundra Green AS35TABHRA/1U35BEFFRA 12000Btu

 

Επεξ/σία από Gio.P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 ώρες πριν, Kaxri1 είπε

Καλημερα  και απο μενα , εχω ενα χωρο 45 τμ που ο τεχνικος μου ειπε θελει 12αρι κλιματιστικο. Εχω ενα hitachi 5 ετων που εκαψε πλακετα !!!πιθανον και τις δυο . Τωρα θελω να παρω ενα καινουριο και  θελω γνωμες . Ο τεχνικος μου προτεινε ειτε gree  ειτε inventor . Επισης μου προτειναν  την Lg . Με ενδιαφερει  η οικονομια σε καταναλωση ο θορυβος και φυσικα η εγγυηση σε ολα τα μερη μετα το χουνερι που επαθα με το hitachi , που σημειωτεον δεν εχει δουλεψει για πολυ καιρο ουτε συνεχως ,θα ελεγα ελαχιστα.Επισης η αιτιολογια για το καψιμο των πλακετων , ηταν η αυξομειωση των τασεων της ΔΕΗ !,!!, Ευχαριστω.

Φίλε μου, είναι κλασσική περίπτωση το κάψιμο των πλακετών ηλεκτρικών συσκευών (όχι μόνο κλιματιστικών) σε περιοχές που η τάση δικτύου δεν είναι σταθερή και έχει έντονες αυξομειώσεις. Δεν φταίνε τα μηχανήματα, γι αυτό και δεν καλύπτεται η ζημιά από την εγγύηση. Από την άλλη, αν με κάποιο τρόπο μπορείς να αποδείξεις ότι έφταιγε η ΔΕΗ, νομίζω ότι μπορείς να αιτηθείς από αυτούς αποζημίωση, χωρίς να ξέρω όμως αν θα βγάλεις άκρη. Αν πάλι η περιοχή σου δεν έχει τέτοιο πρόβλημα, αλλά έχεις συχνό πρόβλημα με τάσεις και έχεις τριφασικό στο σπίτι, κοίτα μήπως έχει πρόβλημα ο ουδέτερος στον πίνακά σου ή στις συνδέσεις του σπιτιού.
 
Αυτό που σκέφτομαι να κάνω για να γλυτώσω τα μηχανήματά μου (ήδη κλαίω την πλακέτα ενός 12ριού Mitsubishi) επειδή μένω σε προβληματική περιοχή, είναι να τοποθετήσω επιτηρητή τάσης και ουδετέρου στον ηλεκτρικό πίνακα του σπιτιού. Το ίδιο σου συνιστώ να κάνεις κι εσύ αν η περιοχή σου έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...