Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Έχει αναφέρει σε προηγούμενο post ότι θα έπαιρνε μοντέλο που παίζει -30.

Ναι θα έπαιρνα το GREE GRS 181 EI/JAM2-N3  ή έστω ένα 24αρι με πιο μεγάλη εξωτερική μονάδα. 

3 λεπτά πριν, energy52 είπε

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση!! Αυτο  περι δομικων στοιχειων του σπιτιου,θες να πεις οτι οσο περισσοτερες ωρες δουλευει το κλιματιστικο,δεν ζεσταινει μονο τον αερα αλλα κ τοιχους,επιπλα κτλ οποτε μπορει (ως ενα βαθμο!) να σε κανει να αισθανεσαι την θερμικη ανεση οπως το καλοριφερ;;

Σε κάποιον βαθμό γίνεται. Βέβαια είναι τρομερά πιο δύσκολο σε σχέση με το καλοριφέρ που με το νερό και τους σωλήνες ζεσταίνονται όλα αμέσως. 

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Το θέμα είναι για να καταλάβουμε πως λειτουργεί πως "βλέπει" τη θερμοκρασία του τοίχου; Από τη σταθερότητα της θερμοκρασίας που έχει το ταβάνι υποθέτω;

Η απλά μετράει την ώρα λειτουργίας οπότε θεωρεί σε Χ ώρες θα έχουν ζεσταθεί τα δομικά υλικά;

Όχι, μετράει θερμοκρασίες μέσα και έξω. Η μέσα είναι στην είσοδο του αέρα και σχεδόν πάντα είναι στο πάνω μέρος της μονάδας άρα πλησίον του ταβανιού εκεί δλδ που πάει και ο ζεστός αέρας και συνεπώς δημιούργησε την απαίτηση για τεχνολογίες τύπου ifeel, follow me κτλ ώστε να διαβάζει τις απαιτήσεις που είναι κοντά στον άνθρωπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 15/1/2019 στις 10:31 ΜΜ, guzel είπε

Δεν ζητάμε καθόλου πολλά. Όταν ένα μηχάνημα είναι κολλημένο σε συγκεκριμένη θερμική ισχύ και άρα και κατανάλωση η εμπειρία χρήσης του το κάνει μη λειτουργικό. Δεν γίνεται όταν είναι ανοιχτό να ζεστενεσαι και όταν κλείνει -γτ δεν μπορεί να κατέβει- να κρυώνεις. 

Δλδ τόσο δύσκολο είναι να συντηρήσει μια θερμοκρασία 21-22 βαθμών το 2019;

Δε θα πάμε και στο νοσοκομείο για να φταίει η toyotomi και η σαβουρα της.

Τα συγκεκριμένα μηχανήματα είτε είναι ρυθμισμένα στους 22 είτε στους 25 βγάζουν ακριβώς την ίδια θερμοκρασία και έχουν και την ίδια καταναλωση. Απλά στους 25 δεν κλεινει. Εννοείτε όμως δεν μπορείς να κάτσεις στον χώρο πνιγεσαι.

Κάτι δεν μας λες καλά, από την μία δεν μπορεί να συντηρήσει 21-22 βαθμούς αλλά όταν το βάζεις 25 "πνίγεσαι" από την ζέστη;

Επίσης οι κλίμακες στο control είναι θερμοστάτης όχι πόσο ζεστό αέρα βγάζει.

Αν θες δείξε μας μια φώτο της εγκαταστάσεις Εσωτερικής / εξωτερικής μονάδος, διότι αν πήρες εγκατάσταση από κωτσοβολο μην περιμένεις το κλιματιστικό σου να δουλεύει και στο 100%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ορίστε τώρα λέει ALL DC inverter στο kuro @guzel το διορθωσαν 😛

Δεν υπάρχουν οι τύποι! Ευτυχώς πρόλαβα να το κάνω εκτύπωση.

Για να μου πουν τη Δευτέρα τόσο καίει έπρεπε να πάρετε το Kuro... Ε ρε τι θα γίνει τη Δευτέρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ορίστε τώρα λέει ALL DC inverter στο kuro @guzel το διορθωσαν 😛

 

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Δεν υπάρχουν οι τύποι! Ευτυχώς πρόλαβα να το κάνω εκτύπωση.

Για να μου πουν τη Δευτέρα τόσο καίει έπρεπε να πάρετε το Kuro... Ε ρε τι θα γίνει τη Δευτέρα 

Δλδ και αυτό τώρα το άλλαξαν ??? http://www.toyotomi.gr/_storageWeb_/n/17631801169320/Katalogos Klimatismou TOYOTOMI 2018 .pdf

Παιδιά νομίζω είστε υπερβολικοί . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δλδ και αυτό τώρα το άλλαξαν ??? http://www.toyotomi.gr/_storageWeb_/n/17631801169320/Katalogos Klimatismou TOYOTOMI 2018 .pdf

Παιδιά νομίζω είστε υπερβολικοί . 

Γι αυτό δεν το ξέρω και δεν νομίζω. Αλλά στο site το All DC Inverter δεν υπήρχε 

11 λεπτά πριν, Klausx είπε

Κάτι δεν μας λες καλά, από την μία δεν μπορεί να συντηρήσει 21-22 βαθμούς αλλά όταν το βάζεις 25 "πνίγεσαι" από την ζέστη;

Επίσης οι κλίμακες στο control είναι θερμοστάτης όχι πόσο ζεστό αέρα βγάζει.

Αν θες δείξε μας μια φώτο της εγκαταστάσεις Εσωτερικής / εξωτερικής μονάδος, διότι αν πήρες εγκατάσταση από κωτσοβολο μην περιμένεις το κλιματιστικό σου να δουλεύει και στο 100%...

Για τον Κωτσόβολο επειδή αρχικά και εγώ είχα επιφυλάξεις στο πρόβλημα μου έχουν φερθεί άψογα. Δεν τους ενδιαφέρει το πόρισμα που θα βγάλει η toyotomi, θα κάνουν δικό τους έλεγχο μετά τον έλεγχο της toyotomi και αν προκύψει το οτιδήποτε θα γίνει άμεση αντικατάσταση η επιλογή αλλου κλιματιστικού. Δεν ξέρω αν μετράει επειδή τους είχα ενημερώσει από τη πρώτη εβδομάδα εγκατάστασης του. Να τα λέμε τα καλά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δλδ και αυτό τώρα το άλλαξαν ??? http://www.toyotomi.gr/_storageWeb_/n/17631801169320/Katalogos Klimatismou TOYOTOMI 2018 .pdf

Παιδιά νομίζω είστε υπερβολικοί . 

Σε αυτο μπορεί να υπήρχε, όμως οχι στην σελίδα.. σήμερα το βαλαν.. 

https://web.archive.org 

Σελιδα με αποθηκευμένες σελίδες..go back machine Μερικές φορές πολύ χρήσιμη

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν σημαίνει κάτι . Απλά διόρθωσαν το λάθος στην ιστοσελίδα μετά από την παρέμβαση κάποιου πελάτη (εσάς προφανώς)

Ναι δεν σημαίνει κάτι.. Πάντος αν το έβλεπα όταν πήρα το κλιματιστικό (που δυστυχώς δεν το έψαξα όσο ήθελα), θα ρωτούσα τι είναι αυτό.. και πιθανόν να το επέλεγα.. (αν ισχύει αυτό που είπε η toyo,τώρα θα δούλευε το κλιματιστικό,και δεν θα έπρεπε να το κάνω gamepad,με το κοντρόλ στο χέρι, για να είμαι ικανοποιημένος)

Άσε που μου το έκανε από την πρώτη μέρα λειτουργίας(ψυξη) και λέγαν θα στρώσει μόνο του.. έτσι κάνουν σε τέτοιες συνθήκες.. Αν ισχύει..(αν λέω..) και μου το είπαν μετά από 5 μήνες.. είναι τουλαχιστον αδικαιολόγητοι..

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν σημαίνει κάτι . Απλά διόρθωσαν το λάθος στην ιστοσελίδα μετά από την παρέμβαση κάποιου πελάτη (εσάς προφανώς)

Σύμφωνα με τη toyotomi για να είχα μικρότερη κατανάλωση από τα 1300w έπρεπε να επιλέξω ALL DC Inverter... Όταν ρώτησα τι είναι το δικό μου απάντησαν DC Inverter. Όταν τους είπα που το γράφει αυτό μου είπαν στη σελίδα.. Αμ δε... Και έτσι το άλλαξαν τώρα! Αν υπήρχε στη σελίδα θα επέλεγα All DC Inverter λοιπόν..

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως γιατί όλη αυτή η συζήτηση με έκανε να διαπιστώσω ότι δεν ήξερα αν το Fujitsu είναι all dc inverter . 

Ε τελικά είναι :

kl-series-main-2-1.png.9ac1acd80452ecc5fce1497280721196.png

a854f3cca48251aabcbad5f4d9a67dd2.png

 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως γιατί όλη αυτή η συζήτηση με έκανε να διαπιστώσω ότι δεν ήξερα αν το Fujitsu είναι all dc inverter . 

Ε τελικά είναι :

kl-series-main-2-1.png.9ac1acd80452ecc5fce1497280721196.png

a854f3cca48251aabcbad5f4d9a67dd2.png

Και all dc και twin rotary.. άλλη κατηγορία,τι να λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, guzel είπε

Σύμφωνα με τη toyotomi για να είχα μικρότερη κατανάλωση από τα 1300w έπρεπε να επιλέξω ALL DC Inverter... Όταν ρώτησα τι είναι το δικό μου απάντησαν DC Inverter. Όταν τους είπα που το γράφει αυτό μου είπαν στη σελίδα.. Αμ δε... Και έτσι το άλλαξαν τώρα! Αν υπήρχε στη σελίδα θα επέλεγα All DC Inverter λοιπόν..

Πρέπει να το ξαναπώ μήπως και γλιτώσει κάποιος ανυποψίαστος: μακριά από TOYOTOMI ! Τα πιο πεταμένα λεφτά που έδωσα ποτέ!

Τα 28 dbA θορύβου της χαμηλής ταχύτητας που διαφημίζει η TOYOTOMI είναι στην πραγματικότητα 40 dbA με πιστοποιημένο όργανο. Το αμφισβήτησαν, έφεραν 2 φορές δικό τους όργανο και μέτρησαν 38 dbA και με παραμύθιασαν ότι θα στείλουν  τα αποτελέσματα στο εργοστάσιο για να δουν τι πρέπει να κάνουν κλπ κλπ.

Τα  τεχνικά στοιχεία που διαφημίζουν είναι αναξιόπιστα μην τα πιστεύετε.

Και βέβαια και το δικό μου 9άρι HIRO σε 16μ2 δωμάτιο δουλεύει ON / OFF εκτός από τον υπερβολικό θόρυβο.

Το θέμα το έχω πάει στον συνήγορο του καταναλωτή όπου υποσχέθηκαν ότι θα μου το αλλάξουν αλλά προς το παρόν έχουν εξαφανιστεί.

Προτιμήστε αξιόπιστες εταιρείες! Η ΤΟΥΟΤΟΜΙ δεν είναι από αυτές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, guzel είπε

Σύμφωνα με τη toyotomi για να είχα μικρότερη κατανάλωση από τα 1300w έπρεπε να επιλέξω ALL DC Inverter... Όταν ρώτησα τι είναι το δικό μου απάντησαν DC Inverter. Όταν τους είπα που το γράφει αυτό μου είπαν στη σελίδα.. Αμ δε... Και έτσι το άλλαξαν τώρα! Αν υπήρχε στη σελίδα θα επέλεγα All DC Inverter λοιπόν..

όλοι οι inverter έχουν dc είσοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...