Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, guzel είπε

Ο χώρος που περιγραφεις είναι εργοστασιακός θάλαμος. Ο χώρος μου είναι πολύ καλα μονωμένος με θερμοπροσωψη μπρος και πίσω και οι θερμοκρασίες στην Κρήτη είναι αρκετά υψηλές και τον χειμώνα. Γι αυτό τον λόγο άλλωστε όταν του δίνεις 22 πάει το ανεξάρτητο θερμόμετρο στη μεση του σπιτιού στους 24.5 σε λίγη ώρα 

Περιμένω πως και πως Δευτερα που θα έρθει ο τεχνικός τους. Ο κωτσοβολος περιμένει να έρθουν πρώτα αυτοί για να στείλουν τον δικό τους μετά (αυτός έκανε την εγκατάσταση) για να μη πουν ότι το χαλασαν αυτοί. 

Δεν μίλησα για εργοστασιακό θάλαμο . Μίλησα για άλλο χώρο  και για να μαι ακόμα πιο συγκεκριμένος για οικία . Δεν μπορώ να σου τα εξηγήσω πιο αναλυτικά και απλά για να καταλάβεις ότι η κατανάλωση ενός κλιματιστικού ή λέβητα πετρελαίου ή υγραερίου ή μιας σόμπας ηλεκτρικής καθορίζεται απο τις απώλειες που έχει ο κάθε χώρος που θα τοποθετηθεί  . 

Το πολύ καλα μονωμένος είναι σχετικό . Υπάρχουν χώροι που είναι και 2 και τρεις φορές καλύτερα μονωμένοι απο τον δικό σου . Υπάρχουν χώροι όπου έχουν ανάγκη τα μισά btu/h και ακόμα λιγότερα απο ότι έχει ανάγκη ο δικός σου χώρος . Πάντα μιλάμε για τα ίδια τετραγωνικά ! 

7 ώρες πριν, energy52 είπε

Φιλε μου δεν μπορω να πω κατι εχεις δικιο ετσι οπως το λες! Η αληθεια ειναι πως μ αυτη την καταναλωση ζεσταινει κι αλλα 2 υπνοδωματια οταν τα χω ανοικτα μετα απο καποια ωρα..παμε στα 75 τετραγωνικα δηλαδη..απλα εκει η θερμοκρασια ειναι 19-20 ενω στο σαλονι 22+.οποτε μια χαρα λεω,ετσι για να πεισω ακομη πιο πολυ τον εαυτο μου πως εκανα σωστη αγορα☺️

Παντως να σου πω κατι;;ετσι επειδη  εσυ φαινεσαι να το κατεχεις το αντικειμενο! αν μπορουσαμε να κανουμε τραμπα τα κλιματιστικα μας,εκει θα βλεπαμε real time τις δυνατοτητες του καθενος σε ολα τα επιπεδα!!

 Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω μέσα σε όλη αυτή την κουβέντα που γίνεται είναι ότι η κατανάλωση ενός κλιματιστικού εξαρτάται απο τις απώλειες που έχει ένας χώρος .  Οποιοδήποτε κλιματιστικό η οποιοδήποτε μέσο θέρμανσης και αν έχεις άλλη κατανάλωση θα έχει στο δικό μου χώρο άλλη στον δικό σου άλλη στου γείτονα. Πάντα για ίδια τετραγωνικά και ίδια εξωτερική θερμοκρασία  καθώς και εσωτερική που του ζητάς η σύγκριση . Ειδάλλως δεν υπάρχει σύγκριση . 

7 ώρες πριν, anergos13 είπε

Σε Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο. Σου.. 

Είναι εύκολο.επισης για απλή εξήγηση  από τα νούμερα από την γνωστή ετικετα των κατανάλωσεων έτσι ώστε να μπορούμε να κάνουμε εύκολα συγκρίσεις όσοι δεν γνωρίζουμε αναλυτικά? 

https://ibb.co/7yLbzHF

Αριστερή στήλη αφορά την λειτουργία ψύξης . Δεξιά την λειτουργία θέρμανσης . 

SCOP είναι ο εποχικός συντελεστής απόδοσης του κλιματιστικού  στην θέρμανση . 
SEER είναι ο εποχικός συντελεστής απόδοσης του κλιματιστικού στην ψύξη . 

Τί σημαίνει SCOP SEER;

SEER: Είναι ο συνολικός συντελεστής απόδοσης της συσκευής, που ορίζεται σαν ο λόγος της ετήσιας ανάγκης σε ψύξη προς την συνολική ετήσια ενέργεια που καταναλώνεται για την ψύξη

SCOP: Είναι ο συνολικός συντελεστής απόδοσης της συσκευής σε θέρμανση, που ορίζεται σαν ο λόγος της συνολικής ετήσιας ανάγκης σε θέρμανση προς την συνολική ετήσια ενέργεια που καταναλώνεται σε θέρμανση

Όσο μεγαλύτεροι οι συντελεστές τόσο πιο οικονομικό στην λειτουργία του το κλιματιστικό .  Συγκρίνουμε πάντα κλιματιστικά ίδιων ή σχεδόν ίδιων ονομαστικών αποδόσεων  (btu/h)

Tί είναι η ενεργειακή κλάση ;

Ένα κλιματιστικό ανήκει στην ενεργειακή κλάση όπου ανήκει το SCOP ή το SEER του . 
klasi.png


Τα kw που βλέπεις στις δύο στήλες είναι στην ουσία η ονομαστική απόδοση του κλιματιστικού σε kw αντί σε btu/h . Στο ενεργειακό ταμπελάκι χρησιμοποιείται η μονάδα μέτρησης σε kw και όχι σε btu/h.

kwh/annum: Η συνολική κατανάλωση του κλιματιστικού στην ημερολογιακή περίοδο της ψύξης ή της θέρμανσης  (ανάλογα σε ποια στήλη είναι η τιμή που βλέπεις).

Υπολογίζεται με συγκεκριμένο τρόπο (πρότυπα υπολογισμού) όπου ορίζει η Ευρωπαϊκή ένωση με συγκεκριμένες  παραδοχές (παραδοχή τετραγωνικών, παραδοχή στις θερμικές και ψυκτικές απαιτήσεις του χώρου, μέσες κλιματολογικές συνθήκες κτλ) . Είναι καθαρά προσεγγιστικές οι τιμές και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα . 

Αυτό που ενδιαφέρει είναι οι συντελεστές SCOP SEER για να κρίνεις ποιοτικά και όχι ποσοτικά ποιο κλιματιστικό είναι οικονομικότερο απο ένα άλλο . 


Επίσης στην στήλη της θέρμανσης βλέπεις τρεις διαφορετικές τιμές σε kw SCOP και κατανάλωση kwh/annum . 

Τρία διαφορετικά κουτάκια σε χρώμα και απο κάτω ένας χρωματισμένος γεωγραφικός χάρτης όπου στην ουσία βλέπεις ότι οι τιμές που αναφέρονται στην στήλη με το κόκκινο κουτάκι ισχύουν στις περιοχές όπου είναι κόκκινος ο  χάρτης . 

Το πράσινο κόκκινο κουτάκι είναι η θερμή ζώνη όπου ανήκει η Ελλάδα με σημείο αναφοράς κλιματολογικών δεδομένων  την Αθήνα . 

Το πράσινο είναι η μεση ζώνη 

Το μπλέ είναι η ψυχρή ζώνη . 

Όταν συγκρίνουμε SCOP SEER μας ενδιαφέρουν οι τιμές της θερμής ζώνης και αν αυτές δεν είναι διαθέσιμες τότε συγκρίνουμε της μέσης ζώνης .ΠΟΤΕ δεν συγκρίνουμε SCOP ενός Χ κλιματιστικού στην θερμή ζώνη kai SCOP ενός Ψ κλιματιστικού στην μέση ζώνη . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Dare-Devil επειδή απ' ότι καταλαβαίνω είναι η δουλειά σου ο κλιματισμός και η εμπειρία σου στο κομμάτι αυτό φαίνεται σε κάθε ποστ σου θα ήθελα αν μπορείς, για να καταλάβουμε και εμείς οι μη στο αντικείμενο σχετικοί τα εξής:

-Πως καταφέρνει το κλιματιστικό να υπολογίσει τις απώλειες;

-Πως καταφέρνει το κλιματιστικό και "βλέπει" αν έχει ζεστάνει τα δομικά υλικά άρα και να ρίξει την κατανάλωση του (όπως αναφέρθηκε παραπάνω);

Παράδειγμα: Ο χώρος μου πριν ανάψω το κλιματιστικό, με ανεξάρτητο θερμόμετρο στην μέση του χώρου (θερμόμετρο καλοριφέρ) έχει μόνιμα 18-19 βαθμούς. Υποθέτω 18-19 βαθμούς έχουν και τα δομικά στοιχεία του χωρου. Αν βάλω το κλιματιστικό στους 19 βαθμούς γιατί δεν λειτουργεί στο ελάχιστο του εύρους κατανάλωσης; Αφού απώλειες κάτω από 18 βαθμούς δεν έχω.. Τον ένα βαθμό παραπάνω που του δίνω τον βλέπει σαν απώλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Σε κάποιον βαθμό γίνεται. Βέβαια είναι τρομερά πιο δύσκολο σε σχέση με το καλοριφέρ που με το νερό και τους σωλήνες ζεσταίνονται όλα αμέσως. 

Ακριβώς . Σε γενικές γραμμές η διαφορά με τα σώματα  είναι ότι η μεταφορά θερμότητας γίνεται με δύο τρόπους Με συναγωγή (όπως και στα κλιματιστικά) αλλά και με την μέθοδο της ακτινοβολίας σε ποσοστό όπου καθορίζεται απο το τύπο του σώματος . Π.Χ Κονβεκτερ, AKANS, panels, fan coil units , χυτοπρεσαριστά σώματα αλουμινίου κτλ . 

Ο ήλιος μας ζεσταίνει με την μέθοδο την ακτινοβολίας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, guzel είπε

Dare-Devil επειδή απ' ότι καταλαβαίνω είναι η δουλειά σου ο κλιματισμός και η εμπειρία σου στο κομμάτι αυτό φαίνεται σε κάθε ποστ σου θα ήθελα αν μπορείς, για να καταλάβουμε και εμείς οι μη στο αντικείμενο σχετικοί τα εξής:

-Πως καταφέρνει το κλιματιστικό να υπολογίσει τις απώλειες;

-Πως καταφέρνει το κλιματιστικό και "βλέπει" αν έχει ζεστάνει τα δομικά υλικά άρα και να ρίξει την κατανάλωση του (όπως αναφέρθηκε παραπάνω);

Παράδειγμα: Ο χώρος μου πριν ανάψω το κλιματιστικό, με ανεξάρτητο θερμόμετρο στην μέση του χώρου (θερμόμετρο καλοριφέρ) έχει μόνιμα 18-19 βαθμούς. Υποθέτω 18-19 βαθμούς έχουν και τα δομικά στοιχεία του χωρου. Αν βάλω το κλιματιστικό στους 19 βαθμούς γιατί δεν λειτουργεί στο ελάχιστο του εύρους κατανάλωσης; Αφού απώλειες κάτω από 18 βαθμούς δεν έχω.. Τον ένα βαθμό παραπάνω που του δίνω τον βλέπει σαν απώλεια;

Δεν βλεπει καθολου θερμοκρασιες σε δομικα υλικα.Το κλιματιστικο μετραει την θερμοκρασια του αερα που εισερχεται απο τις ανω γριλιες και διορθωνει αυτη την θερμοκρασια ζεσταινοντας τον η οχι.Μεγαλο ρολο παιζει και οι διαστασεις του χωρου αυτου(μηκος-πλατος και υψος βεβαια ) και πως ειναι τοποθετημενο το κλιματιστικο.Επισης αλλη θερμοκρασια εχει ο αερας στο πατωμα ,αλλη στο ταβανι,οπως και μεγαλες διαφορες θα συναντας κατω απο το κλιματιστικο και απεναντι του(εκει που χτυπαει ο αερας).

Ανοιγοντας εσυ το κλιματιστικο δουλευει λιγο ωστε να μετρησει την θερμοκρασια του αερα και να την διορθωσει ή οχι.τον 1 βαθμο που εσυ βλεπεις το κλιματιστικο μπορει να μην τον βλεπει (λογω αλλης θερμοκρασιας πατωμα ταβανι ή και ακριβειας).Ουτε τις απωλειες του χωρου βλεπει.Αυτο που βλεπει ειναι η θερμοκρασια και η διαφορα αυτης απο την επιθυμητη που εχεις ορισει.

Απωλειες ενας χωρος εχει ΠΑΝΤΑ,οσο υπαρχει διαφορα θερμοκρασιας του χωρου με το περιβαλλον.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, guzel είπε

Dare-Devil επειδή απ' ότι καταλαβαίνω είναι η δουλειά σου ο κλιματισμός και η εμπειρία σου στο κομμάτι αυτό φαίνεται σε κάθε ποστ σου θα ήθελα αν μπορείς, για να καταλάβουμε και εμείς οι μη στο αντικείμενο σχετικοί τα εξής:

-Πως καταφέρνει το κλιματιστικό να υπολογίσει τις απώλειες;

-Πως καταφέρνει το κλιματιστικό και "βλέπει" αν έχει ζεστάνει τα δομικά υλικά άρα και να ρίξει την κατανάλωση του (όπως αναφέρθηκε παραπάνω);

Παράδειγμα: Ο χώρος μου πριν ανάψω το κλιματιστικό, με ανεξάρτητο θερμόμετρο στην μέση του χώρου (θερμόμετρο καλοριφέρ) έχει μόνιμα 18-19 βαθμούς. Υποθέτω 18-19 βαθμούς έχουν και τα δομικά στοιχεία του χωρου. Αν βάλω το κλιματιστικό στους 19 βαθμούς γιατί δεν λειτουργεί στο ελάχιστο του εύρους κατανάλωσης; Αφού απώλειες κάτω από 18 βαθμούς δεν έχω.. Τον ένα βαθμό παραπάνω που του δίνω τον βλέπει σαν απώλεια;


Το κλιματιστικό έχει αισθητήριο θερμοκρασίας όπως όλες οι συσκευές θέρμανσης  ή ψύξης . Την θερμοκρασία του χώρου καταλαβαίνει . Οχι τις απώλειες . Δεν υπάρχει συσκευή που "βλέπει" απώλειες. 

Απο κει και πέρα  η πλακέτα της έξω μονάδας έχει προγραμματιστεί να μεταβάλλει το φορτίου λειτουργίας του κλιματιστικού παίρνοντας δεδομένα απο όλα τα αισθητήρια της έξω και μέσα μονάδας . Στην μέσα μονάδα  το αισθητήριο θερμοκρασίας χώρου διαβάζει την θερμοκρασία του χώρου και η πλακέτα μια από τις παραμέτρους που κοιτάζει για να διαμορφώσει το φορτίου του κλιματιστικού (την απόδοση του πες σε btu/h) είναι η διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ επιθυμητής που έχεις ορίσει εσύ απο το χειριστήριο και της πραγματικής που θερμοκρασίας που έχει ο χώρος.

H πλακέτα κάνει διάφορους υπολογισμούς απο τα δεδομένα που συλλέγει απο τα αισθητήρια του κλιματιστικού και σύμφωνα και με τα  κατασκευαστικά όρια  του κλιματιστικού "παίρνει αποφάσεις" . 

Αυτά σε πολύ γενικές γραμμές . Λεπτομέρειες για το τί "rules" φορτώνει στην EEPROM της πλακέτας ο κάθε κατασκευαστής και γιατί, δεν έχω ούτε την γνώση  να σου πω κάτι παραπάνω αλλά ούτε κατάφερα ποτέ να βρω για οποιοδήποτε κατασκευαστή λεπτομέρειες. Σε αυτό το σημείο ξεφεύγει το θέμα και χρειάζονται και γνώσεις ηλεκτρονικών και προγραμματισμού . 


Το κλιματιστικό δεν βλέπει τα δομικά υλικά ούτε κάποια άλλη συσκευή θέρμανσης ψύξης το κάνει αυτό. Την θερμοκρασία του αέρα μετράει το αισθητήριο . Το ίδιο κάνει και ο θερμοστάτης των καλοριφέρ . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@guzel Μπορείς επίσης να δεις το minimum καταναλώσεις ρεύματος με το ανοίξεις το καπάκι από τα φίλτρα να τα αφαιρέσεις και με ένα πιστολάκι να ζεστάνεις το αισθητήριο προσεκτικά και από απόσταση για να μην λιώσεις κάτι, μόνο έτσι θα είσαι σίγουρος Toyotomi  ή η εγκατάστασή / ύψος του μηχανήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω inventor passion eco απο το καλοκαιρι ενα 18αρι. Σημερα εβγαλε προβκημα Ε3 ( Προβλημα στο εσωτερικο ανεμιστηρα) . Το μηχανημα ανοιγει, δεν βγαζει αερα ενω το εξω λειτουργει και μετα βγαζει προβλημα και σταματαει. Ειναι εντος εγγυησης; Ειναι προβλημα, θελει τεχνικο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mπορει να ειναι και προβλημα στις πλακετες μαλλον στη μεσα...Καλεσε τον εξουσιοδοτημενο τεχνικο...

Τσεκαρες και το εξης..σε ενα κλιματιστικο LG γνωστου του εβγαζε ενα διαγνωστικο σφαλμα που αντιστοιχουσε σε πολλη σκονη στα φιλτρα...Μετα απο καλο καθαρισμο στα φιλτρα και με κλεισιμο ανοιγμα του γενικου το συγκεκριμενο σφαλμα εφευγε και το κλιματιστικο λειτουργουσε πλεον κανονικα.

Mε μια προχειρη αναζητηση βρηκα τα εξης

Fan speed has been out of control diagnosis and solution (E3) Error Code E3/F5

Malfunction decision conditions When indoor fan speed keeps too low (300RPM) for certain time, the unit will stop and the LED will display the failure.

Supposed causes ● Wiring mistake ● Fan ass’y faulty ● Fan motor faulty ● PCB faulty

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, vasilllis είπε

Δεν βλεπει καθολου θερμοκρασιες σε δομικα υλικα.Το κλιματιστικο μετραει την θερμοκρασια του αερα που εισερχεται απο τις ανω γριλιες και διορθωνει αυτη την θερμοκρασια ζεσταινοντας τον η οχι.Μεγαλο ρολο παιζει και οι διαστασεις του χωρου αυτου(μηκος-πλατος και υψος βεβαια ) και πως ειναι τοποθετημενο το κλιματιστικο.Επισης αλλη θερμοκρασια εχει ο αερας στο πατωμα ,αλλη στο ταβανι,οπως και μεγαλες διαφορες θα συναντας κατω απο το κλιματιστικο και απεναντι του(εκει που χτυπαει ο αερας).

Ανοιγοντας εσυ το κλιματιστικο δουλευει λιγο ωστε να μετρησει την θερμοκρασια του αερα και να την διορθωσει ή οχι.τον 1 βαθμο που εσυ βλεπεις το κλιματιστικο μπορει να μην τον βλεπει (λογω αλλης θερμοκρασιας πατωμα ταβανι ή και ακριβειας).Ουτε τις απωλειες του χωρου βλεπει.Αυτο που βλεπει ειναι η θερμοκρασια και η διαφορα αυτης απο την επιθυμητη που εχεις ορισει.

Απωλειες ενας χωρος εχει ΠΑΝΤΑ,οσο υπαρχει διαφορα θερμοκρασιας του χωρου με το περιβαλλον.

Και πάλι. Πρέπει να παραδεχτείτε ότι είναι πολύ περίεργο.

Στο Fujitsu όταν έχω 20 στον χώρο και το βάλω στους 21 και economy από πχ 23 , το κλιματιστικό δεν θα σβήσει αλλά θα πέσει πολύ η κατανάλωση..Το έχω δει να πηγαίνει μέχρι 200 w μόλις. Φυσικά σταδιακά πέφτει η θερμοκρασία οπότε το κλιματιστικό σταδιακά ανεβάζει ρεύματα μέχρι να αντισταθμίσει τις απώλειες και επειδή μάλλον μπέρδεψα τον φίλο, μέχρι να διαβάσει τους περίπου 20-21 που του ζήτησα , τους οποίους φυσικά εγώ δεν θα τις δω μιας και κάθομαι στο πχ 1 μέτρο ύψος όπου θα έχω πχ 18.

Καλά ως εδώ?

Το toyotomi του φίλου γιατί δεν κάνει κάτι αντίστοιχο;;;

Και ας υποθέσουμε ότι φταίει που έχει ζεστό αέρα στο ταβάνι, μικρή απόσταση του κλιματιστικού από το ταβάνι, διαβάζει τότε πχ 22 και λέει "ουπς μου ζητάνε 19 και τους έκαψα τους ανθρώπους, κάνει και ζέστη έξω πόσο να ρίξω;; "

Οπότε κλείνει.

Γιατί με το ifeel δεν φτιάχνει; Γιατί δεν πάει 800, 700 , 600 , 500 watts και μένει καρφί στα 1300watts ;;

Πολύ περίεργο.

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα και από εμένα...Και εμένα το Gree Bora 24αρι πέφτει για συντήρηση χώρου μέχρι τα 1040 watt..Στο ifeel το έχω δει μέχρι και 980 watt αλλά τα 600 και 700 που έχουν αναφέρει άλλοι φορουμιτες ,ούτε κατά διάνοια...Τώρα για κατανάλωση με χρήση 18 ώρες την ημέρα μου το φέρνει στα 3,5 έως 4 ευρώ ημερησίως...Κατά τα άλλα όλες αυτές τις ημέρες που έφαγε πολύ κρύο το μηχάνημα,στάθηκε στο ύψος του αφού για 3 βράδυα έφαγε η έξω μονάδα -10 βαθμούς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, argitt είπε

Κατά τα άλλα όλες αυτές τις ημέρες που έφαγε πολύ κρύο το μηχάνημα,στάθηκε στο ύψος του αφού για 3 βράδυα έφαγε η έξω μονάδα -10 βαθμούς...

Πόσες φορές ή πόσο συχνά σου έκανε απόψυξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, argitt είπε

Στο πολύ χιόνι ανά 2 ωρες

Δλδ στους -10 μόλις ανά 2 ώρες? Πόση υγρασία έχεις στην περιοχή σου?

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρητορικη ερωτηση που ψαχνει να βρει απαντηση:

 

Εχω inventor Nemesis Pro, υποτιθεται εχει wifi....

μεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει να το συνδεσω με το κινητο μου. (xiaomi 5s plus με android 8.0)

Υπαρχει καποιος που τα εχει καταφερει? θελω μια βοηθεια οτι μπορω βεβαια να καταφερω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...