Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κατάλαβες τι είπε, οτι στο κατάστημα λαμβάνει λιγότερα χρήματα και με την μορφή μάλλον ποσόστωσης επι της τιμής του κλιματιστικού ή κάποιου σταθερού ποσού ανα κλιματιστική μονάδα και εγκαταστούνε ένα μάτσο κλιματιστικά ανα ημέρα οπότε κουράζονται και μπορεί να κάνουν λάθος ή να μην προσέξουν εσένα και να δώσουν την δέουσα προσοχή ενώ ο δικός σου ιδιώτης ψυκτικός θα πληρωθεί το ποσό που θα ζητήσει αυτός και θα σε προσέξει καλύτερα. Εννοείται οτι μπορεί να πέσεις και σε κακό τεχνικό ακόμα και ιδιώτης να είναι, αλλά για μένα καλύτερα ιδιώτης από το συνεργείο του σωρού.

Δηλαδη οσοι ψυκτικοι συνεργαζονται με καταστηματα ειναι του σωρου? Πως προκυπτει αυτο, επειδη λαμβανουν λιγοτερα χρηματα?

Ενα ματσο κλιματιστικα τοποθετουνε και οι αλλοι, πριν λιγα χρονια που ειχα παρει ενα απ τον Κωτσοβολο, μου εδωσαν τηλ. να επικοινωνησω με εναν ψυκτικο, ηρθε μετα 2-3 μερες το εβαλε και πηρε 100€ χωρις να μου δωσει αποδειξη(επρεπε λεει να παω απ το μαγαζι τους να τη παρω, που ηταν στου διαολου τη μανα). Μου ειπε οτι εβαζαν 10 την ημερα, ξεκινωντας απο πολυ πρωι μεχρι αργα τη νυχτα, καθοτι ηταν και αρχη καλοκαιριου...

Επεξ/σία από iordanis77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χώρο(σαλόνι) 36 τμ βορεινό με διπλή συρόμενη πόρτα, με ταράτσα από πάνω, δίπλα του χωρίς κανένα κτήριο και που τον χειμώνα είναι παγωμένος και το καλοκαίρι ζεματάει, θα τον καλύψει το παρακάτω κλιματιστικό ή να πάω σε 24000btu;

 

https://www.skroutz.gr/s/3313929/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH50VE.html?from=account_favorites

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα χρειαζόμουν τις συμβουλές σας για αγορά κλιματιστικού (the winter is coming). Το σπίτι είναι 80 τμ διαμέρισμα. Και θέλω να δω ένα κλιματιστικό για ψυξη και θερμανση. Τι να προσέξω ? Καμία πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα χρειαζόμουν τις συμβουλές σας για αγορά κλιματιστικού (the winter is coming). Το σπίτι είναι 80 τμ διαμέρισμα. Και θέλω να δω ένα κλιματιστικό για ψυξη και θερμανση. Τι να προσέξω ? Καμία πρόταση?

Καταρχάς  ποιος χώρος σε ενδιαφέρει να ψυχεις και να τον θερμαίνεις και πόσα τετραγωνικά είναι ;

Αν το σκεφτικό σου είναι να θερμάνεις ολόκληρο σπιτι 80 τ.μ με μια κλιματιστική μονάδα ξέχασε το !

 

 

Εφόσον μου πεις για τι χώρο είναι και πόσα τετραγωνικά είναι . Θέλω να μου πεις αν εχεις αλουμίνια στον χώρο αυτό και αν έχει μονωση . 

 

Το τελευταίο που θέλω να ξέρω είναι πόσο έχεις σκοπό να το δουλεύεις στην θέρμαση . Πόσες ώρες την ημέρα ; Μόνο σε τρελά κρύα ; Θα είναι κύρια πηγή θέρμανσης ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδη οσοι ψυκτικοι συνεργαζονται με καταστηματα ειναι του σωρου? Πως προκυπτει αυτο, επειδη λαμβανουν λιγοτερα χρηματα?

Ενα ματσο κλιματιστικα τοποθετουνε και οι αλλοι, πριν λιγα χρονια που ειχα παρει ενα απ τον Κωτσοβολο, μου εδωσαν τηλ. να επικοινωνησω με εναν ψυκτικο, ηρθε μετα 2-3 μερες το εβαλε και πηρε 100€ χωρις να μου δωσει αποδειξη(επρεπε λεει να παω απ το μαγαζι τους να τη παρω, που ηταν στου διαολου τη μανα). Μου ειπε οτο εβαζαν 10 την ημερα, ξεκινωντας απο πολυ πρωι μεχρι αργα τη νυχτα, καθοτι ηταν και αρχη καλοκαιριου...

 

Ξαναδιάβασε τι είπα, εγώ δεν εμπιστεύομαι ψυκτικούς που είναι υπάλληλοι σε μαγαζιά που τοποθετούνε ένα μάτσο κλιματιστικά την μέρα, αν είναι ποτέ να αγοράσω κλιματιστικό θα ψάξω να βρω δικό μου ψυκτικό και θα τον ρωτήσω κιόλας να χρησιμοποιείται αντλία κενού ακόμα κι αν έχει υψηλότερο κόστος, επίσης τοποθέτηση μόνο το πρωί. Τα 100 ευρώ τα παίρνει το μαγαζί και ο υπάλληλος παίρνει ένα ψωρομεροκάματο.

Χώρο(σαλόνι) 36 τμ βορεινό με διπλή συρόμενη πόρτα, με ταράτσα από πάνω, δίπλα του χωρίς κανένα κτήριο και που τον χειμώνα είναι παγωμένος και το καλοκαίρι ζεματάει, θα τον καλύψει το παρακάτω κλιματιστικό ή να πάω σε 24000btu;

 

https://www.skroutz.gr/s/3313929/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH50VE.html?from=account_favorites

 

24αρι βάλε.

Παιδιά θα χρειαζόμουν τις συμβουλές σας για αγορά κλιματιστικού (the winter is coming). Το σπίτι είναι 80 τμ διαμέρισμα. Και θέλω να δω ένα κλιματιστικό για ψυξη και θερμανση. Τι να προσέξω ? Καμία πρόταση?

 

Θέλεις για ολόκληρο το σπίτι? Τότε θα χρειαστείς 2 κλιματιστικά με ένα χλωμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιάβασε τι είπα, εγώ δεν εμπιστεύομαι ψυκτικούς που είναι υπάλληλοι σε μαγαζιά που τοποθετούνε ένα μάτσο κλιματιστικά την μέρα, αν είναι ποτέ να αγοράσω κλιματιστικό θα ψάξω να βρω δικό μου ψυκτικό και θα τον ρωτήσω κιόλας να χρησιμοποιείται αντλία κενού ακόμα κι αν έχει υψηλότερο κόστος, επίσης τοποθέτηση μόνο το πρωί. Τα 100 ευρώ τα παίρνει το μαγαζί και ο υπάλληλος παίρνει ένα ψωρομεροκάματο.

 

Το διαβασα πολυ προσεκτικα πρωτου το απαντησω, συνεπως δε χρειαζεται να το ξαναδιαβασω.

Λες οτι δεν εμπιστευεσαι ψυκτικους των πολυκαταστηματων το καταλαβα, εξηγησα ομως πως δεν υπαρχει διαφορά. Δεν ειναι του πεταμου οι μεν ψυκτικοι και αριστοι οι δε. 

Στη περιπτωση μου που ανεφερα ο μαστορας ηταν και ο μαγαζατορας. Υπαλληλο ειχε μαζι, το βοηθο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάμε γιά ΑΛΗΤΕΙΑ από εγκαταστάτες κλιματιστικών ,  σέ 6 γνωστούς φίλους  συγγενείς κλπ πού τοποθέτησαν τόν τελευταίο μήνα 15 κλιματιστικά συνολικά  στά σπίτια τους -  ειτε μέ δωρεάν τοποθέτηση  (από εκει πού τό αγόρασαν) ειτε μέ  πληρωμή κανονικά στόν μάστορα ουτε ενας (1) ΔΕΝ χρησιμοποίησε αντλία κενού κ μάλιστα ενας ηταν τόσο προχωρημένος  μάστορας ....  πού ουτε μανόμετρο δέν χρησιμοποίησε οταν εγκατέστησε 2  a/c  ,  απλώς οταν τελείωσε τά εβαλε σέ λειτουργία στό full κ αφου πήρε μπροστά το κλιματιστικό ειπε δουλεύουν αψογα τσέπωσε τό χρήμα κ εφυγε ετσι απλά ....οσο γιά τήν αδελφη μου οταν εγραφα πριν απο λιγες ημερες οτι θα επεφταν φάπες αν δεν εβαζε αντλία κενού ο μάστορας  που εβαλε ενα toyotomi με δωρεαν εγκατασταση θά γράψω αναλυτικά σέ αλλο post  τί εγινε ... :X  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς  ποιος χώρος σε ενδιαφέρει να ψυχεις και να τον θερμαίνεις και πόσα τετραγωνικά είναι ;

Αν το σκεφτικό σου είναι να θερμάνεις ολόκληρο σπιτι 80 τ.μ με μια κλιματιστική μονάδα ξέχασε το !

 

 

Εφόσον μου πεις για τι χώρο είναι και πόσα τετραγωνικά είναι . Θέλω να μου πεις αν εχεις αλουμίνια στον χώρο αυτό και αν έχει μονωση . 

 

Το τελευταίο που θέλω να ξέρω είναι πόσο έχεις σκοπό να το δουλεύεις στην θέρμαση . Πόσες ώρες την ημέρα ; Μόνο σε τρελά κρύα ; Θα είναι κύρια πηγή θέρμανσης ; 

 

 

Το σπίτι είναι 80 τμ. Έχει ενιαίο σαλονι κουζινα, Δυο δωμάτιο και μπανιο. Έχει αλουμίνια και λογικά για την μόνωση θα έχει γτ είναι κατασκευης 2006 (δεν ξέρω λεπτομέρειες γτ το νοικιάζω). Έχω σκοπό να το δουλεύω σαν κύρια θέρμανση. Θα δουλευει την περισσότερη μέρα. Για τα τρελά κρύα δεν ξέρω γτ δεν ξέρω αν είναι τόσο αποδοτικά τα air condiotion για θερμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπίτι είναι 80 τμ. Έχει ενιαίο σαλονι κουζινα, Δυο δωμάτιο και μπανιο. Έχει αλουμίνια και λογικά για την μόνωση θα έχει γτ είναι κατασκευης 2006 (δεν ξέρω λεπτομέρειες γτ το νοικιάζω). Έχω σκοπό να το δουλεύω σαν κύρια θέρμανση. Θα δουλευει την περισσότερη μέρα. Για τα τρελά κρύα δεν ξέρω γτ δεν ξέρω αν είναι τόσο αποδοτικά τα air condiotion για θερμανση.

Eίναι αποδοτικά και απροβλημάτιστα και στους -2 και πιο χαμηλά ακόμα . Όλα έχουν να κάνουν με την σωστή επιλογή κλιματιστικού αναλογα με τις απαιτήσεις του χώρου και τα κλιματικά δεδομένα της περιοχής . 

 

Δεν μπορείς με μία μονάδα να θερμάνεις όλο το σπίτι αυτό ξεχασέ το . Οπότε πες μου ποιος χώρος σε ενδιαφέρει να θερμάνεις και κάθε χώρος που θα μπει το κλιματιστικό πόσα τετραγωνικά είναι . Παράδειγμα αν σε ενδιαφέρει ο ενιαίος κουζίνα σαλόνι πόσο είναι σύνολο ; Αν σε ενδιαφέρουν τα υπνοδωμάτια πόσα τετραγωνικά είναι το καθένα ; 

 

Πόλη που μένεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανω copy απ το θεμα πιο πανω που ξεθαψα : :P

το κλιματιστικο μου στo cool ειναι μια χαρα,στο ζεστο δεν κανει τιποτα..Μεχρι κ πέρσι στο ζεστο απλα για λιγο στην αρχη εβγαζε κρυο αερα μετα ζεστο. Τωρα που το ανοιξα, στο κρυο ολα καλα αλλα στο ζεστο δεν κανει τιποτα. Το φωτακι λειτουργιας μενει σταθερο , αναβοσβηνει για λιγο στην αρχη. Ειμαι στην Πατρα κ η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι περιπου 20 με 22 βαθμους (σημερα το μεσημερι εστω) κ εγωω τ βαζω 30 στη θερμανση..στη κρυα λειτουργια βγαζεο κανονικα κρυο αερα..στο heat δεν κάνει τιποτα.. καμια αποψη? ( θα φωναξω τεχνικο το συντομότερο. .. ) α φιλτρα καθαρισα κ στην εξωτερικη εριξα νερο με το λαστιχο προχθες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανω copy απ το θεμα πιο πανω που ξεθαψα : :P

το κλιματιστικο μου στo cool ειναι μια χαρα,στο ζεστο δεν κανει τιποτα..Μεχρι κ πέρσι στο ζεστο απλα για λιγο στην αρχη εβγαζε κρυο αερα μετα ζεστο. Τωρα που το ανοιξα, στο κρυο ολα καλα αλλα στο ζεστο δεν κανει τιποτα. Το φωτακι λειτουργιας μενει σταθερο , αναβοσβηνει για λιγο στην αρχη. Ειμαι στην Πατρα κ η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι περιπου 20 με 22 βαθμους (σημερα το μεσημερι εστω) κ εγωω τ βαζω 30 στη θερμανση..στη κρυα λειτουργια βγαζεο κανονικα κρυο αερα..στο heat δεν κάνει τιποτα.. καμια αποψη? ( θα φωναξω τεχνικο το συντομότερο. .. ) α φιλτρα καθαρισα κ στην εξωτερικη εριξα νερο με το λαστιχο προχθες

Παλιότερα ήταν ΟΚ στο ζεστό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι αποδοτικά και απροβλημάτιστα και στους -2 και πιο χαμηλά ακόμα . Όλα έχουν να κάνουν με την σωστή επιλογή κλιματιστικού αναλογα με τις απαιτήσεις του χώρου και τα κλιματικά δεδομένα της περιοχής . 

 

Δεν μπορείς με μία μονάδα να θερμάνεις όλο το σπίτι αυτό ξεχασέ το . Οπότε πες μου ποιος χώρος σε ενδιαφέρει να θερμάνεις και κάθε χώρος που θα μπει το κλιματιστικό πόσα τετραγωνικά είναι . Παράδειγμα αν σε ενδιαφέρει ο ενιαίος κουζίνα σαλόνι πόσο είναι σύνολο ; Αν σε ενδιαφέρουν τα υπνοδωμάτια πόσα τετραγωνικά είναι το καθένα ; 

 

Πόλη που μένεις ;

 

Ο κύριος χώρος που με ενδιαφέρει είναι η σαλονοκουζίνα που είναι περίπου 34 - 40 τμ. επίσης να ρωτήσω στο μπάνιο τι έχετε να προτείνεται για θέρμανση? Αθήνα είμαι. Τα υπνοδωμάτια δεν με ενδιαφέρουν αν δεν μπορώ να τα ζεστάνω με ένα κλιμαστιστικό. έχω καλοριφερ λαδιου και με καλύπτει. Μόνο αν μπορώ να τα ζεστανω με το κλιματιστικό με ενδιαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά πήρα το inventor passion 12.000 btu. Όταν το εγκαταστήσω θα σας πω τι λέει.

 

Όταν λέτε για αντλιες κενού κτλ ότι δεν χρησιμοποιούν τι εννοείτε? Απλά βιδώνουν τις μονάδες και συνδέουν τις σωληνώσεις? Υπάρχει το φρεον μέσα ήδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κύριος χώρος που με ενδιαφέρει είναι η σαλονοκουζίνα που είναι περίπου 34 - 40 τμ. επίσης να ρωτήσω στο μπάνιο τι έχετε να προτείνεται για θέρμανση? Αθήνα είμαι. Τα υπνοδωμάτια δεν με ενδιαφέρουν αν δεν μπορώ να τα ζεστάνω με ένα κλιμαστιστικό. έχω καλοριφερ λαδιου και με καλύπτει. Μόνο αν μπορώ να τα ζεστανω με το κλιματιστικό με ενδιαφέρουν.

Για 24 άρι μπορεί και 18 άρι . Θα συμβουλευτείς ψυκτικό ή μηχανολόγο για το τι μέγεθος θα πάρεις . Απο κει και πέρα όταν ξέρεις πιο μέγεθος κάνει για τον χώρο σου πες μας και ενα budget που διαθέτεις για να σου προτείνουμε μάρκες 

Εγώ τελικά πήρα το inventor passion 12.000 btu. Όταν το εγκαταστήσω θα σας πω τι λέει.

 

Όταν λέτε για αντλιες κενού κτλ ότι δεν χρησιμοποιούν τι εννοείτε? Απλά βιδώνουν τις μονάδες και συνδέουν τις σωληνώσεις? Υπάρχει το φρεον μέσα ήδη?

Η αντλία κενού χρειάζεται οπωσδήποτε για να αποδίδει το κλιματιστικό αυτά που αναγράφει ο κατασκευαστής και για να μην μειωθεί ο χρόνος ζωής του . Η αντλία κενού αφαιρεί μέσα απο το κύκλωμα τον αέρα . Ο αέρας περιέχει υγρασία και κατά την λειτουργία του κλιματιστικού μπορεί να έχουμε παγοποίηση μέσα στις  σωληνώσεις και να φράξουν . Απο προσωπική εμπειρία υπάρχουν πολλοί ψυκτικοί που λένε ότι δεν χρειάζεται ,μου χει τύχει "ψυκτικός" να ρωτάει τι είναι η αντλία κενου καθώς και ψυκτικοί που το θεωρούν απαραίτητο . Πάντως ανοιξε οποιοδήποτε manual τοποθετησης κλιματισιτκού οποιασδήποτε εταιρίας και μοντέλου . Σχεδόν όλες το αναγράφουν ως απαραίτητη διαδικασία . Κάποιες εταιρίες ακυρώνουν την εγγύηση αν δεν έχει γίνει χρήση αντλίας κενού . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...