Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για 24 άρι μπορεί και 18 άρι . Θα συμβουλευτείς ψυκτικό ή μηχανολόγο για το τι μέγεθος θα πάρεις . Απο κει και πέρα όταν ξέρεις πιο μέγεθος κάνει για τον χώρο σου πες μας και ενα budget που διαθέτεις για να σου προτείνουμε μάρκες 

 

 

Ρώτησα γνώμη σε ψυκτικό και μου είπε για να είμαι άνετος για τον χώρο καλύτερα να δω για 24άρι (αν και με το 18άρι καλύπτομαι έστω και στραβά κουτσά). Το μπάτζετ μου είναι μαξ στα 1000 Ε (και αυτό εννεοείται με δόσεις), θα το ξεπεράσω για λίγο μόνο αν είναι τόσο πολύ αναγκαίο. Μου είπαν να δω κυρίως για Mitsubishi. Θέλω να είναι αξιόπιστο. Και όσο γίνεται πιο αθόρυβο. Για τι άλλα πρέπει να προσέξω και εξτρά λειτουργίες δεν έχω ιδέα. Έχετε να προτείνεται τίποτα και τι να προσέξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα γνώμη σε ψυκτικό και μου είπε για να είμαι άνετος για τον χώρο καλύτερα να δω για 24άρι (αν και με το 18άρι καλύπτομαι έστω και στραβά κουτσά). Το μπάτζετ μου είναι μαξ στα 1000 Ε (και αυτό εννεοείται με δόσεις), θα το ξεπεράσω για λίγο μόνο αν είναι τόσο πολύ αναγκαίο. Μου είπαν να δω κυρίως για Mitsubishi. Θέλω να είναι αξιόπιστο. Και όσο γίνεται πιο αθόρυβο. Για τι άλλα πρέπει να προσέξω και εξτρά λειτουργίες δεν έχω ιδέα. Έχετε να προτείνεται τίποτα και τι να προσέξω?

24άρι σε αυτά τα λεφτά και ως κριτήρια αξιοπιστία και την ελάχιστη δυνατή κατανάλωση πας για https://www.skroutz.gr/s/6578895/Inventor-Passion-P4MVI-24WFR-P4MVO-24.html

 

Mitsubishi σε αυτά τα λεφτά με τέτοιες καταναλώσεις και τέτοια λειτουργικά χαρακτηριστικά που έχει το passion δεν βρίσκεις . 

Προσωπικά δεν θα δινα λεφτά για mitsubishi ούτε για Daikin . (Εκτός και αν με ενδιέφερε το state of the art ururu sharara της Daikin ! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θορυβος απο κακη εγκατασταση μπορει να υπαρξει αλλα οχι παντα. Αν η εξωτερικη μοναδα τοποθετηθει ακριβως εξω απο τον τοιχο που καθεσαι (εκει που εχεις τον καναπε σου για παραδειγμα ακριβως απεξω να πας και να βαλεις την εξωτερικη μοναδα) τοτε πρεπει να βαλεις στην βαση της αποσβεστηρες κραδασμων, αλλιως θα την ακους εκει που καθεσαι στον καναπε ,πολυ δυνατα. Αποσβεστηρες κραδασμων ειναι λαστιχενιες βιδες, με σπηρωμα και απο της δυο μεριες, και μπαινουν στην βαση της εξωτερικης μοναδας για να μην ερχεται σε αμεση επαφη και να αποσβενει τους κραδασμους, ειναι πολυ φτηνα και τα ζητας απο ενα απλο μαγαζι με υλικα. Τεσσερεις τετοιες βιδες θα βαλεις, μια σε καθε βιδα την εξωτερικης μοναδας που ακουμπαει στην βαση..

 

Ιονιστης ειναι ενα συστημα που καθαριζει την ατμοσφαιρα απο ιοντα, βρωμιες και τετοια. Αν καπνιζεις και εχεις στο δωματιο ιονιστη τοτε η ατμοσφαιρα καθαριζει και ειναι σαν να μη καπνιζεις. Ιονιστες υπαρχουν μονες τους συσκευες και μια απλη ξεκιναει απο 150 ευρω.

 

Αφυγραντηρας δε ξερω τι ειναι, μαλλον ειναι κατι που γραψανε εξω απο το κουτι του κλιματιστικου για να σου φανε παραπανω λεφτα..

 

Εγω σαν συμβουλη για την επιλογη κλιματιστικου εχω να σου πω λιγα πραγματα. Καταρχην πρεπει να υπολογισεις ποσες ωρες σκοπευεις να το χρησημοποιησεις το κλιματιστικο που θα αγορασεις. Θα το εχεις ανοιχτο 3 μηνες το καλοκαιρι ολη την ημερα? Θα το εχεις ανοιχτο μονο για 1-2 ωρες στις πολυ μεγαλες ζεστες?

 

Αν θελεις κλιματιστικο να το εχεις αναμενο παρα πολλες ωρες τοτε παρε με inverter για οικονομια και καλυτερη ψυξη.

 

Αν θελεις κλιματιστικο να το αναψεις μονο 1-2 ωρες στις πολυ μεγαλες ζεστες τοτε παρε ενα με 150 ευρω απο τα carefour και καθαρισες, μη πανε και τσαμπα τα λεφτα..

 

Η δυο μεγαλες διαφορες των κλιματιστικων μεχρι τωρα ειναι αν ειναι inverter ή χωρις inverter.

 

Ομως τωρα εχουν βγαλει και κλιματιστικα ενεργιακης κλασης "A" και μαλιστα εδω και μερικες μερες εχει αρχισει η επιδοτηση απο το κρατος για αλλαγη κλιματιστικων σε ολους μας με μεγιστη διαφορα 500 ευρω.. Λεπτομεριες δε ξερω το διαβασα σαν ειδηση καπου αν βρω λινκ θα σας το δωσω να το διαβασετε.

 

Οποτε ψαξε να αγορασεις τετοιο κλιματιστικο, θα σε συμφερει παρα πολυ επειδη ειναι ενεργειακης κλασης "Α" μιλαμε για πολυ μεγαλη οικονομια..

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 11:22 ----------

 

http://infopress-gr.blogspot.com/2009/06/blog-post_5740.html

Το λινκ σχετικα με τα νεα κλιματιστικα, ψαξτο και αυτο αξιζει

λινκ του ΙΟΥΝΊΟΥ 2009????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά πήρα το inventor passion 12.000 btu. Όταν το εγκαταστήσω θα σας πω τι λέει.

 

Όταν λέτε για αντλιες κενού κτλ ότι δεν χρησιμοποιούν τι εννοείτε? Απλά βιδώνουν τις μονάδες και συνδέουν τις σωληνώσεις? Υπάρχει το φρεον μέσα ήδη?

Αυτή τη στιγμή σε χώρο 28 τ.μ. το έχω στους 26 βαθμούς με εξωτερική 15. Η συνολικη κατανάλωση ρεύματος του σπιτιού με το a/c, μια τηλεόραση 42", ένα φως, ψυγειο και λαπτοπ είναι περίπου 1kw/ώρα.

Δεν έχω μετρητή κοίταξα το ρολόι που λέει 1kwh=375 στροφές και γυρίζει 1 στροφή ανά 10 δευτερόλεπτα.

Πρέπει να δουλεύει κάπου στη μέση αυτή τη στιγμή το a/c. Διπλα τζαμια αλλά σπίτι 35 ετών χωρίς μόνωση. Σε χώρο 28 τ.μ. μωνομενο θα τον έχει για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Θέλω να βαλω κλιματιστικο στο καταστημα μου. Ειναι περιπου 60τμ και εχω καταληξει συμφωνα και με το ψυκτικο μου σε 24αρι. Σε αλλον παρομοιο και αρκετα πιο δυσκολο χωρο (καταστημα) εχω βαλει ενα 24αρι της Midea. Το Neola MS11D. Ειναι Α/Α και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος ειδικα σε σχεση με ενα παναρχαιο που ειχα. Το πηρα 680€ τον Απριλιο που θεωρω οτι ειναι κορυφαια τιμη. Τωρα δεν παιζει αυτη η τιμη. Σε αυτην την κατηγορια κοστους τι μου προτεινετε; Σκεφτομουν το Midea MSR1U που το ειχε η ηλεκτρονικη σε προσφορα, αλλα δεν το προλαβα. Τα πιτσος τα εμπιστευεστε; Γιατι μου εμφανιζει το P1ZAI2450W στα 672 στο σκρουτζ. Αξιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στήν  εξωτερική  πλευρά τού τοίχου (sos - μέ μονό τούβλο) (δηλ. δέν υπάρχει ενδιάμεσα φελιζόλ κλπ  ) εχει βιδωθεί η  εξωτερικη μονάδα τού  a/c 12.000 btu  , προκαλεί   ομως θόρυβο στόν τοίχο (κάτι σάν βουητό ) σχεδόν σέ ολους τούς τοίχους τού σπιτιού κ φυσικά  ακούγεται  εσωτερικά κ  στό δωματιο πού ειναι εγκατεστημένη η  μονάδα , σέ αυτή τήν περίπτωση τί κάνουμε ? 3 ψυκτικούς  ρώτησε ο φίλος πού  εχει το πρόβλημα  κ ο  ενας τού ειπε φταίει η βάση τού a/c πού ακουμπά απευθείας στόν τοίχο κ αν μπεί ενδιαμεσα (μεταξύ τοίχου κ βάσης π.χ. ενα κομμάτι απο σαμπρέλα μοτοσυκλέτας θα σταματήσει αμέσως ) ο αλλος υποστηρίζει οτι αν βάλει αντικραδασμικά   στήν βάση πού πατά η εξωτερική μονάδα θα σταματησει , ενώ ο τρίτος   του ειπε οτι  νά  μήν κάνεις τίποτε από τά παραπάνω αλλά νά κατεβάσεις την εξωτερικη μονάδα κάτω στήν βεράντα κ θά σταματήσουν ολα  ( ομως λόγω τής  μικρής βεράντας δέν βολεύει - σέ αυτή την περίπτωση τί κάνουμε κύριοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στήν  εξωτερική  πλευρά τού τοίχου (sos - μέ μονό τούβλο) (δηλ. δέν υπάρχει ενδιάμεσα φελιζόλ κλπ  ) εχει βιδωθεί η  εξωτερικη μονάδα τού  a/c 12.000 btu  , προκαλεί   ομως θόρυβο στόν τοίχο (κάτι σάν βουητό ) σχεδόν σέ ολους τούς τοίχους τού σπιτιού κ φυσικά  ακούγεται  εσωτερικά κ  στό δωματιο πού ειναι εγκατεστημένη η  μονάδα , σέ αυτή τήν περίπτωση τί κάνουμε ? 3 ψυκτικούς  ρώτησε ο φίλος πού  εχει το πρόβλημα  κ ο  ενας τού ειπε φταίει η βάση τού a/c πού ακουμπά απευθείας στόν τοίχο κ αν μπεί ενδιαμεσα (μεταξύ τοίχου κ βάσης π.χ. ενα κομμάτι απο σαμπρέλα μοτοσυκλέτας θα σταματήσει αμέσως ) ο αλλος υποστηρίζει οτι αν βάλει αντικραδασμικά   στήν βάση πού πατά η εξωτερική μονάδα θα σταματησει , ενώ ο τρίτος   του ειπε οτι  νά  μήν κάνεις τίποτε από τά παραπάνω αλλά νά κατεβάσεις την εξωτερικη μονάδα κάτω στήν βεράντα κ θά σταματήσουν ολα  ( ομως λόγω τής  μικρής βεράντας δέν βολεύει - σέ αυτή την περίπτωση τί κάνουμε κύριοι ?

Βαλε αντικραδασμικά ! Αυτή είναι η λύση σε συντονισμούς . Τωρα.. αν δεν δουλέψει ..βλέπεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στήν  εξωτερική  πλευρά τού τοίχου (sos - μέ μονό τούβλο) (δηλ. δέν υπάρχει ενδιάμεσα φελιζόλ κλπ  ) εχει βιδωθεί η  εξωτερικη μονάδα τού  a/c 12.000 btu  , προκαλεί   ομως θόρυβο στόν τοίχο (κάτι σάν βουητό ) σχεδόν σέ ολους τούς τοίχους τού σπιτιού κ φυσικά  ακούγεται  εσωτερικά κ  στό δωματιο πού ειναι εγκατεστημένη η  μονάδα , σέ αυτή τήν περίπτωση τί κάνουμε ? 3 ψυκτικούς  ρώτησε ο φίλος πού  εχει το πρόβλημα  κ ο  ενας τού ειπε φταίει η βάση τού a/c πού ακουμπά απευθείας στόν τοίχο κ αν μπεί ενδιαμεσα (μεταξύ τοίχου κ βάσης π.χ. ενα κομμάτι απο σαμπρέλα μοτοσυκλέτας θα σταματήσει αμέσως ) ο αλλος υποστηρίζει οτι αν βάλει αντικραδασμικά   στήν βάση πού πατά η εξωτερική μονάδα θα σταματησει , ενώ ο τρίτος   του ειπε οτι  νά  μήν κάνεις τίποτε από τά παραπάνω αλλά νά κατεβάσεις την εξωτερικη μονάδα κάτω στήν βεράντα κ θά σταματήσουν ολα  ( ομως λόγω τής  μικρής βεράντας δέν βολεύει - σέ αυτή την περίπτωση τί κάνουμε κύριοι ?

βαλε για αρχη αντικραδασμικα και θα δεις μια χ διαφορα.. Αν δεν σε ικανοποιει δυστυχως η επομενη λυση ειναι βαση δαπεδου..

Να ξερεις οτι υπαρχουν κλιματιστικα με ηρεμη λειτουργια της εξωτερικης.Προσωπικη μου εμπειρια με πολυ καλη ηρεμια ειναι τα fujitsu μετα τα inventor και ενα ακριβο μοντελο της mitsubisu που πραγματικα σε αυτο δεν ακουγεται καθολου..!!!

Το χειροτερο ειναι να σφυριζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dare-devil κ gia_nnis ευχαριστώ πού απαντήσατε , χθές βράδυ το ακουσα από κοντά , πραγματι οπως μου τα ειπαν στο τηλ. ειναι , μάλλον λόγω τού πολύ λεπτού τοίχου (μονό τούβλο  κ χωρίς φελιζόλ ) περνάει η λειτουργία τής εξωτ. μονάδος μέσα στο δωμάτιο μεσω τού τοίχου , δεν ακούγεται λόγω συντονισμού( ακούγεται τό ξαναγράφω σάν βουητό ) αλλά επειδή ο τοίχος ειναι σάν τσιγαρόχαρτο περνάει ο θόρυβος μέσα , τό αστείο ειναι πώς η εσωτερική μονάδα δέν ακούγεται σχεδόν καθόλου κ ακούγεται η εξω μέσα ...νά δούμε αν τό πρόβλημα λυθεί κ μέ ποιόν τρόπο (η εγκατάσταση εχει γίνει σωστά μέ αντλία κενού κ χωριστές σωληνώσεις πρίν από 10 ημέρες κ εχει  γραπτή εγγύηση 12 μηνών από τόν μάστορα , σέ αυτή τήν περίπτωση πληρώνουμε extra χρήματα  τόν μάστορα η ειναι μέσα στην εγγύηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ εχει  γραπτή εγγύηση 12 μηνών από τόν μάστορα , σέ αυτή τήν περίπτωση πληρώνουμε extra χρήματα  τόν μάστορα η ειναι μέσα στην εγγύηση ?

Σε αυτη την περιπτωση εχει μερος ευθυνης και ο μαστορας γιατι εξαρχης επρεπε να δει τον τοιχο και να σου πει τα ενδεχομενα.. Ξερουν ομως να ζητανε απο 70ε και πανω για μια εγκατασταση οταν με 50ε ειναι καλυμμενοι..!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενω σε ενα διαμερισμα τελευταιου οροφου 3 χρονων, το οποιο εχει σχετικη θερμομονωση με σαλοκουζινα 33m2 και 2,5m υψος.
Συνεχη ηλιοφανεια το καλοκαιρι με θερμοκρασιες που ξεπερνουν πολλες φορες τους 40 βαθμους και με πιο ηπιο χειμωνα
Εχω ενα ac 12000btu on/off το οποιο δεν αποδιδει σχεδον καθολου λογω της χαμηλης ισχυος του!
Ειμαι σε φαση αναζητησης και εχω καταληξει σε HITACHI των 22000btu 
το οποιο ειναι το μονο το οποιο ανταποκρινεται στη προνοια σωληνωσεων 
που υπαρχει στο υφισταμενο χωρο (1/4 με 1/2) με υψηλη ονομαστικη ισχυ..

Το θεμα ειναι ποια ειναι η διαφορα μεταξυ των 2 συστηματων

https://www.skroutz.gr/s/2...RAC-60WPA.html

https://www.skroutz.gr/s/6...AC-24WPAG.html

Επισης θεωρουνται tier 1, ειναι αναλογα της θετικης τους φημης και "καταγωγης"?

Τα 22000 btu θα μου ειναι αρκετα για το χωρο μου, τι αλλο να προσεξω?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Θέλω να βαλω κλιματιστικο στο καταστημα μου. Ειναι περιπου 60τμ και εχω καταληξει συμφωνα και με το ψυκτικο μου σε 24αρι. Σε αλλον παρομοιο και αρκετα πιο δυσκολο χωρο (καταστημα) εχω βαλει ενα 24αρι της Midea. Το Neola MS11D. Ειναι Α/Α και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος ειδικα σε σχεση με ενα παναρχαιο που ειχα. Το πηρα 680€ τον Απριλιο που θεωρω οτι ειναι κορυφαια τιμη. Τωρα δεν παιζει αυτη η τιμη. Σε αυτην την κατηγορια κοστους τι μου προτεινετε; Σκεφτομουν το Midea MSR1U που το ειχε η ηλεκτρονικη σε προσφορα, αλλα δεν το προλαβα. Τα πιτσος τα εμπιστευεστε; Γιατι μου εμφανιζει το P1ZAI2450W στα 672 στο σκρουτζ. Αξιζει;

Τελικα, αν και δεν ελαβα καμια απαντηση, μου φαινεται να καταληγω στο PITSOS. Καλη τιμη, αξιοπιστη εταιρεια (μπορει να μη φτιαχνει χρονια κλιματιστικα, φτιαχνει ομως ψυγεια), ενεργειακη κλαση Α+ στην ψυξη που με ενδιαφερει ιδιαιτερα και σιγουρα καλο after sales.

Θα ηθελα να ακουσω καμια γνωμη ομως απο καποιον που ξερει δυο πραγματα παραπανω η εχει παρει πιτσος κλιματιστικο.

Κατι ακομη: το εν λογω κλιματιστικο εχει δυο επιπλεον φιλτρα. Ενα ενεργου ανθρακα και ενα αλλοκ που ονομαζεται biofilter. Στο φυλλαδιο αναφερεται πως θελουν αντικατασταση καθε χρονο το ενα και καθε δυο χρονια το αλλο. Ξερετε ποσο κοστιζουν και γενικα αν πρεπει να με αποθαρρυνουν απο την αγορα του κλιματιστικου; Γιατι δε με ενδιαφερει τρελά να φιλτραρεται ο αερας τοσο καλα που ουτως η αλλως οταν βγαινω στο δρομο αναπνεω "αφιλτραριστα", αν ειναι να χρεωνομαι 50€πχ το χρονο που ανεβαζει δραματικα το κοστος του a/c συνολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενω σε ενα διαμερισμα τελευταιου οροφου 3 χρονων, το οποιο εχει σχετικη θερμομονωση με σαλοκουζινα 33m2 και 2,5m υψος.

Συνεχη ηλιοφανεια το καλοκαιρι με θερμοκρασιες που ξεπερνουν πολλες φορες τους 40 βαθμους και με πιο ηπιο χειμωνα

Εχω ενα ac 12000btu on/off το οποιο δεν αποδιδει σχεδον καθολου λογω της χαμηλης ισχυος του!

Ειμαι σε φαση αναζητησης και εχω καταληξει σε HITACHI των 22000btu 

το οποιο ειναι το μονο το οποιο ανταποκρινεται στη προνοια σωληνωσεων 

που υπαρχει στο υφισταμενο χωρο (1/4 με 1/2) με υψηλη ονομαστικη ισχυ..

 

Το θεμα ειναι ποια ειναι η διαφορα μεταξυ των 2 συστηματων

 

https://www.skroutz.gr/s/2...RAC-60WPA.html

 

https://www.skroutz.gr/s/6...AC-24WPAG.html

 

Επισης θεωρουνται tier 1, ειναι αναλογα της θετικης τους φημης και "καταγωγης"?

 

Τα 22000 btu θα μου ειναι αρκετα για το χωρο μου, τι αλλο να προσεξω?

 

ευχαριστω

Τα πόσα btu θέλει ο χώρος θα στο πει ψυκτικός . 

 

 

Τελικα, αν και δεν ελαβα καμια απαντηση, μου φαινεται να καταληγω στο PITSOS. Καλη τιμη, αξιοπιστη εταιρεια (μπορει να μη φτιαχνει χρονια κλιματιστικα, φτιαχνει ομως ψυγεια), ενεργειακη κλαση Α+ στην ψυξη που με ενδιαφερει ιδιαιτερα και σιγουρα καλο after sales.

Θα ηθελα να ακουσω καμια γνωμη ομως απο καποιον που ξερει δυο πραγματα παραπανω η εχει παρει πιτσος κλιματιστικο.

Κατι ακομη: το εν λογω κλιματιστικο εχει δυο επιπλεον φιλτρα. Ενα ενεργου ανθρακα και ενα αλλοκ που ονομαζεται biofilter. Στο φυλλαδιο αναφερεται πως θελουν αντικατασταση καθε χρονο το ενα και καθε δυο χρονια το αλλο. Ξερετε ποσο κοστιζουν και γενικα αν πρεπει να με αποθαρρυνουν απο την αγορα του κλιματιστικου; Γιατι δε με ενδιαφερει τρελά να φιλτραρεται ο αερας τοσο καλα που ουτως η αλλως οταν βγαινω στο δρομο αναπνεω "αφιλτραριστα", αν ειναι να χρεωνομαι 50€πχ το χρονο που ανεβαζει δραματικα το κοστος του a/c συνολικα.

Δεν θα σου συνιστούσα Pitsos. Ο τομέας των κλιματιστικών της είναι καινούριος . Δεν προσφέρει κατά την δικιά μου αποψη κάτι τρομερό . Πιστεύω ότι είναι φασον απο Κίνα (δεν ειναι κακό) μιας και ο όμιλος BSH δεν έχω ακούσει ποτέ μου να χει γραμμή παραγωγής κλιματιστικών . Όσον αφορά τα φίλτρα είναι πολύ απλό . Προσφέρουν πολύ καλύτερη υγιεινή στον χώρο και ναι θέλουν αλλαγμα . Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό που προσφέρουν τα βγάζεις και αφήνεις κενές τις θύρες τους . Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Σε μένα το φίλτρο ενεργού άνθρακα έχει αδρανοποιηθεί και ήθελε άλλαγμα. Απλά το έβγαλα και δεν έβαλα άλλο . Δεν είναι ακριβά όμως. Με κανά 15 ευρώ αγοράζεις φίλτρα ενεργού άνθρακα και τα βάζεις μόνος  (πληροφοριακά το λέω)

 

EDIT :        Είδα ότι ψάχνεις στα λεφτά που κάνει το pitsos . Για μένα είναι μονόδρομος το πίτσος .Ακόμα και το κατα 100 ευρώ ακριβότερο daikin είναι λίγο κατώτερο σε απόδοση btu και σε κατανάλωση απο το pitsos . Οπότε βλέπω την pitsos ως μονόδρομο σε αυτά τα λεφτά . Το μόνο που με προβληματίζει είναι η αξιοπιστία της στα κλιματιστικά μιας και δεν έχω διαβάσει πουθενά γνώμες ατόμων που τα έχουν . 

Επίσης να ξέρεις ότι το pitsos είναι αρκετά θορυβώδες μηχάνημα . Αλλά για τα λεφτά που θες είναι οκ . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Τελικα πηρα το Πιτσος. Το φανταζομαι οτι ειναι φασον, ισως ειναι καλο αυτο μια και δεν εχει παρελθον η εταιρεια στα κλιματιστικα. Γενικα τα ζυγισα και μου φαινεται καλη περιπτωση για τα χρηματα αυτα. Πολυ σημαντικη πληροφορια αυτη σχετικα με τα φιλτρα και την απενεργοποιηση τους.

Οταν δοκιμασα να μαθω την τιμη τους απο την εξυπηρετηση πελατων της εταιρειας ακουσα το απιστευτο: "Δεν μπορουμε να σας πουμε!" πρεπει να το παρετε και να δειτε τον κωδικο του μηχανηματος και να μας τον δωσετε! Με αυστηρο υφος οτι και καλα ζηταω ενα εξειδικευμενο ανταλλακτικο. Του εξηγησα οτι δεν ειναι ανταλλακτικο αλλα αναλωσιμο αφου θελει στανταρ αλλαγη καθε χρονο και απο αυτο ισως εξαρτηθει αν θα το παρω γιατι επηρεαζει το κοστος χρησης. Δηλαδη του λεω αν παρεις εναν εκτυπωτη δε θες να ξερεις πριν τον αγορασεις ποσο κοστιζουν τα μελανια του; Η απαντηση που ελαβα ηταν: πηγαινε σε ενα μαγαζι που εχει το κλιματυιστικο που θες, δες τον κωδικο σε μια συσκευη και δως τον μας να σου πουμε την τιμη. Τελωσπαντων, ελπιζω να μου βγει καλο,θα σας πω εντυπωσεις μολις πιασουν τα κρυα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...