Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρες μου κλιματιστικό 24αρι ή 30αρι με COP > 4 / SCOP Ελλάδας > 5.

Αρχηγε ασε τα cop και βαλε μετρητη στο Sarara FTXZ25N και μετα σε ενα νορμαλ πχ Fujitsu Ecolandia ASYG25LLCR

Και θα δεις μετα αν αξιζει η διαφορα της τιμης... Την αποσβεση δεν θα την κανεις ποτε.. Δεν αξιζουν τα λεφτα τους...

Μαζι με την αγορα του sarara αν μου κανουν και την εκπτωση που εχουν οι δεητζιδες στο ρευμα τοτε αξιζει..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

O μόνος λόγος να παρει κάποιος το sharara  είναι για την είσοδο νωπού αέρα και την ύγρανση του χώρου . Αυτές είναι οι ιδιαιτερότητες όπου τις πληρώνεις ακριβά γιατί πληρώνει το ΟΝΟΜΑ . 
Είναι ιδιαιτερο μηχάνημα και το κορυφαίο όλων τεχνολογικά (αφήνουμε στην άκρη την τιμή)


Για τους συντελεστές απόδοσης του: απόσβεση θα κάνει μόνο ένας που έχει σκοπό να το καίει 24/7  και αυτό σε μερικά χρόνια . Ε για ένα server room είναι ότι πρέπει απο άποψη κατανάλωσης. Για οικιακή χρήση.... προβλέπω πρώτα βλάβη και ποτέ απόσβεση :P
Εδώ το δικό μου COP EER  5   (9άρι) υπολογίζω απόσβεση σε μια 8ετία με νορμαλ χρήση όταν κάνει κρύο η ζέστη και όταν λέω νορμαλ κανά 5ωρο την ημέρα συνολικά. Δεν άξιζε να πάρω Α+++ . Α++  θα ταν οκ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μόνος λόγος να παρει κάποιος το sharara  είναι για την είσοδο νωπού αέρα και την ύγρανση του χώρου . Αυτές είναι οι ιδιαιτερότητες όπου τις πληρώνεις ακριβά γιατί πληρώνει το ΟΝΟΜΑ . 

Είναι ιδιαιτερο μηχάνημα και το κορυφαίο όλων τεχνολογικά (αφήνουμε στην άκρη την τιμή)

 

 

Για τους συντελεστές απόδοσης του: απόσβεση θα κάνει μόνο ένας που έχει σκοπό να το καίει 24/7  και αυτό σε μερικά χρόνια . Ε για ένα server room είναι ότι πρέπει απο άποψη κατανάλωσης. Για οικιακή χρήση.... προβλέπω πρώτα βλάβη και ποτέ απόσβεση :P

Εδώ το δικό μου COP EER  5   (9άρι) υπολογίζω απόσβεση σε μια 8ετία με νορμαλ χρήση όταν κάνει κρύο η ζέστη και όταν λέω νορμαλ κανά 5ωρο την ημέρα συνολικά. Δεν άξιζε να πάρω Α+++ . Α++  θα ταν οκ .

 

 

για την ύγρανση του χώρου στην Ελλάδα με τέτοια υγρασία? ε, δεν αξίζει τότε! εγώ ένας λόγος που θέλω να πάρω το κλιματιστικό είναι επειδή έχουν αφυγραντήρα και θα αποροφήσουν την υπερβολική υγρασία! ποιος να θέλει να υγράνει κιόλας το χώρο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ένας λόγος που θέλω να πάρω το κλιματιστικό είναι επειδή έχουν αφυγραντήρα και θα αποροφήσουν την υπερβολική υγρασία! ποιος να θέλει να υγράνει κιόλας το χώρο??

Ναι εγω ομως που το εβαλα χθες με 19.5 βαθμους και 60% υγρασια(αρχικη κατασταση) δεν μπορεσα να το δουλεψω επειδη με εσκασα.. Θελω να πω οτι επρεπε να ειχα αφυγραντηρα..

..εσκασε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ύγρανση του χώρου στην Ελλάδα με τέτοια υγρασία? ε, δεν αξίζει τότε! εγώ ένας λόγος που θέλω να πάρω το κλιματιστικό είναι επειδή έχουν αφυγραντήρα και θα αποροφήσουν την υπερβολική υγρασία! ποιος να θέλει να υγράνει κιόλας το χώρο??

Δεν είναι όλες οι περιοχές της ελλάδας με υγρασία και δεν είναι όλοι οι χώροι με σωστα επιπεδα υγρασίας . Η υγρανση χρειάζεται όταν τα επίπεδα υγρασία πέφτουν κάτω απο το φυσιολογικό για να νιώθεις άνετα.

 

Όσο για την αφύγρανση που λες. Αν εχεις σοβαρο πρόβλημα δεν θα κάνει τρομερή δουλειά το κλιματιστικό .  Θα θελήσεις αφυγραντήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι όλες οι περιοχές της ελλάδας με υγρασία και δεν είναι όλοι οι χώροι με σωστα επιπεδα υγρασίας . Η υγρανση χρειάζεται όταν τα επίπεδα υγρασία πέφτουν κάτω απο το φυσιολογικό για να νιώθεις άνετα.

 

Όσο για την αφύγρανση που λες. Αν εχεις σοβαρο πρόβλημα δεν θα κάνει τρομερή δουλειά το κλιματιστικό .  Θα θελήσεις αφυγραντήρα.

στην  αρχη  ήθελα  να  πάρω  μόνο  ένα  απλό  αφυγραντήρα  με  180 ευρώ  προσφορά,  

αλλά  τσιγκουνεύτηκε  ο  αντρας  μου,  τελικά  κατεληξα  να  πάρω  3  κλιματιστικά  αχαχα :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην  αρχη  ήθελα  να  πάρω  μόνο  ένα  απλό  αφυγραντήρα  με  180 ευρώ  προσφορά,  

αλλά  τσιγκουνεύτηκε  ο  αντρας  μου,  τελικά  κατεληξα  να  πάρω  3  κλιματιστικά  αχαχα :-D

Και μετα τα κλιματιστικα να φευγεις για durosol..!!!!

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας γράψω και εδώ μήπως μου προτείνετε κάτι..

εγώ ακόμα στο ψαξιμο για ψυκτικό είμαι.. και σημερα πάντως που ρώταγα για προσφορες όλοι μου λέγανε 70-80ευρώ χωρις την απόδειξη, αν θέλω και απόδειξη τότε θα πλήρώσω εξτρα το Φ.Π.Α. μόνο ένας είπε 50ευρώ, παλι χωρις απόδειξη φυσικά.. 

πάλι γελάγανε όταν τους έλεγα για αντλία κενου και μετα λέγανε μα φυσικά και έχουμε.. 
αλλά για σωλήνες λένε δεν χρειάζεται να είναι 3 μετρα, 1,5μ φτανει.. αν θελω παραπάνω τότε θα πληρώσω εξτρά..
για ξεχωριστα μεμονωμενους σωλήνες κανείς δεν σχολίασε, μου φάνηκε ότι δεν πολυκαταλαβαν τι εννοουσα, αλλα ενταξει μου είπαν.. 
για αντιγρασμικά αν θέλω για εξωτερική μονάδα θα πληρώσω πάλι εξτρα λένε, αν δεν θα είναι στο κουτί, αλλα και πάλι δεν χρειάζονται λένε για ινβεντορ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά τα 70 ευρώ που ζητάνε, οι περισσότεροι τόσο παίρνουν, αυτός με τα 50 αμφιβάλλω για την ποιότητα της δουλειάς που θα κάνει. Την έξτρα σωλήνα σε όλους την πληρώνεις πάνω από ένα όριο. Για τα αντικραδασμικά δεν ξέρω αν και κανονικά πρέπει να υπάρχουν στο κουτί, αυτό που δεν χρειάζονται για συγκεκριμένη μάρκα δεν το κατάλαβα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά τα 70 ευρώ που ζητάνε, οι περισσότεροι τόσο παίρνουν, αυτός με τα 50 αμφιβάλλω για την ποιότητα της δουλειάς που θα κάνει. Την έξτρα σωλήνα σε όλους την πληρώνεις πάνω από ένα όριο. Για τα αντικραδασμικά δεν ξέρω αν και κανονικά πρέπει να υπάρχουν στο κουτί, αυτό που δεν χρειάζονται για συγκεκριμένη μάρκα δεν το κατάλαβα.....

Eννοούσε inverter απο τι κατάλαβα και όχι inventor . 

 

Αντικραδασμικά γενικά χρειάζονται όταν έχεις θορύβους απο συντονισμούς .  Εγώ δεν έβαλα στην μονάδα μου και δεν έχω θέμα. Τώρα αν έχει μέσα το κουτί του κλιματιστικόυ αυτό δεν το έχω ακούσει-δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας γράψω και εδώ μήπως μου προτείνετε κάτι..

εγώ ακόμα στο ψαξιμο για ψυκτικό είμαι.. και σημερα πάντως που ρώταγα για προσφορες όλοι μου λέγανε 70-80ευρώ χωρις την απόδειξη, αν θέλω και απόδειξη τότε θα πλήρώσω εξτρα το Φ.Π.Α. μόνο ένας είπε 50ευρώ, παλι χωρις απόδειξη φυσικά.. 

πάλι γελάγανε όταν τους έλεγα για αντλία κενου και μετα λέγανε μα φυσικά και έχουμε.. 

αλλά για σωλήνες λένε δεν χρειάζεται να είναι 3 μετρα, 1,5μ φτανει.. αν θελω παραπάνω τότε θα πληρώσω εξτρά..

για ξεχωριστα μεμονωμενους σωλήνες κανείς δεν σχολίασε, μου φάνηκε ότι δεν πολυκαταλαβαν τι εννοουσα, αλλα ενταξει μου είπαν.. 

για αντιγρασμικά αν θέλω για εξωτερική μονάδα θα πληρώσω πάλι εξτρα λένε, αν δεν θα είναι στο κουτί, αλλα και πάλι δεν χρειάζονται λένε για ινβεντορ..

 

Σωστη εγκατασταση βαση του κοστους 70ε

 

1)Αντλια κενου(υποχρεωτικο)

2)Να εχουν μηκος οι σωληνες τουλαχιστον 2 μετρα(υποχρεωτικο)

3)Δυο ξεχωριστες σωληνες αποχετευσης, 1 για την εσωτερικη και 1 για την εξωτερικη(για να κανουν οικονομια.. την σωληνα της εσωτερικης την βαζουν στην εξωτερικη μοναδα..)

4)τρυπα με το ποτηρι(στρογγυλη και ακριβως οσο χρειαζεται για να περασουν οι σωληνες και οχι μεγαλυτερη..)

5)Η τρυπα το σωστο ειναι να κλεισει με οικοδομικο υλικο(οι περισσοτεροι πετανε μεσα σκουπιδια.. χαρτακια-φενιζολ και απ εξω σιλικονη με την σπατουλα)

 

Για την μονωση θα δεις οτι περναει μονωτικο σφουγγαρι(αρμαφλεξ) σε καθε σωληνα και μετα με αυτοκολλητη ταινια θα τις τυλιξει μαζι..

 

εικοναimg%5D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5)Η τρυπα το σωστο ειναι να κλεισει με οικοδομικο υλικο(οι περισσοτεροι πετανε μεσα σκουπιδια.. χαρτακια-φενιζολ και απ εξω σιλικονη με την σπατουλα)

 

Σε εμάς επειδή από το μέρος του τοίχου που περνάνε οι σωλήνες υπήρχε ένα τμήμα της τρύπας που φαινόταν και το είδε ο τεχνικός που ήρθε για συντήρηση, μου είπε να το κλείσουμε με γύψο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω στο μήκος. Ότι ορίζει ο κατασκευαστής για ελάχιστο.Μanuals εγκατάστασης υπάρχουν μαζί με το κλιματιστικό. Να ανοίξει τα στραβά του ο κάθε ψυκτικός και να κάνει κατα γράμμα ότι ορίζει η εταιρία και ας μην το παίζει επιστήμονας !!!! Π.Χ στα inventor και στα hitatchi είναι 3 m τουλάχιστον για τα 9άρια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...