Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ βγάζω για όλο το σπίτι μαζί οτι θες 24αρι.

Ναι μπορεί να βγάζεις 24000 btu αλλα εδώ μιλάμε για 3 διαφορετικούς χώρους και χωλ . Θέλω να πιστεύω ότι δεν εννοείς να βάλει ενα 24άρι και μόνο αλλα οι συνολικές ονομαστικές αποδόσεις των χ,ψ μηχανημάτων να ναι 24000 btu 

Επειδη τα υπνοδωματια ειναι μικρα θα κοιταξεις το κλιματιστικο να διαθετει την λειτουργια quiet

Γιατί αυτό ; Για τα ρεύματα αέρα το λες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα  το  σπίτι  έχει  και  τζάκι  με  σωλήνες  θερμού  αέρα,  έχει  και  καλοριφέρ  αν  θέλω  σε  όλο  το  σπίτι, 

για  καλοκαίρι  έχει ανεμιστήρες  οροφής  σε  όλα  τα  δωμάτια..οπότε  για  βοήθεια  πιο  πολύ  τα  θέλω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα  το  σπίτι  έχει  και  τζάκι  με  σωλήνες  θερμού  αέρα,  έχει  και  καλοριφέρ  αν  θέλω  σε  όλο  το  σπίτι, 

για  καλοκαίρι  έχει ανεμιστήρες  οροφής  σε  όλα  τα  δωμάτια..οπότε  για  βοήθεια  πιο  πολύ  τα  θέλω..

Εγώ θα τοποθετούσα ένα 18 άρι σαλόνι και ένα 9άρι στο πιο απομακρυσμένο υπνοδωμάτιο .

 

Όταν λες για βοήθεια τι εννοείς ; Παράλληλα με το τζάκι ή παραλληλα με τα σώματα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αυτό ; Για τα ρεύματα αέρα το λες ;

Χαμηλο φαν.. Για να μην σου ερχεται ο αερας λογω μικρου χωρου.. αλλα φυσικα και για τον υπνο γιατι δεν ακουγεται ουτε ο αερας..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα  το  σπίτι  έχει  και  τζάκι  με  σωλήνες  θερμού  αέρα,  έχει  και  καλοριφέρ  αν  θέλω  σε  όλο  το  σπίτι, 

για  καλοκαίρι  έχει ανεμιστήρες  οροφής  σε  όλα  τα  δωμάτια..οπότε  για  βοήθεια  πιο  πολύ  τα  θέλω..

 

Δηλαδή για να καταλάβω, τα θέλεις να λειτουργούν στην θέρμανση τον χειμώνα μαζί με κάποιο άλλο εκ των καλοριφέρ ή τζάκι? Γιατί αν το πάμε έτσι αλλάζει το πράγμα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω, τα θέλεις να λειτουργούν στην θέρμανση τον χειμώνα μαζί με κάποιο άλλο εκ των καλοριφέρ ή τζάκι? Γιατί αν το πάμε έτσι αλλάζει το πράγμα πολύ.

Μονο αλλάζει; Μηχανολογική μελέτη θέλει το πράμα . Αν και για μένα καλύτερα να βάλει αντλίες  με βάση τα btu που θελει ο χώρος και όχι επικουρικά . Ως κύρια πηγή θέρμανσης. Το κόστος δεν είναι μεγαλύτερο κατα πολύ συν ότι αν δεν συμφέρει να καις ξύλα ή να αναβεις την κεντρική θα έχεις σωστή απόδοση btu για τον χώρο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω  σκεφτόμουν  να  βάλω  ενα  ενιαρι  στο  δεύτερο  δωμάτιο,  εκεί  που  γράφω  2,40μ, 

και  ένα  12αρι  στο  σαλόνι,πανω  απο  τη  πόρτα  εκεί  που  γράφω  4,20..

και  θα  πιάνουν  και  οι  υπόλοιποι  χώροι  κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω  σκεφτόμουν  να  βάλω  ενα  ενιαρι  στο  δεύτερο  δωμάτιο,  εκεί  που  γράφω  2,40μ, 

και  ένα  12αρι  στο  σαλόνι,πανω  απο  τη  πόρτα  εκεί  που  γράφω  4,20..

και  θα  πιάνουν  και  οι  υπόλοιποι  χώροι  κατι..

18 άρι και 9άρι ναι . 12 άρι ξέχνα το για να είμαστε σίγουροι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν  θα  ανάβω  οταν  έχω  αναμένο  τζάκι  ή  καλοριφέρ  


18 άρι και 9άρι ναι . 12 άρι ξέχνα το για να είμαστε σίγουροι !

ναι,  μπορεί  και  18άρι  να'ναι  καλύτερα.. έχεις  δίκιο,  αλλά  ανεβαίνουμε  πολύ  στην  τιμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν  θα  ανάβω  οταν  έχω  αναμένο  τζάκι  ή  καλοριφέρ  

Μην σε φοβηζουν τα παραπανω btu γιατι ειναι inverter και μπορεις να το δουλευεις στα btu που θελεις εσυ.. Οποτε και οικονομια στα ρευματα κανεις και στα βαρια κρυα θα σε βγαλει ασπροπροσωπη..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν  θα  ανάβω  οταν  έχω  αναμένο  τζάκι  ή  καλοριφέρ  

ναι,  μπορεί  και  18άρι  να'ναι  καλύτερα.. έχεις  δίκιο,  αλλά  ανεβαίνουμε  πολύ  στην  τιμή..

Μην προσπαθείς να γλιτώσεις λεφτά στο να βάλεις μικρότερα κλιματιστικά σε btu απο αυτά που χρειάζεται ο χώρος γιατί το αποτελεσμα πολύ πιθανόν να ναι μια τρύπα στο νερο . Να μην σε καλύπτουν ειδικά στα κρύα .  Σε αυτό το κομμάτι σοτ κομμάτι απαιτήσεων σε btu δεν υπάρχουν συμβιβασμοί . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά τα finlux αστα στην άκρη . Carrier δεν σου συνιστώ αλλά αν το θέμα είναι τα λεφτά οκ . Το θέμα είναι ότι κάνεις μια επένδυση και πρέπει να πιάσουν τόπο τα λεφτά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...