Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Ψυκτική απόδοση : 4800-15300
  • SEER : 6.3
  • Θερμική απόδοση : 5600-20500
  • SCOP : 4.1
  • Ψυκτικό υγρο : R410A
  • Ενεργ.κλάση (ψύξη / θέρμανση) : Α++ / Α+++
  • Ηχητική ισχύς εσωτ.μονάδας : 41 dB
  • Ηχητική ισχύς εξωτ.μονάδας : 57 Db
  • Αφύγρανση : 1.0
  • Ιονιστής
  • Φίλτρο Silver Ion & Φίλτρο Πολλαπλής Δράσης κατά των βακτηριδίων, κατά της γύρης και της σκόνης, κατά της μούχλας, κατά του καπνού από τσιγάρα
  • Λειτουργία Follow Me
  • Λειτουργία Self Clean
  • Λειτουργία Anti-Cold Air
  • Λειτουργία Turbo
  • Λειτουργία Auto Restart
  • Απομνημόνευση της επιθυμητής θέσης της περσίδας

http://www.homeelectrics.gr/index.php?route=product/product&product_id=1518&ref=bestprice.gr

αυτο δεν το καταλαβα, γραφει 12000btu, αλλα μεσα μεχρι 20000?

φαινεται πολυ καλο..

To hitatchi θα λεγα. Θα ταν πιο εύκολο να σου προτείνουμε αν μας πεις το budget σου . 

κοιτα νομιζω οτι φαινεται τι ψαχνω και το budget μου..

θελω να ειναι φθηνο στην αγορα και οικονομικο στην πορεια, να μην τρωει πολυ ρευμα, βασικο!

οσο για την μαρκα και το ονομα δεν με ενδιαφερει καθολου δεν θελω να πληρωνω εξτρα για το ονομα

θελω ομως να αντεχει στο χρονο και να μην μου δημιουργει προβληματα

πανω απο 600 δεν θα δωσω για κλιματιστικο, αλλα και αυτα πολλα μου φαινονται..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

  • Ψυκτική απόδοση : 4800-15300
  • SEER : 6.3
  • Θερμική απόδοση : 5600-20500
  • SCOP : 4.1
  • Ψυκτικό υγρο : R410A
  • Ενεργ.κλάση (ψύξη / θέρμανση) : Α++ / Α+++
  • Ηχητική ισχύς εσωτ.μονάδας : 41 dB
  • Ηχητική ισχύς εξωτ.μονάδας : 57 Db
  • Αφύγρανση : 1.0
  • Ιονιστής
  • Φίλτρο Silver Ion & Φίλτρο Πολλαπλής Δράσης κατά των βακτηριδίων, κατά της γύρης και της σκόνης, κατά της μούχλας, κατά του καπνού από τσιγάρα
  • Λειτουργία Follow Me
  • Λειτουργία Self Clean
  • Λειτουργία Anti-Cold Air
  • Λειτουργία Turbo
  • Λειτουργία Auto Restart
  • Απομνημόνευση της επιθυμητής θέσης της περσίδας

http://www.homeelectrics.gr/index.php?route=product/product&product_id=1518&ref=bestprice.gr

αυτο δεν το καταλαβα, γραφει 12000btu, αλλα μεσα μεχρι 20000?

φαινεται πολυ καλο..

κοιτα νομιζω οτι φαινεται τι ψαχνω και το budget μου..

θελω να ειναι φθηνο στην αγορα και οικονομικο στην πορεια, να μην τρωει πολυ ρευμα, βασικο!

οσο για την μαρκα και το ονομα δεν με ενδιαφερει καθολου δεν θελω να πληρωνω εξτρα για το ονομα

θελω ομως να αντεχει στο χρονο και να μην μου δημιουργει προβληματα

πανω απο 600 δεν θα δωσω για κλιματιστικο, αλλα και αυτα πολλα μου φαινονται..

 

 

Για να εξηγούμαστε. Οικονομικό αξιόπιστο και κάτω απο 600 ευρώ σε 18άρι δεν βρίσκεις . Μπορείς με το ζόρι στα 600 ευρώ να πάρεις το πιο φτηνιάρικο που υπάρχει με ότι αυτό συνεπάγεται  θορυβος καταναλωση αξιοπιστία.

 

 

Τα κλιαμτιστικά που τόση ώρ αμυο στέλνεις ΕΙΝΑΙ 12άρια και το κατάλαβα μόλις. Για 18άρι κοιτάμαι .

 

 

Οπότε ξέχνα τα 600 ευρώ για 18 άρι και μην μου πεις να βάλουμε 12άρι γιατί σου έχω εξηγήσει ήδη γιατί όχι . 

 

Αν θες οικονομικό σε καταναλωση και αξιόπιστο πας εδώ. 

 

https://www.skroutz.gr/s/6578927/Inventor-Passion-P4MVI-18WFR-P4MVO-18.html

 

εναλλακτικά εδώ αν και επιμένω για το προηγούμενο .

 

https://www.skroutz.gr/s/7336408/Midea-Fairwind-MS12FU-18HRFN1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εξηγούμαστε. Οικονομικό αξιόπιστο και κάτω απο 600 ευρώ σε 18άρι δεν βρίσκεις . Μπορείς με το ζόρι στα 600 ευρώ να πάρεις το πιο φτηνιάρικο που υπάρχει με ότι αυτό συνεπάγεται  θορυβος καταναλωση αξιοπιστία.

 

 

Τα κλιαμτιστικά που τόση ώρ αμυο στέλνεις ΕΙΝΑΙ 12άρια και το κατάλαβα μόλις. Για 18άρι κοιτάμαι .

 

 

Οπότε ξέχνα τα 600 ευρώ για 18 άρι και μην μου πεις να βάλουμε 12άρι γιατί σου έχω εξηγήσει ήδη γιατί όχι . 

 

Αν θες οικονομικό σε καταναλωση και αξιόπιστο πας εδώ. 

 

https://www.skroutz.gr/s/6578927/Inventor-Passion-P4MVI-18WFR-P4MVO-18.html

 

εναλλακτικά εδώ αν και επιμένω για το προηγούμενο .

 

https://www.skroutz.gr/s/7336408/Midea-Fairwind-MS12FU-18HRFN1.html

οχι βρε, μονο το τελευταιο ηταν 12αρι..

http://www.airconenergy.gr/gr/el/products/ms12fu-18hrfn1-qrc8gw-seira-rf?ref=bestprice.gr

το midea το ειχα ανεβασει εδω,αλλα πιο φθηνο το ειχα βρει εγω

και το προιγουμενο δεν ξερω γιατι γραφει 12αρι,αφου εχει επιδοσεις μεχρι 20500..

και εγω στα φιλτρα ειχα βαλει επιλογη ινβερτερ 18000

http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=13856&ref=bestprice.gr

16αρι gree

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι βρε, μονο το τελευταιο ηταν 12αρι..

http://www.airconenergy.gr/gr/el/products/ms12fu-18hrfn1-qrc8gw-seira-rf?ref=bestprice.gr

το midea το ειχα ανεβασει εδω,αλλα πιο φθηνο το ειχα βρει εγω

και το προιγουμενο δεν ξερω γιατι γραφει 12αρι,αφου εχει επιδοσεις μεχρι 20500..

και εγω στα φιλτρα ειχα βαλει επιλογη ινβερτερ 18000

http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=13856&ref=bestprice.gr

16αρι gree

Πολλά sites που πουλάνε κλιματιστικά κάνουν τραγικά λάθη στα χαρακτηριστικά τους . Οπως και στα btu . Πολλές φορές γράφουν 22000 btu ως ονομαστική απόδοση ενώ είναι η μέγιστη και δεν αναγράφουν την σωστή ονομαστική. Όταν κοιτάζεις ένα κλιαμτισιτκό να κοιτάζεις πάντα το site του κατασκευαστή . Άλλα καταστήματα κάνουν και λάθη στην ενεργειακή κλάση. γράφουν A+++ ενώ είναι A+

 

Δεν σε ενδιαφέρει η μέγιστη απόδοση σε btu αλλά η ονομαστική. Μέγιστη απόδοση σε btu το δικό μου 9άρι έχει  16300 btu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα, πάνω απο 600 δεν θα δωσω για κλιματιστικό,εχω ήδη παραγγείλει ένα, οπότε ή θα πάρω δεύτερο 12αρι ή 16άρι,

 ή 18άρι αλλά απ΄τα πιο αγνωστα και οικονομικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέγεθος κλιματιστικού παίρνουμε με βάση τις θερμικές ανάγκες της οικίας . Όχι με βάση την τσέπη μας. Αν παρεις 12άρι και μετα στα κρύα δεν σε ζεσταίνει μην πεις τίποτα του στυλ πυο διαβάζω εδώ μέσα "μάπα δεν αποδίδει " γιατί να ξέρεις ότι το πρόβλημα είναι η λάθος επιλογή κλιματιστικής μονάδας .
Εγώ σε βοήθησα και σου είπα ρώτα ψυκτικό ή μηχανολόγο τι μέγεθος κλιματιστικού θες . Αυτό ΔΕΝ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΑΙ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουφφφ...τα'χω παιξει, τωρα περισσοτερο μπερδευτικα με τοσα που ειδα..

ισως τελικα δεν επρεπε να ακυρωσω το αλλο 9αρι midea mission,

 ηταν καλη προσφορα με 319€,ε?

βεβαια μπορω ισως να το γυρησω και να τους πω οτι το παιρνω τελικά?

δεν μου εχουν απαντησει ακομα, αυριο λογικα θα μου πουν..

και μηπως να παρω δυο 9αρια και ένα 12midea και να ξεμπερδευω?


Μέγεθος κλιματιστικού παίρνουμε με βάση τις θερμικές ανάγκες της οικίας . Όχι με βάση την τσέπη μας. Αν παρεις 12άρι και μετα στα κρύα δεν σε ζεσταίνει μην πεις τίποτα του στυλ πυο διαβάζω εδώ μέσα "μάπα δεν αποδίδει " γιατί να ξέρεις ότι το πρόβλημα είναι η λάθος επιλογή κλιματιστικής μονάδας .
Εγώ σε βοήθησα και σου είπα ρώτα ψυκτικό ή μηχανολόγο τι μέγεθος κλιματιστικού θες . Αυτό ΔΕΝ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΑΙ . 

κοίτα όμως το 12αρι μου είπαν είναι μεχρι 30μ2, εγω εχω 27μ2 στο σαλόνι-κουζινα, και εκεί δεν έχω ιδιαίτερο προβλημα, είναι εκεί και το τζακι και δεν έχει υγρασια, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στο δεύτερο πιο μακρινό δωμάτιο, γιατι έχει και υγρασία πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουφφφ...τα'χω παιξει, τωρα περισσοτερο μπερδευτικα με τοσα που ειδα..

ισως τελικα δεν επρεπε να ακυρωσω το αλλο 9αρι midea mission,

 ηταν καλη προσφορα με 319€,ε?

βεβαια μπορω ισως να το γυρησω και να τους πω οτι το παιρνω τελικά?

δεν μου εχουν απαντησει ακομα, αυριο λογικα θα μου πουν..

και μηπως να παρω δυο 9αρια και ένα 12midea και να ξεμπερδευω?

κοίτα όμως το 12αρι μου είπαν είναι μεχρι 30μ2, εγω εχω 27μ2 στο σαλόνι-κουζινα, και εκεί δεν έχω ιδιαίτερο προβλημα, είναι εκεί και το τζακι και δεν έχει υγρασια, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στο δεύτερο πιο μακρινό δωμάτιο, γιατι έχει και υγρασία πολύ

Ή βάζεις ένα 18 άρι και ένα 9άρι στο πιο απομακρυσμένο δωμάτιο ή βάζεις ένα 12 άρι σαλόνι και ένα 9άρι σε ΚΑΘΕ υπνοδωμάτιο και αυτό πάλι με κάθε επιφύλαξη .

 

To 12άρι για 27 τετραγωνικά ναι θα μπορουσε να κάνει. Είναι έως 30 τ.μ . Όχι απαραίτητα για 30 . Μπορεί να μην κάνει ούτε για 25 τ΄μ . Όλα είναι θέμα απωλειών του χώρου  . Εγώ σου λέω το εξής . 12 άρι κάνει και για 100 τ.μ χώρο αλλά μπορεί να μην κάνει για 35 τ.μ χώρο . 

 

 

Για αυτό σου λέω. Ο ψυκτικός σου τι σου πε ; Ασε τι λένε οι υπάλληλοι που είναι απλά πωλητές . Ο ψυκτικός σου θα σου πρέπει να δει τον χώρο σου να του πεις ποιους χώρους θες να θερμαίνεις και να σου πει τί κλιματιστικά πρέπει να βάλεις σε μέγεθος . Απάντα μου τί σου είπε ο ψυκτικός σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψυκτικοί  δεν  έχουν  έρθει  σπιτι  μου  να  το  δουν,  

αλλα  οι  περισσότεροι  απο  αυτούς  είναι  και  πωλητες  

και  ψυκτικοι  μαζι  οπότε  θελουν  να  μου  πουλησουν  αυτο  που  εχουν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψυκτικοί  δεν  έχουν  έρθει  σπιτι  μου  να  το  δουν,  

αλλα  οι  περισσότεροι  απο  αυτούς  είναι  και  πωλητες  

και  ψυκτικοι  μαζι  οπότε  θελουν  να  μου  πουλησουν  αυτο  που  εχουν..

Tα χεις μπερδέψει όλα στο μυαλό σου . Θα βρεις εναν ψυκτικό να έρθει σπιτι σου να δει τον χώρο σου και να σου πει  πόσα κλιματιστικά πρέπει να μπουν και τι μέγεθος το καθένα . Ναι αν πουλάει κλιματιστικά θα προσπαθήσει να σου πουλήσει κάποιο αλλά εσένα τι σε νοιάζει ; . Εσύ θα τον καλέσεις να σου πει τι πρέπει να βάλεις σε μεγεθος και πόσες μονάδες....... Τι σε προβληματίζει ; 

 

Αν δεν ξέρεις τί μεγεθος κλιματιστικού πρέπει να βάλεις σε κάθε χώρο ΠΩΣ να επιλέξεις κλιματιστικό να αγοράσεις ;;;;;;;;;;

 

 

Οπότε κάντα με την σωστή σειρά . Τα κάνεις ανάποδα και μπερδεμένα . Πρώτα μαθαίνεις απο επαγγελματία πόσα κλιματιστικά χρειάζεται ο χώρος σου και πόσα btu το καθένα . Μετά μας το λες και σου προτείνουμε μοντέλα με βάση και το budget σου  . 

Μην πας ανάποδα γιατί πολλοί το κάναν έτσι και σε διάφορα φορουμς βλέπω τακτικά να λένε  " αγορασα το τάδε και δεν μπορώ να ζεσταθω" μετά μας λένε κιόλας ότι δεν τους το πει ψυκτικός να το πάρουν και μόνοι τους επιλέξαν τα btu και τους λέμε ξεκάθαρα ότι δεν τους φταίει κανένας μόνοι τους πετάξαν τα λεφτά τους . 

 

Όταν κάνεις αυτό που σου πα πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω  και δεν είμαι άσχετος με αυτά μηχανολογια σπουδάζω και για την ακριβεια ενεργειακή μηχανολογία και είναι κομμάτι των σπουδών μου . Για να σου τα λεώ αυτά κάτι θα ξέρω πιθανόν . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεστα τα κλιματιστικα ..παρε 10 τετοια χαχα!!!!!


αν ολο το σπιτι ειναι 46τμ. λογικα χρειαζεσαι δυο 12αρια..η καλυτερη λυση ειναι να βαλεις απο ενα 9αρι στο καθε δωματιο ωστε να μπορεις να τα κλεινεις κιολας αμα θες να τα ζεστανεις ξεχωριστα και ενα 12αρι στο σαλονι μακρυα απο το τζακι ομως..ή μπορεις να βαλεις οριακα νομιζω ενα 16αρι στο σαλονι για να ζεστανεις σαλονι,κουζινα και ενα δωματιο(34τμ. συνολο) και ενα 9αρι στο 7τμ. δωματιο..ο daredevil το σπουδαζει αυτο,αυτος θα σου πει!

αν βαλεις 12αρι στο σαλονι θα κλεινεις τα δωματια και το μπανιο αν θες να δουλευεις μονο αυτο..

αμα θες να κανεις πραγματικη οικονομια θα πρεπει να ζεσταινεις το καθε δωματιο ξεχωριστα οταν το χρειαζεσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ένα έντυπο με μετρήσεις της fujitsu που δείχνει πως μεταβάλλονται οι SEER/SCOP με την εξωτερική θερμοκρασία υπο σταθερή εσωτερική.

 

http://www.fgeurope.gr/images/products/ASYG24LFCC-AOYG24LFCC_InS_00242143-01.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το cop για μεση εποχη στην ελλαδα σε ποια θερμοκρασια το βγαζουν?!

Kάτι έχεις μπερδέψει . Δεν βγάζει νόημα . Εννοείς μέση ζώνη ; Αν ναι τότε η μέση ζώνη δεν σε ενδιαφέρει γιατί πολύ απλά η Ελλάδα ανήκει στην θερμή ζώνη .

 

Τη Μέση (όπου υποχρεωτικά όλοι οι κατασκευαστές αναφέρουν τις μετρήσεις σε αυτή) με σημείο αναφοράς το ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ όπου η απαιτούμενη ισχύς (Pdesign) είναι στο -10°C.

Τη  Ψυχρή (όπου οι κατασκευαστές δεν είναι υποχρεωμένος να αναφέρει μετρήσεις σε αυτή τη ζώνη ) με σημείο αναφοράς το ΕΛΣΙΝΚΙ όπου η απαιτούμενη ισχύς (Pdesign) είναι στο -22°C.

Τη Θερμή (όπου οι κατασκευαστές δεν είναι υποχρεωμένος να αναφέρει μετρήσεις σε αυτή τη ζώνη ) με σημείο αναφοράς την ΑΘΗΝΑ  όπου η απαιτούμενη ισχύς (Pdesign) είναι στο +2°C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...