Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα αλλο σημειο που ξεχασα ειναι οτι καποιοι τις σωληνες τις κολλανε γιατι λενε οτι ετσι δεν θα χασει ποτε φρεον..

Σε αυτο το κομματι ας απαντησουν οι ειδημονες..!!!

Θα διαφωνήσω στο μήκος. Ότι ορίζει ο κατασκευαστής για ελάχιστο.Μanuals εγκατάστασης υπάρχουν μαζί με το κλιματιστικό. Να ανοίξει τα στραβά του ο κάθε ψυκτικός και να κάνει κατα γράμμα ότι ορίζει η εταιρία και ας μην το παίζει επιστήμονας !!!! Π.Χ στα inventor και στα hitatchi είναι 3 m τουλάχιστον για τα 9άρια .

γι αυτο γραφω τουλαχιστον 2 μετρα.. οι περισσοτεροι αμα ειναι κοντινη η αποσταση δεν αφηνουν καθολου.. για να εχουν περισσοτερο κερδος..

Θελουν ομως τα 70ε ενω σου λενε μεχρι 3 μετρα μεσα στην τιμη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενα αλλο σημειο που ξεχασα ειναι οτι καποιοι τις σωληνες τις κολλανε γιατι λενε οτι ετσι δεν θα χασει ποτε φρεον..

Σε αυτο το κομματι ας απαντησουν οι ειδημονες..!!!

γι αυτο γραφω τουλαχιστον 2 μετρα.. οι περισσοτεροι αμα ειναι κοντινη η αποσταση δεν αφηνουν καθολου.. για να εχουν περισσοτερο κερδος..

Θελουν ομως τα 70ε ενω σου λενε μεχρι 3 μετρα μεσα στην τιμη..

 

 

Eννοούσε inverter απο τι κατάλαβα και όχι inventor . 

 

Αντικραδασμικά γενικά χρειάζονται όταν έχεις θορύβους απο συντονισμούς .  Εγώ δεν έβαλα στην μονάδα μου και δεν έχω θέμα. Τώρα αν έχει μέσα το κουτί του κλιματιστικόυ αυτό δεν το έχω ακούσει-δει

σωστά, inverter, σε κάποια έχει αντικραδισμικά μου είπε ο ψυκτικός, αν δεν έχει θα τα πληρώσω εγώ εξτρα..

 

Σωστη εγκατασταση βαση του κοστους 70ε

 

1)Αντλια κενου(υποχρεωτικο)

2)Να εχουν μηκος οι σωληνες τουλαχιστον 2 μετρα(υποχρεωτικο)

3)Δυο ξεχωριστες σωληνες αποχετευσης, 1 για την εσωτερικη και 1 για την εξωτερικη(για να κανουν οικονομια.. την σωληνα της εσωτερικης την βαζουν στην εξωτερικη μοναδα..)

4)τρυπα με το ποτηρι(στρογγυλη και ακριβως οσο χρειαζεται για να περασουν οι σωληνες και οχι μεγαλυτερη..)

5)Η τρυπα το σωστο ειναι να κλεισει με οικοδομικο υλικο(οι περισσοτεροι πετανε μεσα σκουπιδια.. χαρτακια-φενιζολ και απ εξω σιλικονη με την σπατουλα)

 

Για την μονωση θα δεις οτι περναει μονωτικο σφουγγαρι(αρμαφλεξ) σε καθε σωληνα και μετα με αυτοκολλητη ταινια θα τις τυλιξει μαζι..

 

εικοναimg%5D

σε ένα τοίχο που έχω μπετόν δεν μπορούν να το κάνουν με το *ποτήρι* και θα το κάνουν με κομπρεσερ, γιατί μπορεί να έχει σίδερα μέσα, και να μην τα κόψουνε..και θα με χρεώσουν εξτρα και το μπετόν 20-30 ευρώ το τοίχο, τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να έχω και δεύτερο τοίχο μπετον.. :wacko:

 

1,5 μέτρο λένε χρειάζονται οι σωλήνες, άλλοι λένε 2μ, αν θέλω αυτά να είναι 3μ θα τα πληρώσω εξτρα..10-20ευρώ το μετρο ή το κλιματιστικό 

 

αν δινουν καποια εγγύηση ή κάποιο χαρτί για την καλή εγκατάσταση δεν δίνει κανένας, μόνο απόδειξη μπορούν να δώσουν, αλλά τότε θα πληρώσω εξτρά το Φ.Π.Α.

και μου λέει ένας *ε, άμα σου χάλάσει κάτι μέσα σε 1 μήνα θα έρθω εγώ να στο φτιαξω, ε αν καεί όμως η πλακέτα δεν φταίω εγώ*, και του λέω *όμως η πλακέτα μπορεί όμως να χαλάσει και από κακή εγκατάσταση και να μην με καλύπτει και η εγγύηση του κατασκευαστή..*, ε, αυτό,λέει αν γίνει από κακή εγκατάσταση τότε θα καεί επιτόπου, και όχι μετά από ένα 1-2-3 μήνες ή ένα χρόνο..* 

 

κοίτα 70ευρώ είναι καλά αν ήταν όλα μέσα, αλλα με όλα αυτά τα εξτρά ανεβαίνουμε πολύ στην τιμή, αν σκεφτείς ότι εγώ έχω και τρία κλιματιστικά να βάλω.. :blink:

άλλοι πάλι θέλουν να με χρεώσουν εξτρά και τη βενζίνη τους και τα τυχόν δυόδια..ε, πολύ μου βγαίνει..

δεν τολμώ να τους πω και για τις αντισκουριακες βάσεις , βίδες κ.τ.λ. :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι ο σωληνας παει 3 με 4ε/μετρο. Και για εγκατασταση ειναι μεχρι 3 μετρα αποσταση.. και οχι 3 μετρα σωληνα συνολο.. μηπως εγω κανω λαθος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι ο σωληνας παει 3 με 4ε/μετρο. Και για εγκατασταση ειναι μεχρι 3 μετρα αποσταση.. και οχι 3 μετρα σωληνα συνολο.. μηπως εγω κανω λαθος???

Inventor Hitatchi και πολλές ακόμη εταιρίες ορίζουν ως ελάχιστο μήκος τα 3 μετρα μπορεί και 2.5 m. Για μέγιστο 15-20-25 μετρα ανάλογα το μοντέλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό  που  έχω  δεί  είναι  ότι  όλοι  βάζουν  το  μέγιστο  15-20-25μ,

 βάζουν  και  ύψος  μέχρι  10μ,  αλλά  κανείς  δεν  βάζει  το  ελάχιστο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inventor Hitatchi και πολλές ακόμη εταιρίες ορίζουν ως ελάχιστο μήκος τα 3 μετρα μπορεί και 2.5 m. Για μέγιστο 15-20-25 μετρα ανάλογα το μοντέλο .

 

Εννοείς 15μ οριζόντια η εσωτερική από την εξωτερική μονάδα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς 15μ οριζόντια η εσωτερική από την εξωτερική μονάδα;

15μ ή 20 μ ή 25 μ ανάλογα το μοντέλο μήκος σωληνας απο την εσωτερική στην εξωτερική μονάδα . Δεν αναφέρομαι σε υψομετρική διαφορά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15μ ή 20 μ ή 25 μ ανάλογα το μοντέλο μήκος σωληνας απο την εσωτερική στην εξωτερική μονάδα . Δεν αναφέρομαι σε υψομετρική διαφορά !

 

Ναι και εγώ μήκος λέω, δεν το ήξερα οτι μπορεί να φτάσει τόσο πολύ, καλό για εμάς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ μήκος λέω, δεν το ήξερα οτι μπορεί να φτάσει τόσο πολύ, καλό για εμάς αυτό.

Kαλό αλλά κακό για την τσέπη .  :P  Πέρα απο το εξτρα κόστος σωληνώσεων ανάλογα με το μήκος της σωλήνας που προστίθεται υπάρχει σχετικός πίνακας του κάθε κατασκευαστή όπου αναφέρει και πόσο φρέον πρέπει να προστεθεί έξτρα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστη εγκατασταση βαση του κοστους 70ε

 

1)Αντλια κενου(υποχρεωτικο)

2)Να εχουν μηκος οι σωληνες τουλαχιστον 2 μετρα(υποχρεωτικο)

3)Δυο ξεχωριστες σωληνες αποχετευσης, 1 για την εσωτερικη και 1 για την εξωτερικη(για να κανουν οικονομια.. την σωληνα της εσωτερικης την βαζουν στην εξωτερικη μοναδα..)

4)τρυπα με το ποτηρι(στρογγυλη και ακριβως οσο χρειαζεται για να περασουν οι σωληνες και οχι μεγαλυτερη..)

5)Η τρυπα το σωστο ειναι να κλεισει με οικοδομικο υλικο(οι περισσοτεροι πετανε μεσα σκουπιδια.. χαρτακια-φενιζολ και απ εξω σιλικονη με την σπατουλα)

 

Για την μονωση θα δεις οτι περναει μονωτικο σφουγγαρι(αρμαφλεξ) σε καθε σωληνα και μετα με αυτοκολλητη ταινια θα τις τυλιξει μαζι..

 

εικονα

ακομη θυμαμαι μια αντ.πεια-εξουσιοδοτημενη mitsubishi που ηρθαν χωρις αντλια κενου και τοποθετησαν ενα 18αρη των σχεδον 2χιλ.ε πανω σε ξυλο που συντονιζει και κανει θορυβο οταν το βαζεις στο fan high ή super high...

----

2 σωληνες αποχετευσης δεν εχω δει πουθενα.. εισαι σιγουρος-ψυκτικος?απο την εσωτερικη μοναδα μονο ενας σωληνας δεν βγαινει?

με ποτηρι θα πρεπει να ειναι σιγουροι οτι δεν εχει ρευμα απο πισω +κανα εσωτερικο σωληνα!εχετε δεν καποιον να κυκλοφορει με τετοια gadget?

τι εννοεις οικοδομικο υλικο?πως να γεμισουν το κενο αν σπασουν τουβλο-μονωση?

νομιζω πλεον κυκλοφορουν ολοι με ηδη μονωμενο αρμοφλεξ χαλκοσωληνα και δεν μπαινει ξεχωριστα! 

τιμες για να τσεκαρετε δειτε σε arctoolsnet + epsem +frigohellas

εντυπωση μου κανε οτι κοιταζουν την πολ.κια/γειτονικα a/c και τοτε αποφασιζουν αν θα βαλουν Link.png Site: εξωτερικοκαναλι σωληνων ! κανα 5ε τα 2μετρα ειδα στο πρακτικερ

 

δ) Πριν λειτουργήσετε το κλιματιστικό, ελέγξτε προσεκτικά την ηλεκτρική του σύνδεση και κυρίως τη σωστή στερέωση (βίδωμα) της γείωσης. που γινεται η τοποθετηση γειωσης? (την ασφαλεια πινακα αν επαρκει θα την κοιταξουν?)

3. Γενικά

α) Αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, θα πρέπει να δοκιμαστεί η αποχέτευση των συμπυκνωμάτων της εσωτερικής μονάδας. Μετά να γίνει, απαραιτήτως, έλεγχος στεγανότητας με άζωτο (μέχρι 10 bar) (το κανουν αυτο?) και τέλος δημιουργία κενού στις σωληνώσεις (με αντλία κενού). 

β) Λειτουργήστε το κλιματιστικό δοκιμαστικά και ελέγξτε τα στοιχεία λειτουργίας του μετρώντας την πίεση αναρρόφησης (4,5 με 5 bar) και τη διαφορά θερμοκρασίας εισερχόμενου και εξερχόμενου αέρα (πάνω από 8 oC)(με λειζερ θερμοκρασιας?).

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω καταληξει σε 3 air-condition

 

Fujitsu ASYG24LFCC  στα 1039 με δωρεαν εγκατασταση απο Κωτσο

 

Toyotomi TRN TRG 571ZR στα 1039 με δωρεαν εγκατασταση απο Κωτσο

 

INVENTOR Passion P4ΜVI-24WFR στα 999. Εδω το mediamarkt εχει δωρεαν εγκατασταση μονο σε συγκεκριμενες πολεις (Αθηνα, Θεσσαλονικη, Λαρισα) πραγμα που δεν με βολευει. Το εχω βρει στην πολη μου σε αλλη μεγαλη αλυσιδα στην ιδια τιμη οπου ισως θα εχει δωρεαν εγκαταστασημ αν και δεν ειναι σιγουρο.

 

Ποιο απο τα 3 να διαλεξω και γιατι? Εχω διαβασει καλες κριτικες για ολα... Τεινω προς το fujitsu...

 

ΥΓ. Οπως ειχα γραψει και πριν καποιο καιρο, το θελω κυριως για θερμανση σε καταστημα περιπου 70m2.

Μερικοι μου ειχατε πει πως δεν επαρκει, αλλα

1) Δεν χρειαζομαι να γινεται και φουρνος....Να σπαει λιγο το κρυο θελω και να μην τουρτουριζεις...

2) Δεν περισσευουν για 2ο αυτη τη στιγμη...

3) Το καταστημα ειναι καινουργιο με πολυ καλη μονωση. Να φανταστειτε πως εξω εχει χιονι και κρυο και με το που μπαινεις μεσα χωρις θερμανση εχει αρκετα υψηλη θερμοκρασια. Σημερα εβαλα και ενα ηλεκτρικο της π@@τσας που εχω και καθοσουν σχεδον ανετα, με μπουφαν βεβαια...

 

Περα ;απο το γεγονος επομενως οτι δεν περισσευουν να δωσω αυτη τη στιγμη λεφτα για 2ο, πιστευω δεν το χρειαζομαι κιολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω παιδία μιλάμε σκάω στη ζέστη επιτέλους! στο 20 τα΄χω βάλει και ζεσταίνουν πολύ καλά! είμαι πολύ χαρούμενη!yahoo.gif ήρθαν και μου τά 'βαλαν σήμερα μες τη βροχή, κρίμα τους ταλαιπώρησα τους ανθρώπους, αλλά δεν μπορούσα εγώ άλλη μέρα, μόνο για σήμερα πήρα την άδεια..clap.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω παιδία μιλάμε σκάω στη ζέστη επιτέλους! στο 20 τα΄χω βάλει και ζεσταίνουν πολύ καλά! είμαι πολύ χαρούμενη!yahoo.gif ήρθαν και μου τά 'βαλαν σήμερα μες τη βροχή, κρίμα τους ταλαιπώρησα τους ανθρώπους, αλλά δεν μπορούσα εγώ άλλη μέρα, μόνο για σήμερα πήρα την άδεια..clap.gif

παρε και εναν μετρητη να δεις τι παιζει με τις καταναλωσεις..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω καταληξει σε 3 air-condition

 

Fujitsu ASYG24LFCC  στα 1039 με δωρεαν εγκατασταση απο Κωτσο

 

Toyotomi TRN TRG 571ZR στα 1039 με δωρεαν εγκατασταση απο Κωτσο

 

INVENTOR Passion P4ΜVI-24WFR στα 999. Εδω το mediamarkt εχει δωρεαν εγκατασταση μονο σε συγκεκριμενες πολεις (Αθηνα, Θεσσαλονικη, Λαρισα) πραγμα που δεν με βολευει. Το εχω βρει στην πολη μου σε αλλη μεγαλη αλυσιδα στην ιδια τιμη οπου ισως θα εχει δωρεαν εγκαταστασημ αν και δεν ειναι σιγουρο.

 

Ποιο απο τα 3 να διαλεξω και γιατι? Εχω διαβασει καλες κριτικες για ολα... Τεινω προς το fujitsu...

 

ΥΓ. Οπως ειχα γραψει και πριν καποιο καιρο, το θελω κυριως για θερμανση σε καταστημα περιπου 70m2.

Μερικοι μου ειχατε πει πως δεν επαρκει, αλλα

1) Δεν χρειαζομαι να γινεται και φουρνος....Να σπαει λιγο το κρυο θελω και να μην τουρτουριζεις...

2) Δεν περισσευουν για 2ο αυτη τη στιγμη...

3) Το καταστημα ειναι καινουργιο με πολυ καλη μονωση. Να φανταστειτε πως εξω εχει χιονι και κρυο και με το που μπαινεις μεσα χωρις θερμανση εχει αρκετα υψηλη θερμοκρασια. Σημερα εβαλα και ενα ηλεκτρικο της π@@τσας που εχω και καθοσουν σχεδον ανετα, με μπουφαν βεβαια...

 

Περα ;απο το γεγονος επομενως οτι δεν περισσευουν να δωσω αυτη τη στιγμη λεφτα για 2ο, πιστευω δεν το χρειαζομαι κιολας...

fujitsu και εναλλακτικα passion. το passion είναι λίγο καλύτερο σε κατανάλωση και έχει μερικά έξτρα στις λειτουργίες του απο το fujitsu. 

O  λόγος που σου λέω fujitsu είναι γιατί έχει μεγαλύτερη ονομαστική απόδοση σε btu και μεγαλύτερο εύρος. Αν η ονομαστική απόδοση του inventor είναι οριακή για τον χώρο σου τότε καλύτερα να πας στο fujitsu που θα αποδίδει καλύτερα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω παιδία μιλάμε σκάω στη ζέστη επιτέλους! στο 20 τα΄χω βάλει και ζεσταίνουν πολύ καλά! είμαι πολύ χαρούμενη!yahoo.gif ήρθαν και μου τά 'βαλαν σήμερα μες τη βροχή, κρίμα τους ταλαιπώρησα τους ανθρώπους, αλλά δεν μπορούσα εγώ άλλη μέρα, μόνο για σήμερα πήρα την άδεια..clap.gif

ποσα εβαλες τελικα?3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...