Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Ψάχνω κάτι εντελώς αθόρυβο και ποιοτικό για δωμάτιο 10τμ μόνο για ψύξη.

Το θέμα θορύβου και το θέμα ποιότητας στον αέρα που θα βγάζει με καίνε γιατί θα μπει σε δωμάτιο μωρού. 

Ιδανικά να μην ξεφύγουμε από τα 500€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, equi1908 είπε

Καλησπέρα! Ψάχνω κάτι εντελώς αθόρυβο και ποιοτικό για δωμάτιο 10τμ μόνο για ψύξη.

Το θέμα θορύβου και το θέμα ποιότητας στον αέρα που θα βγάζει με καίνε γιατί θα μπει σε δωμάτιο μωρού. 

Ιδανικά να μην ξεφύγουμε από τα 500€

http://www.toshiba-aircon.gr/products/residential/seiya-(inverter-r32)-ras-b-j2kvg-e/

Τώρα βεβαια από επιδόσεις στα νούμερα δεν είναι top αλλά είναι μάρκα στα λεφτά που θες και έχει χαμηλό θόρυβο και έχει 7000 btu που κάνει για τόσο μικρό δωμάτιο 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, argitt είπε

Πάμε από την αρχή...Bora 24αρι με R32..Μέσα στην συσκευασία εκτός από τα κλασσικά φίλτρα της μονάδας,είχε και 2 σφραγισμένα φίλτρα ένα άσπρο και ένα μαύρο που κουμπωνουν πάνω στα κλασσικά φίλτρα...Τώρα ας πάμε στο ουσιωδες...Έτυχε πριν από 2 εβδομάδες να είμαι Αθήνα και σε φιλικό σπίτι είχαν βάλει σε υπνοδωμάτιο το αντίστοιχο σε 9αρι...Και το δικό μου και το δικό του είχαν ημερομηνία παραγωγής 6ος του 2018...Εξωτερικές μονάδες ολόιδιες εκτός από τον όγκο..Εσωτερικές μονάδες διαφορετικές.. Εμένα γραφει g10 inverter στα αριστερά με μαύρα γράμματα ενώ το 9αρι στα δεξιά με κόκκινα γράμματα..Το 24αρι την led οθόνη την έχει στο κέντρο ενώ το 9αρι στα δεξιά...Επίσης διαφορετικό τηλεκοντρόλ...Το δικό μου είναι το εξής..

Screenshot_20190816-154931.png

Καλησπέρα και συγγνώμη για την παρέμβαση στο σχόλιο του tonie, αλλά επειδή ενδιαφέρομαι για το μοντέλο αυτό (24άρι), παρατήρησα ότι σε κανένα εγχειρίδιο δεν έχουν αυτό το control. Έχει φως η οθόνη του χειριστηρίου? Γυρίζουν οι οριζόντιες και κάθετες περσίδες από το χειριστήριο? Είσαι ευχαριστημένος γενικά από το κλιματιστικό? Η εγγύηση 10 ετών άνευ όρων ισχύει κανονικά?

Επεξ/σία από john15554
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, john15554 είπε

Καλησπέρα και συγγνώμη για την παρέμβαση στο σχόλιο του tonie, αλλά επειδή ενδιαφέρομαι για το μοντέλο αυτό (24άρι), παρατήρησα ότι σε κανένα εγχειρίδιο δεν έχουν αυτό το control. Έχει φως η οθόνη του χειριστηρίου? Γυρίζουν οι οριζόντιες και κάθετες περσίδες από το χειριστήριο? Είσαι ευχαριστημένος γενικά από το κλιματιστικό? Η εγγύηση 10 ετών άνευ όρων ισχύει κανονικά?

Καλησπέρα και οποιαδήποτε παρέμβαση είναι δεκτή...Έτσι και αλλιώς αυτή είναι η ουσία του φόρουμ...Δν έχει φωτισμό το control και οι περσίδες δν κινούνται δεξιά η αριστερά από το control παρά μόνο χειροκίνητα...Τώρα εάν είμαι ευχαριστημένος θα έλεγα ναι  ότι στη θέρμανση είναι δυνατό και ας έχει Χίονι εξω χωρίς να κάνει συχνές αποψυξεις...Στο θέμα ψύξης και εδώ όλα πολύ καλά...Το μόνο που θα ήθελα θα ήταν λίγο καλύτερες καταναλώσεις...Βέβαια όπως έχω γράψει έχω 8 μέτρα σωλήνωση χωρίς να έχω συμπληρώσει φρεον και αυτη να είναι η αιτία που δν βλέπω χαμηλές καταναλώσεις τύπου Toshiba η Fujitsu...Κατά τα αλλά δν τρίζει δν κοπαναει και το έχω λειτουργήσει και με χαμηλά volt...Η εγγύηση από ότι γνωρίζω ισχύει εάν κάνεις ετήσιο service με απόδειξη από τον ψυκτικό...

Επεξ/σία από argitt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, john15554 είπε

Καλησπέρα και συγγνώμη για την παρέμβαση στο σχόλιο του tonie, αλλά επειδή ενδιαφέρομαι για το μοντέλο αυτό (24άρι), παρατήρησα ότι σε κανένα εγχειρίδιο δεν έχουν αυτό το control. Έχει φως η οθόνη του χειριστηρίου? Γυρίζουν οι οριζόντιες και κάθετες περσίδες από το χειριστήριο? Είσαι ευχαριστημένος γενικά από το κλιματιστικό? Η εγγύηση 10 ετών άνευ όρων ισχύει κανονικά?

Ίσως δυσκολευτείς να το βρεις μιας και ο εδώ αντιπρόσωπος φαίνεται ότι έκλεισε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ίσως δυσκολευτείς να το βρεις μιας και ο εδώ αντιπρόσωπος φαίνεται ότι έκλεισε. 

Μίλησα μαζί τους πριν μια βδομάδα και μου είπαν ότι θα συνεχίσουν να εισάγουν μόνο το Bora και η εγγύηση ισχύει ως έχει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimostr είπε

Τα δυο 9αρια κλιματιστικα είναι σε χώρο 50 τμ αντικρυστα το ένα από το άλλο σε αυτό το χώρο υπάρχουν οι δυο κρεβατοκάμαρες που είναι τα κλιματιστικα στο ενδιάμεσο υπάρχει ο διάδρομος όπου στη μια πλευρά του διαδρόμου είναι τα δυο μπάνια και στην άλλη πλευρά άλλη μια κρεβατοκάμαρα 

το toshiba καλύπτει το υπόλοιπο σπιτι περίπου και αυτό 50 τμ ο οποίο επικοινωνεί με ένα άνοιγμα στο μέγεθος μιας πόρτας (δεν έχει πόρτα γιαυτο δε μπορώ να κάνω αυτό που λες ) 

η εξωτερική ήταν την στιγμή του βίντεο 31 και η ζητούμενη 27 σε όλα τα κλιματιστικα 

Παρόλα αυτά, αν θες οι μετρήσεις σου να είναι αξιόπιστες πρέπει να βρεθεί τρόπος να δεις πως αποδίδει το κάθε κλιματιστικό σε έναν μεμονωμένο χώρο-δωμάτιο. Δεν ζήτησε κανείς να μετατρέψεις το σπίτι σου σε θάλαμο δοκιμών, όλοι ένα κοινό σπίτι έχουμε, αλλά ανάλογα με τα τμ του χώρου αλλάζει και η κατανάλωση του κλιματιστικού inverter, αν είχες On-off όπως τα παλιά τότε το κάθε μηχάνημα θα είχε μια σταθερή τιμή ισχύος ασχέτως του τι θα κάνεις με τον χώρο. Αν μετράς τα 9αρια μαζί με το μεγάλο κλιματιστικό στα υπόλοιπα 50τμ τότε ενδέχεται με τον ψυχρό αέρα να έρχεται προς τα δωμάτια να μειώνει τις καταναλώσεις από τα 9αρια. Το ίδιο πιθανόν να ισχύει αν λειτουργούν τα δύο 9αρια στα υπνοδωμάτια και ο ψυχρός αέρα από τον διάδρομο οδηγείται προς το σαλόνι-κουζίνα, εκεί μπορεί να καταγράφει μικρότερη κατανάλωση το μεγάλο toshiba στα 50τμ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Παρόλα αυτά, αν θες οι μετρήσεις σου να είναι αξιόπιστες πρέπει να βρεθεί τρόπος να δεις πως αποδίδει το κάθε κλιματιστικό σε έναν μεμονωμένο χώρο-δωμάτιο. Δεν ζήτησε κανείς να μετατρέψεις το σπίτι σου σε θάλαμο δοκιμών, όλοι ένα κοινό σπίτι έχουμε, αλλά ανάλογα με τα τμ του χώρου αλλάζει και η κατανάλωση του κλιματιστικού inverter, αν είχες On-off όπως τα παλιά τότε το κάθε μηχάνημα θα είχε μια σταθερή τιμή ισχύος ασχέτως του τι θα κάνεις με τον χώρο. Αν μετράς τα 9αρια μαζί με το μεγάλο κλιματιστικό στα υπόλοιπα 50τμ τότε ενδέχεται με τον ψυχρό αέρα να έρχεται προς τα δωμάτια να μειώνει τις καταναλώσεις από τα 9αρια. Το ίδιο πιθανόν να ισχύει αν λειτουργούν τα δύο 9αρια στα υπνοδωμάτια και ο ψυχρός αέρα από τον διάδρομο οδηγείται προς το σαλόνι-κουζίνα, εκεί μπορεί να καταγράφει μικρότερη κατανάλωση το μεγάλο toshiba στα 50τμ. 

Τα δυο μικρά τα έχω μετρήσει και μόνα τους και δεν αλλάζουν οι μετρήσεις το Samsung 2012 μοντέλο στην ψύξη καίει αυτό που φαίνεται στο βίντεο 260-270 watt το toyotomi kuro στην ψύξη πέφτει έως 135 watt αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι το Samsung κάνει πολλά κλεισιματα όταν ο μετρητής πάει κάτω από το 240 watt και δουλεύει στα 35 watt . Στην θέρμανση όπως έχω δείξει και σε παλιότερα βίντεο το Samsung μένει στα 350-360 watt με την ίδια συμπεριφορά δηλαδή κλείνει αρκετές φορές , το toyotomi κάθεται στα 165-170 watt και δεν κλείνει .

τωρα για το toshiba εάν αφαιρέσεις τις δυο κρεβατοκάμαρες 26 τμ που είχα απομονώσει όλο το άλλο ήταν ανοιχτό άρα μιλάμε για περίπου 75 τμ στην ψύξη δεν το έχω δει να πέφτει κάτω από 210 watt , στη θέρμανση δεν το έχω μετρήσει γιατί τότε δεν είχα μετρητή αλλά επειδή βλέπω την συμπεριφορά του κλιματιστικού δε νομίζω ότι θα έχει μεγάλες διαφοροποιήσεις .

τα κλιματιστικα μου τα βάζω πάντα στο 27 στην ψύξη και 21 στη θέρμανση 

ξαναλεω όμως το ότι να ψάχνουμε τα απόλυτα νούμερα σε περιορισμό τετραγωνικών και ειδικών συνθηκών για μένα δεν έχει νόημα γιατί αυτό το έχουν κάνει ήδη οι εταιρείες και αυτά αναφέρονται στα τεχνικά εγχειρίδια και δεν διακατέχομαι απο αντιλήψεις συνωμοσιολογίας ότι οι κακές εταιρείες κοροϊδεύουν τον κόσμο και πλασάρουν πλαστα στοιχεία , εξάλλου γιαυτο υπάρχουν οι ανεξάρτητες αρχές πχ eurovent που πιστοποιούν τέτοια πράγματα , οποίος έχει αμφιβολία παίρνει κλιματιστικό με πιστοποίηση eurovent 

για μένα αυτό που έχει σημασία είναι τι κάνουν τα κλιματιστικα σε γενικές γραμμές ,

Ελπίζω να είμαι αρκετά διευκρινιστικος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήσουν αναλυτικότατος. Συμφωνώ οτι δεν υπάρχουν απόλυτα νούμερα στα inverter, μόνο κάποια ενδεικτικά π.χ οι τυπικές καταναλώσεις που αναφέρουν βάσει κάποιων καταναλωτικών προφίλ. 

Το κλιματιστικό στα 75τμ έχει υψηλότερη κατανάλωση σε σχέση με λιγότερα τετραγωνικά. Στο δικό μου fujitsu τώρα έχει μέση ισχύ 700-750W ανά ώρα αν δουλέψει για 9-10 ώρες σε μεγάλο χώρο με 4μ ύψος, αν κλείσω τις πόρτες από το ένα σαλόνι θα πέσει στο μισό ή και ακόμα λιγότερο. Αργά το βράδυ παίζει με καταναλώσεις 250-350W. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ήσουν αναλυτικότατος. Συμφωνώ οτι δεν υπάρχουν απόλυτα νούμερα στα inverter, μόνο κάποια ενδεικτικά π.χ οι τυπικές καταναλώσεις που αναφέρουν βάσει κάποιων καταναλωτικών προφίλ. 

Το κλιματιστικό στα 75τμ έχει υψηλότερη κατανάλωση σε σχέση με λιγότερα τετραγωνικά. Στο δικό μου fujitsu τώρα έχει μέση ισχύ 700-750W ανά ώρα αν δουλέψει για 9-10 ώρες σε μεγάλο χώρο με 4μ ύψος, αν κλείσω τις πόρτες από το ένα σαλόνι θα πέσει στο μισό ή και ακόμα λιγότερο. Αργά το βράδυ παίζει με καταναλώσεις 250-350W. 

Τις μέρες που είχε 38 -39 βαθμούς και έκανα το λάθος να ανάψω το μεγάλο κλιματιστικό αργά το μεσημέρι οι καταναλώσεις δεν έπεφταν κάτω από τα 500 watt γιαυτο έχω πει ότι τα μετράω τα κλιματιστικα με όλες τις πόρτες ανοιχτές ώστε να μπορέσω να έχω τα kw και των τριών κλιματιστικών γιατί πιστεύω ότι έτσι κάποιος θα έχει καλύτερη άποψη για το τι κλιματιστικό θα χρειαστεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, equi1908 είπε

Καλησπέρα! Ψάχνω κάτι εντελώς αθόρυβο και ποιοτικό για δωμάτιο 10τμ μόνο για ψύξη.

Το θέμα θορύβου και το θέμα ποιότητας στον αέρα που θα βγάζει με καίνε γιατί θα μπει σε δωμάτιο μωρού. 

Ιδανικά να μην ξεφύγουμε από τα 500€

Οπότε θεωρώ ότι θες κάποιο μοντέλο με έξτρα φίλτρα και ιονιστή  όσο αθόρυβο γίνεται και όσο πιο οικονομικό στην ψύξη  .



1) Με 10ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη και χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις :
https://www.skroutz.gr/s/18629546/Inventor-Aria-AR3VI32-09WF-AR3VO32-09.html

καλύτερη τιμή 419 ευρώ:  BestPrice iconwww.bestprice.gr/2155617973/inventor-aria-ar3vi32-09wfar3vo32-09.html (Από 419,00€)

Έχει φίλτρα : Φίλτρο υψηλής πυκνότητας, Φίλτρο τριπλής δράσης  και φίλτρο HEPA . Έχει ιονιστή (γεννήτρια ιόντων και όχι με φίλτρο που είναι αναλώσιμο) . 
SEER= 7.1 
Θόρυβος (απο μικρή σε μεγάλη σκάλα) : 20/23/31/39 db


2) Με 3 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη και +7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος:
https://www.skroutz.gr/s/14682450/Midea-Mission-II-MB-09N8D6.html

Καλύτερη τιμή: 416 ευρώ
BestPrice iconwww.bestprice.gr/2155328552/midea-mission-ii-mb-09n8d6-imbt-09n8d6-o.html (Από 416,00€)

SEER= 8.2
Έχει φίλτρα :  Φίλτρο Ιονισμού (αναλώσιμο)  .Φίλτρο Υψηλής Πυκνότητας. Φίλτρο Bio
Θόρυβος (απο μεγάλη σε μικρή σκάλα) : 39/31.5/24 db

 

12 ώρες πριν, dimostr είπε

Καταρχάς δεν αρπαζομαι , έτσι σου φαίνεται , εκτός αν θεωρείς άρπαγμα το ότι σου απαντάω ότι εγώ δεν έχω θάλαμο δοκιμών αλλά σπιτι , ύστερα έχω ξαναπεί σε προηγούμενα ποστ ποσό είναι το σπιτι ποσά τμ ποσά είναι το κάθε δωμάτιο και που είναι το κάθε κλιματιστικό , τώρα το ότι δε μπορώ να απομονώσω το toshiba που είναι σε ένα ενιαίο χώρο σαλόνι κουζίνα περίπου 50 τμ και επικοινωνεί με με ένα άνοιγμα που οδηγεί σε διάδρομο που στα δυο άκρα του διαδρόμου υπάρχουν οι κρεβατοκάμαρες που στη κάθε μια που είναι ίδιων τμ υπάρχει από ένα κλιματιστικό των 9000 btu το θεωρώ άνευ σημασίας να το λέω και να το ξαναλέω , ουτε θεωρώ χρήσιμο σε ένα σπιτι όπου κυκλοφορούν τέσσερα άτομα σε ΟΛΟΥΣ τους χώρους να κλείσω τις πόρτες στις κρεβατοκάμαρες για να μετρήσω κάτι που θα μου είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άχρηστο γιατί σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ συνθήκες δε θα το κάνω ποτέ 

 

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Κανείς δεν σου είπε να το κάνεις σε πραγματικές συνθήκες. Σου ζητήθηκε να κάνεις πείραμα με το κάθε κλιματιστικό στον χώρο του ώστε αν κάποιος ενδιαφέρεται για το Χ κλιματιστικό να ξέρει τι κάνει και όχι τι θα έκανε αν υπήρχε ένα Υ και ένα Ζ μαζί. πφφφφφφ

Η στιγμιαία ισχύς του κάθε μηχανήματος που σήκωσες σε βίντεο δεν έχουν κανένα νόημα  και δεν βγαίνει κανένα συμπέρασμα , έστω στο περίπου .  Ακόμα και αν είχες απομόνωνες τους χώρους όπου βρίσκονται τα μηχανήματα πάλι δεν καταλαβαίνω τί θα βγάζαμε ώς συμπέρασμα . Διαφορετικά μηχανήματα με διαφορετικά SEER (φαντάζομαι) , διαφορετικά εύρη λειτουργίας , διαφορετικές καμπύλες EER , άρα τί συγκρίνουμε ; Επίσης τί θες να συγκρίνεις μετρώντας μόνο την ισχύ του κάθε μηχανήματος σε μια δεδομένη χρονική στιγμή ; Ανέφερες ότι η θερμοκρασία  που τα ρύθμισες είναι στους 27 βαθμούς αλλά την ίδια χρονική στιγμή τί θερμοκρασία διαβάζει στην επιστροφή ο αισθητήρας του κάθε μηχανήματος ; Είναι ισορροπημένα ;

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Οπότε θεωρώ ότι θες κάποιο μοντέλο με έξτρα φίλτρα και ιονιστή  όσο αθόρυβο γίνεται και όσο πιο οικονομικό στην ψύξη  .



1) Με 10ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη και χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις :
https://www.skroutz.gr/s/18629546/Inventor-Aria-AR3VI32-09WF-AR3VO32-09.html

καλύτερη τιμή 419 ευρώ:  BestPrice iconwww.bestprice.gr/2155617973/inventor-aria-ar3vi32-09wfar3vo32-09.html (Από 419,00€)

Έχει φίλτρα : Φίλτρο υψηλής πυκνότητας, Φίλτρο τριπλής δράσης  και φίλτρο HEPA . Έχει ιονιστή (γεννήτρια ιόντων και όχι με φίλτρο που είναι αναλώσιμο) . 
SEER= 7.1 
Θόρυβος (απο μικρή σε μεγάλη σκάλα) : 20/23/31/39 db


2) Με 3 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη και +7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος:
https://www.skroutz.gr/s/14682450/Midea-Mission-II-MB-09N8D6.html

Καλύτερη τιμή: 416 ευρώ
BestPrice iconwww.bestprice.gr/2155328552/midea-mission-ii-mb-09n8d6-imbt-09n8d6-o.html (Από 416,00€)

SEER= 8.2
Έχει φίλτρα :  Φίλτρο Ιονισμού (αναλώσιμο)  .Φίλτρο Υψηλής Πυκνότητας. Φίλτρο Bio
Θόρυβος (απο μεγάλη σε μικρή σκάλα) : 39/31.5/24 db

 

Η στιγμιαία ισχύς του κάθε μηχανήματος που σήκωσες σε βίντεο δεν έχουν κανένα νόημα  και δεν βγαίνει κανένα συμπέρασμα , έστω στο περίπου .  Ακόμα και αν είχες απομόνωνες τους χώρους όπου βρίσκονται τα μηχανήματα πάλι δεν καταλαβαίνω τί θα βγάζαμε ώς συμπέρασμα . Διαφορετικά μηχανήματα με διαφορετικά SEER πρώτα απ όλα , άρα τί συγκρίνουμε ; Επίσης τί θες να συγκρίνεις μετρώντας μόνο την ισχύ του κάθε μηχανήματος σε μια δεδομένη χρονική στιγμή ;

Δε θέλω να συγκρίνω κάτι και δε καταλαβαίνω γιατί βγάζεις αυτό το συμπέρασμα εξάλλου τι να συγκρίνω 18000 με 9000 η το 9000 του 2018 με το 9000 του 2012 απλά στο βίντεο φαίνεται όπως είπες κάποιες στιγμιαίες καταναλώσεις 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Δε θέλω να συγκρίνω κάτι και δε καταλαβαίνω γιατί βγάζεις αυτό το συμπέρασμα 

Λογικό συμπέρασμα δεν είναι ; Αφού ανεβάζεις ένα βιντεάκι που δείχνεις σε μια δεδομένη χρονική στιγμή την ισχύ της κάθε μονάδας μάλλον κάτι συγκρίνεις  ή κάπου θες να καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα . Μάλλον δεν κατάλαβα κάτι καλά ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Λογικό συμπέρασμα δεν είναι ; Αφού ανεβάζεις ένα βιντεάκι που δείχνεις σε μια δεδομένη χρονική στιγμή την ισχύ της κάθε μονάδας μάλλον κάτι συγκρίνεις  ή κάπου θες να καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα . Μάλλον δεν κατάλαβα κάτι καλά ! 

εξάλλου τι να συγκρίνω 18000 με 9000 η το 9000 του 2018 με το 9000 του 2012 απλά στο βίντεο φαίνεται όπως είπες κάποιεςστιγμιαίες καταναλώσεις ο καθένας ας βγάλει ότι συμπέρασμα θέλει 

εγω το μόνο συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι για το δικό μου χώρο τα 11kw στη ψύξη που βγάζουν τα μηχανήματα φτάνουν για να έχω 27 βαθμούς σε όλο το σπιτι 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω ένα 9αρι toyotomi Hiro eco , πέρυσι το βάλαμε , σε μικρή κρεβατοκάμαρα . Από χθες το βράδυ ένιωσα την ψύξη λιγότερη αισθητά , το ίδιο κ σήμερα . Το άνοιξα κ εκτός από τα φίλτρα τα οποία ήταν αρκετά βρώμικα παρότι τα έχω καθαρίσει , βρήκα μια στρώση παγου κάτω από τα φίλτρα . Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο η απλά ήθελε καθάρισμα ? Δεν το έχω λειτουργήσει ακόμα μετά τον καθαρισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...