Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

53 λεπτά πριν, dimostr είπε

 

Γιατί δεν κάνεις το ίδιο τεστ, με κλειστές τις πόρτες των χώρων που εξυπηρετεί το εκάστοτε κλιματιστικό λέγοντάς μας και τα τετραγωνικά των χώρων;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το μη χρήσιμο ποστ της ημέρας . Σορρυ για την επίθεση αλλά νομίζω σου έχω αναλύσει εκτενέστατα τους λόγους.

Γιατί δεν κάνεις το ίδιο τεστ, με κλειστές τις πόρτες των χώρων που εξυπηρετεί το εκάστοτε κλιματιστικό λέγοντάς μας και τα τετραγωνικά των χώρων;

Γιατί εγώ δεν έχω θάλαμο δοκιμών ούτε δουλεύω για κάποια εταιρεία απλά δείχνω ι κάνουν τα κλιματιστικα σε ένα μέσο σπιτι 

βεβαια εσυ σαν ιδιοκτήτης του forum μπορείς να κρίνεις ποια ποστ είναι χρήσιμα και ποια όχι 

Επεξ/σία από dimostr
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, dimostr είπε

βεβαια εσυ σαν ιδιοκτήτης του forum μπορείς να κρίνεις ποια ποστ είναι χρήσιμα και ποια όχι 

Ασχολίαστο....

20 λεπτά πριν, dimostr είπε

Γιατί εγώ δεν έχω θάλαμο δοκιμών ούτε δουλεύω για κάποια εταιρεία απλά δείχνω ι κάνουν τα κλιματιστικα σε ένα μέσο σπιτι

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αρπάζεσαι.

Η ερώτησή μου θεωρώ ότι απόλυτα λογική μιας και τώρα που έχεις συγκοινωνημενους τους χώρους , μπορεί το Χ κλιματιστικό να υποβοηθιέται από το Υ κλιματιστικό και να καταναλώνει περισσότερο το Υ και λιγότερο το Χ από ότι αν τα είχες απομονώσει στον χώρο τους.

Έτσι δεν είναι;

Με λίγα λόγια, το μόνο χρήσιμο είναι ότι το σπίτι σου θέλει Α+Β+Γ watts/hr για να διατηρήσουν μια θερμοκρασία που δεν μας λες ποια είναι , με μια εξωτερική που πάλι δεν μας λες.

Ενώ για να γίνει η πληροφορία αξιοποίησιμη θα έπρεπε να ήταν το Χ στον χώρο του, το Υ στον δικό του και το Ζ στον άλλον ώστε να ξέραμε πόσο καίει το καθένα μιας και ποιος είναι αυτός που θα πάρει και τα 3 κλιματιστικά που έχεις????????????????

Αυτό και ειλικρινά δεν θα ξανατοποθετηθώ.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ασχολίαστο....

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αρπάζεσαι.

Η ερώτησή μου θεωρώ ότι απόλυτα λογική μιας και τώρα που έχεις συγκοινωνημενους τους χώρους , μπορεί το Χ κλιματιστικό να υποβοηθιέται από το Υ κλιματιστικό και να καταναλώνει περισσότερο το Υ και λιγότερο το Χ από ότι αν τα είχες απομονώσει στον χώρο τους.

Έτσι δεν είναι;

Με λίγα λόγια, το μόνο χρήσιμο είναι ότι το σπίτι σου θέλει Α+Β+Γ watts/hr για να διατηρήσουν μια θερμοκρασία που δεν μας λες ποια είναι , με μια εξωτερική που πάλι δεν μας λες.

Ενώ για να γίνει η πληροφορία αξιοποίησιμη θα έπρεπε να ήταν το Χ στον χώρο του, το Υ στον δικό του και το Ζ στον άλλον ώστε να ξέραμε πόσο καίει το καθένα μιας και ποιος είναι αυτός που θα πάρει και τα 3 κλιματιστικά που έχεις????????????????

Αυτό και ειλικρινά δεν θα ξανατοποθετηθώ.

Καταρχάς δεν αρπαζομαι , έτσι σου φαίνεται , εκτός αν θεωρείς άρπαγμα το ότι σου απαντάω ότι εγώ δεν έχω θάλαμο δοκιμών αλλά σπιτι , ύστερα έχω ξαναπεί σε προηγούμενα ποστ ποσό είναι το σπιτι ποσά τμ ποσά είναι το κάθε δωμάτιο και που είναι το κάθε κλιματιστικό , τώρα το ότι δε μπορώ να απομονώσω το toshiba που είναι σε ένα ενιαίο χώρο σαλόνι κουζίνα περίπου 50 τμ και επικοινωνεί με με ένα άνοιγμα που οδηγεί σε διάδρομο που στα δυο άκρα του διαδρόμου υπάρχουν οι κρεβατοκάμαρες που στη κάθε μια που είναι ίδιων τμ υπάρχει από ένα κλιματιστικό των 9000 btu το θεωρώ άνευ σημασίας να το λέω και να το ξαναλέω , ουτε θεωρώ χρήσιμο σε ένα σπιτι όπου κυκλοφορούν τέσσερα άτομα σε ΟΛΟΥΣ τους χώρους να κλείσω τις πόρτες στις κρεβατοκάμαρες για να μετρήσω κάτι που θα μου είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άχρηστο γιατί σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ συνθήκες δε θα το κάνω ποτέ 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

για να μετρήσω κάτι που θα μου είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άχρηστο γιατί σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ συνθήκες δε θα το κάνω ποτέ 

Κανείς δεν σου είπε να το κάνεις σε πραγματικές συνθήκες. Σου ζητήθηκε να κάνεις πείραμα με το κάθε κλιματιστικό στον χώρο του ώστε αν κάποιος ενδιαφέρεται για το Χ κλιματιστικό να ξέρει τι κάνει και όχι τι θα έκανε αν υπήρχε ένα Υ και ένα Ζ μαζί. πφφφφφφ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, argitt είπε

Παρών...Ότι θες ρώτα ...

Να σε ρωτήσω φίλε όταν το εγκατέστησε είχε τα φίλτρα ενεργού άνθρακα μεσα? Ποιος έχεις το 18αρι.και αν μπορείς να μου μου δείξεις το τηλεκοντρόλ .γιατί κάτι δεν μου κολλάει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, naimore είπε

Αν αξίζει ως προς τι;

Τα δεδομένα που υπάρχουν είναι: 2 χρόνια εγγύηση, φασόν κλιματιστικό, το χειμώνα θα τρίζουν τα πλαστικά, θορυβώδες σε σύγκριση με άλλα κλιματιστικά, αν δεν μπορεί να συντηρήσει θερμοκρασία θα ανοιγοκλείνει. Ως προς την κατανάλωση έχουμε δει τα φασον κάτω των 18.000 BTUs να μπορούν να  πέσουν χαμηλά.

Καλύτερα inventor, φασόν και εκεί τουλάχιστον θα έχεις 10 χρόνια εγγύηση!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κανείς δεν σου είπε να το κάνεις σε πραγματικές συνθήκες. Σου ζητήθηκε να κάνεις πείραμα με το κάθε κλιματιστικό στον χώρο του ώστε αν κάποιος ενδιαφέρεται για το Χ κλιματιστικό να ξέρει τι κάνει και όχι τι θα έκανε αν υπήρχε ένα Υ και ένα Ζ μαζί. πφφφφφφ

Τα δυο 9αρια κλιματιστικα είναι σε χώρο 50 τμ αντικρυστα το ένα από το άλλο σε αυτό το χώρο υπάρχουν οι δυο κρεβατοκάμαρες που είναι τα κλιματιστικα στο ενδιάμεσο υπάρχει ο διάδρομος όπου στη μια πλευρά του διαδρόμου είναι τα δυο μπάνια και στην άλλη πλευρά άλλη μια κρεβατοκάμαρα 

το toshiba καλύπτει το υπόλοιπο σπιτι περίπου και αυτό 50 τμ ο οποίο επικοινωνεί με ένα άνοιγμα στο μέγεθος μιας πόρτας (δεν έχει πόρτα γιαυτο δε μπορώ να κάνω αυτό που λες ) 

η εξωτερική ήταν την στιγμή του βίντεο 31 και η ζητούμενη 27 σε όλα τα κλιματιστικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naimore είπε

Τί ψάχνεις ; Για θέρμανση ή για ψύξη ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από συζήτηση & προτροπή 2 διαφορετικών μηχανικών που ήρθαν στον χώρο μου και είδαν τις ανάγκες μου κάνοντας τις απαραίτητες μετρήσεις καταλήξαμε πως η καλύτερη επιλογή είναι το Mitsubishi Heavy 63ZR για θέρμανση και ψύξη. Τώρα το μόνο που περιμένω είναι να κάνουμε την νέα εγκατάσταση μετά τις διακοπές του ψυκτικού εγκαταστάτη.

Θα σας ενημερώσω μόλις έχω τα πρώτα αποτελέσματα. Και ειδικά  περιμένω τον χειμώνα γιατί αυτό με καίει περισσότερο..

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις προτάσεις όσων έγραψαν εδώ και όσων έστειλαν προσωπικά μνμτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tonie είπε

Να σε ρωτήσω φίλε όταν το εγκατέστησε είχε τα φίλτρα ενεργού άνθρακα μεσα? Ποιος έχεις το 18αρι.και αν μπορείς να μου μου δείξεις το τηλεκοντρόλ .γιατί κάτι δεν μου κολλάει

Πάμε από την αρχή...Bora 24αρι με R32..Μέσα στην συσκευασία εκτός από τα κλασσικά φίλτρα της μονάδας,είχε και 2 σφραγισμένα φίλτρα ένα άσπρο και ένα μαύρο που κουμπωνουν πάνω στα κλασσικά φίλτρα...Τώρα ας πάμε στο ουσιωδες...Έτυχε πριν από 2 εβδομάδες να είμαι Αθήνα και σε φιλικό σπίτι είχαν βάλει σε υπνοδωμάτιο το αντίστοιχο σε 9αρι...Και το δικό μου και το δικό του είχαν ημερομηνία παραγωγής 6ος του 2018...Εξωτερικές μονάδες ολόιδιες εκτός από τον όγκο..Εσωτερικές μονάδες διαφορετικές.. Εμένα γραφει g10 inverter στα αριστερά με μαύρα γράμματα ενώ το 9αρι στα δεξιά με κόκκινα γράμματα..Το 24αρι την led οθόνη την έχει στο κέντρο ενώ το 9αρι στα δεξιά...Επίσης διαφορετικό τηλεκοντρόλ...Το δικό μου είναι το εξής..

Screenshot_20190816-154931.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...