Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σας ενημερώσω... ενω το site της USPS δεν εδειχνε καμία μεταβολή και το tracking number μου ειναι invalid για τα links των ΕΛΤΑ που μου δώσατε, ελαβα σήμερα ειδοποιητήριο απο το τοπικό ταχυδρομείο να προσκομίσω τιμολόγιο για διασάφηση... Πήγα απο εκεί και το έπαιξα κινέζα αρχικά, αλλα οταν ειπαν πως αν δεν έχω έγγραφο τιμολόγιο θα το φορολογήσουν κατ' εκτίμηση μια που δεν υπήρχε τιμολογιο να συνοδεύει το πακέτο μου, τους έδωσα το e-mail του PayPal. Ειχαμε συμφωνήσει με τον πωλητή να γράψει 100δολλαρια ενώ η αξία ήταν 129 δολλάρια (ψιλοπράγματα δηλαδη) ... Συν μεταφορικα 35 δολλαρια, όλα μαζί μου βγαίνουν 116 ευρώ κατα την μετατροπή του PayPal. Μου είπαν ότι το όριο ατέλειας ειναι 22Ευρώ (!!!) κι ότι θα πρέπει να πληρώσω ΦΠΑ+κατι ακομη... Λεπτομέρειες αυριο... Δειτε κι αυτό το link που αναφέρει τα 22ευρω.. http://techblog.gr/internet/eett-customs-greece-8773/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για παραγγελία από ebay φαντάζομαι μιλάς, γιατί από eastbay αναγράφεται κανονικά η αξία κτλ εξωτερικά του δέματος καθώς και τιμολόγιο εντός.

 

γενικά από οτι έχω καταλάβει δεν περνάνε πλέον τα κόλπα με gift κτλ, οπότε καλύτερα να είναι τυπικό το δέμα και να περάσει (αν είναι με USPS ) με την μάζα από το τελωνείο χωρίς επιπλέον χρέωση,

παρά να μπουν στην διαδικασία να ψάξουν αξία, όπου τότε αναγκαστικά μετα θα το πάνε και τυπικά και θα πληρώσεις και ΦΠΑ κτλ.

 

πάντως επειδή δεν έχω εμπειρία από τελωνείο ευτυχώς προς το παρών, δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η διαδικασία γίνεται από το τοπικό σου ταχυδρομείο και όχι από το τελωνείο.

αν πέρασε από το τελωνείο χωρίς χρέωση γιατί το ψάχνουν αυτοί; Η υπήρχε σημείωση και εντολή από το τελωνείο για προσκόμιση τιμολογίου στην παραλαβή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για ebay μιλάω κι όχι για eastbay ...απλα απο Αμερική ερχονται και τα δυο, με usps και τα δυο , θεώρησα ότι μιλάμε για πάρόμοιες καταστάσεις. Ο πωλητής με είχε διαβεβαιώσει ότι θα δήλωνε αξία 100$, τώρα τι στο καλό συνέβη δεν ξερω.Θεωρούσα ότι με τέτοια αξία και usps δεν έχω τίποτα να φοβηθώ και τώρα εχω αγχωθεί αρκετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήρθε σήμερα το χαρτί του ταχυδρομείο με ημερομηνία... 6 Σεπτεμβρίου. Πήγα και τα πήρα με το κλασικό τρίευρω. Είναι η 9η αγορά τους τελευταίους 2 μήνες, λιώσιμο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

International Shipping Restrictions May Apply. αυτό στην περιγραφή ορισμένων παπουτσιων στο eastbay μπορεί να έχει κάποια σημασία ή συνήθως δε δημιουργεί πρόβλημα στην παραγγελία???από ότι βλέπω στη παραγγελία σου δε θα υπήρξε κάποιο πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αγοράσει κανείς από shoes.com? Προπληρωμένες της Πειραιώς δέχεται? Γιατί δε μου την κάνει Verification (σε άλλες αγορές μια χαρά την έχω χρησιμοποιήσει).

Μήπως δέχεται μόνο πιστωτικές?

thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήρθε σήμερα το χαρτί του ταχυδρομείο με ημερομηνία... 6 Σεπτεμβρίου. Πήγα και τα πήρα με το κλασικό τρίευρω. Είναι η 9η αγορά τους τελευταίους 2 μήνες, λιώσιμο :P

 

Lucky you !!!

Η παραγγελία σου περιλάμβανε μόνο τα παπούτσια; Δηλαδή συνολο γύρω στα 70$? Πως στα στείλαν;Usps priority ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μόνο ένα ζευγάρι παπούτσια είχα παραγγείλει. Στα 70 δολάρια υπήρχε 15% έκπτωση με κουπόνι, συν $36 τα μεταφορικά. Πάντα με usps στέλνουν, τώρα αν είναι priority ή όχι θα σε γελάσω. Όλες οι παραγγελίες έκαναν μέχρι 10 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρούλα! Να στέλνω σε σένα τις παραγγελίες μου για να μου τις προωθεις, μια που είσαι τυχερος; Εμένα μου ειπαν πως αφού η παραγγελία ήταν πάνω από 22 ευρώ θα πληρώσω ΦΠΑ + τελη +δασμούς... :fear:

 

Ναι, μόνο ένα ζευγάρι παπούτσια είχα παραγγείλει. Στα 70 δολάρια υπήρχε 15% έκπτωση με κουπόνι, συν $36 τα μεταφορικά. Πάντα με usps στέλνουν, τώρα αν είναι priority ή όχι θα σε γελάσω. Όλες οι παραγγελίες έκαναν μέχρι 10 μέρες.

 

priority πρεπει να ηταν και το δικό σου, 36$ ηταν και τα δικα μου μεταφορικα κι εκανε 9 μερες να φτασει Αθηνα...

 

 

 

Ηρθε η παραγγελεια μ, 126$...Εκτελωνιστικαν με ποσο 59€!!!!! Δηλαδη ελεος κ ολα αυτα επειδη μενω επαρχια

στην επαρχια τρώμε τους εκτελωνισμούς και τις διασαφησεις απ ' οτι φαίνεται τελικα... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω πως φταίει η επαρχία.

 

στην περίπτωση του φίλου πάνω που έχεις κάνει quote, έπαιξε ρόλο τα πολλά τεμάχια (10 μπλούζες αν δεν κάνω λάθος)

 

στην δικιά σου μάλλον το ότι δεν είχε τιμολόγιο, και μπήκαν στην διαδικασία να ψάξουν την αξία.

Αν και δεν έχω καταλάβει γιατί έχει μπει στην διαδικασία αυτή το τοπικό σου ταχυδρομείο και όχι το τελωνείο εξαρχής.

Να σου ζητήσουν δηλ οι ίδιοι να στείλεις απόδειξη από paypal για να το εκτελωνίσουν.

 

όταν το λάβεις, ενημέρωσε αν είναι εύκολο, αν είχε αναγράψει εξωτερικά την τιμή και τι περιέχει μέσα και πως τα είχε γράψει κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

στην επαρχια τρώμε τους εκτελωνισμούς και τις διασαφησεις απ ' οτι φαίνεται τελικα... :(

Οπως λεει και ο guido,δεν παιζει ρολο η επαρχια. Εχω παρει τουλαχιστον 3 παραγγελιες κοντα στο βορειοτερο μερος της Ελλαδος και ειχα και στις 3 το κλασικο 3ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κανει 4 παραγγελιες.

οι 2 εφτασαν.

Τις αλλες 2 τις περιμενω ακομα

Αυτες που περιμενω ειχαν γινει μια στις 22/8 και μια στις 23/8

Οι οποιες δεν εχουν ερθει ακομα.

Παραξενεύτηκα και χρησιμοποιησα το tracking number.

ειδα οτι ειχαν παει στο ρουφ και δεν εχουν φυγει απο εκει.

Πηρα τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων να μαθω τι εγινε

Τους εδωσα το tracking number και η υπάλληλος μου απαντησε αταραχη:

-"Ναι εγινε λαθος και σταλθηκαν στην Κυψελλη"

-"και ποτε να τα περιμενω δηλαδη ;"

-"οταν τα ξαναστειλει ο αποστολεας"

-"δηλαδη τα ξαναστειλατε Αμερικη;"

-"Ναι"

-"Γιατι εγινε αυτο και δεν τα στειλατε στο σωστο υποκαταστημα;"

-"Να κανετε αιτηση αναζητησης και θα μαθετε κυριε"

-"Εσεις δεν μπορειτε να μου πειτε;"

-"Οχι, αν κανετε αιτηση θα σας πουν"

-"ευχαριστω..."

-"Γεια σας"

Τι γινετε τωρα;!

Γιατι τα ξαναεστειλαν Αμερικη;

Θα χρεωθω κατι παραπανω;

Και το σημαντικοτερο!

Το Footlocker θα μου τα ξαναστειλει;(εχω εγγυηση για τα χρηματα μου;;; σε περιπτωση που δεν το ξαναστειλουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπάχαλο :S επικοινώνησε με το footlocker και ενημέρωσε τους.

 

ή θα σου τα ξ αναστείλουν ή θα σου κάνουν refund . απλά νομίζω στο refund δεν παίρνεις πίσω το κόστος των μεταφορικών.θα σε γελάσω

 

όπως και να εχει μίλα μαζί τους, ότι και να σου πούμε απο εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...