Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτη μου παραγγελια απο eastbay. Παπουτσια , καλτσες κ ενα μανικι , συνολο 90$ χωρις εκπτωση,μεταφορικα . Παραγγελια εγινε 21/7 , αποστολη στις 23 , παραλαβη χθες απο ελτα κουριερ ( Θεσ/νικη) χωρις να πληρωσω τιποτα .

Επεξ/σία από toubag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα μεταφορικά , αν επιτρέπεται , πόσα ήταν? Γιατί θυμάμαι παλιά που είχα ρωτήσει ήταν αρκετά για ελλάδα.

 

40 δολάρια ακατέβατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταφορικά πάντως για ενα ζευγάρι είναι πολλά , γύρω στα 25$ θα ήταν δίκαιο .   B) 

 

Εχει κάνει κανείς παραγγελία 130-150$ , είναι στα όρια για τελωνείο ? :cry: 

Επίσης 2 φτηνα ζευγάρια μαζί είναι επίφοβο ?  :whistle: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεότερα σχετικά με την τελευταία παραγγελία μου από eastbay (αυτή τη φορά αρκετά αναλυτικά, γιατί έχει ενδιαφέρον). Κατ' αρχάς μετά από δεκάδες παραγγελίες ήταν η πρώτη φορά που πλήρωσα κερατιάτικα.

 

Αγόρασα ένα ζευγάρι παπούτσια στα $100 και δύο ζευγάρια κάλτσες, $5 έκαστο. Συνολικά $110, που με -15% έκπτωση πήγαν γύρω στα $93 (και φυσικά +$40 τα μεταφορικά). Άρα το τελικό ποσό περίπου $133 (100 ευρώ). Το eastbay δεν έδωσε αριθμό φορτωτικής και αναγκάστηκα να τους στείλω email για να μου τον κοινοποιήσουν.

 

Η παραγγελία έγινε στις 2/7 και έφτασε στο τελωνείο γύρω στις 11 του μήνα. Έμεινε εκεί για εννιά μέρες και στις 20/7 έφτασε στο ΚΔΤ Βόρειας Αττικής (τα ΕΛΤΑ courier στο Πάτημα Χαλανδρίου). Μόλις την περασμένη βδομάδα (δηλ. 10 μέρες αφού το δέμα είχε πάει στο Χαλάνδρι) μού έστειλαν ένα χαρτί στο σπίτι, όπου με ενημέρωσαν για τα έξοδα διασάφησης (βλ. κερατιάτικα). Τα οποία ήταν ~44 ευρώ.

 

Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα και μου είπαν ότι είτε μπορώ να περάσω από Χαλάνδρι και να πάρω το δέμα (ευτυχώς είναι ανοιχτά μέχρι τις 7μμ), είτε να μου το στείλουν σπίτι την επομένη. Πήγα λοιπόν και παρέλαβα ο ίδιος, πληρώνοντας τα κερατιάτικα. Τα 44 ευρώ "έσπασαν" σε δύο τιμολόγια. Το πρώτο ήταν στα 29 ευρώ, και εκεί υπολόγιζαν ΦΠΑ 23% επί... 150$ (συν κάποια έξτρα)! Με λίγα λόγια φορολόγησαν την αρχική αξία του δέματος, συν τα μεταφορικά αλλά δεν έλαβαν υπ' όψη τους την έκπτωση...

 

Τα υπόλοιπα 14 ευρώ ούτε καν έγραψαν για ποιο λόγο τα πληρώνω... Εξωτερικά του δέματος κλασικά αναγραφόταν μόνο η τιμή των $110.

 

Το ηθικό δίδαγμα είναι πως όποιος ξεπερνάει τα $100 (αρχική τιμή) θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος για τα παραπάνω ενδεχόμενα. Σε λίγες μέρες φαντάζομαι πως θα κάνω την επόμενη αγορά μου (αυτή τη φορά αυστηρά μέχρι $100) και θα ενημερώσω για τις λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεότερα σχετικά με την τελευταία παραγγελία μου από eastbay (αυτή τη φορά αρκετά αναλυτικά, γιατί έχει ενδιαφέρον). Κατ' αρχάς μετά από δεκάδες παραγγελίες ήταν η πρώτη φορά που πλήρωσα κερατιάτικα.

 

Αγόρασα ένα ζευγάρι παπούτσια στα $100 και δύο ζευγάρια κάλτσες, $5 έκαστο. Συνολικά $110, που με -15% έκπτωση πήγαν γύρω στα $93 (και φυσικά +$40 τα μεταφορικά). Άρα το τελικό ποσό περίπου $133 (100 ευρώ). Το eastbay δεν έδωσε αριθμό φορτωτικής και αναγκάστηκα να τους στείλω email για να μου τον κοινοποιήσουν.

 

Η παραγγελία έγινε στις 2/7 και έφτασε στο τελωνείο γύρω στις 11 του μήνα. Έμεινε εκεί για εννιά μέρες και στις 20/7 έφτασε στο ΚΔΤ Βόρειας Αττικής (τα ΕΛΤΑ courier στο Πάτημα Χαλανδρίου). Μόλις την περασμένη βδομάδα (δηλ. 10 μέρες αφού το δέμα είχε πάει στο Χαλάνδρι) μού έστειλαν ένα χαρτί στο σπίτι, όπου με ενημέρωσαν για τα έξοδα διασάφησης (βλ. κερατιάτικα). Τα οποία ήταν ~44 ευρώ.

 

Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα και μου είπαν ότι είτε μπορώ να περάσω από Χαλάνδρι και να πάρω το δέμα (ευτυχώς είναι ανοιχτά μέχρι τις 7μμ), είτε να μου το στείλουν σπίτι την επομένη. Πήγα λοιπόν και παρέλαβα ο ίδιος, πληρώνοντας τα κερατιάτικα. Τα 44 ευρώ "έσπασαν" σε δύο τιμολόγια. Το πρώτο ήταν στα 29 ευρώ, και εκεί υπολόγιζαν ΦΠΑ 23% επί... 150$ (συν κάποια έξτρα)! Με λίγα λόγια φορολόγησαν την αρχική αξία του δέματος, συν τα μεταφορικά αλλά δεν έλαβαν υπ' όψη τους την έκπτωση...

 

Τα υπόλοιπα 14 ευρώ ούτε καν έγραψαν για ποιο λόγο τα πληρώνω... Εξωτερικά του δέματος κλασικά αναγραφόταν μόνο η τιμή των $110.

 

Το ηθικό δίδαγμα είναι πως όποιος ξεπερνάει τα $100 (αρχική τιμή) θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος για τα παραπάνω ενδεχόμενα. Σε λίγες μέρες φαντάζομαι πως θα κάνω την επόμενη αγορά μου (αυτή τη φορά αυστηρά μέχρι $100) και θα ενημερώσω για τις λεπτομέρειες.

 

δηλαδη ουσιαστικα σου την κανανε οι καλτσες ειδαλλως θα αναγραφοταν μονο η αξια του ζευγαριου (100$) και θα την γλιτωνες λογικα ετσι?

 

κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι πριν κανα μηνα φιλος προσπαθησε να παραγγειλει asics γυρω στα 80$ και δεν τον αφηνε καν να προχωρησει στο checkout λεγοντας (επιβαιβεωθηκε και απο το live chat) οτι δεν ειναι δυνατον να μπει παραγγελια-να παραδοθει ελλαδα το προιον :fear: 

 

τσεκαραμε μαζι μετα και σε αλλα asics και παλι τα ιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα, κάπως έτσι. Μάλλον έφταιγαν οι κάλτσες :P Όσο για τα Asics, νομίζω πως είχε αναφερθεί και παλαιότερα ότι (για κάποιο ανεξήγητο λόγο) δεν τα στέλνουν Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, μου φαίνεται ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Γνωστός αγόρασε 2 ζευγάρια παπούτσια, με αξία δέματος 240 δολάρια και δε πληρωσε κανένα νταβατζηλίκι.

Δεν είναι απίθανο;

 

Προσωπικά δεν έχω ρισκάρει τίποτε πάνω απο 100 δολάρια. Ετοιμάζομαι να παραγγείλω κάτι asics απο αυστραλία, αλλά κάτω απο 100δολάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, μου φαίνεται ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Γνωστός αγόρασε 2 ζευγάρια παπούτσια, με αξία δέματος 240 δολάρια και δε πληρωσε κανένα νταβατζηλίκι.

Δεν είναι απίθανο;

 

Προσωπικά δεν έχω ρισκάρει τίποτε πάνω απο 100 δολάρια. Ετοιμάζομαι να παραγγείλω κάτι asics απο αυστραλία, αλλά κάτω απο 100δολάρια.

 

Δεν υπάρχει κανόνας για αυτές τις αγορές. Όπως είπα και πριν έχω κάνει δεκάδες αγορές από Eastbay τα τελευταία 2-3 χρόνια (πάνω από ...άντα) και αυτή ήταν η πρώτη φορά που πλήρωσα έξοδα εκτελωνισμού. Οι δε παραγγελίες μου κυμαίνονταν από $80 ως $200 και από 1 ως 3 ζευγάρια παπούτσια.

 

Απλώς τον τελευταίο καιρό παρατηρήθηκε (εντελώς εμπειρικά) πως οι περισσότεροι με ποσά μεγαλύτερα των $110-120 έχουν σημαντικά μεγαλύτερες πιθανότητες για τελωνείο (ενώ πριν 2 χρόνια πχ. ήσουν "σίγουρος" ακόμα και στα $160). Υπάρχουν πολλές παράμετροι που παίζουν ρόλο. Από την... όρεξη και το φόρτο εργασίας του εκάστοτε υπαλλήλου στο τελωνείο, μέχρι την αναγραφόμενη τιμή στο κουτί, τον όγκο του, τον τρόπο αποστολής (πχ. η φάση με το Eastbay στράβωσε από τότε που τα δέματα άρχισαν να έρχονται με ΕΛΤΑ courier αντί για "απλά" ταχυδρομεία) και πολλά άλλα.

 

Πάντα κάποιοι θα ρισκάρουν (ή ρισκάρουμε) περισσότερο για μεγαλύτερες παραγγελίες. Απλώς θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι υπάρχει και το ενδεχόμενο του τελωνείου.

 

ps:

@dmeint, στα $130-150 προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα με τίποτα πλέον. Εκτός αν τα παπούτσια που έχεις βάλει στο μάτι δεν μπορείς να τα βρεις Ελλάδα και δεν σε πειράζει να πληρώσεις 50-80 ευρώ αν κάτσει η στραβή. Εγώ πχ. εδώ και καιρό λιγουρεύομαι τούτα εδώ τα καγκουρέικα Nike και πραγματικά θα (ξανα)ρίσκαρα το 50άρι που ενδεχομένως θα μου έρθει. Λέω όμως να κάνω λίγο κράτει μπας και πέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ps:

@dmeint, στα $130-150 προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα με τίποτα πλέον. Εκτός αν τα παπούτσια που έχεις βάλει στο μάτι δεν μπορείς να τα βρεις Ελλάδα και δεν σε πειράζει να πληρώσεις 50-80 ευρώ αν κάτσει η στραβή. Εγώ πχ. εδώ και καιρό λιγουρεύομαι τούτα εδώ τα καγκουρέικα Nike και πραγματικά θα (ξανα)ρίσκαρα το 50άρι που ενδεχομένως θα μου έρθει. Λέω όμως να κάνω λίγο κράτει μπας και πέσουν.

 

@

nzeppos

 

Από τις επιλογές σου βλέπω ότι είσαι μπασκετικός !!!  :-D 

Ασε γιατί ειχε βγαλει τα Nike Air Max Hyperflight σε ενα απιστευτο χρωμα 179$ και ειμουν στο τσακ να πατησω την παραγγελια . 

Πάντως αγοράζω ότι δεν υπάρχει εδώ και ότι έχει πολύ μεγάλη διαφορά τιμής 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...