Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/dc/d1/a1/dcd1a1ab8fbcd6c71010e47a8de737e3.jpg

 

καλησπερα  !
που μπορουμε να βρουμε αυτο το παπουτσακι ?

απο Ελληνικο μαγαζι , δυσκολα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/dc/d1/a1/dcd1a1ab8fbcd6c71010e47a8de737e3.jpg

 

καλησπερα  !

που μπορουμε να βρουμε αυτο το παπουτσακι ?

απο Ελληνικο μαγαζι , δυσκολα ?

 

nike air max 90 vt, λογικα δυσκολα θα το βρεις..ειναι παλαιοτερο μοντελο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τα παπουτσια ειναι χαρακτηρισμενα ως waterproof(δηλαδη στεγανα), σημαινει οτι ειναι και snow-proof?(αν υπαρχει αυτος ο ορος)

Κρατουν τα ποδια στεγνα και μες το χιονι, ή εκεί μιλάμε για άλλου ειδους προδιαγραφες;

Ή αν ειναι στεγανα απο νερο, θα ειναι κι απο χιονι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τα παπουτσια ειναι χαρακτηρισμενα ως waterproof(δηλαδη στεγανα), σημαινει οτι ειναι και snow-proof?(αν υπαρχει αυτος ο ορος)

Κρατουν τα ποδια στεγνα και μες το χιονι, ή εκεί μιλάμε για άλλου ειδους προδιαγραφες;

Ή αν ειναι στεγανα απο νερο, θα ειναι κι απο χιονι;

 

Μπορώ να σου πω με 100% σιγουριά οτι τα Salomon SpeedCross3 GTX που τα πουλάνε τονίζοντας το

waterproof οτι στα χιόνια δεν καταλαβαίνουνε τίποτα .3 χρόνια τα χρησιμοποιώ 3 διαφορετικά μοντέλα έχω

πάρει και όλα κρατούν τα πόδια στεγνά και μες το χιόνι και χωρίς να ιδρώνουν.(με την κατάλληλη κάλτσα

βέβαια πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σου πω με 100% σιγουριά οτι τα Salomon SpeedCross3 GTX που τα πουλάνε τονίζοντας το

waterproof οτι στα χιόνια δεν καταλαβαίνουνε τίποτα .3 χρόνια τα χρησιμοποιώ 3 διαφορετικά μοντέλα έχω

πάρει και όλα κρατούν τα πόδια στεγνά και μες το χιόνι και χωρίς να ιδρώνουν.(με την κατάλληλη κάλτσα

βέβαια πάντα)

 

Αρα λογικα τα waterproof εξασφαλιζουν την αντιστοιχη στεγανοτητα και σε περιπτωση χιονιου.

 

Σχετικα με το νεο τεχνολογικο υλικο tex που ειναι στεγανο, εχει την ιδια συμπεριφορα και στο χιονι αραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι οτι δεν έχει σχέση μόνο το υλικό αλλά και η υλοποίηση της κάθε εταιρείας.Για ποιό μοντέλο σκέφτεσαι μήπως και τα ξέρω;Ασχολούμαι πολύ με το χιόνι οπότε έχω δει αρκετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι οτι δεν έχει σχέση μόνο το υλικό αλλά και η υλοποίηση της κάθε εταιρείας.Για ποιό μοντέλο σκέφτεσαι μήπως και τα ξέρω;Ασχολούμαι πολύ με το χιόνι οπότε έχω δει αρκετά

 

Δεν εχω κατι συγκεκριμενο αυτη τη στιγμη, απλα το ψαχνω, αλλα δεν θελω να χαλασω και πολλα λεφτα, οποτε αν καταλαβα καλα, υλοποιησεις με tex κατεβαζουν την τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχε μονο στο οτι μερικά δεν είναι ολόκληρα αδιάβροχα και είναι για παράδειγμα μόνο μπροστά .Είχα κάτι o'neil τέτοια.Πάντως τα στυλ ορειβατικά είναι σχεδόν όλα αδιάβροχα.Στα αθλητικά που ψάχνεις είναι λίγο περίεργα τα πράγματα.Γιατί προφανώς αν είναι αθλητικό το παπούτσι πρέπει να αναπνέει κιόλας το πόδι.Οπότε δεν είναι 100% αδιάβροχα.Τα salomon που σου είπα πριν είναι μια κατηγορία μόνα τους.Γι΄ αυτό εξάλλου και έχουν πάρει αρκετά βραβεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να "γελασεις", παρεπιπτοντως λεω οτι εχω και μποτακια Timberland τα οποια θεωρω απλα κορυφαια και μια κατηγορια απο μονα τους(αλλα ειναι πανακριβα), αλλα αυτη την εποχη θελω κατι προχειρο, να μην με νοιαζει τι θα 'πάθει',  αλλα στεγανο, και εχω δει μποτάκια του lidl με επιστρωση tex. Φαινονται  στιβαρη κατασκευη παντως. Με 3M scotchlite reflective material.

Ριξε μια ματια

dlgb53.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα Salomon SpeedCross3 άρχισαν να με ψήνουν κι εμένα. Σκέφτομαι να παραγγείλω από ελληνικό μαγαζί όμως, να τελειώνει η υπόθεση (πχ. spartoo). Αν ξέρετε τίποτα καλύτερο, πείτε! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να "γελασεις", παρεπιπτοντως λεω οτι εχω και μποτακια Timberland τα οποια θεωρω απλα κορυφαια και μια κατηγορια απο μονα τους(αλλα ειναι πανακριβα), αλλα αυτη την εποχη θελω κατι προχειρο, να μην με νοιαζει τι θα 'πάθει',  αλλα στεγανο, και εχω δει μποτάκια του lidl με επιστρωση tex. Φαινονται  στιβαρη κατασκευη παντως. Με 3M scotchlite reflective material.

Ριξε μια ματια

dlgb53.jpg

Το γύρω γύρω που είναι σαν καουτσούκ είναι σίγουρα αδιάβροχο.Το πάνω υλικό δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.Τι επένδυση έχει εσωτερικά?.Φαντάζομαι αν είναι γούνινο είναι κατά 99% αδιάβροχο.Όσο για τα timberland για μόστρα και μια μέτρια χρήση καλά είναι.Είναι πλέον πάρα πολύ ξεπερασμένα τα υλικά τους και τα λεφτά τους σίγουρα δεν τα αξίζουν.Μιλάω για τα μοντέλα με 150 ευρώ και πάνω που είναι για σκληρή χρήση.Αλλά είναι αθάνατα τα άτιμα.Έχω 3 ζευγάρια πάνω απο 5ετία όλα τους

Αυτά τα Salomon SpeedCross3 άρχισαν να με ψήνουν κι εμένα. Σκέφτομαι να παραγγείλω από ελληνικό μαγαζί όμως, να τελειώνει η υπόθεση (πχ. spartoo). Αν ξέρετε τίποτα καλύτερο, πείτε! :)

Πρόσεχε γιατί υπάρχουν 2 μοντέλα speedcross 3.Tα GTX είναι τα 100% αδιάβροχα.Τα άλλα είναι μερικώς.Η μόνη διαφορά τους είναι στο εσωτερικό,εξωτερικά είναι ολόιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γύρω γύρω που είναι σαν καουτσούκ είναι σίγουρα αδιάβροχο.Το πάνω υλικό δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.Τι επένδυση έχει εσωτερικά?.Φαντάζομαι αν είναι γούνινο είναι κατά 99% αδιάβροχο.Όσο για τα timberland για μόστρα και μια μέτρια χρήση καλά είναι.Είναι πλέον πάρα πολύ ξεπερασμένα τα υλικά τους και τα λεφτά τους σίγουρα δεν τα αξίζουν.Μιλάω για τα μοντέλα με 150 ευρώ και πάνω που είναι για σκληρή χρήση.Αλλά είναι αθάνατα τα άτιμα.Έχω 3 ζευγάρια πάνω απο 5ετία όλα τους

 

 

 

Ε λογικα tex θα ειναι το πανω μερος, αλλιως τι σόι αδιαβροχα λενε οτι ειναι;

(εχει και ταμπελακι λαστιχενιο στο πλαι 'waterproof', και ειδες το ταμπελακι λεει 3M reflective material'

Μεχρι και aluminum material εχει λεει μεσα, για περισσοτερη ζεστασια στο ποδι!

Απο το description:

- Breathable, waterproof and windproof thanks to in-TEX membrane

- Reinforced, highly abrasion resistant

- Soft, Warm lining

- Removable fleece insole with aluminum layer for optimal thermal insulation

- Profiled slip-resistant outsole

Καλα σου φαινονται;

 

 

Τα timberland ειναι σκυλια. Εχω μποτάκια, 15 χρονια, κι ακομη δεν εχει χαλασει. Πως ειναι υπερτιμημενα, οταν σου κρατα πανω απο δεκαετια, δεν αξιζει να το πληρωσεις; Δεν τα βγαζει τα λεφτα του; Καλα υλικα, τρομερη αντοχη, διαρκεια στο χρονο.

Τωρα για ειδικες χρησεις, σιγουρα παιζουν αλλες μαρκες, αλλα για all-around καταστασεις, δεν τα αλλαζω με τιποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα timberland ειναι σκυλια. Εχω μποτάκια, 15 χρονια, κι ακομη δεν εχει χαλασει. Πως ειναι υπερτιμημενα, οταν σου κρατα πανω απο δεκαετια, δεν αξιζει να το πληρωσεις; Δεν τα βγαζει τα λεφτα του; Καλα υλικα, τρομερη αντοχη, διαρκεια στο χρονο.

 


Τωρα για ειδικες χρησεις, σιγουρα παιζουν αλλες μαρκες, αλλα για all-around καταστασεις, δεν τα αλλαζω με τιποτε.

 

all around εννοείς τα κίτρινα μποτάκια?!?!?!παππούτσι που κοστίζει 40 ευρώ και πουλιέται 200 ευρώ και η σόλα του ξερένεται στα 2 χρόνια είναι...

 

Δούλευα σε μαγαζί φίλου 3 σεζόν σε μεγάλο χιονοδρομικό και πίστεψε με έχω δει πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα Salomon SpeedCross3 άρχισαν να με ψήνουν κι εμένα. Σκέφτομαι να παραγγείλω από ελληνικό μαγαζί όμως, να τελειώνει η υπόθεση (πχ. spartoo). Αν ξέρετε τίποτα καλύτερο, πείτε! :)

Είναι ωραία και άνετα παπούτσια αλλά παρατήρησα ότι στις πρώτες βόλτες γλιστράνε πολύ και κόντεψα να σαβουριαστώ κάμποσες φορές.Βέβαια τα έχω φορέσει μόνο μέσα στην πόλη και όχι σε χιόνι ή χώμα.Δεν ξέρω πώς θα είναι όταν φορεθούν περισσότερο αλλά ιδίως σε βρεγμένο πεζοδρόμιο απαιτείται προσοχή!

Τα αγόρασα από sportsdirect και κόστισαν 76,8 ευρώ αλλά δε θυμάμαι πώς είχα πετύχει αυτήν την τιμή διότι τώρα κοστίζουν 96  :mellow:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...