Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ψάχνω αυτό εδώ σε ελλάδα ή έξω αρκεί να στέλνει ελλάδα αλλά δεν έχω το βρει ακόμη αν έχετε καμιά πρόταση να ψάξω πείτε μου

http://www.buyandwalk.com/department/men/adidas-top-ten-2000-MFCD-775976-DP-2.html

 

βασικά έχω μια ιδιομορφία στο πόδι και το μόνο παπούτσι που με βόλευε ήταν αυτό πριν πολλά χρόνια αλλά ήμουν τυχερός και τώρα το έβγαλε retro επενέκδοση η adidas

θέλω να πάρω μερικά ζευγάρια αλλά απ'την άλλη δεν το χω βρει ελλάδα καθόλου ούτε έξω σε 45-46 νούμερο οπότε ψάχνω

Επεξ/σία από oneofthem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και χρονια αγοραζω απο το http://www.yoox.com/

 

πολυ γρηγορες παραδοσεις χωρις κρυφες χρεωσεις και παραδοση με courier και φυσικα χωρις τελωνεια και τετοια αφου ερχονται απο ευρωπη...

 

και οι φανερές χρεώσεις φίλε μου δεν είναι αμελητέες, έχεις ακριβά γούστα από ότι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδιά τελικά μάλλον βρήκα αυτά που έψαχνα αλλά το κ...νούμερο πως δ.. το βρίσκω?

 

τα reebok που έχω γράφουν 46 eur - 12.5 us

 

στα adidas που θέλω γράφει αντιστοιχίες

46 2/3 eur - 12 us

και

46 eur - 11.5 us

εγώ ποιο θα πάρω τώρα το 46 eur ή το 12 us τώρα?

Επεξ/σία από oneofthem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά τελικά μάλλον βρήκα αυτά που έψαχνα αλλά το κ...νούμερο πως δ.. το βρίσκω?

 

τα reebok που έχω γράφουν 46 eur - 12.5 us

 

στα adidas που θέλω γράφει αντιστοιχίες

46 2/3 eur - 12 us

και

46 eur - 11.5 us

εγώ ποιο us θα πάρω τώρα το 46 eur ή το 12 us τώρα?

 

Ας πούμε στα reebook, το 46 και το 12.5 είναι το ίδιο απλά στην Αμερική έχουν άλλη κλίμακα για τα νούμερα παπουτσιών.

 

Σύμφωνα με τις αντιστοιχίες που παρέθεσες, για το adidas πάντα, αν θες 46άρι παίρνεις το 11.5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε στα reebook, το 46 και το 12.5 είναι το ίδιο απλά στην Αμερική έχουν άλλη κλίμακα για τα νούμερα παπουτσιών.

 

Σύμφωνα με τις αντιστοιχίες που παρέθεσες, για το adidas πάντα, αν θες 46άρι παίρνεις το 11.5.

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά για να καταλάβω κι εγώ πως βγαίνει αυτό

Ας πούμε στα reebook, το 46 και το 12.5 είναι το ίδιο απλά στην Αμερική έχουν άλλη κλίμακα για τα νούμερα παπουτσιών..

πώς ξέρουμε ότι το 46 eur (12.5 us) της reebok αντιστοιχεί στο 46 eur (11.5 us) της adidas και όχι το ανάποδο δλδ ότι το 12.5 us (46 eur) της reebok αντιστοιχεί στο 12.5 us (47 1/3 eur) της adidas ή αν καν ισχύει οποιαδήποτε από τις δύο αντιστοιχίες?

εσύ λες ουσιαστικά πως το 46 eur είναι κοινό σε adidas και reebok, πως το ξέρω αυτό όμως από τη στιγμή που η αντιστοιχία σε us είναι διαφορετική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά για να καταλάβω κι εγώ πως βγαίνει αυτό

 

πώς ξέρουμε ότι το 46 eur (12.5 us) της reebok αντιστοιχεί στο 46 eur (11.5 us) της adidas και όχι το ανάποδο δλδ ότι το 12.5 us (46 eur) της reebok αντιστοιχεί στο 12.5 us (47 1/3 eur) της adidas ή αν καν ισχύει οποιαδήποτε από τις δύο αντιστοιχίες?

εσύ λες ουσιαστικά πως το 46 eur είναι κοινό σε adidas και reebok, πως το ξέρω αυτό όμως από τη στιγμή που η αντιστοιχία σε us είναι διαφορετική?

 

Κάτσε γιατί παίζει να κατάλαβα λάθος.

 

Έχεις ένα ζευγάρι reebok και θες να αγοράσεις ένα ζευγάρι adidas οπότε χρησιμοποιείς τα reebok ως οδηγό για να δεις τι νούμερο πρέπει να πάρεις, σωστά;

 

Στο eastbay σου έχει ένα ενδεικτικό πινακάκι με τις αντιστοιχίες ευρωπαικών-αμερικάνικων νούμερων οπότε εσύ κοιτάς το ευρωπαϊκό. Η διαφορά στα αμερικάνικα νούμερα μάλλον οφείλεται στα ίδια τα παπούτσια, στο "κόψιμο τους δηλαδή". Για να καταλάβεις, εγώ πήρα δύο ζευγάρια απ' το eastbay, και τα δύο είναι 12άρι στο αμερικάνικο αλλά το ένα είναι 46 και το άλλο 46 2/3 στο ευρωπαϊκό. Τα παπούτσια είναι διαφορετικών εταιριών. Το 46 2/3 αν το ήθελα σε 46 θα έπρεπε να πάρω 11.5 αμερικάνικο.

 

Γενικά όταν είχα κάνει την παραγγελία απ' το eastbay, στο πινακάκι είχε αντιστοιχίες σε sizes για κάθε μάρκα, άλλη σε adidas, άλλη σε nike κλπ. Αυτό γίνεται επειδή όπως είπα η κάθε εταιρία έχει συνήθως το κόψιμο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα πετυχαίνεις το νούμερο αν δεν το δοκιμάσεις!

Και στην ίδια εταιρία έχει διαφορά από μοντέλο σε μοντέλο όχι μόνο στο μήκος αλλά και στο πλάτος.

Καλύτερα να το έχεις δοκιμάσει αν θες απόλυτη εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ προφανώς καλύτερα αλλά αυτό αποκλείει την αγορά από internet..

εγώ το ψάχνω στο internet γιατί δεν υπάρχει εδώ, αν υπήρχε να το δοκιμάσω θα το παιρνα κιόλας

anyway ούτως ή άλλως σκέφτομαι να πάρω 3-4 ζευγάρια οπότε θα πάρω αρχικά ένα για να δω το νούμερο μάλλον θα πάω και σε κανένα κατάστημα εδώ να δω περίπου το νούμερο της adidas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως προτιμω να δωσω κατι παραπανω κ να ξερω οτι ειναι αυθεντικα.κατι δοκιμασμενο κ αυθεντικο ξερει κανεις?

επισης μηπως ξερει κανεις φθηνο σαιτ για asics onitsuka?

 

 

Για Onitsuka εδω: http://www.shoemans.co.uk/acatalog/onitsuka-tiger.html

 

Έχει μεγάλη ποικιλία και νούμερα. Από Αγγλία και κάνουν γύρω στη 1 βδομάδα με Royal Mail. 2-3 χρόνια παίρνς από εκεί και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 

Γενικά κάνω αγορές για παπούτσια μέσω ιντερνετ επειδή φοράω μεγάλο νούμερο (46-47). Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τελωνείο σε αγορές από ΗΠΑ, μέχρι πριν 1 μήνα περίπου, όταν παρήγγειλα 2 ζευγάρια από το converse.com. Κόστισαν γύρω στα 250$ με μεταφορικά και στο τελωνείο της Αθήνας ζητούσαν 100 Ευρώ + τα έξοδα εκτελωνισμού. Χρεώθηκα δασμούς και διάφορα περίεργα ποσά που ούτε καν θυμάμαι τώρα. Παρ'όλο που είχα και γνωστό, δεν κατάφερε να μου κόψει και πολλά. Πλήρωσα το καπέλο και θεώρησα πως έπαιξε ρόλο η τιμή ή το ότι πήρα 2 ζευγάρια. Κανείς δε μπορούσε να μου απαντήσει με σιγουριά. Αθάνατα ελληνικά τελωνεία. Από τα μηνύματα σας βλέπω όμως ότι έχετε κάνει μεγάλες αγορές και το μόνο που σας χρέωσαν είναι 3 Ευρώ. Τι να πω... ίσως το πρόβλημα τελικά να είναι της Converse?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...