Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή σκληρού δίσκου σε PlayStation 3 - Οδηγίες, απορίες, προβλήματα


three_brothers1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 μήνες μετά...

Αλλαγή σκληρού στο ps3

 

Είμαι από Θεσσαλονίκη. Ψάχνω κάποιον που ξέρει να μου αλλάξει τον σκληρό στο ps3. Έχω δει τα video αλλά δεν πολυποιάνουν τα χέρια μου. Μαγαζί ή ιδιότης που το έχει ξανακάνει. Εννοείται επί πληρωμή. Σκληρό θα φέρω εγώ. Τώρα φοράει 160gb και θέλω τουλάχιστον 500

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τα φώτα σας για αλλαγή σκληρού σε ps3 και backup.

 

Καλησπερα σε ολους εχω πολυ καιρο να γραψω στο φορουμ, αυτη την στιγμη χρειαζομαι λιγο την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας γιατι δυστηχως τον τελευταιο χρονο μιας και μπηκλα φανταρος αφησα λιγο το αθλημα και με αφησε και αυτο δηλαδη σχεδον ξεχασα ολα οσα ηξερα για το μηχανημα.

Λοιπον εχω στα χερια μου εναν 500gb σκληρο δισκο στις 5400 στροφες και θελω να τον βαλω στο ps3 που στην θεση του 160gb που ειχε απο την μανα του.Ξερω να το βαλω δεν ειναι δυσκολο αλλα εκει που χρειαζομαι τις γνωεις σας ειναι στο θεμα του backup, θελω λοιπον απο τον 160gb να κανω ενα ολικο backup και να περαστουν ολα, ολα ομως να μην χασω τπτ ουτε trophies ουτε ρυθμισεις (αν γινετε) και εννοειτε ουτε τον psn account μου + friends κλπ στον 500gb που εχω σκοπο να βαλω στο μηχανημα, πως ακριβως μπορω να το κανω αυτο?πρεπει να συνδεσω τον 500gb με usb στο ps3 για να γινει η μεταφορα αρχειων ή γινετε και απο κανα "προγραμμα" εχοντας δλδ τον 500gb συνδεμενο στο pc και να μεταφρεθουν τα δεδομενα κατευθειαν απο το ps3 στο pc, θυμαμαι υπηρχε ενα προγραμμα αν θυμαμαι καλα ps3 media server ή καπως ετσι και σκεφτηκα μηπως μεσα απο αυτο γινετε καμια "πατεντα".Περιμενω την βοηθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κανεις online trophy synch ενω εισαι logged in στο PSN με το λογαριασμο σου.

2. Σβηνεις (Delete) ολα τα GAME DATA UTILITY. Δε σε απασχολουνε γιατι θα τα ξανακατεβασεις. Υποψη οτι ετσι θα σβηστουνε και οτι PSN (plus η κανονικα) παιχνιδια εχεις κατεβασει. Δε σε απασχολει ομως ουτε αυτο γιατι μενουν για παντα στο λογαριασμο σου.

Προσοχη ΜΗΝ ΣΒΗΣΕΙΣ τιποτα απο τα save data utility. Εκει ειναι περασμενα τα saves. Αν σβησεις απο εκει θα τα χασεις.

 

Ο λογος που κανεις τα παραπανω ειναι για να μικρυνεις οσο το δυνατο περισσοτερο το μεγεθος του Backup που θες να παρεις. Ουσιαστικα θα κρατησει μονο τα saves. Οτιδηποτε αλλο απο αλμπουμ μουσικης και βιντεο χανονται

 

3. Στη συνεχεια συνδεεις εναν εξωτερικο σκληρο (αλλον απο αυτον που θα χρησιμοποιησεις) μεσω usb σε fat32 format μονο γιατι δεν αναγνωριζει αλλο φορματ το ΠΣ3 και να παρεις backup του συστηματος απο τα system settings --> backup utility --> backup

Μπορεις να χρησιμοποιησεις και usb stick (fat 32)  περιπου 8GB πιστευω ισως ειναι αρκετο αν δεν εχεις πολλα saves. Αν ειναι πολλα ισως θελει και 16αρι.

 

4. Οταν τελειωσει η διαδικασια backup αλλαζεις τον σκληρο. Πιθανο να σου ζητησει να ξαναπερασεις firmware (το τελευταιο 4.65) απο στικακι.

 

5. Οταν τελειωσεις πας στα system settings και κανεις restore απο κει που εσωσες το Backup. Κανεις και trophy synch με τον λογαριασμο σου και εισαι ετοιμος. Αν δεν κανεις trophy synch μερικα saves μπορει να μη λειτουργουνε γιατι δεν ειναι συμβατα με τα trophies που εχουν καταγραψει. Γι αυτο πριν ξεκινησεις καποιο παιχνιδι πρεπει να κανεις sign in +  trophy synch να τα τραβηξει πισω στη κονσολα απο το PSN.

 

Πως περνάμε cfw η ofw απο usb stick

  • Φορμάρουμε ένα κενό usb stick φατ32 στο pc
    Με ΚΕΦΑΛΑΙΑ φτιάχνουμε φάκελο PS3 στο root του stick. Μέσα στον φάκελο PS3 πάλι με κεφαλαία φτιάχνουμε φάκελο UPDATE
  • Μέσα στον UPDATE βάζουμε το ΧΧΧΧ.PUP που κατεβάσαμε και το μετονομάζουμε σε PS3UPDAT.PUP όπως ακριβώς τα γράφουμε πάλι με κεφαλαία. Δηλαδή το στικ θα είναι της μορφής: PS3/UPDATE/PS3UPDAT.PUP
  • Βάζουμε το στικ στη δεξιά usb θύρα του PS3 και αναβαθμίζουμε
  • Η αναβάθμιση μέσω ΧΜΒ γίνεται στη στήλη Settings à System Update à Update via StorageMedia.

Το τελευταιο official firmare θα το βρεις εδω

http://gr.playstation.com/ps3/support/system-software/detail/item680398/%CE%A7%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%28%CE%AD%CE%BA%CE%B4-4-65%29/

 

PS: Δεν βγηκε hack για σειρα 3000 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ευχαριστω πολυ ματζο θα το κανω και θα επιστρεψω με απαντηση εδω.

Δεν εβγαλαν hack ε?που να τους παρει και να τους σηκωσει...ελεος. :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αναβαθμιση Σκληρου σε PS3 Slim

 

Καλημέρα σας θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα θέμα που έχω, έχω αγοράσει στον γιο μου το PS3 Slim με χώρο 5GB και τώρα μετά καινούργια παιχνίδια δεν μπορούμε ούτε να τα παίξουμε online άλλα ούτε να κάνουμε εγκατάσταση γιατί δεν φτάνει ο αποθηκευτικος χώρος. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1. Τη δίσκο παίρνει μέσα το μηχάνημα (π.χ. 2,5 ή 3.5) , μέχρι πόσα GB μπορώ να βάλω (π.χ. 500 ή 750), στης πόσες στροφές να είναι ο δίσκος (πχ. 5.400 ή 7200).

2. Μπορώ να το κάνω και μόνος μου παρακαλώ οδηγίες όπως (πως θα εγκαταστήσω τα δεδομένα της κονσόλας από τον παλαιό δίσκο στον καινούργιο και πιο format θα κάνω στον Καινούργιο και τη χρειάζεται να λύσω για να φτάσω στον σκληρό.

3. Προτάσεις για την αγορά σκληρού δίσκου, συρταρακι δίσκου και διεύθυνσης για την αγορά του συρταριού.

4. Διεύθυνση αντιπρωσοπειας για άμα δεν μπορώ να το φτιάξω μόνος μου να τους το πάω.

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων και συγνώμη άμα σας κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Αποκλειεται να ειναι PS3 Slim με 5 GB δισκο.

Αν θες πες μου τον κωδικο CECH που γραφει πισω η κοσολα να σου πω ακριβως τι να παρεις και πως να το κανεις. 

Αν και φανταζομαι οτι πρεπει να ειναι το SuperSlim 12GB

Μπορεις στο πολυ χαλαρο να το κανεις και εσυ.

Ο δισκος πρεπει να ειναι 2.5 ιντσων SATA, 500GB - 1T. Διαλεγεις εσυ το μεγεθος.

Παιζουν και οι 5.400 rpm και οι 7.200rpm κανονικα. Δεν υπαρχει βεβαια μεγαλη διαφορα στην αποδοση λογω στροφων οποτε δεν εχει σημασια τι να βαλεις.

Ενα αναλυτικο βιντεο για να δεις πως περναει ο δισκος ειναι εδω. H εγκατασταση ειναι πανευκολη.

http://www.youtube.com/watch?v=QEXhekuIIqg

Δες αν ειναι το ιδιο μοντελο και θα βρουμε μετα τι θες να παρεις.

Η προταση μου ειναι αν χρησιμοποιεις το PS Plus να πας σε μεγαλυτερ η ισο με 500GB. 750GB ειναι υπεραρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Αποκλειεται να ειναι PS3 Slim με 5 GB δισκο.

Αν θες πες μου τον κωδικο CECH που γραφει πισω η κοσολα να σου πω ακριβως τι να παρεις και πως να το κανεις. 

Αν και φανταζομαι οτι πρεπει να ειναι το SuperSlim 12GB

Μπορεις στο πολυ χαλαρο να το κανεις και εσυ.

Ο δισκος πρεπει να ειναι 2.5 ιντσων SATA, 500GB - 1T. Διαλεγεις εσυ το μεγεθος.

Παιζουν και οι 5.400 rpm και οι 7.200rpm κανονικα. Δεν υπαρχει βεβαια μεγαλη διαφορα στην αποδοση λογω στροφων οποτε δεν εχει σημασια τι να βαλεις.

Ενα αναλυτικο βιντεο για να δεις πως περναει ο δισκος ειναι εδω. H εγκατασταση ειναι πανευκολη.

http://www.youtube.com/watch?v=QEXhekuIIqg

Δες αν ειναι το ιδιο μοντελο και θα βρουμε μετα τι θες να παρεις.

Η προταση μου ειναι αν χρησιμοποιεις το PS Plus να πας σε μεγαλυτερ η ισο με 500GB. 750GB ειναι υπεραρκετα.

Σε ευχαριστω για την βοηθεια το νουμερο που ηθελες να σου πω ειναι το CECH-4204A.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι PS3 Super Slim τοτε

το 12 GB μοντελο προφανως. Δεν υπαρχει κατι αλλο.

Ακολουθησε τον οδηγο παραπανω.

Ο Δισκος που θες να παρεις πρεπει να ειναι SATA, 2.5 ιντσων, 9.5cm maximum υψος. Ταχυτητα ειτε 5.400 βαλεις ειτε 7.200 δεν θα δεις αξιοπροσεκτη διαφορα ισως στο loading time αναμεσα σε πιστες.

Χωρητικοτητα παρε οση θες κατα προτιμηση 500, 640 η 750. Δε νομιζω πως χρειαζεσαι παραπανω. Αναλογα με τιμες και τι αντεχει η τσεπη σου.

Δες και και το skroutz.gr ενδεικτικα

http://www.skroutz.gr/c/1715/hdd_sklhroi_diskoi/f/489547_490665/2-5-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-500GB.html

 

Επισης θα χρειαστεις το mounting bracket πανω στο οποιο θα κοτσαρεις τον σκληρο και θα το βαλεις ολο μαζι στην υποδοχη που εχει το PS3 για τον δισκο.

http://www.skroutz.gr/c/109/gamepads.html?from=catspan&keyphrase=mounting+bracket

 

Για συμβατοτητες σκληρων και περισσοτερες πληροφοριες μπορει να δεις εδω

http://www.psdevwiki.com/ps3/Harddrive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι PS3 Super Slim τοτε

το 12 GB μοντελο προφανως. Δεν υπαρχει κατι αλλο.

Ακολουθησε τον οδηγο παραπανω.

Ο Δισκος που θες να παρεις πρεπει να ειναι SATA, 2.5 ιντσων, 9.5cm maximum υψος. Ταχυτητα ειτε 5.400 βαλεις ειτε 7.200 δεν θα δεις αξιοπροσεκτη διαφορα ισως στο loading time αναμεσα σε πιστες.

Χωρητικοτητα παρε οση θες κατα προτιμηση 500, 640 η 750. Δε νομιζω πως χρειαζεσαι παραπανω. Αναλογα με τιμες και τι αντεχει η τσεπη σου.

Δες και και το skroutz.gr ενδεικτικα

http://www.skroutz.gr/c/1715/hdd_sklhroi_diskoi/f/489547_490665/2-5-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-500GB.html

 

Επισης θα χρειαστεις το mounting bracket πανω στο οποιο θα κοτσαρεις τον σκληρο και θα το βαλεις ολο μαζι στην υποδοχη που εχει το PS3 για τον δισκο.

http://www.skroutz.gr/c/109/gamepads.html?from=catspan&keyphrase=mounting+bracket

 

Για συμβατοτητες σκληρων και περισσοτερες πληροφοριες μπορει να δεις εδω

http://www.psdevwiki.com/ps3/Harddrive

Ευχαριστώ έχω κάνει είδη ερευνά αγοράς και θα ξεκινήσω την παρασκευή με αγορά σκληρού και της θήκης και το Σάββατο την εγκατάσταση, άμα βρεθώ σε κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση του λειτουργικού ξανά ρωτάω. Σας ευχαριστώ για τις σαφέστατες οδηγιες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ άλλαξα το σκληρό και όλα καλά το παιχνίδι DESTINY online, δεν το παίζει (κάνει ότι φορτώνει συνέχεια και έχει μαύρη οθόνη), άμα ξέρει κάποιος κάτι ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...