Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή σκληρού δίσκου σε PlayStation 3 - Οδηγίες, απορίες, προβλήματα


three_brothers1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις πάρει ήδη το PS3 με τον 12άρη δε χρειάζεται να πάρεις 500άρη σκληρό. Και με 120άρη τη βγάζεις αν δε θες να έχεις όλα τα παιχνίδια του Plus εγκατεστημένα ταυτόχρονα. Στην περίπτωσή σου σίγουρα. Εγώ, βέβαια, θα σου πρότεινα να δεις τι διαφορές τιμής παίζουν μεταξύ χωρητικοτήτων στους σκληρούς και να κρίνεις αν αξίζει ή όχι να ανέβεις σε περισσότερα GB. Θα σου πρότεινα, επίσης, να βάλεις Plus, καθώς αξίζει και με το παραπάνω γι' αυτά που προσφέρει, ειδικά αν βρεις καμιά ετήσια συνδρομή σε προσφορά. 

 

Πάντως, για να απαντήσω ευθέως σε αυτό που ρωτάς, όχι, ο 12άρης δε φτάνει γι' αυτά τα παιχνίδια. Δε φτάνει καν για το GT 5 μόνο του, το οποίο μαζί με installation και updates φτάνει στα 16 gb αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Vole επειδη εχω δει τις τιμες. η διαφορα μεταξυ 160->320->500 ειναι 10 και 10 το πολυ αντιστοιχα. Δε συμφερει για 20 ευρω να μεινεις στα 160 ειδικα αν θελει να βαλει καποιος Plus που καρασυμφερει. Αργα η γρηγορα θα εχει θεμα χωρου σε βαθος ενος ετους.

Η μοναδικη συμφερουσα περιπτωση ειναι αν εχεις κανεναν ξεχασμενο 160 η 250 η οτιδηποτε τετοιο που οντως δε το συζητω οτι σαφως και πετας αυτον επανω.

Οπως επισης δε συμφερει να πας σε 500αρη PS3 εργοστασιακο που κοστιζει 260+ ενω παιζουν οι προσφορες με 150 και 170 μετο DS3. Βαζεις εξτρα σκληρο και συνολικα βγαινει πιο φθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Play το έχω ήδη αγοράσει με 12GB σκληρό. Αλλά από ότι φαίνεται 8α αγόρασω τον 250άρη σκλήρο της Sony, αν το κάθε παιχνίδι χρειάζεται τόσο χώρο όσο μου λέτε. Σας ευχαριστώ όλους και πάλι...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικα:

 

Μου πηρε φιλος απο ebay το bracket στα 15 ευρω (απο Αγγλια ηταν ο πωλητης και εφτασε μεσα σε 2-3 μερες :huh: ). Οποτε ψαχνω να βαλω ενα σκληρο και ειμαστε οκ.

 

Αν θελει και αλλος να το παρει απο εκει, λεω στο φιλο να μου στειλει το link του πωλητη και το βαζω εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν καθυστερήσει για κάποιο λόγο (αργήσει ο άλλος να το στείλει, κακοκαιρία, απεργίες κλπ) τόσο κάνει η αλληλογραφία από Αγγλία κανονικά. Καλή συνέχεια με το PS3 και καλό gaming. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2 ps3, το ενα ειναι 80αρι και του έχω βάλει τα εξής...

 

Assassins Creed 1 & Revelations, Battlefield3 με όλα τα expansions και 2-3 demos και πλέον δεν χωράει κατι αλλο...

 

Τα 12 δε φτάνουν ούτε για ζητώ! Σκέψου το battlefield πριν 2 μήνες μου ζήτησε update download και ηταν 2,3 gb!!!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα εναν 160αρη. Πιστευετε ειναι οκ? Θα φτασει για τα install που χρειαζονται μερικα παιχνιδια και για να κατεβασω κανενα παιχνιδι απο plus? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 στα 160 ειδικα αν θελει να βαλει καποιος Plus που καρασυμφερει. Αργα η γρηγορα θα εχει θεμα χωρου σε βαθος ενος ετους.

 

 

Με βαση αυτο ομως, ισως να ειναι λιγα τα 160. Μαλλον θα κανω τραμπα εναν 250αρη που εχω στο pc για τα backup και θα βαλω στη θεση του τον 160αρη. Βαριεμαι απλα τη διαδικασια....

 

Edit: Σορρυ για το διπλο ποστ, περιμενα να ενσωματωθει στο προηγουμενο, αλλα υπηρξε αμεση απαντηση.. :)

 

Για αρχη πιστευω ναι. Αλλα αν σκοπευεις να το κρατησεις για κανα χρονο μετα πρεπει να σβηνεις και να βαζεις εαν χρησιμοποιεις Plus.

 

Οποτε ή τον κραταω και σβηνω καποια - περναω καποια κλπ ή βαζω τον 250αρη. Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, δεν είναι και τόσο τραγικό να σβήσεις δυο παιχνίδια και να τα ξανακατεβάσεις άμα σου έρθει να τα παίξεις πάλι. Ούτε χρειάζεται να έχεις κατεβασμένο ό,τι έχει βγει το Plus μονίμως.

 

Δύο πράγματα να έχεις υπόψη σου, επειδή λογικά θα σου γεννηθούν ως απορίες στην πορεία. Οταν κατεβάζεις παιχνίδι υπολόγιζε ότι χρειάζεσαι το διπλάσιο χώρο απ' όσο είναι, γιατί κατεβάζει το αρχείο και μετά κάνει το αρχείο install. Οπότε αν δεν έχεις διπλάσιο δεν μπορεί να κάνει install, κι ας μην πιάνει τελικά το διπλάσιο χώρο.

Το άλλο είναι πως τα παιχνίδια του Plus δε χρειάζεται να τα κατεβάσεις ολόκληρα για να μπουν στο λογαριασμό σου και να μπορείς να τα ξανακατεβάσεις όποτε θες. Απλώς τα βάζεις να κατέβουν και μετά τα κάνεις cancel. Ετσι, έχουν περάσει στο ιστορικό σου και μπορείς να τα ξαναβρείς στα downloads και να τα κατεβάσεις όσες φορές θες ξανά, αρκεί να είσαι Plus member. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το άλλο είναι πως τα παιχνίδια του Plus δε χρειάζεται να τα κατεβάσεις ολόκληρα για να μπουν στο λογαριασμό σου και να μπορείς να τα ξανακατεβάσεις όποτε θες. Απλώς τα βάζεις να κατέβουν και μετά τα κάνεις cancel. Ετσι, έχουν περάσει στο ιστορικό σου και μπορείς να τα ξαναβρείς στα downloads και να τα κατεβάσεις όσες φορές θες ξανά, αρκεί να είσαι Plus member. 

 

Νομιζα οτι αμα το σβησεις δεν μπορεις μετα να το ξανακατεβασεις. Οποτε παω με τον 160αρη και πιστευω θα ειμαι οκ.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να τα κατεβασεις οποτε θες φιλε μου, οπως ειπε το παιδι ακομα και αν πας να το κατεβασεις και κανεις ακυρωση, κοιτας στην download list και αν υπαρχει εκει μεσα μπορεις να το περασεις οποτε θες.. Επισης να δωσεις βαση και στο αλλο οτι αν ενα παιχνιδι ειναι 5gb και εχεις 8 πχ δεν κανει install.. Πρεπει να εχεις 10.. Στα 8-16 στα 10-20 κτλ κτλ κτλ και αγοραστε ολοι το ni no kuni <3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γειας σας δεν ηξερα που αλλου να βαλω αυτο το ποστ.Λοιπον σκοπευω να αγορασω αυτο το PS3.

www.skroutz.gr/s/2364814/Sony-PlayStation-3-PS3-Super-Slim-12GB-Charcoal-Black.html

Ειναι 12 gb που ουσιαστικα δεν ειναι τιποτα.Υπαρχει τροπος να αλλαξω σκληρο δισκο αν ναι πως και τι ειδους δισκο;Αν οχι αξιζει να παρω το 360;Περιμενω γρηγορες απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...