Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή σκληρού δίσκου σε PlayStation 3 - Οδηγίες, απορίες, προβλήματα


three_brothers1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως σου ειπα εχω εγω τον WD Blue

Η κονσολα μου ειναι σλιμ, αλλα ανεξαρτητως αυτου ολα τα PS3 παιρνουν τον ιδιο σκληρο δισκο.

Οποτε προχωρα αφοβα στην αγορα του.

Αξιοπιστια κλπ δε μπορω να εκφερω γνωμη. Θεωρουνται σχετικα καλοι. Εγω τον εχω πανω 2,5 χρονια μεχρι στιγμης.

Επισης ξανατονιζω οτι αν θες να μειωσεις το μεγεθος του backup σβησε τα Game Data Utility γιατι αυτα ειναι που πιανουν χωρο

Δεν με πειράζει το back up γιατί δεν θέλω να μεταφέρω τίποτα!! απλα το firmware θα περασω για να τον βάλω σαν καινούργιο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκευή PS3;

Καλημέρα,
 
Προχθές τα έφτυσε ο δίσκος του PS3 μου.
Γνωρίζετε που μπορώ να το πάω για επισκευή (και υποθέτω αντικατάσταση δίσκου); Πειραιά είμαι, οπότε εννοείται ότι βολεύει εκεί.
 
Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα έπαιξε ο δίσκος γιατί δεν πας να αγορασεις έναν μόνος σου και να τον βάλεις?! Ψάξε στο νετ υπάρχουν πολλά βίντεο που δείχνουν πως και τι πρέπει να κάνεις για να μην πληρώσεις κερατιάτικα 10 ευρα σε <<service>>.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα, δεν το ήξερα ότι είναι εύκολη η διαδικασία!

Μια ερωτησούλα στα γρήγορα: αν δεν με ενδιαφέρουν τα backup, μόλις βάλω νέο δίσκο γίνονται όλα αυτόματα ή πρέπει να περάσω χειροκίνητα κάποιο firmware ή δεν ξέρω κι εγώ τί;

Αν θέλω την τελευταία version και τίποτα άλλο, τελειώνει η υπόθεση με απλή αντικατάσταση και format στον νέο δίσκο;

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα, δεν το ήξερα ότι είναι εύκολη η διαδικασία!

Μια ερωτησούλα στα γρήγορα: αν δεν με ενδιαφέρουν τα backup, μόλις βάλω νέο δίσκο γίνονται όλα αυτόματα ή πρέπει να περάσω χειροκίνητα κάποιο firmware ή δεν ξέρω κι εγώ τί;

Αν θέλω την τελευταία version και τίποτα άλλο, τελειώνει η υπόθεση με απλή αντικατάσταση και format στον νέο δίσκο;

 

Ευχαριστώ,

αν δεν σε ενδιαφερουν τα backup οπως λες,βαζεις τον νεο σκληρο επανω,

στον κανει format το ps3 και μετα σου ζηταει να βαλεις το firmware που ειχες 

πριν την αλλαγη σκληρου.

http://www.playstation.com/en-us/support/system-updates/ps3/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πάω να πάρω δίσκο και μου λένε απ' το κατάστημα ότι 3-4 χρόνια που το έχω είναι πολύ επικίνδυνο να χαλάσει λόγω θερμοκρασίας και προτείνουν να το ανοίξουν για να το καθαρίσουν και να βάλουν πάστα. Ρωτάω κόστος και μου λένε 65 ευρώ, κάτι το οποίο το βρίσκω υπερβολικό, δεδομένου ότι θα χρειαστεί να αλλάξω και δίσκο.

Οπότε, μιας και πήρα το XBOX One, μάλλον το μηχάνημα πάει στις αγγελίες ή σε κάποιον γνωστό, αλλά 65+70=135 ευρώ για επισκευή PS3 παραείναι πολλά imo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πάω να πάρω δίσκο και μου λένε απ' το κατάστημα ότι 3-4 χρόνια που το έχω είναι πολύ επικίνδυνο να χαλάσει λόγω θερμοκρασίας και προτείνουν να το ανοίξουν για να το καθαρίσουν και να βάλουν πάστα. Ρωτάω κόστος και μου λένε 65 ευρώ, κάτι το οποίο το βρίσκω υπερβολικό, δεδομένου ότι θα χρειαστεί να αλλάξω και δίσκο.

Οπότε, μιας και πήρα το XBOX One, μάλλον το μηχάνημα πάει στις αγγελίες ή σε κάποιον γνωστό, αλλά 65+70=135 ευρώ για επισκευή PS3 παραείναι πολλά imo.

αν εισαι απο Αθηνα,στειλε πμ να το φτιαξουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια καλησπερα, αγορασα πριν λιγο καιρο ενα πσ3 σλιμ και μου παρουσιαζει σπασιματα στα cutscenes  και προβλημα συχρονισμου με τον ηχο των παιχνιδιων που εχω κατεβασει απο το psn,  τα δισκακια παιζουν κανονικα, αλλα γενικα αργει σto loading.θα ηθελα να μου πειτε αν τα συμπτωματα που αναφερω ειναι σημαδια οτι  ο σκληρος δισκος τα φτηνει και αν ναι, ψαχνω για σκληρο 320-500 GB 2.5 ιντσων, 9.5mm υψος, SATA,αυτος π.χ. http://www.cosmodata.gr/product/158591/ κανει? και ενα mounting bracket, σωστα? θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να σωσω τα saves και ποια αλλη διαδικασια να κανω πριν προβω στην αλλαγη, ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορειτε να μου πειτε πως θα παρω τα sαves και τα trophies πριν αλλαξω τον σκληρο και την διαδικασια να τα ξαναπερασω?

http://www.mpgh.net/forum/showthread.php?t=719180

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπαινεις psn και εισαι αμπαναριστος ο πιο αξιοπιστος τροπος ειναι αυτος που γραφω στην σελιδα 11 ποστ #164

Ισχυει και για official και για cfw

http://www.insomnia.gr/topic/301349-αλλαγή-σκληρού-δίσκου-σε-playstation-3-οδηγίες-απορίες-πρ/?p=53564511

με τους αλλους τροπους ενδεχεται να εχεις θεματα με ορισμενα saves που κλειδωνουν (ειναι bound) μαζι με το trophy στο παιχνιδι. Εξαρταται αυτο απο το παιχνιδι. Οποτε σε αυτη τη περιπτωση πρεπει να κανεις resign τα trophies η saves.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά χαίρεται και καλές γιορτές εύχομαι. Για ένα σκληρό δίσκο που θέλω, τι sata πρέπει να έχει 2 ή 3; Ακόμη οι στροφές 5400 ή 7200; Ρωτάω για το αν ανεβάζει το πλει ευκολότερα θερμοκρασίες με κάποιον απ' αυτές. Επίσης παίζει ρόλο η μνήμη  cache στον σκληρό; Τέλος ποιά είναι η πιο αξιόπιστη μάρκα και μέχρι πόσα gb μπορώ να βάλω χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα (θερμοκρασία, "κολλήματα" στα παιχνίδια κλπ); Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...