Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις και αγαπημένα παιχνίδια στρατηγικής


gk1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Γιατί οι εταιρίες δεν κάνουν τα παλιά κλασικά παιχνίδια σε remake, με καινούργια γραφικά? Θα γούσταρα πολύ remake των xcom1-2-3, master of orion 2, civ3, panzer general 2.

Βαρέθηκα τα rts, θέλω turn based strategy!!!

 

To Χ-COM θα επανέλθει ως ΧCOM, FPS αυτή τη φορά και ότι TBS. Δεν θα ήθελα να σχολιάσω κάτι περισσότερο, μιας και το X-COM : Alien Assault είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι όλων των εποχών, μαζί με το πρώτο Pirates!, αλλά θα πω ότι ελπίζω το Xenonauts να αποδειχτεί αντάξιο των προσδοκιών που δημιούργησε η ανακοίνωσή του, αυτή τη στιγμή είναι η μόνη ελπίδα για έναν πραγματικό διάδοχο του X-COM. Εντωμεταξύ, μπορείς να δεις το UFO:Alien Invasion.

 

Το Master of Orion για ορισμένους βρήκε διάδοχο στο Galactic Civilizations II, της Stardock. H ίδια εταιρία ετοιμάζει το Elemental: War of Magic, το οποίο θα μοιάζει με το Master of Magic, όπως ακούγεται. Η Stardock είχε επιχειρήσει να αγοράσει τα δικαιώματα του Master of Magic, απέτυχε και στράφηκε σε δικό της franchise.

 

Το Civilization βρίσκεται όπως πάντα στα χέρια της Firaxis του Sid Meier και οδεύει για το πέμπτο της σειράς.

 

Το Panzer General αγνοείται εδώ και χρόνια, μετά το Scorched Earth (standalone expansion του PG 3D). Η Matrix έβγαλε το Operation Barbarossa, το οποίο θα ήθελε να είναι ο διάδοχος του Panzer General, προσπαθεί αλλά, προσωπικά, δεν έχει καταφέρει να με πείσει. Εντωμεταξύ, υπάρχει ένα remake των PG1 και PG2, με επιπλέον στοιχεία και αλλαγές, τρέχει σε σύγχρονους υπολογιστές χωρίς ανάγκη για DOSbox κτλ, και διατίθεται δωρεάν εδώ. Γραφικά ίδια, βελτίωση σε ορισμένα στοιχεία των κανόνων, αναλυτικότεροι πίνακες που εξηγούν τα αποτελέσματα των μαχών, κτλ. Φίλοι που έχουν ασχοληθεί μιλάνε για εξαιρετική δουλειά, το έχω δει ελάχιστα και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

 

Εκτός από την περίπτωση του Civilization, όπου η πορεία συνεχίζεται τακτικά και κανονικά, στα άλλα παλιά παιχνίδια που ανέφερες, η δημιουργία "επίσημων" remakes είναι δύσκολη γιατί τα δικαιώματα χάνονται σε έναν κυκεώνα εξαγορών (η Microprose δεν υπάρχει πια, όπως και η SSI, οι εταιρίες που τις εξαγόρασαν έχουν εντωμεταξύ εξαγοραστεί, κτλ) και τελικά, όταν βρίσκεται άκρη αυτοί που τα έχουν ζητούν εξωφρενικά ποσά (αυτό ακούστηκε στην περίπτωση της Stardock που επιχείρησε να πάρει τα δικαιώματα του Master of Magic).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 739
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδες. Παιζει κανα site - community για RTS games?

Ελληνικο παντα!

 

Υπάρχει το http://www.age4greeks.gr, ασχολείται με aoe2 και aoe3.

Και γω θα ήθελα να δω αοε με σημερινά γραφικά αλλά...για να δούμε αν ποτέ θα κάνουνε το εγχείρημα στην Robot Entertainment.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εχουν αλλαξει οι εποχες κ τα παιχνιδια επισης.Απορω γιατι δεν εχει βγει κανα Age of Empires 4-5 η Mythology.

 

Εχουν αλλαξει γιατι κονσολοποιουν ακομη και τα strategy με αποτελεσμα να γινονται απλοικα και βαρετα.Παντως αν ψαξεις υπαρχουν κορυφαια strategy οπως το Anno 1404 το οποιο για εμενα ειναι το κορυφαιο ολων των εποχων.Ναι ξεπερναει και Starcraft και AoM κατα τη γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κονσολοποιουνται παιδια ολα τα strategy εκτος απο μερικα τα οποια αποτυγχανουν στις κονσολες. Απο αυτα το μονο που παρατηρισα να λειπει ειναι η συλλογη recourses με τον συνηθισμενο τροπο. Παρολαυτα αν δεν αναπτυξουν καινουρια gameplay οι εταιριες τοτε θα βλεπουμε συνεχεια τα ιδια και τα ιδια.

Battle for Middle Earth series : Κονσολοποιημενο μεν, resourses παιρνεις απο απλα κτιρια αλλα γρηγορο και δυσκολο παιχνιδι. Δεν μπορεις με τιποτα να παιξεις σε καποια κονσολα competitively..

 

Αυτο που συμβαινει ειναι οτι παρακαμτουν λιγο την single player πτυχη και προσθετουν παραπανω στην online - multiplayer πραμα που δεν γινετε μονο στα strategy αλλα σε ολα τα ειδη παιχνιδιου.

Αυτο σιγουρα δεν αρεσει σε εμας τους Ελληνες αφου οι παραπανω απλα κατευαζουν ενα παιχνιδι παρα να το αγορασουν και δεν μπορουν να παιξουν online.

 

Οσον αφορα Age of Empires 4, η εταιρια που το εχει αναλαβει ειπε οτι ασχολειτε αυτη την ωρα με 2 ips το ενα ειναι καινουριο και το αλλο ειναι συνεχεια. Φημες λενε οτι η συνεχεια ειναι το AOE4! Τωρα περιμενουμε ανακοινωσεις:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν αλλαξει γιατι κονσολοποιουν ακομη και τα strategy με αποτελεσμα να γινονται απλοικα και βαρετα.Παντως αν ψαξεις υπαρχουν κορυφαια strategy οπως το Anno 1404 το οποιο για εμενα ειναι το κορυφαιο ολων των εποχων.Ναι ξεπερναει και Starcraft και AoM κατα τη γνωμη μου.

 

καλα οχι και σαν το aom

μια μεγαλη πατατα ηταν για εμενα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο με το AOM πιστευω ηταν το Town Center placing που σε υποχρεωννε να κτισεις σε συγκεκριμενους χωρους τα καινουρια Town Center τα οποια παρεχουν και pop!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παραθέσω κι εγώ τον οβολό μου σε αυτό το thread, Panzer General I. Abandonware πλέον βέβαια αλλά κυριολεκτικά ένα από τα καλύτερα του είδους αν και turn based.Το έπαιζα (το Panzer General :P ) από το 1994 που είχε βγεί σε cyrix για όσους θυμούνται μέχρι και τώρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!

Ψάχνω παιχνίδια στρατιγικής, γνωρίζεται κανένα καλό που κυκλοφορεί τον τελευταίο καιρό? :-D

Ευχαριστώ!!

 

Εγώ θα προτείνω το supreme commander 2. Εξαιρετικό game, πολύ οικονομικό και μεγάλο community αν ενδιαφέρεσαι για online (που προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ). Λίγα πράγματα το single player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα προτείνω το supreme commander 2. Εξαιρετικό game, πολύ οικονομικό και μεγάλο community αν ενδιαφέρεσαι για online (που προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ). Λίγα πράγματα το single player.

Το supreme commander 1 είναι κλάσσεις ανώτερο της πατάτας-stracraft-c&c-clone Supreme Commander 2 που έβγαλαν.

 

Πραγματικά το ΜΟΝΟ παιχνίδι που το απεγκατέστησα ΑΜΕΣΩΣ με το που το έπαιξα 5 λεπτά. 25 ευρώ χαμένα. Θα το σκεφτώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αν ξαναπάρω παιχνίδι του Chris Taylor...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμμερίζομαι την άποψη σου. Πιστεύω ότι είναι ένα fast paced supcom με καλό support (τακτικά updates) και εξαιρετικό community. Για μένα που μετράει πολύ το on-line, είναι ένα εξαιρετικό game.

 

Πραγματικά το ΜΟΝΟ παιχνίδι που το απεγκατέστησα ΑΜΕΣΩΣ με το που το έπαιξα 5 λεπτά

 

Πρέπει να είσαι πολύ έμπειρος για να κρίνεις ένα παιχνίδι σε 5 λεπτά. Εγώ πάντως μόνο καλά λόγια έχω να πω μετά από 60 ώρες multi on-line

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμμερίζομαι την άποψη σου. Πιστεύω ότι είναι ένα fast paced supcom με καλό support (τακτικά updates) και εξαιρετικό community. Για μένα που μετράει πολύ το on-line, είναι ένα εξαιρετικό game.

 

 

 

Πρέπει να είσαι πολύ έμπειρος για να κρίνεις ένα παιχνίδι σε 5 λεπτά. Εγώ πάντως μόνο καλά λόγια έχω να πω μετά από 60 ώρες multi on-line

τότε μάλλον δεν είχες ασχοληθεί με το SupCom 1, δεν μπορώ να σε ψυχολογήσω αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...