Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις και αγαπημένα παιχνίδια στρατηγικής


gk1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιχνιδι καλο ψαχνει νομιζω οχι μουφες :P

μονο το Comand And Conquer 3 Tiberium Wars ειναι καλο μεχρι τωρα αν θες να παιξεις και με γραφικα αλλιως ολα καλα ειναι ;)

εμενα που μου αρεσανε τα c&c το red alert 3 ητανε σκετη μουφα :fear:

 

Όντως το Red Alert 3 μεγάλη απάτη! Το Comand & Conquer 3 Tiberium Wars εντάξει ψιλοκαλό! Γενικά της σειράς το Red Alert (Comand & Conquer) 1 & 2 αρκετά καλα παιχνίδια. Και το Comand & Conquer/ Generals - η Zero Hour έκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά της σειράς το Red Alert (Comand & Conquer) 1 & 2 αρκετά καλα παιχνίδια. Και το Comand & Conquer/ Generals - η Zero Hour έκδοση

 

τι μου θύμισες τώρα... ωραίες εποχές.. :( αν φτιάχναν και ποτέ τα bugs του Zero Hour το παιχνίδι είχε πολύ μέλλον........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

age of empires 3 ή battle for the middle earth 2? Ποιο θεωρειται πιο στρατιγικης?

 

Ποιο πιστευετε οτι ειναι καλυτερο και θελει πιο στρατηγικο μυαλο?

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εισαι καλα. Και εμενα πιο καλα μου καθεται το battle for middle earth 2. Αυτο εχω αυθεντικο και παιζω online, αλλα κατι φιλοι μου λενε να παρω και το age να παιζουμε και το σκεφτομουνα γιατι δεν με πολυτρελαινει οπως το βλεπω.....Περιμενω και αλλες γνωμες οποιος θελει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνετα ΑΟΕ3 λόγο του online!

 

Εννοεις οτι πιστευεις οτι το age εχει καλυτερο online απο το battle? γιατι ετσι οπως το λες ειναι σαν να μου λες οτι προτιμας το age επειδη εχει online ενω το battle οχι... :lol:

Περιμενω να μου διευκρινησεις. Να εισαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμαστε το ruse,εχει φοβερο multy,πολυ προσεγμενο.το single απαισιο!

 

To ruse το εχει ενας φιλος και το ειδα και ειναι πραγματικα πολυ εντυπωσιακο. Δεν ειμαι ομως και τοσο των παιχνιδιων στρατηγικης, οποτε τα μονα που μου αρεσουν πολυ και τα εχω αυθεντικα ειναι το medieval 2 total war + expansions και το battle for middle earth 2. Απλα εχω θεσει πιο πανω την ερωτηση για να παρω γνωμες αναμεσα σε age 3 και battle for the middle earth. Να εισαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ΑοΕ δεν ασχολήθηκα ποτέ σε αρκετό βαθμό ώστε να έχω μια εμπεριστατομένη άποψη. Δέ με τράβηξαν μάλλον.

 

Battle For Middle Earth 2 + Expansion τα είχα πάρει γνήσια με φίλους και λιώναμε. Εκεί με τράβηξε η "επικότητα" και ώς φάν του Τόλκιν, καθώς και η απίστευτη μουσική του παιχνιδού και οι κραυγές των ηθοποιών που κάθε φορά με ανέβαζαν στο δευτερόλεπτο. " Flyyyy Shadowfax" "Elendiiiillllll" κτλ

 

Τα παιχνίδια στρατηγικής μου αρέσουνε πολύ, αλλά κάθε παιχνίδι μου δίνει κάτι διαφορετικό. Π.χ Μου αρέσει πολύ να μπαίνω με άλλα 2 φιλαράκια στο Supreme Commander 1 και να παίζουμε ένα game players VS AI. Άν και μερικές φορές χτυπάμε 4άωρα και το SupCom1 αρχίζει και σέρνεται. Το SupCom2 σίγουρα δέν είναι σαν το πρώτο (ειδικά με την απουσία χαρτών ξενέρωσα πολύ) αλλά τουλάχιστον εκεί ολοκληρώνουμε το παιχνίδι στην ώρα του.

 

Αγαπημένα παιχνίδια για Single player, έχω όλα τα X-COM (τα πρώτα), αγορασμένα στο steam τα οποία ξανα τερμάτισα μέσα στο καλοκαίρι. Επίσης είχα λατρέψει το Disciples II.(Δέν πιάστηκα με το 3 ακόμη)

 

Company of heroes, απίστευτο....(βγήκε και η δωρεάν Company Of Heroes:Online έκδοση τώρα)

 

Warhammer40k dawn of war 1 και 2 πολυαγαπημένα λόγω μακελιού και lore, μου άρεσε και η εναλακτική gameplay φάση του DoW2, που παίζω και αρκετά competitive online.

 

Το starcraft II, έχει απίστευτο campaing αλλά δέ ξέρω αν ασχοληθώ με το online κομάτι του, γιατί θέλει να γίνεις αρκετά σκληροπυρηνικός για να τα βγάλεις πέρα με τους καμένους και....έχω κι άλλα να κάνω, και να παίξω.

 

Total War και παιχνίδια micromanagement δέν κατάφερα να παίξω, πιό πολύ διότι καθόμουνα να ασχοληθώ με αυτά μάλλον σε λάθος στιγμή. Χρειαζόμουνα κάτι πιό απλό at the time. Άν και το ROME Total War, φάνηκε εξαιρετικό.

 

Απο C&C το red alert 1 και το zero hour θα έλεγα οτι με κράτησαν πιό πολύ, όπως και τα Dune απο τα παλαιά χρόνια,ενώ τα warcraft δεν μου άρεσαν ποτέ, μάλλον λόγω οπτικού feeling, όπως δε μου αρέσει κ το Wow.

 

Επίση μου άρεσε το όλο χτίζω,πολιορκώ,γκρεμίζω σκηνικό στα Stronghold. Και καλή εναλακτική διαστημική φάση τα StarWars άν και με κράτησαν για λίγο. Άξιο αναφοράς για space καταστάσεις το Sins of a solar empire!!

 

Εδώ λέω να σταματήσω, ήδη έχω γράψει πολλά. Απλά να τονίσω οτι έχω πάντα 3,4 παιχνίδια στρατηγική εγκατεστημένα, γιατί άλλοτε θέλω να λιώσω με τα φιλαράκια μου σε VS AI. Άλλες φορές να μπώ Online σε pvp, άλλες να απορροφηθώ σε ένα αγώνα εξέλιξης και επιβίωσης, και άλλες να βάλω τη μουσικούλα μου, να κάνω το καφεδάκι μου και να παίξω ένα skirmish να χτίσω μια βάση τούμπανο και άμυνες και να φάω τους 5,6 AI αντιπάλους με το πάσο μου. Οπότε, αναλλόγως τα κέφια.

 

Ελπίζω να βοήθησα και να μήν κούρασα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

age of empires 3 vs age of empires 2 σημειωσατε διπλο...Μακραν καλυτερο απο αποψη στρατηγικης και μονο... Το ποια φυλη θα παρει ο αλλος σε ποια πιστα και ποια τακτικη θα ακουλουθησει ειναι στοιχεια που δεν τα ειχε το 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...