Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επαιξα το Sinking Island πριν απο δυο εβδομαδες.Ειμαι fαn του καθαρου adventure και δεν με ενθουσιαζουν ιδιαιτερα τα παιχνιδια μυστηριου.Ο λογος λοιπον που επαιξα αυτο το παιχνιδι ηταν ο Benoit Sokal.Tα Syberia 1 και 2 ειναι τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει και το Paradise μου αρεσε αρκετα.Το Sinking island δεν εχει καμια σχεση με τα προηγουμενα παιχνιδια του Sokal,εδω μου ελειψε η μαγεια,η ατμοσφαιρα και οι φανταστικες εικονες.Το gameplay μου φανηκε πολυ προχειρα στημενο και βρηκα αρκετες "αναιτιες" δυσκολιες κυριως στο συνδυασμο στοιχειων για την ολοκληρωση των puzzles.Οι χαρακτηρες μου φανηκαν flat και δεν θα γκρινιαζα τωρα αν δεν ηξερα ποσο καλος ειναι ο Sokal στο να χτιζει χαρακτηρες και να σε βαζει στην ψυχολογια του ηρωα (Kate Walker,Oscar,Hans Voralberg).Το ξερω πως τα σχολια μου μπορει να φανουν ενοχλητικα αλλα το Syberia ηταν για μενα ΕΜΠΕΙΡΙΑ και περιμενα πολλα περισσοτερα απ αυτο το παιχνιδι...

υγ. διαβασα οτι καποιοι εχουν προβληματα με το crack..ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα στην αρχη αλλα βρηκα ενα καλυτερο το εχω ανεβασει αλλα δεν ξερω αν μπορω να ποσταρω link εδω οποτε pm me :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Tunguska. Το τερμάτισα και μ άρεσε πολύ. Τώρα παίζω το belief and betrayal και το nostradamus.

 

Tunguska..πολυ καλο και μεγαλο..εχει το στιλ του Syberia αλλα ειναι πολυ ευκολο και δεν κολλας πουθενα γιατι σου παρεχει βοηθεια οποτε νομιζεις οτι βαρεθηκες να "γλυφεις" τοιχους και πατωματα αλλα και οταν δεν σου βγαινει καποιος γριφος...Διασκεδαστικο με ωραιες εικονες και καλο story.

Ετοιμαζομαι να παιξω το Black Mirror...απο τις κριτικες και τα screenshots μου φανηκε ενδιαφερον...εντυπωσεις απο καποιον που το εχει παιξει?? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Salvia: Πάει καιρός που το έπαιξα, αλλά πάει και καιρός που είχα να παίξω ένα τόσο σωστό, καθαρό, χωρίς ψεγάδι σχεδόν Adventure (το κεφαλαίο Α είναι συνειδητό).

 

Προσωπικά το απόλαυσα το ΒΜ και πιστεύω πως θα το ευχαριστηθείς κι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Salvia: Πάει καιρός που το έπαιξα, αλλά πάει και καιρός που είχα να παίξω ένα τόσο σωστό, καθαρό, χωρίς ψεγάδι σχεδόν Adventure (το κεφαλαίο Α είναι συνειδητό).

 

Προσωπικά το απόλαυσα το ΒΜ και πιστεύω πως θα το ευχαριστηθείς κι εσύ.

 

Μμμμμ...καλα τα νεα!Ειναι λιγα τα καλα adventure και τα ψαχνουμε με το κυαλι...:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εγω παλι χαθηκα για ενα χρονο απο τα PC Games και τωρα που επανηλθα (ξεμπερδευοντας με τις υποχρεωσεις τις σχολης) τα adventure ειναι τοσα πολλα που δεν ξερω ποιο να πρωτοξεκινησω.

 

still life/next life/tunguska/longest journey 2/runaway 1-2/broken sword angel of death/ snow queen/paradise/sinking island/ulpa inata/csi 3-4/nostradamus/scratches/nancy drew/agatha cristie/darkness within/rhem 2-3/myst iv-v και αλλα πολλα.

 

Δεν ξερω με ποιο να πρωτοξεκινησω,τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εγω παλι χαθηκα για ενα χρονο απο τα PC Games και τωρα που επανηλθα (ξεμπερδευοντας με τις υποχρεωσεις τις σχολης) τα adventure ειναι τοσα πολλα που δεν ξερω ποιο να πρωτοξεκινησω.

 

still life/next life/tunguska/longest journey 2/runaway 1-2/broken sword angel of death/ snow queen/paradise/sinking island/ulpa inata/csi 3-4/nostradamus/scratches/nancy drew/agatha cristie/darkness within/rhem 2-3/myst iv-v και αλλα πολλα.

 

Δεν ξερω με ποιο να πρωτοξεκινησω,τι λετε?

 

Εγώ λέω να ξεκινήσεις από το τέλος;)

 

Σοβαρά τώρα. MYST>>all !!!

(εκτός από το Myst3)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Still life.Φοβερό game.Από τότε που βγήκε έχω παίξει διάφορα adventure αλλά κανένα δεν το πλησίασε ούτε καν στην ποιότητα του.Καλά τα υπόλοιπα αλλά πάντα όταν τα τελειώνω μου αφήνουν την αίσθηση ότι κάτι τους λείπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλοι adventurάδες.:-)

 

Δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει κανείς, αλλά τα μάθατε για το Still Life 2 ; Είχε ανακοινωθεί από το καλοκαίρι του 2007, απλά τώρα έχουμε και πιθανή ημερομηνία κυκλοφορίας.

 

Επιτέλους θα ολοκληρωθεί η τριλογία (Post Mortem, Still Life, Still Life 2) και πιστεύω να δοθούν εξηγήσεις στα αναπάντητα ερωτήματα που άφησαν τα προηγούμενα παιχνίδια. Το περιμένω με ανυπομονησία. Κυκλοφορία Νοέμβριος 2008.:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Εγώ λέω να ξεκινήσεις από το τέλος;)

 

Σοβαρά τώρα. MYST>>all !!!

(εκτός από το Myst3)

 

Έλα καλό ήταν και το Myst 3, τουλάχιστον ήταν κοντά στα επίπεδα που θέσαν τα άλλα myst, μην το αδικείς :-D. Τέλοσπάντων τα Myst είναι σίγουρα ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει ως ψυχαγωγικό λογισμικό, και σαν gameplay αλλά και σε επίπεδα παραγωγής, όποτε μια καλή ευκαιρία για όλους τους adventurades που δεν έχουν ασχοληθεί μαζί τους, αν γουστάρουν τέτοιο είδος παιχνιδιών, να τα ρίξουν μια ματιά. Στο 3 έπαιζε και ο Grima Wormtongue (βλέπε Lord of the Rings - The Two Towers) !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μια χαρά ήταν το Myst 3 με τον Brad Dourif να παίζει εξαιρετικά και με ένα πολύ όμορφο soundtrack. Imo στο Myst 4 χάλασε η δουλειά με το απαίσιο storyline, που όχι μόνο αναίρεσε πράγματα από τη βασική μυθολογία, αλλά έβαλε στο παιχνίδι και ένα σωρό ηλιθιότητες (...).

Παρεμπιπτόντως, το Myst Online: Uru Live (το οποίο λόγω gametap και επιλογών της Cyan εμείς στην Ελλάδα -και σε πολλά άλλα μέρη του κόσμου βέβαια- δεν παίξαμε ΠΟΤΕ) διακόπηκε πρόσφατά από το gametap. Το μέλλον δεν είναι και πολύ σίγουρο γι'αυτό το παιχνίδι αλλά μάλλον πάει πια για απόσυρση μια και δεν "έπιασε" ούτε και με αυτή την (δεύτερη ή τρίτη; ) προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα τις σουξέ το MYST? :P

Just kiddin'.

 

Για το Exile ίσως να ήμουν υπερβολικός. Μπορεί να φταίει το γεγονός ότι το τελείωσα σχετικά εύκολα. Επίσης μου φάνηκε πολύ σύντομο σε διάρκεια, καθώς και κάπως πρόχειρο από άποψη γραφικών. Προσωπική άποψη πάντα. Το θεωρώ πάντως ως τη χειρότερη επιλογή για να κάνει κάποιος την πρώτη του επαφή με το σύμπαν του MYST.

 

Υπόψην, ότι δεν έχω τελειώσει ακόμα το Revelation(μέχρι εκεί που έχω φτάσει είναι άψογο) και απλώς έχω ρίξει μια ματιά στο End of Ages. Δυστυχώς θέλουν άπλετο χρόνο για να ασχοληθείς μαζί τους και δεν σκοπεύω να τα ξεπετάξω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...