Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά μια ερώτηση... Αν θυμάμαι καλά, στο Secret Files: Tungusca έδειχνε σαφέστατα ότι η ιστορία δεν τελείωσε... Στο Secret Files 2: Puritas Cordis συνεχίζεται η ίδια ιστορία τελικά ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια ερώτηση... Αν θυμάμαι καλά, στο Secret Files: Tungusca έδειχνε σαφέστατα ότι η ιστορία δεν τελείωσε... Στο Secret Files 2: Puritas Cordis συνεχίζεται η ίδια ιστορία τελικά ή όχι;

 

Οχι εχει αλλη πλοκη.Διαβασε εδω:

 

http://www.mobygames.com/game/windows/secret-files-2-puritas-cordis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου στο 99-2000 πρεπει να ηταν, κυκλοφορησαν δυο παιχνιδαρες απο την ιδια εταιρεια και τον ιδιο δημιουργο. Ηταν και η μονη μου ουσιαστικη επαφη με τα adventure.

 

Μιλαω για το dracula:ressurection και ενα αλλο με κατι αυγα/πουλια στον Αμαζονιο, στο ιδιο στυλ και γραφικα.

 

Φοβερα γραφικα για την εποχη και πολυ πολυ πιο φοβερη ατμοσφαιρα. Θυμαμαι τα επαιζα σε ενα pentium 166mmx με onboard vga 16mb shared ram.

 

Αν καποιος θυμαται τα παιχνιδια που λεω εχω 2 ερωτησεις να κανω.

Α. Πως λεγεται το παιχνιδι με τον Αμαζονιο κλπ

Β. Αν ο συγκεκριμενος δημιουργος εβγαλε εκτοτε καποιο αλλο adventure και αν ναι, ποιο?

Γ. Τα επομενα dracula που βγηκανε (νομιζω αλλα 2), αξιζουν?

 

edit: Πεισμωσα και βρηκα την απαντηση στο Α. Amerzone: The Explorer Legacy.

 

Οσοι πιστοι...check it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου στο 99-2000 πρεπει να ηταν, κυκλοφορησαν δυο παιχνιδαρες απο την ιδια εταιρεια και τον ιδιο δημιουργο. Ηταν και η μονη μου ουσιαστικη επαφη με τα adventure.

 

Μιλαω για το dracula:ressurection και ενα αλλο με κατι αυγα/πουλια στον Αμαζονιο, στο ιδιο στυλ και γραφικα.

 

Φοβερα γραφικα για την εποχη και πολυ πολυ πιο φοβερη ατμοσφαιρα. Θυμαμαι τα επαιζα σε ενα pentium 166mmx με onboard vga 16mb shared ram.

 

Αν καποιος θυμαται τα παιχνιδια που λεω εχω 2 ερωτησεις να κανω.

Α. Πως λεγεται το παιχνιδι με τον Αμαζονιο κλπ

Β. Αν ο συγκεκριμενος δημιουργος εβγαλε εκτοτε καποιο αλλο adventure και αν ναι, ποιο?

Γ. Τα επομενα dracula που βγηκανε (νομιζω αλλα 2), αξιζουν?

 

Α. το game που θυμάσαι πρέπει να είναι το AMERZONE

 

Β. ο δημιουργός του game είναι ο Benoit Sokal και εκτός απο το Amerzone, η εταιρία του έχει κάνει και τα Syberia 1+2 και το Sinking Island

 

Γ. Προσωπικά και τα επόμενα dracula (Origin και Path of the Dragon) μου άρεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midi,

τα Dracula και Amerzone δεν είναι του ίδιου δημιουργού.

Το 2ο, αν και το ευχαριστήθηκα τότε που το έπαιξα, δεν είναι και τόσο αξιομνημόνευτο πια.

Σίγουρα τα 2 Syberia θα σε ξετρελάνουν.

 

Από εκεί και πέρα, επειδή φαίνεται ότι σου αρέσουν τα "κινηματογραφικά" adventures, οφείλεις να δεις και το Longest Journey. Είναι 7 κλικ πάνω από τα προαναφερθέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες πληροφοριες.

 

Θεωρεις οτι αξιζουν ολα τα παιχνιδια που αναφερεις απο τον Sokal ?

 

ναι και τα 2 syberia και το sinking island είναι ωραία adventures.

 

μόλις τώρα θυμηθηκα ότι και το Paradise είναι του Sokal. αυτό είναι το χειρότερο με διαφορά. πιο πολλά game-breaking bugs σε καθαρό adventure δεν έχω συναντήσει. Με notepad άνοιγα τα saves για να το προχωρήσω..... μακρυά από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω παιξει αλλα adventures, περα απο κατι ματιες στα τοτε highlight Larry (7 νομιζω), Monkey Island κλπ τα οποια δεν με ξετρελαναν οσο το Amerzone η το Dracula Resurrection.

 

Το Amerzone η αληθεια ειναι πως δεν το τερματισα γιατι ειχα κολησει και το παρατησα τελικως, οντας πιτσιρικος και μη εχοντας καν ιντερνετ να δω τι πρεπει να κανω για να προχωρησω.

Αλλα ως εκει που το ειχα παει μου αρεσαν τα γραφικα κλπ.

 

Ειχα διαβασει στο PC Master τοτε, οτι Dracula και Amerzone τα εφτιαξε ο ιδιος δημιουργος, εκτος αν το ειχα κρατησει ετσι στο μυαλο μου επειδη ηταν η ιδια εταιρεια που τα "ετρεξε" και τα 2.

 

Thanks για την προταση του Longest Journey και των 2 Syberia.

 

@doomaster. Για το Sinking Island διαβασα τα πρωτα ποστς του thread. Βγηκε και σε αγγλικη εκδοση τελικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@doomaster. Για το Sinking Island διαβασα τα πρωτα ποστς του thread. Βγηκε και σε αγγλικη εκδοση τελικα?

 

ναι φυσικά υπάρχει αγγλικό το sinking island.

πάντως αυτά τα adventures του sokal ειναι διαφορετικά από εκείνα που σου άρεσαν. εκείνα ήταν first person, ενώ αυτά είναι third person.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδες, που τα θυμηθηκατε ολα αυτα?? ειχα παιξει αρκετα απ αυτα που αναφερατε.. πολυ ωραιο thread!

 

Εγω παιζω αυτη την εποχη το Policenauts του Kideo Kojima σε PSX Emulator με αγγλικη μεταφραση μιας και το παιχνιδι δεν βγηκε ποτε εκτος Ιαπωνιας (το ανεφερα κ σε αλλο thread)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου αρεσουν οι περιπετειες,υπαρχουν παιχνιδια να παιζεις χρονια.Και καλα μαλιστα και διαφορων τυπων.Τσεκαρε και το GOG ,εξαιρετικο site,πολυ φτηνες τιμες και ειδικα προσαρμοσμενα games για να τρεχουν στα 7 χωρις να κανεις ρυθμισεις.

 

Εχω αρχισει λογω τρομερης νοσταλγιας την σειρα του Tex Murphy.Τρομερο χιουμορ,μουσικη εμπνευση,φανταστικοι ηθοποιοι,φωναρες,πλοκη,μιλαμε για εργο τεχνης.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=JV-HjV257XU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...